POZDRAWIAMY !!!
19.12.2022
104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
W Poznaniu rozpoczęły się wydarzenia towarzyszące obchodom 104. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich powstało Miasteczko Powstańcze, które odwiedził m.in. kmdr por. Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
15.12.2022
Uczcili pamięć ofiar II wojny światowej na ziemi ostrzeszowskiej.
Przedstawiciele władz samorządowych powiatu ostrzeszowskiego, Miasta i Gminy Ostrzeszów oraz środowiska Kombatantów, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej oraz
Biura Poselskiego posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba
w dniu 12 grudnia 2022 roku zapalili znicze i złożyli kwiaty
pod pamiątkową tablicą na frontowej ścianie budynku
Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie.
W tym budynku w czasie II wojny światowej byli więzieni
i torturowani zasłużeni mieszkańcy miasta i gminy Ostrzeszów.
14 grudnia 1939 roku wywieziono ich i rozstrzelano
w lesie koło Winiar pod Kaliszem.
Śmierć ponieśli wówczas: Stanisław Adamski ze Szklarki Myślniewskiej oraz ostrzeszowianie: Leon Bednarek, Antoni Borowicz, Franciszek Borowski, Piotr Cieplik i Stanisław Kubacki.
Nazwiska rozstrzelanych przypomniał prezes ostrzeszowskiego koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP Bohdan Ogrodowski.
Po oddaniu hołdu zabitym uczestnicy uroczystości udali się do Wygody Tokarskiej, gdzie 10 grudnia 1944 roku miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z dekonspiracją bunkra żołnierzy Armii Krajowej.
Zginął wówczas dowódca Telesfor Krupa pseud. Grzyb, a pozostali obrońcy bunkra, z obawy o los okolicznych mieszkańców poddali się. Piotr Wrzalski pseud. Tomasz, Alojzy Ślęk pseud. Ryszard i Eugeniusz Zawielak pseud. Cyryl oraz Stanisław Kociński, ponieśli śmierć w niemieckich obozach koncentracyjnych. Piekło obozu przeżył tylko jeden członek załogi bunkra – Józef Ślęk. W związku z likwidacją bunkra w obozach koncentracyjnych zginęli również okoliczni mieszkańcy: Wiktoria Goj, Aniela Kokot i Stanisław Krowicki. Nazwiska poległych zamieszczono się na pamiątkowej tablicy, którą postawiono w miejscu, w którym znajdował się bunkier żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Howerla.
W uroczystości upamiętniającej dekonspirację bunkra żołnierzy AK w Wygodzie Tokarskiej udział wzięli przedstawiciele samorządu gminy Doruchów z wójt Urszulą Kowalińską i przewodniczącą Rady Gminy Renata Płonką na czele.
Wydarzenia sprzed 78 lat przypomniał historyk, były dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Ostrzeszowie, wiceprezes ostrzeszowskiego koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP Stanisław Grzesiak.
14.12.2022
W dniu 12 grudnia 2022 roku w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Honorowych Nagród Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
„Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.
Laureatem statuetki został m.in. Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Wręczono także Odznaki Honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, a także Medale „Wierni Tradycji”,
którym z kolei został wyróżniony Ryszard Torzyński –
Członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Wśród zaproszonych gości Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Odznaczonym GRATULUJEMY !!!
Zdjęcia:
Piotr Pers
Mirosław Grzędowski
13.12.2022
100 – URODZINY ERNY JAMBOR
12 grudnia 2022 roku Pani Erna Jambor podopieczna ZKRPiBWP Koło w Międzychodzie obchodziła100-rocznicę urodzin.
Dostojnej Jubilatce najlepsze życzenia, zdrowia i podziękowania
za wychowanie wielu pokoleń oraz przekazywanie żywej historii minionych lat złożyli Pan Krzysztof Wolny Burmistrz Międzychodu oraz Kol. Ryszard Sulej – Prezes Koła ZKRP i BWP
w Międzychodzie.
GRATULUJEMY !!!
Życzymy długich lat życia w zdrowiu.
Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej
12.12.2022
11 grudnia 2022 roku w 83-rocznicę wysiedlenia blisko 1500 mieszkańców Powiatu Międzychodzkiego odbyło się uroczyste spotkanie władz powiatowych, miejskich oraz mieszkańców przy tablicy pamiątkowej w Międzychodzie.
Pomimo mrozu na uroczystość przybyło wielu mieszkańców Międzychodu oraz poseł Jakub Rutnicki, Kombatanci i Sybiracy. Koło ZKRPiBWP w Międzychodzie reprezentował Ryszard Sulej Prezes , a sztandar Koła prezentowali harcerze z 38 Drużyny ZHP.
Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej
9.12.2022
82.Urodziny Kombatantki Joanny Domagała
W dniu 9 grudnia 2022 roku Pan Tomasz Kranc – Starosta Powiatu Wągrowieckiego wraz z przedstawicielkami Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Wągrowcu Stefanią Gieczewską – Prezes i Jolantą Szpis – Sekretarz Koła ZKRP i BWP w Wągrowcu złożył życzenia Kombatantce Pani Joannie Domagała z okazji 82. Urodzin. Pani Joanna Domagała urodziła się w niemieckim obozie pracy. Swoje życie zawodowe poświęciła pracy w wągrowieckim szpitalu – była salową na Oddziale Ginekologiczno – Położnicznym.
Kiedy przeszła na emeryturę, prowadziła swój kramik na wągrowieckim bazarze. Pani Joanna jest bardzo aktywną seniorką – śpiewa w dwóch chórach i lubi jeździć rowerem. Na spotkanie ze starostą przyjechała właśnie swoim ulubionym jednośladem.
GRATULUJEMY, POZDRAWIAMY i życzymy STU LAT w zdrowiu.
Materiał:
Powiat Wągrowiecki
9.12.2022
To już tradycja, kolejny raz w dniu 9 grudnia 2022 roku
przy wigilijnym stole w restauracji Bambaryła w Tulcach spotkali się członkowie Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kleszczewie oraz członkowie Klubu Samopomocy, działający przy Ośrodku Samopomocy
w Kleszczewie.
Wśród gości Pan Bogdan Kemnitz – Wójt Gminy Kleszczewo
i Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz Mirosława Radzimska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczewie i jednocześnie sekretarz Koła ZKRP i BWP w Kleszczewie.
Były życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy 2023 Rok.
Pozdrawiamy naszych Członków z Koła w Kleszczewie życząc wszystkim zdrowia i radości, dużo uśmiechu na co dzień i miłości.
8.12.2022
Wizyta Mirosława Grzędowskiego – Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu w dniu 6 grudnia 2022 roku
w Północnej Wielkopolsce.
W dniu 6 grudnia 2022 roku została przekazana do Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, Północna Wielkopolska,
tablica pamiątkowa Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu komunalnym przy ul. Chojnickiej w Złotowie.
Tablica została przekazana nieodpłatnie przez Romana Grzebel, który od lata bada losy Powstańców Wielkopolskich i uczestników Powstania Wielkopolskiego związanych z Ziemią Złotowską (Ziemią Krajeńską). Tablica będzie zawieszona w odnowionym obiekcie muzealnym – kaplicy przy ul. Staszica w Złotowie. Tablicę odebrała Pani Kamila Krzanik-Dworanowska Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej, w obecności Pana Mirosława Grzędowskiego Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz Pana Benona Cichorackiego Prezesa Koła ZKRPiBWP w Pile, Pan Mirosław Grzędowski i Pan Benon Cichoracki mieli możliwość uzyskania informacji od Pani Dyrektor Kamili Krzanik – Dworanowskiej na temat eksponatów znajdujących się w tym obiekcie muzealnym oraz ciekawą historię Złotowa i Ziemi Krajeńskiej przedstawionej na tablicach informacyjnych.
Również w dniu 6 grudnia 2022 roku w siedzibie Parafii Misjonarzy Świętej Rodziny w Złotowie, Północna Wielkopolska,
odbyło się uroczyste wręczenie ks. Proboszczowi Kazimierzowi Świderskiemu Kombatanckiego Certyfikatu Pamięci.
Aktu wręczenia w imieniu Kapituły dokonał Pan Mirosław Grzędowski Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
W uroczystości uczestniczyli: Pan Benon Cichoracki Prezes Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Pile, oraz inicjator uroczystości
Pan Roman Grzebel Członek Nadzwyczajny Koła Miejskiego ZKRPiBWP w Pile.
GRATULUJEMY !!!
6 grudnia 2022 roku w Tarnówce odbyła się uroczystość wręczenia
Kombatanckiego Certyfikatu Pamięci
– Zespołowi Szkół w Tarnówce,
w której wzięli udział Mirosław Grzędowski Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu ,Benon Cichoracki Prezes Koła ZKRPiBWP w Pile, Roman Grzebel Członek Nadzwyczajny Koła w Pile ZKRPiBWP,
Wójt Gminy Tarnówka Jacek Mościcki, Sekretarz Gminy Małgorzata Banasiak- Piec, Inspektor Oświaty Ewa Brożek, Kierownik GOPS Ewa Pyszka, Dyrektor GBPiOK Patrycja Stachyra, Aspirant Sztabowy Sławomir Rummler.
Z tej okazji uczniowie klasy VI przedstawili program artystyczny
pt. „Ta co nie zginęła” przygotowany przez Panią Zofię Muszyńską, Pana Grzegorza Sobeckiego i Pana Tomasza Brandenburgera.
Należy podkreślić, że Zespół Szkół w Tarnówce jest pierwszą wyróżnioną szkołą Kombatanckim Certyfikatem Pamięci w subregionie północnej Wielkopolski.
Gratulacje dla Pana Andrzeja Żujewa Dyrektora Zespołu Szkół
w Tarnówce i grona Pedagogicznego za organizację uroczystości.
Zdjęcia:Beata Paluchowicz
Zespół Szkół w Tarnówce
Kolejne wydarzenie w Gminie Tarnówka
w dniu 6 grudnia 2022 roku.
W siedzibie Urzędu Gminy w Tarnówce, Północna Wielkopolska, odbyło się uroczyste wręczenie Przewodniczącemu Rady Gminy Tarnówka Panu Marcinowi Nowosielskiemu Kombatanckiego Krzyża Pamięci. Natomiast Kombatancki Certyfikat Pamięci otrzymała Pani Małgorzata Banasiak – Piec.
Aktu wręczenia w imieniu Kapituły dokonał Pan Mirosław Grzędowski Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
W uroczystości uczestniczyli: Pan Benon Cichoracki Prezes Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Pile.
Panu Romanowi Grzebel Członkowi Nadzwyczajnemu Koła Miejskiego ZKRPiBWP w Pile za krzewienie idei pracy organicznej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu przyznało Srebrny Medal ‘’ LABOR OMNIA VINCIT’’ (Praca wszystko zwycięża). W imieniu Prezydenta Towarzystwa dr Mariana Króla uroczystego wręczenia komandorii dokonał Pan Mirosław Grzędowski Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Poznaniu.
GRATULUJEMY !!!
Materiał w całości
nadesłał Roman Grzebel
Członek Nadzwyczajny
Koła ZKRP i BWP w Pile.
7.12.2022
W dniu 7 grudnia 2022 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odbyło się posiedzenie PREZYDIUM WZW,
któremu przewodniczył Mirosław Grzędowski – Prezes WZW.
Tematem spotkania były sprawy organizacyjne naszego Związku.
5.12.2022
W dniu 2 grudnia 2022 roku na Wydziale Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu
odbyło się SPOTKANIE POKOLEŃ 22
– Studencki Poznań 1956 – 1989.
Organizatorami spotkania byli: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja Jeden Uniwersytet oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
W holu głównym WNPiD można było zobaczyć wernisaże wystaw:
„Przeszłość zerwana z murów miasta…, kultura studencka Poznania 1956-1989…, plakaty” oraz
„Opozycyjna aktywność kulturalno-polityczna studentów Poznania w latach osiemdziesiątych”.
Uczestnikami spotkania byli m.in. dobrze nam znani
ABSOLWENCI UAM
– prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa , Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
– Mirosław Grzędowski – Prezes WZW,
– Tadeusz Kuraś – Członek Nadzwyczajny WZW .
Zdjęcia: Wykrota
5.12.2022
XXXV Gala Konsumenckiego Konkursu
Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce” ,
odbyła się w dniu 30 listopada 2022 roku o godz. 17:30
w Sali Lubrańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu.
Podczas Uroczystości zostały wręczone między innymi wyróżnienia: Złotego Honorowego Hipolita wraz z Godnością „Przyjaciel Polski i Polaków” oraz statuetki Honorowego Hipolita i Godność „Lider Pracy Organicznej” i Statuetki Pro Publico Bono.
Wśród zaproszonych gości Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
3.12.2022
Odsłonięcie na tablicy pamiątkowej nazwiska Powstańca Wielkopolskiego ppor. Kazimierz Walter.
W dniu 02 grudnia 2022 r. odbyła się w Złotowie, Północna Wielkopolska uroczystość związana z odsłonięciem na tablicy pamiątkowej Powstańców Wielkopolskich nazwiska
ppor. Kazimierza Waltera.
Urodził się on w 1893 r., w Zielonczynie pow. Bydgoszcz.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 roku
i styczniu 1919 roku werbował ochotników do walki w oddziałach powstańczych. Walczył z bronią w ręku: w Bydgoszczy, Rynarzewie, Ślesinie, Nakle n/Notecią i Paterku.
W 1933 roku za walki o Niepodległość Państwa Polskiego został odznaczony Medalem Niepodległości. W czasie II wojny światowej był na przymusowych robotach. Po II wojnie zamieszkał z rodziną w Złotowie i pracował na PKP. W 1972 roku otrzymał patent oficerski na stopień podporucznika.
W uroczystości udział wzięli:
– Starosta Złotowski Ryszard Goławski.
– Wójt Gminy Tarnówka Jacek Mościcki
i sekretarz urzędu Małgorzata Banasiak – Piec.
– Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej
Kamila Krzanik – Dworanowska,
– ks. Kazimierz Świderski.
Uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwiskiem ppor. Kazimierz Walter dokonali: wnuk Mariusz Walter i Roman Grzebel wnuk Powstańca Wlkp. Józefa Grzebel.
Tablica została poświęcona przez proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP w Złotowie ks. Kazimierza Świderskiego MSF. Delegacje zapaliły znicze i złożyły symboliczne wieńce.
Uroczystości prowadził fundator tablicy Roman Grzebel członek nadzwyczajny Koła w Pile Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.Wnukowie Powstańców Wielkopolskich
Mariusz Walter i Roman Grzebel.
02.12.2022
Starosta Złotowski – Ryszard Goławski
Dyrektor MZZ Kamila Krzanik – Dworanowska
Wójt Gminy Tarnówka Jacek Mościcki
i sekretarz UG Małgorzata Banasiak – Piec.
Zdjęcia udostępniła:
Agnieszka Barabasz Rzecznik Prasowy
Starostwa Powiatowego w Złotowie.
Materiał nadesłał:
Roman Grzebel
Czł. Nadzwyczajny
Koła ZKRP i BWP w Pile.
29.11.2022
W dniu 28 listopada 2022 roku o godzinie 18:00 podczas
Mszy Św. Roratniej w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej
pw. Św. Marcina w Poznaniu Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zorganizował ZADUSZKI KOMBATANCKIE 2022.
Przed rozpoczęciem Mszy Św. głos zabrał Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
, który poinformował zebranych, iż współorganizatorami są :
– Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,
– Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzesze,
– Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ –
Koło Nr 20 w Poznaniu,
– Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu,
– Związek Inwalidów Wojennych RP Zarządu Okręgowego
w Poznaniu.
Pan Prezes podkreślił, iż podczas Mszy Św. usłyszymy Męski Chór ARION Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.
Poczty sztandarowe w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wystawił
Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej – uczniowie z opiekunem Patrykiem Andrzejewskim.
Mszę odprawił proboszcz ks. dr Antoni Klupczyński w asyście
ks. dr Jacka Zjawina.
Podczas Mszy Św. liturgię słowa przeczytał Dominik Górny, Sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
ZKRP i BWP w Poznaniu.
Modlitwę powszechną – wiernych poprowadziła
Janina Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW
odczytując następujące INTENCJE:
- Intencja od Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
Za dusze św. pamięci:
– Ireny Bandurskiej – działaczka TPPW oraz ZKRP i BWP
– Romana Chwaliszewskiego – historyk, regionalista, konserwator zabytków w Pile zasłużony dla TPPW
– Zofii Czubały – działaczka ZBOWiD, później ZKRP i BWP, współzałożycielka TPPW
– Józefa Grajka – pedagog i założyciel i prezes Towarzystwa Pamięci gen, Józefa Muśnickiego,
– Stefana Tadeusza Aleksandra Bratkowskiego – dziennikarz, publicysta, honorowy Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich,
– prof. dr hab. Zbigniewa Dworeckiego – historyk , autor opracowań m.in. o Powstaniu Wielkopolskim,
– dr Krystyny Łybackiej – Minister Edukacji Narodowej i Sportu w latach 2002 – 2004, posłanka na Sejm RP, córka Powstańca Wielkopolskiego,
– Jan Głodek – zasłużony działacz ZHP, bibliotekarz
i regionalista, członek TPPW 1918/1919,
– Tomasza Szeszyckiego – zasłużony leśnik, pasjonat i badacz historii, zwłaszcza Powstania Wielkopolskiego
Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie
Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie
- Intencja od Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych
przez III Rzeszę
Za dusze św. pamięci:
– Włodzimierza Orsztynowicza – Przewodniczący Zarządu Głównego i Prezes Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, działacz Związku Kombatantów RP i BWP,
– Jana Cop – działacz SPR
– Zofii Krzyżaniak – działaczka SPR
Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie
Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie.
- Intencja od Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło 20 w Poznaniu
Za dusze św. pamięci
– Adama Biskupa – działacz SKMP ONZ,
– Romana Degórskiego – działacz SKMP ONZ
Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie
Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie.
4. Intencja od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu
Za dusze zmarłych – św. pamięci:
– Jerzego Barełkowskiego– żołnierz AK, Prezes Koła ZKRP i BWP Winogrady w Poznaniu, działacz Zarządu Wielkopolskiego,
– Bogdana Czubaka – Prezes Koła ZKRP i BWP w Odolanowie,
– Mariana Jakubowicza – więzień obozów Koncentracyjnych, Wieloletni Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
– płk. pilot Hieronima Kowalskiego – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP
w Poznaniu,
– Zofii Kubiak – Prezes Koła ZKRP i BWP w Zaniemyślu,
– Krystyny Kostrzewy – Prezes Koła ZKRP i BWP w Blizanowie
– Franciszka Kowalskiego – Prezes Koła ZKRP i BWP w Rogoźnie Wielkopolskim,
– Ryszarda Maciejewskiego – Prezes Koła ZKRP i BWP w Kaliszu, Pełnomocnik WZW,
– Andrzeja Marczaka – Prezes Koła ZKRP i BWP Piątkowo
w Poznaniu,
– Karola Mikołajewskiego – Skarbnik WZW ZKRP i BWP w Poznaniu
– Janiny Perskiej – Pełnomocnik WZW w Pile,
– Michała Piaseckiego – Prezes Koła ZKRP i BWP w Śremie,
– Mieczysława Przyweckiego – Prezes Koła ZKRP i BWP
w Komornikach,
– Janusza Radłowskiego – wieloletni Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD i ZKRP i BWP
– Stanisław Rybarczyk – Prezes Koła ZKRP i BWP w Nowym Tomyślu,
– Stanisława Sałaty – Prezes Koła ZKRP i BWP w Wieleniu,
– Eugeniusza Śliwińskiego – więzień obozów Koncentracyjnych, Członek Prezydium WZW ZKRP i BWP w Poznaniu,
– Walentego Wyrwała – Prezes Koła ZKRP i BWP w Kwilczu
– Jerzego Wojsym – Antoniewicza – uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, wieloletni Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie
Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie.
- Intencja od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu
Za dusze św. pamięci:
– Zofii Cegielskiej-Doerffer, prawnuczka Hipolita Cegielskiego, członek honorowy THC,
– Jerzego Szyło, współzałożyciel i zasłużony członek Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego,
– prof. Stefana Jurgi, były Rektor UAM,
– dr Mariana Nikela, przedsiębiorca, członek THC,
– dr Jacka Łukomskiego, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, członek THC
Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie
Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie.
- Intencja Związku Inwalidów Wojennych RP Zarządu Okręgowego w Poznaniu
Za dusze św. pamięci:
– Tadeusza Paczka – Prezesa Okręgu ZIW RP,
– Eugeniusza Bylińskiego – Prezesa Oddziału ZIW RP Szamotuły,
– Stanisława Mikołajczaka – Prezesa oddziału ZIW RP Poznań – Śródmieście,
– Marii Jasińskiej – Skarbnika w Oddziale ZIW RP Poznań – Śródmieście.
Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie.
Piękna oprawa muzyczna Mszy Św. Chóru Męskiego ARION
DZIĘKUJEMY !!!
Prezesowi Chóru Panu Zbyszkowi Ścigockiemu ,
dyrygentowi Chóru Panu Jackowi Pawełczakowi
oraz Panom Chórzystom.
Na zakończenie Mszy Św. ks. dr Antoni Klupczyński podziękował Panu Mirosławowi Grzędowskiemu – Prezesowi WZW za organizację ZADUSZEK.
My również bardzo dziękujemy czcigodny księże proboszczu.
Szczęść Boże !!!
JFP
Zdjęcia: Piotr Pers
28.11.2022
W dniu 26 listopada 2022 roku odbyło się kolejny wernisaż
twórczości Kol. Bogusława Olejniczaka – m.in. Prezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jeżyce – Północ w Poznaniu na Podolanach pt. AKWARELE.
AKWARELE
Wśród uczestników spotkania Mirosław Grzędowski – Prezes
oraz Bernadeta Orłowska – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Swoim śpiewem spotkanie umilił uczestnikom sam Mistrz, Bogusław Olejniczak.
GRATULUJEMY !!!
28.11.2022
SPOTKANIE POKOLEŃ
W dniu 19 października 2022 uczniowie z klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 22 im. Adama Tytusa Działyńskiego
w Poznaniu wzięli udział w spotkaniu z dr n. med. Sławojem Maciejewskim – I Wiceprezesem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, który podczas okupacji niemieckiej
był więźniem obozu w Łodzi.
Gość opowiedział uczniom o swoich przeżyciach z okresu wojny,
a następnie odpowiadał na liczne pytania ze strony młodzieży.
Doktor Sławoj Maciejewski przekazał dyrekcji szkoły oraz bibliotece szkolnej książki pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Wydawcy tej publikacji to: Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
Wśród uczestników organizatorka spotkania Pani Elżbieta Kaźmierska – nauczyciel historii Szkoły Podstawowej nr 22
w Poznaniu, Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu, współautorka przekazanej publikacji.
Zdjęcia przekazała
Elżbieta Kaźmierska
21.11.2022
Odznaczenia w Kotlinie.
Na wniosek Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kotlinie, Kapituła Kombatanckiego Krzyża Pamięci Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu przyznała Kombatanckie Krzyże Pamięci
Mirosławowi Paterczykowi – Wójtowi Gminy Kotlin oraz
Janowi Grześkowi – Prezesowi Banku Spółdzielczego w Jarocinie.
Obydwaj panowie zostali odznaczeni z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2022 roku za nieustanne wspieranie organizacji kombatanckiej oraz za upowszechnianie tradycji narodowych i postaw patriotycznych Polaków.
Aktu wręczenia dokonał ppor Władysław Kaganek – Prezes Koła Gminnego ZKRPiBWP w Kotlinie w asyście Leszka Bajdy – Sekretarza Koła.
Materiał nadesłał:
Leszek Bajda
17.11.2022
Kombatanci dyżur w Ostrzeszowskim Kole Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w dniu 17 listopada 2022 roku.
W każdy czwartek tygodnia w godzinach od 9:00 do 11:00
w ostrzeszowskim biurze praca wre.
Nad całością czuwa Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie.
Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości.
17.11.2022
W dniu 16 listopada 2022 roku w Muzeum Broni Pancernej
w Poznaniu odbyło się posiedzenie wyjazdowe Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej działającej przy Wojewodzie Wielkopolskim.
W spotkaniu udział wzięli działacze Związków Kombatanckich
m. in. Zenon Wechmann , Marian Macutkiewicz, Barbara Napieralska, Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych Reprezentował –
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW.
Minutą ciszy uczczono pamięć Kombatantów, którzy odeszli
„Na Wieczną Wartę” m. in. : płk. lek. med. Jana Górskiego –
Prezesa Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Była również możliwość zwiedzenia Muzeum Broni Pancernej
z przewodnikiem Panem Piotrem Sroką.
Na górnym zdjęciu Kol. Ireneusz Jabłoński – Sekretarz Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
14.11.2022
W dniu 14 listopada 2022 roku w Sali Koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej odbył się
Koncert muzyki polskiej i wspólne śpiewanie
na który zaprosili
Oddział Wielkopolski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,
Komisja Historyczna Chorągwi Wielkopolskiej
Związku Harcerstwa Polskiego,
Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia nr 1
im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu,
Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia
im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu.
Podczas części I muzykowania usłyszeliśmy muzykę ludową
i artystyczną w wykonaniu chórów POSM I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego, instrumentalistów i wokalistów
II st. im. Mieczysława Karłowicza.
W części II usłyszeliśmy pieśni patriotyczne i harcerskie
w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli POSM I i II st. oraz publiczności.
Wśród uczestników przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu Janina Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu oraz Ryszard Torzyński – Członek Prezydium
wraz z małżonką Anną.
Gratulujemy młodzieży pięknego koncertu !
14.11.2022
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
w KALISZU
W dniu 11 listopada 2022 roku Kaliszanie obchodzili
104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości
przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wśród uczestników Dorota Kupaj – Sekretarz Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kaliszu wraz Mirosławem Kupaj – Członkiem Nadzwyczajnym Koła ZKRP i BWP w Kaliszu.
11.11.2022
Narodowe Święto Niepodległości w 2022 roku
Poznaniacy obchodzili na Golęcinie
w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w Intencji Ojczyzny
w Poznańskiej Farze.
Oprawa muzyczna Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.
11.11.2022
W Biedrusku obchody Święta Niepodległości jak co roku odbyły się przy NARODOWYM PANTEONIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/1919.
Hołd Bohaterom – Ojcom Polski Niepodległej w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oddali
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW,
kmdr por. Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium WZW oraz Wojciech Rabski – Członek Zarządu WZW.
11.11.2022
10.11.2022
W dniu 10.11.2022 roku w Centrum Kongresowyowo – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
odbył się finał Filmowego Konkursu PATRIA NOSTRA 2022 roku.
Celem konkursu Patria Nostra jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego.
W spotkaniu z ramienia Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu udział wzięli
kmdr ppor. Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium WZW oraz Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny WZW.
10.11.2022
W dniu 10.11.2022 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
MEDALEM PAMIĄTKOWYM
ZA ZASŁUGI dla ZIW RP w Poznaniu
została wyróżniona
Janina Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW.
GRATULUJEMY !!!
10.11.2022
83 – lata temu w dniu 5 listopada 1939 roku, w obozie przesiedleńczym Lager Glowna w Poznaniu, Niemcy osadzili pierwszych Polaków, których pozbawiono domów i majątku, przeznaczając na wysiedlenie.
W sobotę 5 listopada 2022 roku przy głazie upamiętniającym miejsce obozu przy ul. Bałtyckiej 7 w Poznaniu odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę tego wydarzenia.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu.
W imieniu Wojewody Wielkopolskiego okolicznościowy adres odczytała Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody
ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi.
W imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu w uroczystościach udział wzięli dr n. med. Sławoj Maciejewski – I Wiceprezes WZW oraz Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW zapalając „ZNICZ PAMIĘCI”.
08.11.2022
Dnia 06 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w siedzibie Wspólnoty Polskiej na Starym Rynku 51, odbyło się spotkanie Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z gościem specjalnym Panem Stanisławem Srokowskim.
Stanisław Srokowski – urodzony w miejscowości Hnilcze
w województwie tarnopolskim II RP. Pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz i publicysta. W 1945r.
wraz z rodziną został wypędzony z Kresów. Na kanwie jego opowiadań ze zbioru Nienawiść, wyróżnionego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2007), powstał scenariusz filmu Wołyń (reż. Wojciech Smarzowski, 2016).
Jest laureatem wielu nagród.
Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polskiego i tradycyjnym toastem za Ojczyznę. Po laudacji na cześć gościa, Stanisław Srokowski został nagrodzony statuetką Lwa Semper Fidelis. Wyróżnienie SEMPER FIDELIS zostało ustanowione przez Zarząd Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadających Kartę Polaka. Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie osób, które
w szczególny sposób dały dowód wierności Kresowej Ziemi. Materialnym elementem wyróżnienia jest posążek Lwa, symbolu miasta LWOWA.
Następnie Stanisław Srokowski wygłosił pogadankę historyczną
nt. Kresów PW i Zbrodni Wołyńskiej. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie
w wykonaniu Harcmistrza Bogusława Olejniczaka ,kombatanta Szarych Szeregów.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
na spotkaniu reprezentował kmdr por. w st. spocz.
Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium WZW.
Materiał nadesłał:
Ryszard Majorczyk
03.11.2022
(w pobliżu nasypu kolejowego) zapalił Roman Dutkiewicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
przy Wielkopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
W Odolanowie w dniu 1 listopada 2022 roku hołd nieznanym więźniom obozów koncentracyjnych oddał Bogdan Czubak – Prezes Koła ZKRP i BWP w Odolanowie wraz z Panem Janem Prokopem – Wiceburmistrzem Odolanowa.
01.11.2022
Cmentarz Górczyński w Poznaniu.
Cześć Bohaterom !!!
31.10.2022
W dniu 27.10.2022 roku odbyło się uroczyste spotkanie członków Koła Gminnego ZKRP i BWP w Przygodzicach.
Gościem spotkania był m. in. Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Odznaczeniem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” został wyróżniony Bogdan Czubak – Prezes Koła Miejskiego w Odolanowie.
Zasłużonym działaczom wręczono Kombatanckie Krzyże Pamięci.
Odznaczonym GRATULUJEMY !!!
Zdjęcia nadesłał:
Edmund Radziszewski
31.10.2022
W dniu 27 października 2022 r. o godz. 16:00 w Poznaniu odbyło się odsłonięcie ufundowanej przez IPN tablicy upamiętniającej Konrada Doberschuetza na froncie kamienicy, w której mieszkał przy ul. 28 Czerwca 1956 nr 115.
Po uroczystości, w Przystanku Historia IPN
przy ul. Dąbrowskiego 29 o godz. 17:00 odbyło się spotkanie poświęcone Konradowi Doberschuetzowi.
Uczestnicy wydarzenia mogli wspólnie zobaczyć film dokumentalny „Zakazana poezja” w reżyserii Zbysława Kaczmarka poświęcony Konradowi Doberschuetzowi, a podczas prelekcji
dr. Piotra Grzelczaka uzyskać odpowiedzi na pytania,
o tym kim był nasz Bohater? Na czym polegała nadzwyczajna specyfika jego zapomnianej dziś „sprawy”?
Czym była „Zakazana poezja”? Czy za pisanie wierszy można było w PRL trafić do więzienia? W jakich okolicznościach zatrzymano
i skazano niepokornego poetę? Kto bronił poznańskiego literata przed obliczem „ludowego” sądu? Jaką rolę w uwięzieniu jednego
z pierwszych więźniów politycznych PRL po Październiku 1956 odegrała Służba Bezpieczeństwa i jej tajni współpracownicy?
Konrad Doberschuetz – wildzianin z urodzenia, brawurowy żołnierz AK i WSGO „Warta”, więzień NKWD i UB,
a także niezwykle utalentowany dziennikarz i poeta.
W 1959 roku został skazany na 3 lata więzienia za twórczość „szkalującą ustrój demokratyczno-ludowy PRL”.
Pisał m.in. o Katyniu, Poznańskim Czerwcu 1956 i sowieckiej interwencji na Węgrzech.
Historia jego oporu wobec komunistycznej dyktatury wciąż pozostaje mało znana.
W wydarzeniach uczestniczyli: rodzina Konrada Doberschuetza, pracownicy Poznańskiego Oddziału IPN i inni zaproszeni goście. Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZKRP I BWP w Poznaniu reprezentował kmdr por. Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium Zarządu WZW ZKRP i BWP.
Materiał dostarczył:
Ryszard Majorczyk
31.10.2022
W dniu 19 października, w hotelu Kristoff w Łaszkowie
odbyła się premiera książki „Akcja Gestapo przeciwko polskiej inteligencji na terenie gminy Blizanów.
Aresztowani i deportowani do obozów koncentracyjnych
w III Rzeszy w kwietniu 1940″ Dominiki Pawlikowskiej.
Uczestnikami premiery książki o historiach mieszkańców gminy Blizanów w obozach byli przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Ryszard Torzyński – Członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu oraz Dorota Kupaj – Sekretarz Koła Miejskiego ZKRP
i BWP w Kaliszu wraz z Mirosławem Kupaj – Członkiem Nadzwyczajnym Koła w Kaliszu.
27.10.2022
W dniu 26 października 2022 roku na Wydziale Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu JM Rektor prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska została uhonorowana Kombatanckim Krzyżem Pamięci.
Aktu dekoracji dokonał Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wraz z prof. dr hab. Andrzejem Stelmachem – Przewodniczącym Komisji Historycznej przy WZW, Dziekanem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Gośćmi Honorowymi byli prof. dr hab. Tadeusz Wallas – Prorektor ds. Kadr i Rozwoju UAM w Poznaniu
oraz prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski.
Zdjęcia: Adrian Wykrota
Redakcja „Życie Uniwersyteckie”
26.10.2022
W dniu 26 października 2022 roku na Wydziale Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta GALA wręczenia nagród
„Mediom Przyjazny 2022”.
Gospodarzami Gali byli prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału oraz Ryszard Bączkowski – przewodniczący SD RP.
Laureatkom tegorocznej edycji została m.in.
JM Rektor prof. dr hab. Bogumił Kaniewska.
Gościem uroczystości był Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
GRATULUJEMY PANI REKTOR !!!
23.10.2022
Poznań pamiętał o Powstaniu Węgierskim
W dniu 23 października 2022 roku w 66. rocznicę wybuchu walk przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Pétera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego.
23 października 1956 roku Węgrzy wyszli na ulice, by przeciwstawić się reżimowi komunistycznemu i wyrazić swoją solidarność z protestującymi wcześniej poznaniakami. Węgierski zryw nawiązywał do poznańskiego powstania z czerwca 1956 roku.
23.10.2022
XIV edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”
– 23 października 2022
Tegoroczna kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań
i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
podjęli AKCJĘ.
Na Cmentarzu ofiar zbrodni hitlerowskich, Dębienko
k. Stęszewa kmdr por. Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu zapalił „ZNICZ PAMIĘCI”
„ZNICZ PAMIĘCI” na Skwerze Stanisława Bręczewskiego – więźnia Ostaszkowa pod Pomnikiem Poległych „WINIARCZYKÓW” w Poznaniu zapaliła Pani Małgorzata Grzędowska , małżonka Mirosława Grzędowskiego – Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP
w Poznaniu.
Pomnik upamiętnia mieszkańców Winiar, którzy zginęli
na frontach I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego
i wojny polsko-bolszewickiej. Szczególnie kojarzeni są Winiarczycy
z Powstaniem: pod wodzą Wincentego Pokrywki zdobywali koszary na Golęcinie, halę Zeppelina, a także lotnisko Ławica.
Pod Pomnikiem ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu.
„ZNICZ PAMIĘCI” zapaliła Kol. Janina Felsmann – Pawlik –
Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
ZKRP i BWP w Poznaniu.
W styczniu 1940 roku w tym miejscu przez siepaczy hitlerowskich zostało straconych dwa tysiące najlepszych Synów Ojczyzny.
Zdjęcia:
M. Pawlik
Na terenie Hitlerowskiego Więzienia i Obozu Karno – Śledczego
w Żabikowie (1943 – 1945) „ZNICZ PAMIĘCI” zapaliła
Kol. Dorota Betleja – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Zdjęcia:
Bernadeta Michalczyk
Przy grobie Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Bartoszewskiego oraz uczestnika ostatniej zwycięskiej szarży kawalerii we wrześniu 1939, Ułana 25 Pułku Ułanów,
Karola Mikołajewskiego, światełko pamięci zapalają prapraprawnuki Powstańca, a zarazem prawnuki Ułana
Asia i Michał Seyda i Kuba Mikołajewski
wraz z Mariuszem Mikołajewskim – Wiceprezesem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu.
Zdjęcia:
Łukasz Seyda
20.10.2022
Reaktywacja Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Rogoźnie Wielkopolskim.
W dniu 20.10.2022 r. w Rogoźnie Wielkopolskim odbyło się spotkanie Romana Szuberskiego – Burmistrza Rogoźno
z Członkami Koła ZKRP i BWP w Rogoźnie.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW.
Po śmierci Franciszka Kowalskiego – Prezesa Koła Rogoźno
oraz Heleny Kinach – sekretarza Koła nie było władz
w Rogozińskim Kole.
Na Wniosek WZW ZKRP i BWP w Poznaniu Panie Renata Tomaszewska – Radna Rady Powiatu, Prezes Zarządu Megawat
Sp. z o. o. i Członek Nadzwyczajny Koła w Rogoźnie oraz
Pani Ewelina Polakowska – Pełnomocnik ds. Społecznych Urzędu Miejskiego również Członek Nadzwyczajny Koła ZKRP i BWP
w Rogoźnie zwołały zebranie Koła. Obecnych było 12 Członków.
Na spotkaniu wybrano nowy Zarząd Koła:
Kombatant Józef Leśnicki został Prezesem Koła ZKRP i BWP
w Rogoźnie, Anna Wilk – Wiceprezesem, Ewelina Polakowska – Sekretarzem oraz Zofia Leśnicka – Skarbnikiem Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Rogoźnie Wielkopolskim.
Na zdjęciu od lewej strony: Ewelina Polkowska – Pełnomocnik
ds. Społecznych Urzędu Miejskiego, Renata Tomaszewska – Radna Rady Powiatu, Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW,
Roman Szuberski – Burmistrz Rogoźna oraz Jarosław Łatka – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Gratulujemy !!!
Zdjęcia:
Adam Krajniak
Wydział Promocji Gminy
Rogoźno
Jagoda Pawlik
20.10.2022
Z prawdziwą radością zostały wręczone 20 października 2022 r.
w Pałacu Witaszyce
Kombatanckie Krzyże Pamięci „Zwycięzcom ’65”
zasłużonym działaczom naszej organizacji związkowej:
mjr Ryszardowi Szwajkowskiemu, Tomaszowi Klauzie
i Mirosławowi Kościelnemu.
Aktu wręczenia dokonał Prezes Koła Gminnego ZKRPiBWP
w Kotlinie ppor. Władysław Kaganek w asyście Sekretarza Koła Gminnego Leszka Bajdy.
Uroczystość była okazją do podsumowania wydarzeń z ostatniej Konferencji Wojewódzkiej Sprawozdawczo-Wyborczej ZKRPiBWP, która odbyła się w Poznaniu 6 października 2022 roku.
GRATULUJEMY !!!
Materiał nadesłał:
Leszek Bajda
sekretarz
Koła Gminnego ZKRP i BWP
w Kotlinie
19.10.2022
W dniu 18 października 2022 roku na ręce Mirosława Grzędowskiego – Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego wpłynęło pismo – podziękowanie
od Prezesa Zarządu Głównego ZKRP i BWP
por. w st. spoczynku mgr Janusza Maksymowicza,
który napisał m.in., cyt. ” Serdecznie dziękuję za godne i perfekcyjne zorganizowanie VIII Wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo – Wyborczej Związku w Poznaniu , w której wraz z Sekretarz Generalną Zarządu Głównego Panią Elżbietą Sadzyńską miałem zaszczyt i honor uczestniczyć. Jesteśmy pod wrażeniem doskonałej organizacji Konferencji oraz harmonijnej i wymiernej współpracy Wielkopolskiego Zarządu z samorządem terytorialnym Wielkopolski wszystkich szczebli od Marszałka Województwa Wielkopolskiego, poprzez powiaty i gminy Waszego pięknego regionu. Możecie być Państwo także dumni ze wspaniałej współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
w tym w szczególności z Wydziałem Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa. Dzięki tej trwającej już od lat merytorycznej współpracy powstała bardzo cenna książka o jakże trudnych latach II wojny światowej w Wielkopolsce pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Współpraca z samorządem, uczelniami oraz tak znaczącymi i cenionymi instytucjami społecznymi jak Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, czy też Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 powinna i jest przykładem i inspiracją dla innych zarządów wojewódzkich i okręgowych Naszego Związku”.
DZIĘKUJEMY !!!
19.10.2022
25 – Lecie Trwania w Orderze Świętego Stanisława BM Kawalerem Królewskiego Orderu Św. Stanisława
Biskupa Męczennika.
W dniu 18 października 2022 roku
dr Marian Król – Honorowy Wielki Mistrz Królewskiego Orderu Św. Stanisława Biskupa Męczennika obchodził
Jubileusz 25 – Lecia trwania w Orderze Św. Stanisława BM Kawalerem Królewskiego Orderu Św. Stanisława
Biskupa Męczennika.
Z tego tytułu w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego życzenia zdrowia oraz pomyślności w życiu rodzinnym i osobistym złożył Mirosław Grzędowski – Prezes WZW w asyście
Dominika Górnego – Członka Nadzwyczajnego WZW.
GRATULUJEMY !!!
19.10.2022
W dniu 18.10.2022 roku w siedzibie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI został wyróżniony Pan Edmund Dudziński – Dyrektor Biura Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.
Wybitna osobowość, działacz społeczny od lat wcielający
się w postać Ignacego Paderewskiego.
Krzyż wręczył Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
GRATULUJEMY !!!
18.10.2022
W dniu 18 października 2022 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu odbyło się pierwsze
po VIII Konferencji Sprawozdawczo – Wyborczej
posiedzenie Prezydium WZW.
Posiedzeniu przewodniczył Mirosław Grzędowski – Prezes WZW. Obecni byli: dr n. med. Sławoj Maciejewski – I Wiceprezes WZW, Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW, Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW, Waldemar Szostak – Skarbnik WZW,
Ryszard Majorczyk i Ryszard Torzyński – Członkowie Prezydium oraz Janina Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu.
Tematem spotkania były sprawy organizacyjne
Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP,
w tym zakresy czynności poszczególnych Członków Prezydium.
Zdjęcie:
Dorota Betleja
14.10.2022
W dniu 14 października 2022 roku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Poznaniu uczczono bohaterstwo i poświęcenie
Żołnierzy Batalionów Chłopskich.
Bataliony Chłopskie to konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 170 tys. ludzi .
Działająca w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce w celu obrony wsi polskiej
przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą .
Wiązanki kwiatów złożyły, między innymi, delegacje Kombatantów, władz i służb mundurowych, zapłonęły „znicze pamięci”.
Odbył się też apel poległych oraz zabrzmiała salwa honorowa.
Wśród uczestników Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Beata Maszewska – II Wojewoda Wielkopolski, Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
13.10.2022
W dniu 11 października 2022 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu Kombatanckim Certyfikatem Pamięci został wyróżniony Dominik Górny – poeta i literat,
Członek Nadzwyczajny WZW , za długoletnią współpracę oraz wzbogacenie swoją twórczością książek wydanych przez WZW.
W ostatniej Naszej publikacji pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty” możemy przeczytać wiersz:
POWSTAWANIE DO GRANICY CIENIA
Nasze kości głodne
Oczywistość czerwona
jak zaciśnięte wargi
Koło historii przestaje być kołem
Prawdę w liczbie mnogiej
łamie powtarzalność
czynów i słów.
Tożsamość tarczą,
a strzelamy do luster
Krople krwi w klepsydrze – okupacja
Śmierć jest ziarnem czy pokłosiem?
Pokój na oścież wojny
– horyzont jeden
Pustka potwierdzona w zarzewiu dróg
Ludzie wychodzą z ludzi
Cienie do cieni wracają
Wiara w dobro – ciężar gatunkowy
Kamień opada łzą
Dwie krople – głazem
Brak zasad niespisaną zasadą
Zaćmienie
– czytam albo przestrogę odczytuję
Pewne rzeczy aktualne
na każdym etapie odzyskiwania
i tracenia wzroku
Oczy zawiązane
Na ustach rozwiązany supeł
Związane ręce
Ofiara dla kata sznurem
Nabój otwiera okno bez odcisku palca
Echo czy źródło słyszę?
Spisanie wspomnień nie zamyka
testamentu
Drzwi wobec których pamięć jest Granicą
nie są końcem świata
Dopóki w coś wierzysz
masz do czego wracać.
GRATULUJEMY !!!
13.10.2022
W dniu 11 października 2022 r. w Domu Żołnierza
im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Poznaniu
w ramach kontynuowania Jubileuszu 30 – lecia Działalności Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK „SNAJPER”
odbyła się uroczystość podczas której, w uznaniu zasług
w krzewieniu pamięci o bohaterskich czynach w walce
o niepodległość Ojczyzny – kmdr por. Ryszard Majorczyk – Członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wręczył Kombatancki Krzyż Pamięci
– „Zawsze będziemy pamiętać”
Panu kpt. prof. dr Krzysztofowi Flizakowi.
Kszysztof Flizak – kapitan USArmy w stanie spoczynku, patriota dwóch Ojczyzn – Polski i USA, najmłodszy żołnierz Armii Andersa. W 1940 r. wywieziony z rodziną na Syberię,
z której uciekł i trafił pod opiekę gen. Andersa., z którą jako junak i kadet przeszedł szlak przez Bliski Wschód go Anglii.
W 1951 wyemigrował do USA. Służył w 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Weteran wojny w Korei.
Ożeniony z poznanianką – Mariolą Matuszewską-Flizak
w 2009 odzyskał obywatelstwo polskie.
GRATULUJEMY !!!
10.10.2022
W dniu 10 października 2022 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Jarosława Ziętary, zamordowanego w 1992 roku poznańskiego dziennikarza, absolwenta Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.
Aktu odsłonięcia dokonali JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska i prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz dziennikarz Krzysztof M. Kaźmierczak.
Wśród zaproszonych gości przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu – Mirosław Grzędowski – Prezes WZW i Janina Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW oraz Tadeusz Kuraś – Członek Nadzwyczajny WZW.
Zdjęcia:
Hieronim Dymalski
04.10.2022
W dniu 1 października 2022 r. w Centrum Kultury Zamek odbył się Koncert XXIII Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich
w ramach Jubileuszu 110-lecia nieprzerwanej działalności
Chóru Męskiego Arion w Poznaniu.
Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu uhonorował Jubilatów
Kombatanckim Krzyżem Pamięci.
GRATULUJEMY !!!
30.09.2022
W dniu 26 września 2022 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego
w Szamotułach odbyło się spotkanie okolicznościowe przedstawicieli Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szamotułach
Włodzimierz Masłowski – Prezes Koła ZKRP i BWP w Szamotułach w asyście Wojciecha Rabskiego – Wiceprezesa Koła oraz Stanisława Krupskiego – Sekretarza Koła ZKRP i BWP
dziękując za współpracę i wieloletnie wsparcie organizacji zebranym pracownikom – członkom wspierającym
Koło ZKRP i BWP w Szamotułach w obecności Beaty Hanyżak – Starosty Szamotulskiego wręczył odznaczenia
„Za Zasługi dla ZKRP” oraz „Kombatanckie Krzyże Pamięci”
Serdecznie Gratulujemy !!!
30.09.2022
83. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
poświęcona pamięci Ireny Bobowskiej.
W dniu 27 września 2022 roku, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbyły się uroczystości upamiętniające 83. Rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Na uroczystości zaprosił Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Państwo podziemne było organizacją powstałą po wybuchu II Wojny Światowej. Tajne struktury państwa zostały zorganizowane, by walczyć o niepodległość kraju po agresji ze strony ZSRR
oraz III Rzeszy. Organizacja przyczyniła się do utrzymania ciągłości funkcjonowania państwa polskiego pomimo okupacji.
Irena Bobowska Pseudonim: „Wydra”
Urodzona 3 września 1920 roku w Poznaniu
W wieku dwóch lat przeszła chorobę Heinego – Medina,
w następstwie której poruszała się na wózku inwalidzkim.
Harcerka, działaczka Poznańskiej Organizacji Zbrojnej, Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich. Współtworzyła i redagowała podziemne pismo „Pobudka”. Przygotowywała do druku informacje z nasłuchu radiowego, materiały przewoziła ukryte w wózku inwalidzkim. Aresztowana w 1940 roku, torturowana psychicznie
i fizycznie. Stracona o świcie 28 września 1942 roku w więzieniu
w Berlinie-Plötzensee.
Pomimo przeciwności losu była osobą niezwykle aktywną
i pogodną, bezgranicznie zaangażowaną w konspiracyjną służbę Ojczyźnie, dla której bez wahania oddała własne życie.
Podczas uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze oddając cześć twórcom i uczestnikom struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowali
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW
oraz kmdr. por. Ryszard Majorczyk.
26.09.2022
Międzyregionalne obchody
100-lecia Związku Polaków w Niemczech
W dniu 24 września 2022 roku w Zakrzewie obchodzono
100-lecia Związku Polaków w Niemczech, na które zaprosił
Pan Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego Patronat Honorowy objął prof. Tomasz Grodzki Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
W Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie miała miejsce debata „Łączy nas historia”,
a przed zakrzewskim kościołem zaprezentowano wystawę „Związek Polaków w Niemczech: ludzie-idee-pamięć”.
Podczas uroczystości odsłonięto jubileuszową tablicę na ścianie Urzędu Gminy. – Niech będzie ona widocznym dowodem wdzięczności całego współczesnego pokolenia Polaków spod znaku Rodła – mówił Marek Buława – Wójt Zakrzewa
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentował
kmdr. por. Ryszard Majorczyk.
26.09.2022
Na zaproszenie Pana Jacka Mościckiego – Wójta Gminy Tarnówka
w pow. złotowskim, w dniu 23 września 2022r. przebywał
Pan Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Poznaniu wraz z Benonem Cichoracki – pełnomocnikiem ZKRPiBWP na teren subregionu pilskiego. Podczas wystąpienia na sesji Rady Gminy Tarnówka, Mirosław Grzędowski – Prezes WZW scharakteryzował działalność Związku
i jego przyszłe zamierzenia.
Podczas sesji Rady Gminy w Tarnówce Wójt Gminy Jacek Mościcki otrzymał Kombatancki Krzyż Pamięci w uznaniu Zasług
w Krzewieniu Pamięci o Bohaterskich Czynach w walce
o Niepodległość Ojczyzny nadany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Natomiast Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyznało odznakę honorową
„ Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci
o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 Panu Romanowi Grzebel – Członkowi Nadzwyczajnemu Koła w Pile Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
GRATULUJEMY !!!
Materiał nadesłał:
Roman Grzebel
26.09.2022
W dniu 17 września 2022 r. w siedzibie ZW LOK Dom Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
w Poznaniu odbyło się podsumowanie XXIV Międzynarodowego Wieloboju Strzeleckiego Żołnierzy Rezerwy Armii Państw NATO Połączonego z Jubileuszem 30 – lecia Działalności Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK „SNAJPER”
Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Mirosława Grzędowskiego – reprezentował członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Związku – kmdr por. Ryszard Majorczyk.
W trakcie uroczystości jubileuszowej dokonano wręczenia szeregu medali i odznaczeń.
W uznaniu zasług w krzewieniu pamięci o bohaterskich czynach w walce o niepodległość Ojczyzny – Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu przyznał :
Kombatancki Krzyż Pamięci – „Zawsze Będziemy Pamiętać „
Panom : Zbigniewowi Długiemu i Ireneuszowi Erencowi.
Wręczenia Krzyży Pamięci dokonał członek Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych- kmdr por. Ryszard Majorczyk.
Podsumowanie jubileuszu 30 – lecia działalności Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK „Snajper” uświetnił i podsumował występ Rogozińskiej Orkiestry Dętej im. Edmunda Korybalskiego, działającej przy Rogozińskim Centrum Kultury – prawdziwej perełki, mającej siłę przekazu artystycznego, ale także siłę tradycji.
GRATULUJEMY !!!
26.09.2022
Z prawdziwą radością informujemy, iż w dniu 15 września 2022 roku odznaczony został prawie stuletni weteran i zarazem Prezes Honorowy Koła Gminnego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Kotlinie
Antoni Wojtasiak z Woli Książęcej,
Aktu wręczenia na Jego interesującej prywatnej posesji dokonał Władysław Kaganek – Prezes Koła Gminnego ZKRPiBWP
w Kotlinie.
GRATULUJEMY !!!
Materiał nadesłał:
Leszek Bajda.
26.09.2022
83. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę
oraz obchody Dnia Sybiraka
W dniu 17 września 2022 roku pod Pomnikiem Ofiar Katynia
i Sybiru w Poznaniu , po Mszy Świętej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu mieszkańcy Wielkopolski, przedstawiciele władz i delegacje organizacji kombatanckich oraz szkół uczcili pamięć setek tysięcy ofiar sowieckiego terroru.
Na uroczystości zaprosił Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski oraz Marek Macutkiewicz – Prezes Związku Sybiraków.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowali Mirosław Grzędowski – Prezes WZW oraz kmdr. por. Ryszard Majorczyk.
26.09.2022
W dniu 9 września 2022 r. – w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Pile odbyła się uroczystość, na którą zaprosili Piotr Głowski Prezydent Miasta Piły oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Koło nr 9 im. kpt. Teofila Spychały, poświęcona pamięci Franciszka Toboły,
pierwszego Prezydenta Piły w latach 1945 – 1947,
Powstańca Wielkopolskiego i Śląskiego.
Właśnie w dniu 9 września 2022 roku przypadała 60. rocznica Jego śmierci. Postać Franciszka Toboły przybliżył w krótkim wystąpieniu Wojciech Kicman – regionalista, laureat Nagrody Honorowej „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Głos zabrali również: gospodarz uroczystości, Piotr Głowski – Prezydent Piły,
Adam Szejnfeld – Senator RP, Krzysztof Paszyk – Poseł na Sejm RP, Jacek Bogusławski – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Henryk Zieliński – Burmistrz Mikstatu
oraz Marek Toboła – wnuk Franciszka Toboły.
Podczas uroczystości inny z wnuków, Piotr Jan Toboła odznaczony został Odznaką Honorową TPPW „Wierni Tradycji”.
Aktu dekoracji dokonał Roman Grewling – wiceprezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego TPPW w towarzystwie Jana Ryszarda Garbarczyka – prezesa Koła TPPW im. kpt. Teofila Spychały w Pile. Pilskie Koło zostało uhonorowane „Kombatanckim Certyfikatem Pamięci” wręczonym przez Mirosława Grzędowskiego – prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
a zarazem członka -założyciela Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.
GRATULUJEMY !!!
09.09.2022
Z okazji 85. Urodzin KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI uhonorowano Stefana Barłoga – byłego Prezesa Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Aktu wręczenia dokonał Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w asyście Bernadety Orłowskiej – Wiceprezes WZW.
Serdecznie Gratulujemy !!!
06.09.2022
Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Międzychodzie.
1 września 2022 roku w 83.rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, delegacje Kombatantów z Koła Związku Kombatantów R P
i Byłych Więźniów Politycznych w Międzychodzie, Sybiraków
oraz szkół i urzędów złożyły kwiaty
pod Pomnikiem Pomordowanych w latach 1939-1956.
Koło ZKRP i BWP reprezentował Ryszard Sulej, natomiast sztandar naszego Koła prezentowali harcerze z 38 Drużyny ZHP
w Międzychodzie.
Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej
05.09.2022
W Gostyniu w dniu 1 września 2022 roku odbyły się
obchody 83.rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji poległych
i zamordowanych w gostyńskiej Farze. Po mszy świętej przy akompaniamencie orkiestry uczestnicy udali się pod pomnik Najświętszego Serca Jezusowego, który powstał w podzięce
za odzyskaną niepodległość Ojczyzny, na którym złożono kwiaty. Uczestnikami uroczystości były władze miasta i powiatu, Kombatanci, służby mundurowe, szkoły, organizacje i zrzeszenia, oraz mieszkańcy Gostynia.
Na zdjęciu pierwszy stoi Jerzy Kulak – Burmistrz Gostynia, następnie Robert Marcinkowski – Starosta Gostyński.
Związek Kombatantów RP i BWP Koło w Gostyniu reprezentowali: Od prawej Jan Nowacki – Wiceprezes Koła, Zofia Biderman- Skarbnik Koła, Kazimierz Rogala – Członek Zarządu Koła.
Cześć i Chwała Bohaterom !!!
Materiał nadesłał:
Jan Nowacki
05.092022
Jarmark Chmielno – Wikliniarski w Nowym Tomyślu.
W dniach 2 – 4 września 2022 roku w Nowym Tomyślu odbył się Jarmark Chmielno – Wikliniarski, na który zaprosił Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla oraz Beata Baran – Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury.
W piątek, 2 września, o godzinie 17 przy koszu wiklinowym na Placu Niepodległości nastąpiło oficjalne otwarcie. Następnie korowód jarmarku przejdzie ulicami miasta.
Podczas trwania jarmarku organizatorzy zapewnili wiele atrakcji towarzyszących. Wśród nich między innymi: pokaz sprzętu wojskowego 11.Dywizji kawalerii Pancernej, zawody sportowe, wędkarskie oraz gołębi pocztowych oraz zwiedzanie
Izby Historycznej
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentował
Pan Wojciech Rabski – Pełnomocnik Regionu Północ – Zachód.
05.09.2022
83.rocznica wybuchu II Wojny Światowej
W dniu 1 września 2022 roku odsłonięciem
płyty PAMIĘCI GOŚLIŃCZYKÓW mieszkańcy Murowanej Gośliny uczcili 83.rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oddając HOŁD żołnierzom – lotnikom, marynarzom, więźniom, cywilom – wszystkim poszkodowanym biorącym udział
w II Wojnie Światowej.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego.
Następnie uczestnicy przemaszerowali na gośliński Stary Rynek, gdzie przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i ofiar II Wojny Światowej rozpoczęły się główne uroczystości.
Warto zaznaczyć, iż pomnik powstał staraniem członków Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (inicjatywę jego budowy poparli goślińscy rzemieślnicy), którego odsłonięcie
odbyło się we wrześniu 1969 roku.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego hejnaliści Orkiestry Dętej zagrali Hejnał Murowanej Gośliny.
W swoim wystąpieniu Pan Radosław Szpot – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie przybliżył zebranym historię II Wojny Światowej oraz rolę Goślińczyków podczas jej trwania
i wyzwolenia Murowanej Gośliny. Nawiązał również do toczącej
się wojny na Ukrainie.
Następnie zabrał głos Apoloniusz Twaróg – Prezes Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Murowanej Goślinie, inicjator powstania płyty PAMIĘCI GOŚLIŃCZYKÓW. Przybliżył zebranym rodzinną historię.
Prezes Twaróg jest wnukiem Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Janowiaka, synem kombatanta II Wojny Światowej (uczestnika bitwy nad Bzurą, Kutnem, obrońcy Warszawy, robotnika prac przymusowych w głębi Rzeszy i żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w jednej osobie) Jana Twaroga.
Podniosłym punktem spotkania było odsłonięcie płyty PAMIĘCI GOŚLIŃCZYKÓW. Przecięcia wstęgi dokonał Radosław Szpot – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina
wraz z młodzieżą szkolną.
Potem będący na uroczystości przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pan Mirosław Grzędowski – Prezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW ZKRP i BWP w Poznaniu uhonorowali mieszkańców Murowanej Gośliny, którzy swą postawą wsparli inicjatywę powstania płyty Pamięci Goślińczyków współpracując z Kołem Miejskim
ZKRP i BWP w Murowanej Goślinie.
Wręczając Kombatanckie Certyfikaty Pamięci w imieniu KAPITUŁY KCP Janina Jagoda Felsmann – Pawlik dziękowała za współpracę
i gratulowała wyróżnionym, którzy swoim przykładem przyczynili się do utrwalenia pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski.
Kombatanckie Certyfikaty Pamięci
odebrali fundatorzy tablicy pamiątkowej:
Teresa i Andrzej Tomaszewscy, Grażyna Nawrocka , Zdzisława
i Tadeusz Kłos , Regina i Przemysław Kalinowscy , Grzegorz Kamiński , Krzysztof Oczkowski , Bogdan Dura, Maciej Dura, Michał Dura , Anna Iwona i Waldemar Łużni, Andrzej Kuźniewski , Piotr Tecław, Elżbieta Dziel, Robert Molski , Bogusław Frąckowiak, Leszek Sommerfeld , Danuta Szczepaniak , Firma MAFF Magdalena Twaróg – Morawska Adam Morawski , Firma ETAGE Błażej Twaróg , Przemysław Popiak , Kamil Grzebyta , Cukiernia Paweł Piętka, Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców, Murarstwo Betoniarstwo Władysław Matoga, Kamieniarstwo Olszewscy.
Przemawiając Mirosław Grzędowski – Prezes WZW mówił o historii ZKRP i BWP, nawiązał do ZBoWiD, dziękował mieszkańcom
i działaczom wytrwałości i skuteczności w działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego.
Przybliżył genezę Kombatanckiego Krzyża Pamięci, które wręczył za całokształt działalności na rzecz środowiska kombatanckiego oraz za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.
Odznaczenia z rąk Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW odebrali:
– Radosław Szpot – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina,
– Robert Maciejewski – członek wspierający powstanie płyty Pamięci Goślińczyków
– Rafał Krajewski – Komendant Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie
– Firma Jan Zaręba Sp. z o.o. w Murowanej Goślinie,
– PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łopuchowo,
– Firma KABAT – TYRE w Budzyniu,
– Spółdzielnia Handlowo – Rolnicza ROLNIK w Murowanej Goślinie,
– Pobiedzisko – Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział w Murowanej Goślinie,
– Cukiernia Paweł Piętka w Murowanej Goślinie.
Odznaczenia „Za Zasługi dla ZKRP i BWP” odebrali członkowie wspierający Koło Miejskie ZKRP i BWP w Murowanej Goślinie Panowie:
– Tomasz Wawrzyniak i Andrzej Szpak
Odznaczeniem „Za Wybitne Zasługi dla ZKRP i BWP” został uhonorowany Pan Jarosław Dobrowolski – członek wspierający Koło w Murowanej Goślinie.
Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, na zakończenie uroczystości odtworzono piosenkę Sławy Przybylskiej pt. „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”.
Odznaczonym serdecznie GRATULUJEMY !!!
JFP
Zdjęcia:
Andrzej Kietzmann
02.09.2022
W dniu 1 września 2022 roku Poznaniu odbyły się
obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele
pw. św. Józefa.
Pod pomnikiem Armii Poznań w obchodach wziął udział m.in. Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski, zgromadzeni Kombatanci przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Wielkopolski wspólnie oddając cześć i pamięć żołnierzom i wszystkim poległym obrońcom naszej Ojczyzny
składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowali
Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW
oraz kmdr ppor. Ryszard Majorczyk –
Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP.
Cześć i chwała Bohaterom !!!
Zdjęcia:
Piotr Pers
02.09.2022
W dniu 1 września 2022 roku w Rokietnicy w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023.
Organizatorem wydarzenia był Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski, Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty
oraz Bartosz Derech – Wójt Gminy Rokietnica.
Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele
pw. Chrystusa Króla, którą celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki.
Wśród zaproszonych gości parlamentarzyści, samorządowcy. Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentował Mirosław Grzędowski – Prezes WZW.
Po ślubowaniu pierwszoklasiści otrzymali piłki.
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy jest największą szkołą w Wielkopolsce, wyposażona w pracownie naukowe z tablicami interaktywnymi, dwie biblioteki
i nowoczesną świetlicę.
Zdjęcia:
strona Gminy Rokietnica
30.08.2022
W dniu 27.08.2022 roku w Pałacu Niemojowskich
w Przybysławicach gmina Raszków odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Brajera, której kuratorem jest nasz przedstawiciel Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych .
Wystawa odtąd jest stałą ekspozycją o charakterze muzealnym.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZKRP i BWP w Poznaniu
jest oficjalnym Partnerem wydawnictwa z tej okazji.
Od lewej stoją: Andrzej Matyba Przewodniczący
Rady Gminy i Miasta Raszków,
Jacek Bartczak – Burmistrz Gminy i Miasta Raszków,
Stanisław Brajer oraz Dominik Górny.
Stanisław Brajer oraz Dominik Górny.
Stanisław Brajer to współczesny polski artysta malarz
o nieograniczonej wyobraźni, a zarazem człowiek pełen pasji, energii, który zaraża innych swoim pozytywnym myśleniem. Uznany malarz mający swych kolekcjonerów na całym świecie, który może pochwalić się ponad 58 wystawami indywidualnymi. Dotychczas, namalował około 6000 obrazów.
25.08.2022
W dniu 21 sierpnia 2022 roku Zygmunt Szorcz – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu wraz z małżonką oddali hołd dzieciom – więźniom przy pomniku tzw. Pęknięte Serce w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi,
upamiętniającym martyrologię dzieci osadzonych podczas
II Wojny Światowej w pobliskim niemieckim obozie wychowawczym dla dzieci i młodzieży polskiej do lat 12.
W obozie tym przez 608 lat był więziony przyjaciel Pana Zygmunta Kazimierz Gabrysiak, późniejszy Prezes Polsko – Niemieckiego Pojednania w Poznaniu przy Urzędzie Wojewódzkim.
Pan Gabrysiak zmarł w wieku 90 lat w 2020 roku.
Poniżej artykuł dot. Kazimierza Gabrysiaka autorstwa Teresy Masłowskiej, Pełnomocnika Wojewody Wielkopolskiego
ds. kontaktu ze środowiskami kombatanckimi.
17.08.2022
Święto Wojska Polskiego w Gostyniu.
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Koło w Gostyniu, zorganizował w dniu 14 sierpnia 2022 roku wspólne składanie wieńców i zniczy z Wojskiem Polskim.
Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gostyńskiej, na Górze Zamkowej z okazji Święta Wojska Polskiego.
Na zdjęciu członkowie Koła ZKRP i BWP w Gostyniu
od prawej strony stoją: Jan Nowacki – Wiceprezes Koła,
Melania Andrzejczak – Prezes Koła, Kazimierz Rogala – Członek Zarządu Koła, Zofia Biderman – Skarbnik Koła oraz Ignacy Rożek
– Członek Wspierający Koło ZKRP i BWP w Gostyniu.
W tym dniu w Gostyniu odbywał się piknik wojskowy
„Zostań żołnierzem RP” w którym udział wzięły :
– 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy,
– 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach,
– 125. Batalion Lekkiej Piechoty w Lesznie.
Cześć i Chwała Bohaterom !!!
Zdjęcia nadesłał:
Jan Nowacki
17.08.2022
Święto Wojska Polskiego w Ostrzeszowie.
Organizatorami uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego w Ostrzeszowie byli Starosta Ostrzeszowski,
Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów
oraz Zarząd Koła Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18:00 Mszą Świętą w Kościele Farnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.
Następnie uczestnicy przemaszerowali na ostrzeszowski Rynek, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą
gen. Józefa Hallera.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali przedstawiciele Koła ZKRP i BWP w Ostrzeszowie
z por. Bohdanem Ogrodowskim – Prezesem Koła ZKRP i BWP
w Ostrzeszowie na czele.
Chwała Bohaterom !!!
Zdjęcia nadesłał:
Bohdan Ogrodowski
16.08.2022
Na cmentarzu wojskowym na Majkowie w Kaliszu
odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego
oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Na cmentarzu na Majkowie w Kaliszu uczczono pamięć bohaterów wojny polsko – bolszewickiej. W kaplicy majora Stefana Waltera złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta, parlamentu, organizacje społeczne i kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych.
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskie w Kaliszu reprezentowali Dorota Kupaj – Sekretarz Koła ZKRP i BWP w Kaliszu wraz z małżonkiem Mirosławem.
CHWAŁA BOHATEROM !!!
15.08.2022
Święto Wojska Polskiego
i 102.Rocznica Bitwy Warszawskiej.
15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. Upamiętnia on wydarzenia, które rozegrały się podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej również “Cudem nad Wisłą”.
To jeden z największych sukcesów polskiej armii, która zatrzymała pochód bolszewików na Europę i tym samym ocaliła również niepodległość swojej ojczyzny.
Uroczystości w Poznaniu odbyły się pod Pomnikiem Armii Poznań.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali Mirosław Grzędowski – Prezes WZW oraz kmdr ppor. Ryszard Majorczyk – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.
15.08.2022
W dniu 15 sierpnia 2022 roku w Mosinie odbyła się uroczystość upamiętnienia płk. pil. bal. Aleksandra Wańkowicza.
W Święto Wojska Polskiego, w Mosinie z inicjatywy Burmistrza Gminy Mosina i Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą bohatera wojny polsko-bolszewickiej, zasłużonego dla historii lotnictwa II Rzeczypospolitej – płk. pil. bal. Aleksandra Wańkowicza. Uroczystość odbyła się z udziałem kompanii honorowej 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny oraz z asystą honorową 31 Dolnośląskiego Batalionu Radiotechnicznego.
Płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz (1881-1947) był twórcą wielkopolskich oddziałów aeronautycznych,
jednym z pionierów polskich wojsk balonowych.
Jako dowódca pułku aeropiechoty, podczas wojny polsko-bolszewickiej wsławił się skuteczną obroną Sarnak.
Wśród uczestników Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz Zenon Wechmann – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów
i Osób Represjonowanych, Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Piotr Zalewski – Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego oraz Rafał Reczek – Dyrektor Oddziału Poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
11.08.2022
W przeddzień obchodów Święta Wojska Polskiego,
który przypada 15 sierpnia oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w miejscu spoczynku por. Józefa Andrzejewskiego,
postawiono i odsłonięto krzyż.
Uroczystości dokonano na cmentarzu, który podlega Zespołowi Domów Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu
w pow. czarnkowsko-trzcianeckim w woj. Wielkopolskim.
Uroczystego odsłonięcia krzyża dokonali Pan Roman Grzebel (wnuk Powstańca Wielkopolskiego Józefa Grzebel) członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego GNIAZDO
oraz Członek Nadzwyczajny Koła Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Pile wraz z Panią Elżbietą Rybarczyk – Burmistrzem Miasta i Gminy Wieleń.
W uroczystości odsłonięcia krzyża brali udział przedstawiciele Zespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu.
W krótkim przemówieniu Pan Roman Grzebel
(po kilku latach poszukiwań) scharakteryzował postać
por. Józefa Andrzejewskiego.
Por. Andrzejewski Józef s. Andrzeja i Marii Jaroskiej
ur. 08.09.1894 r. w Ratajach (obecnie dzielnica Poznania).
Zmarł 12.04.1981 r. w Wieleniu.
Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim w Poznaniu,
Rynarzewie i Szubinie.
Stopień podporucznika otrzymał 27.10.1919 r. – został mianowany przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W dniu 15.12.1920 r. mianowany na porucznika Wojska Polskiego. Uczestnik bitwy Polsko – Bolszewickiej. Był dowódcą w jednej
z kompanii 63 p. p. wchodzącej w skład 16 DP.
We wrześniu 1939 r. uczestniczył w tzw. krwawej niedzieli,
którą urządzili żołnierze niemieccy w Bydgoszczy.
Pojmany wraz z innymi żołnierzami WP został osadzony na długie lata wojny w obozie koncentracyjnym w Bawarii.
W kwietniu 1945 r. po wyzwoleniu obozu przez żołnierzy amerykańskim powrócił do Polski do Poznania.
W październiku 1945 r. podjął pracę w Urzędzie Skarbowym
w Bydgoszczy. Następnie został przeniesiony do pracy
w Urzędzie Skarbowym w Złotowie, w którym to pracował
do 1952 r., a następnie do 1961 r., do przejścia na emeryturę pracował w Banku Ludowym w Złotowie.
Od 1952 r. mieszkał w Złotowie sam, gdyż w tym roku zmarła jego małżonka Maria z Kulczyńskich z którą był w związku małżeńskim od 11.11.1921 r. Pod koniec lat 70 ub. stulecia z uwagi
na stan zdrowia został przeniesiony ze Złotowa
(po prawie 35 latach zamieszkania w Złotowie)
do Wielenia do ZDPS s. Franciszkanek w Wieleniu.
Należy ubolewać, że ów zacny weteran wojenny,
Powstaniec Wielkopolski, jeniec wojenny II wojny światowej odznaczony między innymi: Krzyżem Niepodległości,
Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrony Lwowa
i innymi odznaczeniami został zapomniany!
Dopiero po latach poszukiwań Panu Romanowi Grzebel udało się znaleźć miejsce pochówku por. Józefa Andrzejewskiego.
Miejsce pochówku do dnia 08.08.2022 r. nie miało nawet krzyża.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Źródło informacji:
Roman Grzebel.
09.08.2022
Morawin: Rekonstrukcja historyczna
i tablica upamiętniająca generała Franciszka Ksawerego Altera.
W dniu 7 sierpnia 2022 roku w Morawinie – gmina Ceków Kolonia odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jednemu z bohaterów kampanii wrześniowej – generałowi brygady Franciszkowi Ksaweremu Altera, dowódcy 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej, Armii Poznań.
Tablica została umieszczona na pomniku ofiar września 1939 roku. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali przedstawiciele Koła ZKRP i BWP w Kaliszu Dorota Kupaj – Sekretarz Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Kaliszu
wraz z małżonkiem Mirosławem Kupaj.
Następnie w parku przy szkole podstawowej w Morawinie odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych zatytułowana „Szlak bojowy 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej – wydarzenia wojenne w okolicach Morawina”.
Zdjęcia:
Andrzej Kurzyński
Dorota Kupaj
08.08.2022
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
w Kaliszu.
W dniu 1 sierpnia 2022 roku o godz. 17 władze miasta oraz mieszkańcy Kalisza uczcili 78. Rocznicę Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej znajdującym się w Ogrójcu Klasztoru OO. Jezuitów.
Wśród uczestników przedstawiciele Koła Miejskiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kaliszu Dorota Kupaj – Sekretarz Koła wraz z małżonkiem
Mirosławem Kupaj.
Zdjęcia:
Dorota Kupaj
02.08.2022
78.Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 1 sierpnia 2022 roku Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu rozpoczęły się uroczystości związane z 78. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godzinie „W” , tj. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
rozpoczęły się uroczystości główne.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Miasta, regionu, samorządu, władzy centralnej, a także związków kombatanckich oraz mieszkańców.
Tego roku w Poznaniu zrezygnowano z uruchomienia syren alarmowych na znak upamiętnienia wydarzeń z 1944 roku. Powodem jest aktualna sytuacja polityczna i wojna na Ukrainie, albowiem w Poznaniu wiele tysięcy Ukraińców znalazło schronienie, a dźwięk syren przywołuje wciąż żywe
wspomnienia z rosyjskiej agresji.
Były przemówienia oraz odczytano Apel Pamięci,
a następnie złożono wiązanki kwiatów upamiętniając bohaterów
i ofiary Powstania Warszawskiego.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali Mirosław Grzędowski – Prezes WZW
oraz kmdr ppor. Ryszard Majorczyk –
Członek Nadzwyczajny WZW.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
zdjęcia:
„codziennypoznań”
Kazimierz Seredyński
27.07.2022
100 URODZINY
W dniu 22lipca 2022 roku w Toruniu swoje 100 URODZINY świętował wraz z Przyjaciółmi i Rodziną
JAN MICHALSKI
Członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego
1918 – 1919
Były więzień obozu koncentracyjnego w Sachsennhausen
oraz Dachau, gdzie był poddawany różnym eksperymentom medycznym.
Podczas uroczystości Pan Jan Michalski na wniosek Zarządu Głównego TPPW został uhonorowany
Kombatanckim Krzyżem Pamięci, ustanowionego przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
Aktu dekoracji w imieniu Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW ZKRP i BWP w Poznaniu dokonał
Jerzy Krzemiński – Prezes Kujawsko – Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Bydgoszczy.
GRATULUJEMY, życzymy zdrowia Szanowny Jubilacie !
22.07.2022
W „starym dworze” w Witaszycach wręczono uroczyście
mjr Ryszardowi Szwajkowskiemu piękne wyróżnienie „Kombatancki Krzyż Pamięci” za znaczące wspieranie ruchu kombatanckiego oraz upowszechnianie historii miejsc
pamięci narodowej.
Aktu dekoracji dokonał ppor. Władysław Kaganek – Prezes Koła Gminnego w Kotlinie oraz Leszek Bajda – Sekretarz
Koła ZKRP i BWP w Kotlinie.
GRATULUJEMY !
22.07.2022
Muzeum Ziemi Wieleńskiej
Członkowie Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w w Wieleniu spotykają się sali Muzeum Ziemi Wieleńskiej.
Koło informuje osoby zainteresowane, że dyżury i spotkania odbywają się w sali Muzeum Ziemi Wieleńskiej ul. Lipowa 3
w każdą drugą i czwartą środę miesiąca Biuro czynne jest
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 15:30.
Informację nadesłał:
Marek Doczekalski
sekretarz/skarbnik
Koła ZKRP i BWP
w Wieleniu
22.07.2022
Uroczystość uhonorowania odznaczeniami kombatanckimi
w Wieleniu.
W dniu 07 lipca 2022 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wieleniu miała miejsce podniosła uroczystość uhonorowania oznaczeniami kombatanckimi.
Wydarzenie odbyło się na wniosek Koła Miejsko – Gminnego
w Wieleniu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, którego Prezesem jest Bolesław Kleczewski.
Gościem honorowym był Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Poznaniu, który dokonał odznaczeń.
Jako pierwszy uhonorowany został Stanisław Sałata wieloletni członek i prezes wieleńskiego koła ZWRPiBWP, który z rąk Prezesa WZW ZKRPiBWP w Poznaniu otrzymał Kombatancki Krzyż Pamięci oraz Certyfikat Prezesa Honorowego ZKRPiBWP.
Następnie uhonorowano Samorząd Gminy Wieleń.
Elżbieta Rybarczyk – Burmistrz Wielenia oraz Jan Graczyk -Zastępca Burmistrza z rąk Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW ZKRPiBWP otrzymali Kombatancki Certyfikat Pamięci,
za udzielone przez Urząd Miejski w Wieleniu wsparcie na rzecz funkcjonowania wieleńskiego koła ZWRPiBWP oraz wieloletnią opiekę nad lokalnym środowiskiem kombatanckim.
Spotkanie było okazją do rozmowy przy kawie oraz wspomnień. Zarząd Koła Miejsko – Gminnego ZKRPiBWP w Wieleniu składa serdeczne podziękowanie Mirosławowi Grzędowskiemu Prezesowi Zarządu Wojewódzkiego za przybycie na uroczystość
i odznaczenia. Koło składa także podziękowanie Burmistrzowi
i Zastępcy Burmistrza Wielenia za wieloletnią udaną współpracę.
GRATULUJEMY !
Materiał nadesłał:
Marek Doczekalski
sekretarz/skarbnik
Koła Miejsko-Gminnego
ZKRP i BWP
w Wieleniu
Zdjęcia:
A. Aftarczuk
18.07.2022
Uhonorowano Bohatera.
W dniu 16 .07.2022 roku na poznańskim Chwaliszewie odsłonięto tablicę upamiętniającą bohatera Akcji Bollwerk Antoniego Gąsiorowskiego pseudonim „Ślepy Antek”.
Akcja wojskowa podjęta w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku
przez oddziały Armii Krajowej w Poznaniu przeciwko wojskom niemieckim. Dwunastu żołnierzy AK i pięciu mieszkańców Chwaliszewa podpaliło niemieckie magazyny w porcie rzecznym,
w których znajdowała się broń, żywność i mundury wojskowe.
Była to najgłośniejsza akcja sabotażowo – dywersyjna ZWZ – AK
w okupowanej Wielkopolsce.
Gestapo aresztowało wszystkich uczestników akcji.
Niektórzy zostali straceni. Wśród nich Antoni Gąsiorowski.
Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej
Oddział w Poznaniu.
Wśród uczestników parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
oraz Rady Osiedla Stare Miasto.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP reprezentował Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.
Zdjęcia:
Piotr Pers
15.07.2022
W czwartek, 11 listopada 2021 roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Raszków zainaugurowała Msza Święta z udziałem chóru Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie pod dyrekcją Adama Szczuraszka. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny odprawił
ks. kanonik Robert Bogdajewicz w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie.
Nabożeństwo zgromadziło wielu mieszkańców, przedstawicieli lokalnego samorządu, delegacje stowarzyszeń działających
na terenie Gminy i Miasta Raszków oraz poczty sztandarowe.
Po Mszy Św. uczestnicy udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich na raszkowskim Rynku. Tutaj w hołdzie poległym za Ojczyznę zostały złożone wiązanki kwiatów.
W imieniu Gminnego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Raszkowie kwiaty pod pomnikiem złożyli:
Zofia Gruszczyńska – Prezes Koła ZKRP i BWP
w asyście Janiny Urbaniak oraz Janusza Szczotki.
Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak przybliżył zgromadzonym tło historyczne Narodowego Święta Niepodległości, dziękując wszystkim za przybycie.
Przedstawiciele samorządu złożyli także kwiaty pod tablicami upamiętniającymi mieszkańców Ziemi Raszkowskiej, którzy walczyli i oddali swoje życie w czasie II wojny światowej oraz tych, którzy walczyli o wolną i niezawisłą Polskę już po zakończeniu wojny.
Materiał nadesłała:
13. 07.2022 roku
Ilona Szczucka na prośbę
Zofii Gruszczyńskiej
Prezes Koła ZKRP i BWP w Raszkowie.
15.07.2022
82.Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
W środę 1 września 2021 roku w raszkowskim kościele odbyła się Msza Święta w intencji żywych i zmarłych członków Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Raszkowie w 82. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz poległych za Ojczyznę. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie ksiądz kanonik
Robert Bogdajewicz.
We Mszy Świętej uczestniczył Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, przewodniczący rady Andrzej Matyba, radna powiatowa Maria Tomaszewska, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kościoła Parafialnego w Pogrzybowie Krystyna Dudzińska oraz kombatanci, ich rodziny oraz raszkowscy parafianie.
Podniosłą uroczystość uświetnił sztandar Związku Kombatantów, którym od lat zajmuje się Janusz Szczotka. Ksiądz Robert Bogdajewicz podziękował przybyłym za pamięć o poległych. Kapłan przypominał hasło BÓG – HONOR – OJCZYZNA,
które przyświecało walczącym żołnierzom.
Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości udali się na Rynek, gdzie złożono wieniec i zapalono znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Burmistrz Jacek Bartczak przypomniał historię odbudowanego dwa lata temu raszkowskiego pomnika oraz wyjaśnił daty, które są na nim umieszczone.
W tym dniu złożono również wiązankę kwiatów pod tablicą na raszkowskim ratuszu, upamiętniającą poległych i zamordowanych mieszkańców Raszkowa podczas II wojny światowej.
Materiał nadesłała:
13.07.2022 roku
Ilona Szczucka na prośbę
Zofii Gruszczyńskiej
Prezes Koła ZKRP i BWP w Raszkowie.
13.07.2022
W dniu 12 lipca 2022 r. w gościnnych progach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Redakcyjno – Wydawniczgo działającego
przy Komisji Historycznej Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Spotkanie dotyczyło ostatecznych ustaleń tytułu książki.
Ustalono zatem definitywnie książka ukaże się
pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Przyjęto również projekt okładki.
W spotkaniu udział wzięli:
– prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, oraz
Przewodniczący Komisji Historycznej przy WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu,
– prof. WSZ i B dr hab. Olaf Bergmann – historyk, wykładowca akademicki m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania
i Bankowości w Poznaniu, Kustosz w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu,
– Elżbieta Kaźmierska – historyk, nauczyciel, Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP w Poznaniu,
– Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu,
– Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Członek Zarządu WZW.
Zdjęcie:
Jagoda Pawlik
13.07.2022
W dniu 11 lipca 2022 roku w Poznaniu pod honorowym patronatem abpa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego, Wojewody Wielkopolskiego,
Marszałka Województwa Wielkopolskiego
oraz Prezydenta Miasta Poznania
obchodzono
79.Rocznicę Rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej
w latach 1943 i 1944.
Organizatorem uroczystości był Poznański Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą ŚW. w kościele o.o. Dominikanów Modlono się za ofiary tych zbrodni
oraz za ofiary trwającej wojny na Ukrainie.
Po Mszy Św. uczestnicy przeszli na dziedziniec przed klasztorem, gdzie dalsza część uroczystości miała miejsce w krużgankach
przy tablicy upamiętniającej ofiary z Wołynia i Małopolski Wschodniej.
Uroczystość odbyła się w asyście Wojska Polskiego.
Był Apel Poległych oraz salwa honorowa.
Delegacje i przedstawiciele samorządów, organizacji złożyli kwiaty
i zapalili znicze pod tablicą.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentował Mirosław Grzędowski – Prezes WZW, który złożył wiązankę kwiatów
wraz z małżonką Małgorzatą Grzędowską.
Cześć ich Pamięci !!!
Zdjęcia:
Piotr Pers
30.06.2022
W dniu 30 czerwca 2022 roku w Warszawie odbyło się Posiedzenie Plenarne Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Tematem spotkania były sprawy organizacyjne naszej organizacji.
Z ramienia Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w konferencji udział wzięli Mirosław Grzędowski – Prezes WZW, Członek ZG oraz Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego.
30.06.2022
W dniu 30 czerwca 2022 roku w budynku odwachu na Starym Rynku w Poznaniu w Muzeum Powstania Wielkopolskiego
1918 – 1919 otwarto wystawę „Historycznych Sztandarów Związku Harcerstwa Polskiego”.
Najstarsze sztandary sięgają 1922 roku, były schowane przed okupantem oraz w okresie stalinowskim, mówił witając zebranych prof. UAM dr hab. Marek Mikołajczyk – Przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej.
Na wystawie umieszczono plansze zawierające informacje
o sztandarach. harcerskich oraz o źródłach Skautingu Wielkopolskiego, który przybliżył phm Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Była to doskonała okazja do zwiedzenia Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Była i kawa oraz harcerskie rozmowy.
Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy inicjatywy.
Zdjęcia: Piotr Pers
Jagoda Pawlik
30.06.2022
Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznania
W dniu 29 czerwca 2022 roku z okazji Święta Patronów Miasta Poznania – Piotra i Pawła na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta.
Podczas sesji prof. Wojciech Łączkowski – prawnik,
który w przeszłości zasiadał w Trybunale Konstytucyjnym, Radzie Polityki Pieniężnej czy Państwowej Komisji Wyborczej. – odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.
Ponadto wręczono nagrody: artystyczną, którą otrzymał Rafał Zapała – muzyk , prof. Przemysław Matusiak – historyk odebrał nagrodę naukową oraz Karolina Naja – kajakarka odebrała nagrodę sportową.
W swoich przemówieniach podczas sesji Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta oraz Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania mówili o wojnie na Ukrainie oraz pomocy kierowanej dla uchodźców.
Gościem obrad był Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
29.06.2022
66. Rocznicy Wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwca 56.
W dniu 28 czerwca 2022 roku od rana pod tablicami pamiątkowymi w kilku miejscach na terenie miasta Poznania oficjalne delegacje składały kwiaty, m. in.:
O 6:00 przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) – Hipolita Cegielskiego przy ul 28 Czerwca 1956 nr 223/229,
O 8:50 pod tablicą pamiątkową – ZNTK S.A., przy ul. Robocza 4,
O11:45 pod tablicą na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji, przy ul. Kochanowskiego 2A,
O 14:15 przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A.
przy ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229.
O 18:30 w Kościele oo. Dominikanów Mszą Św.
w intencji Ofiar Czerwca 56 rozpoczęły się główne uroczystości.
Bezpośrednio po mszy św. uczestnicy przemaszerowali
na Pl. A. Mickiewicza.
W uroczystościach na placu Mickiewicza wzięli udział przedstawiciele władz miasta i regionu, parlamentarzyści, lokalni politycy, a także kombatanci, samorządowcy i poznaniacy.
cyt. „Właśnie teraz, gdy trwa wojna na Ukrainie , odwaga bohaterów z 1956 roku jest nam bardzo potrzebna”
„Poznań jest miastem wolności i powinien się stać domem dla Ukraińców, którzy musieli uciekać z kraju przed wojną” – mówił Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania.
„Czerwiec 1956 roku to wydarzenie, które doprowadziło nas do wyzwolenia Polski „- przypomniał Jerzy Majchrzak – Prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 56.
Podczas uroczystości pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów.
Wspólnie zrobili to kombatanci Poznańskiego Czerwca,
na czele m.in. z Aleksandrą Banasiak i Jackiem Jaśkowiakiem – Prezydentem Poznania.
Następnie Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski
oraz Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali Mirosław Grzędowski – Prezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW, którzy złożyli wiązankę kwiatów.
Wśród uczestników Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
wraz z Wawrzyńcem Wierzejewskim – Prezesem Oddziału Wojewódzkiego TPPW.
Zdjęcia:
M. Pawlik
Kazimierz Seredyński
Jagoda Pawlik
27.06.2022
W dniu 26 czerwca 2022 roku w Biedrusku koło Poznania
odbyły się uroczystości obchodów Święta Niepodległości Wielkopolski Gminy Suchy Las.
Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Parafii pw. św. Wawrzyńca
w intencji za ojczyznę oraz mieszkańców Biedruska i Gminy Suchy Las pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego przy asyście
m. in.: Ks. Proboszcza Tomasza Ibsza.
Rozpoczynając mszę Ks. Proboszcz powitał Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz Grzegorza Wojterę
– Wójta Gminy Suchy Las
Natomiast Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu powitał i przedstawił Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW
i Wawrzyńca Wierzejewskiego – Prezesa Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz wcielających się w „Ojców Narodu” Ignacego Jana Paderewskiego w którego wcielił się Edmund Dudziński – Dyrektor Biura Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego w którego wcielił się Bogumił Tycz – Prezes Zarządu Oddziału Związku Piłsudczyków RP w Poznaniu.
Dominik Górny podczas liturgii słowa przeczytał zebranym
słowo Boże.
Kazanie wygłosił Arcybiskup Stanisław Gądecki
Po Mszy Św. przy asyście wojskowej nastąpił przemarsz uczestników na czele z Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, Grzegorzem Wojtera – Wójtem Gminy Suchy Las, Komendantem CSWL – płk dypl. Krzysztofem Kuba, Ks. Proboszczem Tomaszem Ibsz, Mirosławem Grzędowskim – Prezesem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Gośćmi i mieszkańcami Biedruska na teren Zespołu Pałacowo – Parkowego w Biedrusku, gdzie przy Narodowym Panteonie Powstania Wielkopolskiego zebranych powitał Gospodarz Pałacu dr. Inż. Jan Kucharski.
Następnie odczytano Apel poległych, wojsko salwą honorową uczciło Bohaterów wydarzeń z przed stu lat.
Później delegacje oraz mieszkańcy Biedruska przy Panteonie złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pamięci.
Dalej uczestnicy uroczystości przeszli na teren parku, gdzie Arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z Janem Kucharskim przecięli wstęgę otwierając tym samym Ścieżkę „Ojcowie Polskiej Niepodległości”.
Zgromadzeni zatrzymywali się kolejno przy płaskorzeźbach :
1. Ojców Polski Wschodniej, tj.: Ignacego Paderewskiego
i Józefa Piłsudskiego, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej
w Biedrusku odczytali ich życiorysy. Dominik Górny nakreślił krótki rys historyczny. Przemówił także sam Ignacy Paderewski
w osobie Edmunda Dudzińskiego.
- Kolejna płaskorzeźba do której przy dźwiękach piosenek wojskowych udali się uczestnicy to Ojcowie Polski Zachodniej : gen. Stanisław Taczak oraz gen. Józef Dowbor – Muśnicki.
Tutaj również uczniowie odczytali ich życiorysy.
Kontynuując uczestnicy spacerując wśród drzew i zieleni dotarli do dwudziestoletniego dębu przy którym stanął trzeci obelisk
3. Ojca Polski Współczesnej – Jana Pawła II. Tu kolejny raz Dominik Górny oraz uczniowie przybliżyli nam sylwetkę Karola Wojtyły – Ojca Świętego – Papieża.
Spacerując dalej goście dotarli do amfiteatru, gdzie kolejna grupa szkolna przedstawiła okolicznościową inscenizację historyczną .
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych podczas uroczystości reprezentowali: Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP, Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW, Wojciech Rabski – Wiceprezes Koła ZKRP i BWP w Szamotułach, Ryszard Torzyński – Członek Prezydium WZW wraz z małżonką Anną
i wnuczką Paulą, Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW oraz Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Poczęstunek – grochówka wojskowa i wspólny śpiew zakończyło uroczystości.
Kilka okolicznościowych zdjęć:
Jagoda Pawlik
Zdjęcia : Jagoda Pawlik
Piotr Pers
24.06.2022
SPOTKANIE
W dniu 20 czerwca 2022 roku jadąc pociągiem do Ostrowa Wielkopolskiego na spotkanie z Kombatantami Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego spotkał Pawła Kuszczyńskiego – poetę i krytyka literackiego, Członka Nadzwyczajnego Koła WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Podczas wspólnej jazdy pociągiem przyjacielsko dyskutowali
na najróżniejsze tematy.
Paweł Kuszczyński jest autorem czternastu książek poetyckich. Jego książka pt. „Spotkanie pragnień” otrzymała w 2009 roku Nagrodę Literacką XXXII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.
Publikował m.in.: w „Twórczości”, „Metaforze” „Gościu Niedzielnym” czy „Tygodniku Powszechnym”.
Za osiągnięcia w poezji i krytyce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku przyznał mu Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w październiku 2019 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego uhonorowało go złotą statuetką Hipolita Cegielskiego oraz tytuł Wybitnej Osobowości Pracy Organicznej.
W okresie styczeń 2011 roku – grudzień 2014 pełnił funkcję Prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich,
a w dniu 14 maja 2016 roku został ponownie wybrany prezesem poznańskiego ZLP.
Najnowszy zbiór wierszy Pana Pawła to MĄDROŚĆ DOBRA,
którą otrzymał Pan Prezes.
GRATULUJEMY Panu Pawłowi !!!
24.06.2022
W dniu 20 czerwca 2022 roku w Ostrowie Wlkp. Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego została wyróżniona Kombatanckim Krzyżem Pamięci. To odznaczenie przyznane przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu wręczył Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu.
Pani Prezydent odznakę otrzymała jako wyraz szacunku i uznania za zaangażowanie oraz wspieranie ostrowskich kombatantów.
cyt. „To jest bardzo wzruszający i szczególny dla mnie moment, ponieważ jest to wyraz uznania, szacunku i wielkiej życzliwości
ze strony środowiska kombatanckiego, tak bardzo zasłużonego środowiska dla naszego miasta, ale także dla całej lokalnej wspólnoty. Uznanie od takich ludzi jest naprawdę wyjątkowe i powoduje u mnie wielkie wzruszenie i wdzięczność”
– mówiła podczas uroczystości Beata Klimek,
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także członkowie ostrowskiego Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych:
– Jacek Morawski – Prezes Koła Miejskiego ZKRPiBWP w Ostrowie Wielkopolskim
– Tadeusz Włódarczyk -Prezes KŻR LOK w Ostrowie Wielkopolskim
– Antoni Łukomski – Prezes ZŻWP Koło nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim
– Stanisław Chlebowski – Wiceprezes Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Ostrowie Wielkopolskim
– Maciej Matysiak – ZŻWP Koło nr 2
– Zbigniew Kwiatek – Prezes LOK przy Zarządzie Miejskim OSP w Ostrowie Wielkopolskim
– Janina Smętek – Członek Honorowy ZKRP i BWP
– Wiesław Fludra – ZŻWP Koło nr 2
– Zenon Kubiak – ZŻWP Koło nr 2
Odznaczenia wręczyli : Jacek Morawski – Prezes Koła ZKRP i BWP w Ostrowie Wlkp. oraz Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP
i BWP w Poznaniu.
Głos zabrał także Jacek Morawski – Prezes Koła Miejskiego
ZKRP i BWP w Ostrowie Wielkopolskim kierując słowa podziękowania do Pani Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – „dzięki zaangażowaniu i wielkiej pomocy dla ostrowskiego związku możemy istnieć i normalnie pracować.
Pani Prezydent potrafi słuchać i rozmawiać, a przede wszystkim pomagać ludziom, zarówno młodym jak i seniorom.
Dziękuje za to wszystko w imieniu naszego związku
oraz w imieniu własnym”.
Odznaczonym GRATULUJEMY !!!
Na podstawie materiału
z Urzędu Miejskiego
w Ostrowie Wielkopolskim.
21.06.2022
W dniu 21 czerwca 2022 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odbyło się posiedzenie Plenarne WZW.
Przybyłych na spotkanie Gości oraz członków Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego powitał Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Następnie nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń osobom zasłużonym dla naszego środowiska kombatanckiego.
Sylwetki odznaczonych przybliżyła Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW, Przewodnicząca Komisji
ds. odznaczeń i wyróżnień WZW.
Medal „Wierni Tradycji” z rąk Wawrzyńca Wierzejewskiego – Prezesa Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Karol Słomiński – Prezes Koła ZKRP i BWP Poznań – Piątkowo.
Odznaczenie „Za Zasługi dla ZKRP i BWP” otrzymali:
Ireneusz Jabłoński – Sekretarz Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę
phm Piotr Pers – Związek Harcerstwa Polskiego , społecznik, wolontariusz.
Sławoj Maciejewski – Sekretarz Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz podziękowania za dotychczasową współpracę z okazji 87. Rocznicy Urodzin przyjął Stanisław Krupski – Sekretarz Koła ZKRP i BWP w Szamotułach oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przy WZW.
Następnie nastąpiła część robocza posiedzenia, gdzie kolejno zabrali głos:
Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW – przybliżając zebranym dane statystyczne dot. liczby kół, ilości członków zwyczajnych, podopiecznych, nadzwyczajnych oraz wspierających na podstawie Ankiety Statystycznej za rok 2021.
Waldemar Szostak – Skarbnik WZW – przedstawił sytuację finansową naszej wielkopolskiej organizacji na podstawie danych
z BILANSU za 2021 rok.
Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – omówiła sprawy organizacyjne oraz przedstawiła dane dotyczące zebrań sprawozdawczo – wyborczych w Kołach podległych Wielkopolskiemu Zarządowi Wojewódzkiemu oraz przedstawiła imiennie DELEGATÓW
na mający się odbyć w dniu 6 października 2022 roku VIII Konferencję Sprawozdawczo – Wyborczą WZW.
Zebranie podsumował oraz podziękował zebranym za przybycie
i udział w spotkaniu Mirosław Grzędowski – Prezes WZW.
ODZNACZONYM GRATULUJEMY !!!
Jagoda Pawlik
zdjęcia: Dorota Betleja
17.06.2022
W dniu 13 czerwca 2022 roku na sali Urzędu Marszałkowskiego
w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – statuetek „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”.
DOBOSZ to nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia
w propagowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.
Wśród uczestników uroczystości Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
15.06.2022
Dla uczczenia 77. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
w Europie w dniu 12 maja 2022 roku
w budynku LOK – Dom Żołnierza w Poznaniu im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego odbyło się III Posiedzenie Plenarne Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju.
Podczas uroczystości zasłużonych sympatyków, działaczy, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich uhonorowano między innymi
Odznaką honorową „ Za Wybitne Zasługi dla LOK”.
Wśród wyróżnionych:
Marian Król – Prezydent Towarzystwa im. H. Cegielskiego w Poznaniu
i Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Wydarzenie uświetnił koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, zorganizowany przez Wlkp. Organizację Wojewódzką LOK
w Poznaniu we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem „Warto Razem”.
Podczas koncertu wystąpił wirtuoz skrzypiec
Artur Banaszkiewicz oraz Dominik Górny – Sekretarz
im. H. Cegielskiego i Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
SZANOWNYM ODZNACZONYM GRATULUJEMY !!!
07.06.2022
POEZJA I HARFA NA URODZINY ROMANA WILHELMIEGO
Po raz kolejny w dniu 6 czerwca 2022 roku nasz Kolega Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych dał się poznać szerokiej publiczności
„Sceny na Piętrze” w Poznaniu jako utalentowany
autor tekstów i kompozytor.
Przez pryzmat autorskiej poezji pochodzącej głównie z Jego najnowszego tomiku pt. „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut”, która ukazał się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Poznania, recytując wiersze takie jak: „Widok z mojego okna”, „Hipnoza”, „Pierwszy grzech”, „Algorytm przebaczenia” oraz „Lewitacja” oraz grą na fortepianie utwór pt. „Światło w teatrze wspomnień”, który skomponował specjalnie na 86. rocznicę urodzin Wilhelmiego wspominał AKTORA.
Urodziny Romana Wilhelmiego uświetnił swoją muzyką na harfie celtyckiej oraz swoim śpiewem harfista Michał Zator.
Przedstawił m.in. znane utwory takich twórców jak
np. Leonard Cohen czy Seweryn Krajewski.
Niezwykle osobistym akcentem był wywiad, który niegdyś przeprowadził z Wilhelmim, a teraz go odczytał Romuald Grząślewicz. Obecność legendarnego aktora podkreślał Jego portret, który spoglądał na publiczność „Sceny na Piętrze” oraz Jego głos i fragmenty wypowiedzi, które były narracją wspomnień. Kończąc wieczór gospodarz „Sceny na Piętrze” – Romuald Grząślewicz powiedział:
„Cieszę się, że tych dwóch wspaniałych i utalentowanych artystów wzięło udział w świętowaniu kolejnej rocznicy urodzin Romana Wilhelmiego”.
Wśród uczestników wieczoru Janina Jagoda Felsmann – Pawlik Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
GRATULUJEMY !!!
Zdjęcia :
Jula Łach
Zbigniew Ostrowski
02.06.2022
Burmistrz Miasta Luboń i Dyrektor Muzeum Martyrologicznego
w Żabikowie po raz kolejny zaprosili na uroczystość
78. rocznicy zamordowania gen. Henryka Kowalówki
– komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowej.
Uroczystości odbyły się w dniu 2 czerwca 2022 roku na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie pod patronatem honorowym Michała Zielińskiego Wojewody Wielkopolskiego, którego reprezentowała Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego ds. Współpracy
ze Środowiskami Kombatanckimi, która w imieniu Wojewody wygłosiła okolicznościowe przemówienie.
2 czerwca każdego roku mija kolejna rocznica śmierci komendanta Henryka Kowalówki oraz członków jego sztabu, zamordowanych
w obozie hitlerowskim w Żabikowie.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą polową.
Gości powitała Małgorzata Machalska Burmistrz Lubonia.
Odczytano Apel pamięci następnie delegacje złożyły kwiaty
i zapalono znicze pamięci pod Ścianą Śmierci.
Wśród uczestników Kombatanci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta Lubonia.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała
Kol. Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW.
Zdjęcia:
Paweł Wolniewicz
Dorota Betleja
29.05.2022
„Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa „
oraz
„Międzynarodowy Dzień Uczestnika Misji Pokojowych
Organizacji Narodów Zjednoczonych”.
W dniu 29 maja 2022 roku pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu odbyły się uroczystości przygotowane przez Poznańskie Koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych
przy wojskowej asyście honorowej z okazji Dnia Weterana ONZ.
Dnia 19 sierpnia 2011 r. ustanowiona została Ustawa
o weteranach działań poza granicami państwa.
Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego, którego reprezentowała Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego ds. Współpracy
ze Środowiskami Kombatanckimi.
Obecny był również Zenon Wechmann – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów oraz
Piotr Zalewski – Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego.
W trakcie wydarzenia wręczone zostały odznaczenia i medale
„Zasłużony dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ” wyróżnionym przedstawicielom Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych.
Natomiast ppłk rez. Krzysztof Kołcz – Prezes Zarządu Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ został wyróżniony przez przedstawicieli Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW
oraz Janinę Jagodę Felsmann – Pawlik Członka Zarządu WZW
KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI.
Wręczenie poprzedziło przemówienie Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Medal Pamiątkowy z rąk kmdr ppor. Ryszarda Majorczyka – Wiceprezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ otrzymał m.in. Mirosław Grzędowski – Prezes WZW.
Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Zdjęcia: M. Pawlik
Jagoda Pawlik
28.05.2022
40 INDYWIDUALNY WERNISAŻ 2022 ROK
W dniu 28 maja 2022 roku w Klubie Nauczycieli ZNP w Poznaniu odbył się Wernisaż malarstwa Bogusława Olejniczaka.
Artysta jest rodowitym Poznaniakiem. Urodził się 10 maja 1930 roku. Podczas wojny pomimo, że był nieletni działał w harcerstwie konspiracyjnym – Szare Szeregi – Okręg Poznań – Północ (wykonywał zadania „małego sabotażu” i przenosił meldunki.
Studia ukończył w PWSSP w Poznaniu. W latach 1953 – 1990 pracował jako wykładowca w poznańskich szkołach i Domach Kultury. Brał udział w 35 wystawach zbiorowych i 40 indywidualnych. Ponad 500 Jego obrazów znajduje się u koneserów krajowych i zagranicznych.
Wielką pasją jest harcerstwo Druh harcmistrz Bogusław Olejniczak namalował w 1947 r. w Domu Harcerz na Poznańskich Winiarach obraz o wymiarach 5×7 m. Dziś pozostało tylko zdjęcie.
Ulubionym motywem artysty były dęby rogalińskie.
„Ślub Dąbrówki i Mieszka I”
Wśród obrazów mogliśmy m. in. podziwiać:
Kościół na Harendzie
Rewal
Po lewej: Pałac w Przytoku k/Zielonej Góry.
Dh hm. Bogusław Olejniczak pełni funkcję Prezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Poznań – Północ – Podolany.
Z Jego inicjatywy na Podolanach powstał pomnik Ku Czci Pomordowanych Harcerzy Poznańskich podczas II Wojny Światowej, przy którym rok rocznie Kombatanci , Harcerze, mieszkańcy Podolan świętują wszystkie patriotyczne uroczystości.
Podczas spotkania – WERNISAŻU – Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowały Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW, które w imieniu Zarządu podziękowały za zaproszenie i pogratulowały inicjatywy.
Artystę przedstawił przyjaciel phm. Andrzej Konarkowski. Słowa podziękowań do zebranych skierował sam Bohater spotkania.
Oczywiście nie obyło się bez akcentu muzycznego. Pan Bogusław jak zwykle zagrał na gitarze i zaśpiewał wraz z uczestnikami kilka okolicznościowych i harcerskich piosenek. Uwieńczeniem spotkania był TORT i kawka.
GRATULUJEMY !!!
Jagoda Pawlik
26.05.2022
W dniu 26 maja 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Nowy Tomyśl odbyło się spotkanie przedstawicieli Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu z Włodzimierzem Hibnerem – Burmistrzem miasta Nowy Tomyśl.
Wśród uczestników spotkania m.in. Wojciech Rabski – Pełnomocnik WZW na Region Wielkopolski Północ – Zachód (pierwszy z lewej), Włodzimierz Hibner – Burmistrz Miasta Nowy Tomyśl (w środku z książką wydaną przez WZW pt. „Kraj Warty (Warthegau-Wartheland) 1939 – 1945 w relacjach i wspomnieniach Polaków”) oraz Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu (drugi z prawej).
26.05.2022
UROCZYSTE WRĘCZENIE W PAŁACU
W obecności członków Zarządu Koła Gminnego w Kotlinie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu Mirosław Grzędowski
w dniu 25 maja 2022 roku dokonał uroczystego wręczenia Tomaszowi Klauzie Kombatanckiego Krzyża Pamięci.
Tomasz Klauza właściciel Pałacu w Witaszycach jest krzewicielem tradycji oręża żołnierza polskiego, a w szczególności osiągnięć zwycięskich Powstań Wielkopolskich z roku 1806 i 1918/1919. Ponadto uczestniczy w pracach grup rekonstrukcyjnych i jest twórcą z jedynym w świecie Muzeum Wojen Napoleońskich
oraz Muzeum Gwiezdnych Wojen. W akcie wręczenia odznaczenia uczestniczył także Władysław Kaganek – Prezes Koła Gminnego
w Kotlinie ZKRP i BWP oraz Leszek Bajda – Sekretarz tego Koła. Wydarzenie to stanowiło część kilku uroczystości patriotycznych organizowanych w maju przez kotlińską organizację.
Na zdjęciu: od lewej –
Władysław Kaganek – Prezes Koła ZKRP i BWP w Kotlinie,
Tomasz Klauza – Właściciel Pałacu w Witaszycach,
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu,
oraz Leszek Bajda – Sekretarz Koła ZKRP i BWP w Kotlinie.
GRATULUJEMY !!!
Tekst i zdjęcia:
Leszek Bajda
25.05.2022
W dniu 23 maja 2022 r. w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich
we Włoszakowicach odbyło się uroczyste uhonorowanie
Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI.
Jest on symbolem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
Dyrekcja i nauczyciele angażują się w działania kultywujące pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny.
Akt Nadania Kombatanckiego Krzyża Pamięci wraz z odznaczeniem na ręce Jarosława Zielonki Dyrektora Zespołu Szkół wręczył Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w asyście Lucyny Wójcik Prezes Zarządu Koła Włoszakowice.
Uroczystość uświetniła młodzież szkolna.
Gratulujemy !!!
25.05.2022
W dniu 24 maja 2022 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Redakcyjno – Wydawniczgo działającego
przy Komisji Historycznej Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Kolejne posiedzenie członków Komisji Historycznej.
Spotkanie dotyczyło dalszych prac wydanie publikacji pod roboczym tytułem „W cieniu swastyki – Kraj Warty”.
Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczył Pan Edmund Mikołajczak – historyk, nauczyciel z Inowrocławia,
współautor naszej nowej publikacji.
18.05.2022
W dniu Święta Narodowego 3 Maja 2022 roku odbyła się
w Ostrzeszowie plenerowa Msza Św. w Intencji Ojczyzny,
w której udział wzięli m. in. członkowie miejscowego
Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Ostrzeszowie.
W poprzednich trzech latach nabożeństwo 3-majowe odbywało się w kościele farnym, w szczególności na skutek obostrzeń związanych z pandemią covid-19.
Radości z powrotu do plenerowej formy celebracji 3-majowego święta nie ukrywał ks. prałat Leszek Szkopek.
– Przecudny dzień 3 maja, nasze spotkanie i radość z tego,
że możemy powrócić do tej pięknej tradycji przeżywania centralnego wydarzenia obchodów tego dnia właśnie w to miejsce,
dla nas tu w Ostrzeszowie tak drogie, oznaczone kiedyś świątynią,
teraz pomnikiem Matki Bożej z tym napisem, który tak wiele powinien nam podpowiadać – którędy trzeba szukać ratunku i pomocy,
gdzie jest ta droga, która prowadzi do ocalenia – powiedział.
– Gromadzi nas tutaj to co w nas odzywa się w nas jako doświadczenie wiary, ale gromadzi nas także to wszystko co w nas dźwięczy jako miłość do Ojczyzny. Co przeżywamy w codzienności naszego życia za każdym razem, kiedy myślimy, aby coś zrobić dobrego, pomnożyć dobro wspólne, aby uczynić coś co będzie dla nas pożyteczne, co będziemy mogli przekazać następnym pokoleniom. Jest w tym wielka nadzieja,
kiedy spleciemy te dwa szczególne wątki – nagle okaże się,
że jest w tym moc, że jest siła – podkreślił.
Uroczysta Msza Św. miała podniosły charakter.
Uczestniczyli w niej samorządowcy, przedstawiciele instytucji, harcerze, służby mundurowe, ale i wielu mieszkańców.
Nie zabrakło również pocztów sztandarowych, a także członków ostrzeszowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie z Prezesem Koła Bohdanem Ogrodowskim na czele.
Ksiądz prałat apelował do zebranych o jedność. – To były trudne lata, kiedy nie mogliśmy tu przychodzić. Kiedy właśnie coś nas „oddzielało”… Nie raz jesteśmy zapraszani do wspólnej modlitwy – bądźmy razem, gorąco Was o to proszę. O to wspólne działanie – jeśli ma być owocne, ono musi się opierać o to bycie w jedności, co nie znaczy,
że trzeba jednakowo myśleć, jednakowo patrzeć…
Na zdjęciach Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła ZKRP i BWP
w Ostrzeszowie (mężczyzna w mundurze).
Materiał nadesłał:
Bohdan Ogrodowski
Prezes Koła ZKRP i BWP
10.05.2022
W dniu 10 maja 2022 r. w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu odbyło się spotkanie sprawozdawczo – wyborcze Koła ZKRP i BWP WZW.
Gości powitała oraz spotkanie poprowadziła
Janina Jagoda Felsmann – Pawlik –
dotychczasowa Sekretarz Koła WZW.
Uczestnicy uczcili minutą ciszy Kolegów, którzy w ostatnim czasie „Odeszli na Wieczną Wartę”, a wśród nich płk. Hieronima Kowalskiego – długoletniego Prezes Koła ZKRP i BWP WZW,
Włodzimierza Orsztynowicza – Wiceprezesa Koła WZW
i członków Koła: Eugeniusza Śliwińskiego, Jerzego Barełkowskiego, Mariana Jakubowicza oraz Irenę Bandurską.
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW przedstawił ogólną sytuację naszego Związku.
Kolejno zabrali głos Waldemar Szostak – Skarbnik WZW – przedstawiając BILANS WZW za 2021 rok,
Mariusz Mikołajewski – omówił dane statystyczne Związku
w Wielkopolsce.
Panel wyborczy poprowadził Mariusz Mikołajewski.
Obecni na zebraniu członkowie Koła ZKRP i BWP WZW jednogłośnie wybrali nowy Zarząd Koła:
- Kol. dr. n. med. Sławoja Maciejewskiego – Kombatanta –
na Prezesa Koła WZW, - Kol. Ryszarda Torzyńskiego – Członka Nadzwyczajnego Koła WZW – na Wiceprezesa Koła WZW,
- Kol. Janinę Jagodę Felsmann – Pawlik – Członka Nadzwyczajnego Koła WZW – na Sekretarza Koła WZW oraz,
- Kol. Romana Dutkiewicza – Członka Nadzwyczajnego Koła WZW – na Skarbnika Koła WZW.
Ponadto uczestnicy wybrali
Delegatów na VIII Konferencję Sprawozdawczo – Wyborczą Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego:
Kol. Mirosława Grzędowskiego,
Kol. Waldemara Szostaka,
Kol. Ryszarda Torzyńskiego,
Kol. Romana Dutkiewicza,
Kol. Sławoja Maciejewskiego,
Kol. Mariusza Mikołajewskiego,
Kol. Dorotę Betleja, oraz
Kol. Janinę Jagodę Felsmann – Pawlik.
GRATULUJEMY !!!
10.05.2022
Dzień Pamięci Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
Jak co roku 10 maja obchodzony jest Dzień Pamięci Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
W dniu dzisiejszym Wojewoda Wielkopolski złożył kwiaty pod Tablicą Pamiątkową Stowarzyszenia, usytuowaną na murze Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan oddając hołd- represjonowanym, więzionym i deportowanym do prac na terenie III Rzeszy mieszkańców Poznania i Wielkopolski.
Hołd oddali również członkowie Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnego samorządu, kombatanci oraz delegacje służb mundurowych.
Z ramienia Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w uroczystościach udział wzięła Bernadeta Orłowska –
Wiceprezes WZW.
10.05.2022
8 maja 2022 roku przy pomniku Poległych i Pomordowanych
w latach 1939-1956 w Międzychodzie
odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i wysłuchano okolicznościowego przemówienia Burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego.
Sztandar Koła ZKRP i BWP w Międzychodzie prezentowali harcerze z 38 Drużyny ZHP, a Zarząd międzychodzkiego Koła reprezentował Ryszard Sulej.
Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej
10.05.2022
W dniu 8 maja 2022 roku przed pomnikiem Harcerzy poległych
i pomordowanych w czasie II Wojny Światowej, znajdującym
się przy ul. Szarych Szeregów na Podolanach w Poznaniu odbyła
się uroczysta zbiórka Hufca Harcerzy Poznań – Jeżyce
oraz członków Koła ZKRP i BWP Poznań – Jeżyce – Północ.
Zbiórkę otworzył i prowadził por. Bogusław Olejniczak –
Prezes Koła ZKRP i BWP Poznań – Jeżyce – Północ.
W spotkaniu uczestniczyli harcerze z ZHP, przedstawiciele Komendy Chorągwi ZHP, Krąg Harcerzy Starszych,
a także Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
W trakcie zbiórki wygłoszono krótkie przemówienia,
złożono kwiaty pod pomnikiem
oraz wykonano piosenki harcerskie i patriotyczne.
Materiał dostarczył:
Mariusz Mikołajewski
09.05.2022
231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 2022 roku w Kaliszu odbyły się na Rynku Głównym w Kaliszu.
W obchodach udział wzięły liczne poczty sztandarowe, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich
i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych,
organizacji społecznych oraz kombatanckich.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kaliszu – Pelagia Barc – Prezes Koła – Członek Nadzwyczajny
ZKRP i BWP w Kaliszu oraz Dorota Kupaj – Sekretarz Koła
– Członek Nadzwyczajny ZKRP i BWP w Kaliszu
wraz z małżonkiem, którzy stanowił Poczet Sztandarowy kaliskiego Koła.
Po uroczystościach na Głównym Rynku uczestnicy przeszli
do kaliskiej katedry, gdzie została odprawiona Msza Święta
w intencji Ojczyzny.
04.05.2022
231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W dniu 3 maja 2022 roku na Placu Wolności w Poznaniu
odbyły się główne uroczystości dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 od Mszy Świętej
w Farze Poznańskiej.
O godzinie 11:00 na Placu Wolności Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych zagrała koncert muzyki filmowej,
a w samo południe odegrano hymn Polski i podniesiono flagę RP,
po czym odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja.
Po czym przemówienie wygłosił Prezydent Poznania –
Jacek Jaśkowiak.
w Poznaniu wziął udział przewodniczący PO Donald Tusk.
W swoim przemówieniu nawiązywał do obecnej sytuacji
w Ukrainie.
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu
wraz z Małżonką Małgorzatą Grzędowską.
Adam Jastrzębowski
29.04.2022
W dniu 28 kwietnia 2022 roku w sali im. Hipolita Cegielskiego THC po raz kolejny zebrała się komisja Historyczna przy Wielkopolskim Zarządzie Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Gospodarzem spotkania był Mirosław Grzędowski Prezes WZW. Spotkaniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Historycznej WZW prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
Wśród zaproszonych gości prof. WSZiB dr hab. Olaf Bergmann – historyk, wykładowca akademicki m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Kustosz w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP
i BWP w Poznaniu,
Zygmunt Szorcz – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu oraz
Paweł Bugaj – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, przyjaciel i sympatyk Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Na roboczo połączyliśmy się z Panią Elżbietą Kaźmierską – nauczyciel dyplomowaną, Członkiem Nadzwyczajnym
WZW ZKRP i BWP w Poznaniu oraz
Janina Jagoda Felsmann- Pawlik – Sekretarz Komisji WZW
Tematem spotkania było wydanie nowej publikacji pod roboczym tytułem „W cieniu swastyki – Kraj Warty”.
Zdjęcie:
Dorota Betleja
29.04.2022
W dniu 27 kwietnia 2022 roku w sali im. Hipolita Cegielskiego THC odbyło się posiedzenie Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Spotkaniu przewodniczył Mirosłąw Grzędowski – Prezes WZW.
Tematem spotkania był BILANS WZWZKRP i BWP w Poznaniu
za 2021 rok.
Zdjęcie:
Dorota Betleja
29.04.2022
W dniu 24 kwietnia 2022 r. w kaliskim Lesie Winiarskim odbyła się Polowa Msza Święta. Nabożeństwo zostało odprawione przy obelisku upamiętniającym mieszkańców regionu, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez niemieckich oprawców.
W grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku w kaliskim Lesie Winiarskim niemieccy okupanci rozstrzelali mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy wcześniej byli więzieni w Kaliszu
i Ostrowie Wielkopolskim. Ofiarami byli mieszkańcy Kalisza
i regionu, w tym postaci znaczące w życiu społeczności lokalnej: samorządowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele i przedstawiciele wolnych zawodów.
Po nabożeństwie przedstawiciele samorządu Kalisza
i Ostrowa Wielkopolskiego, politycy, delegacje społeczne
złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci.
W uroczystości brali udział przedstawiciele Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kaliszu – Dorota Kupaj – Członek Nadzwyczajny ZKRP i BWP
w Kaliszu wraz z małżonkiem,
który stanowił Poczet Sztandarowy kaliskiego Koła.
26.04.2022
W dniu 26 kwietnia 2022 r. w gmachu Filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Auli Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu odbyło się spotkanie sprawozdawczo – wyborcze Koła ZKRP i BWP w Kaliszu.
Spotkanie poprowadzili Członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu : Mirosław Grzędowski – Prezes WZW, Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW.
Zebranych powitał Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW. Uczestnicy uczcili minutą ciszy Kolegów, którzy w ostatnim czasie „Odeszli na Wieczną Wartę”, a wśród nich Ryszarda Maciejewskiego – długoletniego Prezes Koła ZKRP i BWP w Kaliszu oraz Urszulę Prusakiewicz – Sekretarz Koła.
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW przedstawił ogólną sytuację naszego Związku. Kolejno zabrali głos Mariusz Mikołajewski – przedstawiając dane statystyczne Związku w Wielkopolsce oraz Jagoda Pawlik pokrótce omówiła działalność Biura poznańskiego. Głos zabrał także Tadeusz Włódarczyk – Prezes Koła ZKRP i BWP
w Przygodzicach przedstawiając Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Panel wyborczy poprowadził Mariusz Mikołajewski –
Wiceprezes WZW.
Członkowie Koła ZKRP i BWP w Kaliszu wybrali:
Kol. Pelagię Barc (Członek Nadzwyczajny) – na Prezesa Koła,
Kol. Ludmiłę Trawińska (Kombatant) – na Wiceprezesa Koła, oraz
Kol. Dorotę Kupaj (Członek Nadzwyczajny) – na Sekretarz Koła.
Delegatem na VIII Konferencję Sprawozdawczo – Wyborczą Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
została Pani Dorota Kupaj.
Na zdjęciu od lewej: nowo wybrany Zarząd Koła ZKRP i BWP
w Kaliszu: Ludmiła Trawńska – Wiceprezes, Dorota Kupaj – Sekretarz oraz Pelagia Barc – Prezes.
GRATULUJEMY !!!
Wśród zaproszonych gości byli Prezesi zaprzyjaźnionych Kół
z Okręgu kaliskiego:
Kol. Andrzej Siejak z Jarocina,
Kol. Bogdan Czubak z Odolanowa,
Kol. Jacek Morawski z Ostrowa Wlkp.,
Kol. Bohdan Ogrodowski z Ostrzeszowa,
Kol. Tadeusz Włódarczyk z Przygodzic,
Kol. Zofia Gruszczyńska z Raszkowa.
Wierszem o „Poznańskim Czerwcu 56” spotkanie uświetnił
Kol. Włodzimierz Wojtczak – Członek Koła w Jarocinie.
Zdjęcia: Bohdan Ogrdowski
Jagoda Pawlik
25.04.2022
17 lutego 2022 r. 98-Rocznicę Urodzin obchodził
ppłk. Jan Świstak Kombatant – Sybirak z Wągrowca.
Z tej okazji dostojnego Jubilata odwiedziły
Stefania Gieczewska – Prezes Koła ZKRP i BWP w Wągrowcu
wraz z Jolantą Szpis – Sekretarz Koła wągrowieckiego.
Jan Świstak z żoną Janiną Świstak
Na zdjęciu od lewej: Jolanta Szpis – Sekretarz Koła ZKRP i BWP
w Wągrowcu, ppłk Jan Świstak, Janina Świstak – żona,
Stefania Gieczewska – Prezes Koła ZKRP i BWP w Wągrowcu.
Pan Jan Świstak urodził się 17.02.1924 r. we wsi Kęszyn woj. Piotrków Trybunalski. Jako 16-latek, zimą 1940 r. został deportowany na Syberię. Odbył ciężką podróż w wagonie towarowym, następnie przez eskimosów saniami wraz z innymi towarzyszami niedoli był więziony kilkaset km w Tajgę w miejsce oznakowane jako 71 kwartał. Pracował przy wyrębie drzewa
w miejscowości Rakła, skąd udało mu się uciec do Rodziców.
W 1942 roku został wcielony do Roboczych Batalionów.
W kwietniu 1943 r. zwolniony powrócił w Tajgę do Walnowa. Natomiast w maju 1943 r. wstąpił do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką.
1.09.1943 r. wyjeżdża na front. 12.10.1943 r. uczestniczy w bitwie pod Lenino, gdzie został ranny i wzięty do niewoli.
W listopadzie 1943 r. jest w obozie dla rannych jeńców w Vałku
na granicy Łotewsko – Estońskiej. Później ucieka przez Estonię
i przynależy do grupy partyzanckiej. W sierpni 1944 r. nastąpiło połączenie z Armią Czerwoną. Jan został dowódcą drużyny
i stopień młodszego sierżanta oraz „Order Sławy”.
W późniejszym czasie, po zwycięstwie nad Niemcami został odznaczony:
– Medalem za Odwagę,
– Orderem Wojny Ojczyźnianej.
Wrócił do Polski 12 marca 1947 r. przez Austrię, Jugosławię,
Węgry i Krym.
Od 1972 r, aktywnie uczestniczył w pracach Związku Kombatantów. Był wielokrotnie odznaczany, w tym :
– Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski,
– Krzyżem Partyzanckim,
– Krzyżem za udział w walkach pod Leniono
i wieloma medalami pamiątkowymi.
Jubilatowi GRATULUJEMY i życzymy wielu lat w zdrowiu.
materiał nadesłały:
Stefania Gieczewska
Jolanta Szpis.
22.04.2022
W dniu 22 kwietnia 2022 roku w pomieszczeniach Portalu codziennypoznan.pl – Słodowni Starego Browaru w Poznaniu odbył się WERNISAŻ
wystawy IRENEUSZA PIOTRA VOWIE ps. art. POLANOWSKI.
Ireneusz Piotr Vowie znany jest jako Ireneusz Polanowski
i pod tym nazwiskiem tworzy już od ponad 45 lat.
Specjalizuje się w malarstwie, ale w swoim dorobku ma także rzeźby oraz projekty wystroju wnętrz. Podczas wernisażu zaprezentowano ponad 130 prac będących przeglądem wieloletniej twórczości artysty –
w tym abstrakcji, portretów i pejzaży.
Tytuł wernisażu „Okruchy Wojny” nie jest przypadkowy.
Artysta poruszony sytuacją wschodnich sąsiadów Polski postanowił wesprzeć działania na rzecz pomocy dla narodu ukraińskiego. Wszystkie obrazy prezentowane podczas wernisażu będą wystawione na sprzedaż, a dochód będzie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie.
Wśród uczestników spotkania byli m. in. Członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu z przyjaciółmi.
GRATULUJEMY !!!
13.04.2022
82. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich
oraz Kresowian na Sybir.
W dniu 13 kwietnia 2022 r. przy pomniku Ofiar Katynia
i Sybiru w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające Zbrodnię Katyńską i zsyłkę Rodzin Katyńskich
oraz Kresowian na Sybir.
W kościele oo. Dominikanów została odprawiona Msza Święta w intencji Ofiar Golgoty Wschodu i ich Rodzin.
Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru.
Organizatorami obchodów byli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Wojciech Bogajewski –
Prezes Stowarzyszenia „Katyń”.
W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku rozpoczęto drugą masową deportację polskiej ludności w głąb Związku Radzieckiego.
W ramach Zbrodni Katyńskiej w okresie od kwietnia do maja 1940 roku NKWD zamordowało ok. 22 tysięcy osób,
w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji. Egzekucje wykonywano poprzez strzał w tył głowy.
Masowe groby odkryto w 1943 roku.
Przez kilkadziesiąt lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnie. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku przekazano Polsce listy przewozowe NKWD z obozów
oraz spis jeńców, potwierdzając dokonanie ludobójstwa.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW.
13.04.2022
W dniu 13 kwietnia 2022 r. Biuro Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przy ul. Piekary 17 w Poznaniu odwiedzili uczniowie XXV Liceum im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu,
której Dyrektorem jest Pani prof. Małgorzata Supłat.
Szkołę reprezentowali uczniowie: Pola Urbańska,
Marcin Gogulski, Weronika Majewska z opiekunem
Panią prof. Magdaleną Kuk – Jędrzejczak.
Wizyta była związana z akcją charytatywną „kiermasz ciast”, która odbyła się w Szkole 10 marca 2022 r. Na kiermaszu można był spróbować i zakupić ciasta, które uczniowie sami wykonali.
Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na pomoc Ukrainie oraz wsparcie Działalności Statutowej WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Miłych gości przyjęły Dorota Betleja oraz
Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członkowie Zarządu WZW.
Uczniowie otrzymali książki wydane przez WZW, m. in. „Opowiem Ci o Wojnie”, która została wydana pod Honorowym Patronatem Samorządu Województwa Wielkopolskiego
oraz kpl. Informatorów WZW.
DZIĘKUJEMY !!!
11.04.2022
W dniu 11 kwietnia 2022 roku w Tulcach odbyło się spotkanie wielkanocne Kombatantów oraz podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej z terenu gminy Kleszczewo.
W spotkaniu udział wzięło dziesięciu członków Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kleszczewie.
Wśród gości obecny był Pan Bogdan Kemnitz – Wójt Gminy Kleszczewo, Pani Mirosława Radzimska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczewie i jednocześnie Sekretarz Koła Gminnego ZKRP i BWP w Kleszczewie.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW.
07.04.2022
MIESIĄC PAMIĘCI NARODOWEJ
W dniu 6 kwietnia 2022 roku w poznańskim Forcie VII zainaugurowano Miesiąc Pamięci Narodowej uroczystością upamiętniającą ofiary okupacji niemieckiej z lat 1939-1945.
Organizatorami obchodów byli Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Fort VII był pierwszym obozem koncentracyjnym utworzonym przez Niemców na ziemiach polskich. Więziono w nim i tracono wielkopolską inteligencję podejrzewaną o antyniemiecką działalność, w późniejszym okresie przedstawicieli działających
na terenie „Kraju Warty” organizacji konspiracyjnych
oraz członków struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego.
Dzisiaj jest siedzibą Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Zbiorowym bohaterem obchodów zostali: Rozalia i Ignacy Hoffa
z synami – Stefanem i Łucjanem z Rogalinka.
Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci
pod ścianą śmierci.
Wśród uczestników Mirosław Grzędowski – Prezes Zarządu WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
07.04.2022
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich
obchodziła święto patrona.
w funkcjonowaniu placówek oświatowych odbyła się wyjątkowo
w miesiącu marcu.
Święto miało szczególny charakter, a to za sprawą Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Śmiglu,
które zawnioskowało do Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
o przyznanie odznaczeń kombatanckich osobom, które szczególnie dbają o to, aby pamięć o historii nie zginęła.
Wręczenia odznaczeń dokonał osobiście
Pan Mirosław Grzędowski –
Prezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
„Kombatancki Krzyż Pamięci” otrzymali:
Małgorzata Adamczak – Burmistrz Śmigla,
Wiesław Kasperski -Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla, Tadeusz Ilmer – Dyrektor Szkoły w Starym Bojanowie,
Piotr Skrzypczak – Członek Pocztu Sztandarowego Koła Związku Kombatantów RP i BWP w Śmiglu.
Za wspieranie działalności śmigielskiego Koła odznaczenia
„Za Zasługi dla ZKRP i BWP” otrzymali:
Barbara Kuderska – Kierownik OPS Śmigiel,
Michał Mejer – pracownik Urzędu Miejskiego w Śmiglu.
w młodzieży patriotycznego ducha otrzymali pracownicy szkoły: Tadeusz Ilmer, Aneta Stachowiak oraz Adam Białas.
Podczas uroczystości nie zabrakło części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów Szkoły, która niewątpliwie przywołała ducha historii i pozwoliła zastanowić się nad hasłem „Wielkopolsko jaka jesteś dziś …”
Foto: Andrzej Rajewicz
04.04.2022
W dniu 29 marca 2022 roku o godzinie 20:00 wieczorem przeszła Droga Krzyżowa w byłym obozie hitlerowskim w Żabikowie
w pod poznańskim Luboniu.
W miejscu, w którym Niemcy urządzili obóz karno-śledczy odbyło się Nabożeństwo.
Intencja drogi krzyżowej to zakończenie wojny na Ukrainie.
Muzeum w Żabikowie działa od 1979 roku, w miejscu niemieckiego obozu, który dzielił się na dwie części – więzienie policyjne i obóz karny, sam obóz podlegał poznańskiemu gestapo.
To jedno z ważniejszych miejsc martyrologii Wielkopolan.
Wśród uczestników Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW ZKRP i BWP w Poznaniu z przyjaciółmi.
Foto: Dorota Betleja
29.03.2022
Polscy artyści w hołdzie dla Ukrainy
24 marca 2022 roku w poznańskim klubie Blue Note Poznań Jazz Club odbył się koncert charytatywny na rzecz Ukrainy
pt. „Wieczór w Krainie Czardasza”, który wpisał się
w Światowy Projekt „Poezja dla Kultury Godności”.
Pomysłodawcami wydarzenia byli Dominik Górny –
Sekretarz THC i Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz Artur Banaszkiewicz – skrzypek, kompozytor i aranżer.
Dominik Górny
Artur Banaszkiewicz
Partnerem koncertu zostało Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Patronat „Nasz Głos Poznański”.
Byliśmy świadkami jak muzyka i poezja stają w opozycji do niesprawiedliwości wojny, która trwa na Ukrainie.
Wystąpili: Joanna Szynkowska vel Sęk – sopran, Artur Banaszkiewicz – skrzypce, Andrij Melnyk – akordeon (artysta pochodzący z Ukrainy), Marcin Antkowiak – kontrabas,
Dominik Górny – autorska poezja.
Przesłanie wydarzenia obrazują słowa jednego z zaprezentowanych wierszy autorstwa Dominika Górnego:
HIPNOZA
Gołębie w czasach pokoju
to nie flagi
Prawda zużywa się
jak flakonik perfum
Bronimy pseudo racji
powstając jak włócznie …
… a po bitwie
podnosimy bierki.
Wśród gości koncertu Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Foto: Hieronim Dymalski
29.03.2022
W sobotę 19 marca 2022 roku w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – z rąk ks. Prymasa Abpa Wojciecha Polaka sakrę biskupią przyjął ks. dr Radosław Orchowicz mianowanego
przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym
Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
W uroczystości uczestniczyli licznie duchowni z archidiecezji gnieźnieńskiej, osoby życia konsekrowanego, delegacje parafii,
w których nowy biskup posługiwał, reprezentanci władz samorządowych różnych szczebli oraz służb mundurowych, zwłaszcza harcerzy i Rodzina.
Gratulacje i życzenia w imieniu Mirosława Grzędowskiego – Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu Jego Ekscelencji złożył Zygmunt Szorcz – Członek Nadzwyczajny WZW
wraz z małżonką, który wręczył List Gratulacyjny oraz
książkę „Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin” wydaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
Jego ekscelencja Radosław Orchowicz – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej nadesłał podziękowania.
10.03.2022
W dniu 1 marca 2022 r. odbyły się wronieckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji żołnierzy drugiej konspiracji.
We mszy świętej i apelu pod tablicami pamięci wzięli udział przedstawiciele Zakładu Karnego, lokalnych szkół, stowarzyszeń i organizacji, a także samorządowcy. Następnie pod tablicą ku czci pomordowanych w czasach stalinowskich pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono minutą ciszy, odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i złożeniem kwiatów.
Wieczorem mieszkańcy w towarzystwie muzyków z Wronieckiej Orkiestry Dętej spotkali się pod pomnikiem przy skrzyżowaniu ulic Ratuszowej i Chrobrego, aby złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego, którzy w latach 1945-1956 przebywali we wronieckim więzieniu.
Na wronieckim cmentarzu parafialnym spoczywają ofiary reżimu komunistycznego z wronieckiego więzienia.
Zachowało się 47 nagrobków.
„Znicz Pamięci” dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapalił Paweł Bugaj – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, przyjaciel i sympatyk Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Materiał nadesłał:
Paweł Bugaj
02.03.2022
Obchody Narodowego Dnia Pamięci
Żołnierzy Wyklętych
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu
dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
71 lat temu w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne zamordowały przywódców IV Zarządu Wolność
i Niezawisłość.
Wśród nich był pochodzący z wielkopolskiego Kwilcza ppłk. Łukasz Ciepliński ps. „Pług” oraz jego towarzysze broni.
W dniu 1 marca 2022 r. pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu odbyły się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Pana Michała Zielińskiego Wojewodę Wielkopolskiego oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.
Wśród uczestników Kombatanci, władze samorządowe
oraz przedstawiciele instytucji historycznych.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW
oraz Ryszard Torzyński – Członek Prezydium WZW,
którzy zapalili „Znicz Pamięci”.
24.02.2022
Obchody 77. rocznicy wyzwolenia Poznania
W dniu 23 lutego 2022 roku pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich na górnym tarasie Cytadeli odbyły się główne uroczystości 77. Rocznicy wyzwolenia Poznania.
W samo południe zawyły tam syreny i odśpiewano hymn państwowy. W imieniu poznaniaków kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.
Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk kombatanckich.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentował Mirosław Grzędowski – Prezes WZW
oraz Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW.
W walce o wyzwolenie Poznania w styczniu i lutym 1945 roku życie oddało ponad 700 Polaków i 6 tysięcy żołnierzy Amii Czerwonej. Po zakończeniu walki miasto było zniszczone w 55 procentach, jednak wolne od nazistów.
23.02.2022
80. Rocznica Akcji Bollwerk – Poznań
W dniu 20 lutego 2022 roku Poznaniacy obchodzili 80. Rocznicę przeprowadzonej w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku najbardziej spektakularnego przedsięwzięcia wielkopolskiego podziemia
w okresie okupacji – Akcji Bollwerk.
Pod pomnikiem przy ul. Estkowskiego zgromadzili się Kombatanci, władze miasta i regionu, samorządowcy i parlamentarzyści
oraz mieszkańcy miasta Poznania.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mirosław Grzędowski – Prezes WZW wraz z małżonką Małgorzatą.
W wyniku zaplanowanych działań Wielkopolskiego Kierownictwa Związku Odwetu ZWZ-AK, na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego doprowadzono do pożaru, który objął niemieckie magazyny wojskowe. Spłonęły zapasy żywności, opon, butów, ciepłej odzieży, które miały trafić na front wschodni do zmagających się z surową zimą żołnierzy Wehrmachtu. Straty materialne poniesione przez Niemców oszacowano na co najmniej milion marek.
22.02.2022
W dniu 16 lutego 2022 roku, w 103. Rocznicę Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Roman Grzebel – Członek Nadzwyczajny Koła ZKRP i BWP w Pile oddał Cześć i Pamięć Powstańcom Wielkopolskim spoczywającym na Cmentarzu Komunalnym w Złotowie.
22.02.2022
W dniu 15 lutego 2022 roku z okazji Urodzin i przejścia
na emeryturę życzenia przyjęła Bogumiła Pempera – Kaczmarek nasza Przyjaciółka z Biura Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
w Poznaniu.
Droga Bogusiu życzymy Tobie
Wszystkiego najlepszego, zdrowia dobrego
i szczęścia emerytalnego!
22.02.2022
W dniu 14 lutego 2022 roku Roman Grzebel – Członek Nadzwyczajny Koła ZKRP i BWP w Pile zapalił znicz pamięci
oddając Część i Pamięć żołnierzowi Armii Krajowej
Aleksandrowi Chodziutko, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Złotowie, na Ziemi Odzyskanej, która po II wojnie światowej powróciła do Macierzy.
22.02.2022
W dniu 10 lutego 2022 roku życzenia z okazji 80 Urodzin przyjęła MARIA BANACH – Mąż Zaufania Stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk (Dzieło im. Maksymiliana Kolbego) oraz Sekretarz Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Poznań – Chartowo.
Życzenia od Członków Zarządu WZW z Prezesami:
Mirosławem Grzędowskim, Bernadetą Orłowską
i Mariuszem Mikołajewskim na czele.
Koleżanka Maria przyjęła również życzenia od przedstawicieli Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – dr Mariana Króla – Prezydenta Towarzystwa oraz Dominika Górnego – Sekretarza Zarządu THC.
GRATULUJEMY !!!
22.02.2022
W dniu 10 lutego 2022 roku uczciliśmy 90 – Urodziny naszego Przyjaciela i Kolegi CZESŁAWA FABISIA Prezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
Kolega Czesław jako dziecko w okresie sierpień 1941 – styczeń 1945 wraz z Matką przebywał w Obozie Koncentracyjnym Potulice. Po wojnie w 1951 roku jako tokarz rozpoczął w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, gdzie pracował do 1992 roku przechodząc na emeryturę.
Świadek wydarzeń „Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Od lat 80-tych Kombatant – członek Koła HCP służy pomocą członkom Koła, a od stycznia 2017 roku pełni funkcję Prezesa.
Nadal bierze czynny udział w uroczystościach patriotycznych przez władze lokalne i Związkowe.
Podczas uroczystości Kolega Czesław Fabiś został uhonorowany przez Mirosława Grzędowskiego – Prezesa WZW
KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI.
Gratulacje od Członków Zarządu WZW.
Życzenia dostojnemu Jubilatowi złożyli również przedstawiciele Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa oraz Dominik Górny – Sekretarz Zarządu.
Wśród uczestników spotkania Pani Justyna Pankowska – przedstawiciel Biura Poselskiego Katarzyny Kretkowskiej oraz Włodzimierz Kwiatek – przyjaciel Jubilata i
Maria Banach – Mąż Zaufania Stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk (Dzieło im. Maksymiliana Kolbego)
oraz Członkowie Zarządu WZW.
W sympatycznej atmosferze były życzenia i toasty.
GRATULUJEMY !!!
22.02.2022
Ponownie w dniu 9 lutego 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Historycznej przy Wielkopolskim Zarządzie Wielkopolskim ZKRP i BWP w Poznaniu.
W spotkaniu uczestniczyli Mirosław Grzędowski Prezes WZW, Przewodniczący Komisji Historycznej WZW prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, prof. WSZiB dr hab. Olaf Bergmann – historyk, wykładowca akademicki m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania
i Bankowości w Poznaniu, Kustosz w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Członek Nadzwyczajny WZW oraz
Zygmunt Szorcz – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu
i Sekretarz Komisji WZW Janina Jagoda Felsmann – Pawlik.
Tematem spotkania ustalenie ostatecznego planu pracy powstającej kolejnej publikacji WZW
pt. „W cieniu swastyki – Kraj Warty”.
22.02.2022
W dniu 7 lutego 2022 roku na Sali im. Hipolita Cegielskiego
w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP
w Poznaniu podczas okolicznościowego spotkania Srebrnym Medalem Labor Omnia Vincit został uhonorowany – za krzewienie idei pracy organicznej Ryszard Zawadowski Prezes Zarządu Stowarzyszenia Jana Pawła II Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II.
Odznaczenie wręczył dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa
im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w asyście Dominika Górnego – Sekretarza Towarzystwa, a wśród gości Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Natomiast Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego zostało uhonorowane „Medalem Świętego Jana Pawła II”, który wręczył Ryszard Zawadowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Jana Pawła II, Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II. Akt nadania wraz z medalem został złożony na ręce dr Mariana Króla, Prezydenta Towarzystwa i Dominika Górnego Sekretarza Zarządu. Niezależnie od tego Prezydent Towarzystwa oraz Sekretarz Zarządu zostali odznaczeni Krzyżami Świętego Jana Pawła II „za wybitne zasługi, poświęcenie i zaangażowanie
w działalności na rzecz upamiętniania pontyfikatu i Osoby Polaka Papieża Św. Jana Pawła II”.
GRATULUJEMY !!!
07.02.2022
W dniu 2 lutego 2022 r. w Tarnówce uczczono
77. Rocznica Wyzwolenia Tarnówki w pow. złotowskim spod okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej.
Kolejna rocznica przypomina o tamtych wydarzeniach
i jest doskonałą refleksją nad wolnością utraconą i odzyskaną.
Przy pomnikach powiewają biało czerwone flagi
– symbole narodowe.
Pod obeliskiem w Tarnówce Poczty sztandarowe wystawiła Szkoła Podstawowa w Tarnówce i OSP w Tarnówce i Osówce.
Pod Obeliskiem upamiętniającym walki żołnierzy I Armii Wojska Polskiego z hitlerowskim okupantem podczas II wojny światowej
na rubieży Wału Pomorskiego uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci.
Pod obeliskiem w Tarnówce Prezes WZW ZKRPiBWP w Poznaniu Pan Mirosław Grzędowski, Pan Roman Grzebel Członek Nadzwyczajny Koła w Pile ZKRPiBWP oraz Pan Benon Cichoracki Pełnomocnik WZW ZKRPiBWP.
Od lewej: Pani Małgorzata Basiak – Piec – Sekretarz Gminy Tarnówka, Pan Jacek Mościcki – Wójt Gminy Tarnówka oraz
Pani Beata Paluchowicz – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej
w Tarnówce.
Od lewej: Pani Weronika Bartosz – Radna Rady Gminy Przewodnicząca Komisji Kultury oraz Pan Bartłomiej Grzybek Prezes OSP w Tarnówce.
Uczestnicy uczcili Bohaterów II Wojny Światowej także w miejscowości Ptusza w Gminie Tarnówka pow. złotowski.
Na zdjęciu od lewej: Pan Jacek Mościcki – Wójt Gminy Tarnówka, Pan Roman Grzebel Członek Nadzwyczajny Koła w Pile ZKRPiBWP , Pan Mirosław Grzędowski – Prezezs WZW
oraz Pan Benon Cichoracki – Pełnomocnik WZW
na teren byłego woj. pilskiego.
Następnie w Gminie Tarnówka odbyło się spotkanie okolicznościowe na którym, Mirosław Grzędowski wręczył
Panu Jackowi Mościckiemu – Wójtowi Gminy Tarnówka Kombatancki Certyfikat Pamięci
dla Gminy Tarnówka dowód uznania za lata współpracy
oraz za zasługi na rzecz krzewienia i utrwalenia pamięci o ludziach
i ich czynach w walce o niepodległość Polski.
Natomiast Pan Roman Grzebel – Członek Ndzwyczajny Koła w Pile ZKRPiBWP został wyróżniony srebrną monetą kolekcjonerską wydaną przez NBP z okazji Ochrona Polskiej Granicy Wschodniej za zaangażowanie i skuteczność w działaniu
na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i kultywowanie jego pięknych tradycji.
Zdjęcia nadesłał:
Roman Grzebel
04.02.2022
W dniu 3 lutego 2022 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu odbyło się kolejne robocze spotkanie Komisji Historycznej przy WZW.
Gospodarzem spotkania był Mirosław Grzędowski Prezes WZW. Spotkaniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Historycznej WZW prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
Wśród zaproszonych gości prof. WSZiB dr hab. Olaf Bergmann – historyk, wykładowca akademicki m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Kustosz w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz
Zygmunt Szorcz – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu oraz
Sekretarz Komisji WZW Janina Jagoda Felsmann – Pawlik.
Tematem spotkania było wydanie nowej publikacji pod roboczym tytułem „W cieniu swastyki – Kraj Warty”.
31.01.2022
Dzień 27 stycznia 2022 roku to 77 rocznica wyzwolenia Gostynia, spod okupacji niemieckiej.
Delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Gostyniu
w tym dniu złożyła wieńce i znicze w następujących miejscach:
Pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na Górze Zamkowej.
Na cmentarzu pod pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanych przez Niemców 30 obywateli Gostynia.
Pod pomnikiem znajdującym się pomiędzy Piaskami , a Gostyniem upamiętniającym krwawą potyczkę pomiędzy wojskami radzieckimi i niemieckimi.
Pod tablicą na budynku Huty Szkła w Gostyniu, gdzie powstała tajna organizacja ”Czarny Legion”.
Materiał nadesłał:
Jan Nowacki
27.01.2022
W dniu 26 stycznia 2022 r. w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się pierwsze w tym roku robocze spotkanie
Komisji Historycznej przy Wielkopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu pod kierunkiem Przewodniczącego Komisji
prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha – Dziekana WNPiD.
Wśród uczestników Mirosław Grzędowski – Prezes WZW ZKRP
i BWP w Poznaniu oraz Janina (Jagoda) Felsmann – Pawlik
– Członek Zarządu WZW.
Tematem spotkania było wydanie nowej publikacji pod roboczym tytułem „Kraj Warty w cieniu swastyki”.
Ponadto udokumentowano w formie zdjęć przyjęcie przez Dziekana WNPiD prof. dr hab, Andrzeja Stelmacha Kombatanckiego Krzyża Pamięci dla Wydziału, którego uroczyste wręczenie nastąpiło w dniu 12 listopada 2021 r. podczas obchodów Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Otorowie.
Kapituła WZW ZKRP i BWP w Poznaniu przyznaje to zaszczytne wyróżnienie jako wyraz szczególnej wdzięczności za pomoc i wsparcie działalności oraz za szczególne zasługi na rzecz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
GRATULUJEMY !!!
24.01.2022
Uczcili pamięć pomordowanych ostrzeszowian
Kombatanci, harcerze, samorządowcy i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej stawili się 21 stycznia 2022
przed ostrzeszowskim ratuszem, by uczcić pamięć ostrzeszowian zamordowanych przez hitlerowców w przeddzień wyzwolenia –
w Krwawą Sobotę, oraz 77 rocznicę wyzwolenia Ostrzeszowa
spod niemieckiej okupacji.
Zebrani złożyli wiązanki kwiatów pod znajdującą się na frontowej ścianie ratusza tablicą: „W hołdzie pomordowanym przez hitlerowskich oprawców w Krwawą Sobotę dnia 20 stycznia 1945 roku obywatelom miasta”, a także na mogile ofiar Krwawej Soboty znajdującej się na cmentarzu parafialnym. W imieniu samorządu powiatu ostrzeszowskiego hołd pomordowanym przed 77 laty ostrzeszowianom złożyła wicestarosta Zofia Witkowska
oraz członek Zarządu Powiatu Adam Mickiewicz.
W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele samorządu miejskiego z przewodniczącą rady miejskiej Beatą Calińską
na czele. Środowisko kombatanckie reprezentowali:
Prezes Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie Bohdan Ogrodowski
oraz wiceprezes Stanisław Grzesiak, który przypomniał tragiczne wydarzenia, podczas których życie straciło 14 osób.
W ostatnich godzinach pobytu w Ostrzeszowie hitlerowcy dokonali bestialskich morderstw. 20 stycznia 1945 roku z rąk niemieckich żandarmów zginęli: Alojzy Adamski, Ignacy Biernat, Szczepan Biernat, Jan Kubasik, Ignacy Kubasik, Józef Morawa, Walenty Płaczek, Franciszek Poszwa, Marian Rutkowski, Zbigniew Biernacki, chłopiec o nazwisku Gruszka, Walerian Stempniewicz
i Marian Strenk. Zginął też omyłkowo jeden z niemieckich osadników. Wydarzenia te zapisały się w historii Ostrzeszowa jako Krwawa Sobota. Następnego dnia Niemcy mieli rozstrzelać
80 kolejnych osób, ale plany hitlerowców pokrzyżowała ofensywa wojsk radzieckich.
W niedzielę 21 stycznia 1945 roku około godz. 6 ulicami: Wieluńską i Grabowską wjechały do Ostrzeszowa radzieckie czołgi. Około godz. 8:30 zakładnicy zostali uwolnieni.
21 stycznia 1945 roku zakończyła się hitlerowska okupacja
w Ostrzeszowie, trwająca 1.970 dni.
Po zakończeniu uroczystości Prezes ostrzeszowskiego Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Bohdan Ogrodowski odwiedził grób zmarłego w czerwcu ubiegłego roku kapitana Adama Mickiewicza – długoletniego Prezesa Koła Kombatantów, by oddać hołd jego pamięci.
Materiał nadesłała:
Magdalena Kulak
Pełnomocnik
Starosty Ostrzeszowskiego
ds. kontaktów z mediami
20.01.2022
W 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego
10 stycznia 2022 odbywały się w Ostrzeszowie powiatowe obchody 103.Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu
oraz miasta i gminy Ostrzeszów, przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych w tym Kombatanci z Bogdanem Ogrodowskim Prezesem Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele
oraz harcerze, młodzież szkolna
wraz z ze swoimi dyrektorami i nauczycielami zebrali się w południe przed Zespołem Szkół nr 1 w Ostrzeszowie –
przy pomniku ku czci Powstańców Wielkopolskich,
który upamiętnia wyruszenie stąd
7 stycznia 1919 roku oddziałów powstańczych pod dowództwem Stanisława Thiela,
zaprzysiężonych na sztandar ostrzeszowskiego Sokoła.
Każdy kto chce być świadom własnej tożsamości powinien pielęgnować pamięć, by poprzez nią budować trwałe, oparte na prawdzie relacje z otoczeniem. Zdobywanie wiedzy o sobie wiąże się z poznawaniem dziejów narodu, z którego się wyrasta. Wówczas zaczynamy lepiej rozumieć zarówno siebie, jak i innych uczestników życia społecznego – podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Dariusz Grzesik.
(…) Prawda historyczna, którą mamy zaszczyt dziedziczyć jako szkoła imienia Powstańców Wielkopolskich uzmysławia nam, że wiara w zwycięstwo, połączona z rozumnym wyciąganiem wniosków z minionych doświadczeń, potrafi kruszyć najgrubsze mury niemocy.
Niech nasza zaduma nad dziedzictwem powstania wielkopolskiego nie będzie jedynie sentymentalnym spojrzeniem wstecz, ale próbą odczytania go na nowo. Razem poszukujemy sposobów osobistego uczestnictwa w budowaniu i ulepszaniu współczesności
i przyszłości. Wykorzystajmy własne możliwości i szanse wynikające
z pełnoprawnego członkostwa Polski w elitarnych oraz światowych strukturach. Obecnie mamy dostęp do środków, jakich uczestnicy powstania wielkopolskiego nie mogli sobie wyobrazić nawet
w najśmielszych marzeniach – powiedział Dariusz Grzesik.
Hołd Powstańcom Wielkopolskim oddali między innymi: sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, parlamentarzyści: Katarzyna Sójka i Andrzej Grzyb, a w imieniu posłanki do Parlamentu Europejskiego Andżeliki Możdżanowskiej dyrektor biura poselskiego w Kępnie Anna Lis; w imieniu samorządu powiatowego Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Maciejewski, wicestarosta Zofia Witkowska oraz członek Zarządu Powiatu i szef wydziału oświaty starostwa powiatowego Adam Mickiewicz.
Podczas uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak wręczył emerytowanej nauczycielce Zespołu Szkół nr 1 Jolancie Marchińskiej, przyznany w uznaniu jej szczególnych zasług dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Materiał nadesłała:
Magdalena Kulak
Pełnomocnik
Starosty Ostrzeszowskiego
ds. kontaktów z mediami
20.01.2022
W hołdzie Powstańcom Ostrzeszów Wielkopolski
27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy obchodzono
nowe święto państwowe –
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Święto mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919, przypada w rocznicę wybuchu insurekcji. Z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego władze samorządowe powiatu ostrzeszowskiego oraz miasta i gminy Ostrzeszów, a także delegacje szkół złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze w miejscach pamięci narodowej związanych z powstaniem wielkopolskim. By oddać hołd bohaterom do Ostrzeszowa przybyła posłanka Katarzyna Sójka.
W hołdzie uczestnikom narodowego zrywu złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym powstańcom wielkopolskim – na grobie nieznanego szeregowca z 12 pułku strzelców wielkopolskich,
który zginął 20 lutego 1919 roku pod Korzeniem oraz pod pamiątkowym głazem w parku miejskim poświęconym powstańcom wielkopolskim ziemi ostrzeszowskiej i dowódcy południowego frontu powstania gen. Stanisławowi Thielowi.
W imieniu samorządu powiatowego cześć uczestnikom powstania oddała wicestarosta Zofia Witkowska wraz
z przewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa,
Ochrony Środowiska i Promocji Powiatu
oraz sekretarzem powiatu Ireneuszem Jeziornym.
Wśród uczestników uroczystości Kombatanci z Prezesem Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Bohdanem Ogrodowskim na czele.
Materiał nadesłała:
Magdalena Kulak
Pełnomocnik
Starosty Ostrzeszowskiego
ds. kontaktów z mediami
20.01.2022
W dniu 12 stycznia 2022 roku w Skokach odbyło się spotkanie świąteczno-noworocznego.
Spotkanie uświetniło uhonorowanie Zarządu Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Skokach
KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI
Na zdjęciu wszyscy stoją od lewej:
Zbigniew Kujawa Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki
Anna Kruk Skarbnik Koła ZKRPiBWP w Skokach
Piotr Babrakowski sekretarz Koła ZKRPiBWP w Skokach
Prezes WZW Mirosław Grzędowski
hm. Janusz Sieroń prezes TPPW 1918-1919 Gmina Wągrowiec
Andrzej Surdyk prezes Koła ZKRPiBWP w Skokach
Siedzą od lewej
Wiesława Pogodzińska, Smolanowicz, Zofia Wołkow,
Stanisława Kowalska
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentował
Mirosław Grzędowski – Prezes WZW.
Materiał nadesłał:
Andrzej Surdyk
19.01.2022
W dniu 18 stycznia 2022 roku odbył się WERNISAŻ
PIERWSZE WIELKOPOLSKIE SZTANDARY HARCERSKIE
W spotkaniu uczestniczył Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
wraz z małżonką Panią Małgorzatą Grzędowską.
Zdjęcia :
Mirosław Grzędowski
oraz ze zbiorów
Biblioteki Collegium Historicum
UAM w Poznnaniu
18.01.2022
Dnia 17 Stycznia 2022 roku w Międzychodzie przy Pomniku Poległych za Ojczyznę odbyły się uroczystości
z okazji 102-rocznicy powrotu Międzychodu do Macierzy. Uroczystościom przewodniczył Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny. W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy Międzychodu, rzemieślnicy, młodzież i uczniowie oraz Kombatanci z Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, których reprezentował Ryszard Sulej. Sztandar Koła prezentowali harcerze z 38 Drużyny Harcersko-Zuchowej im. Powstańców Wielkopolskich.
Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej
14.01.2022
W okresie świąteczno-noworocznym wszyscy Kombatanci międzychodzcy zostali odwiedzeni
przez p.o. Prezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pana Ryszarda Suleja.
Odwiedziny były okazją do złożenia życzeń dobrego zdrowia
i powodzenia, przekazania informacji o bieżącej sytuacji
oraz wręczenia upominku świątecznego.
Ponadto odwiedziliśmy Panią Marię Pawlicką,
która obchodziła swoje 90 Urodziny.
Pani Marii wręczono pamiątkowy dyplom i kwiaty.
Jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem i humorem. Podzieliła
się opowieścią o swoich losach podczas II Wojny Światowej.
GRATULUJEMY i POZDRAWIAMY !!!
Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej
07.01.2022
103. rocznica zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich lotniska Ławica w Poznaniu
Powstańcy wielkopolscy 6 stycznia 1919 r. w porannym szturmie zdobyli niemieckie lotnisko wojskowe we wsi Ławica
pod Poznaniem, przejmując m.in. samoloty bojowe i szkoleniowe. Wydarzenie to miało istotny wpływ na przebieg powstania,
ale także na rozwój polskiego lotnictwa. Stacja lotnicza była ostatnim bastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego Poznania. W krótkim starciu na Ławicy zginął jeden powstaniec
i dwóch żołnierzy niemieckich.
W dniu 6 stycznia 2022 roku poznaniacy uczcili 103.Rocznicę zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich lotniska Ławica.
Wśród uczestników spotkania Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Na pierwszym planie Zenon Wechmann Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów.
Pod Pomnikiem Zdobywców Lotniska Ławica uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci.
Od lewej: Mirosław Grzędowski – Prezes WZW, Tadeusz Musiał Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Wawrzyniec Wierzejewski Prezes Oddziału Wielkopolskiego TPPW.
Cześć i Chwała Bohaterom !!!
Zdjęcia:
Kazimierz Seredyński