„Młodym iść nie kazano – przyszli bo tak chcieli. Harcerze, zuchy, dzieci przy pomniku stanęli. W Podgajach hołd oddali bohaterom sprzed lat, by pamięć
o nich trwała przez następne lata i świat” – Roman Grzebel.
W dniu 8 maja 2026 roku, w 81.Rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Europie,
w miejscu Pamięci Narodowej w Podgajach w pow. złotowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczną śmierć 32 żołnierzy Wojska Polskiego 4 kompani 3 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszko I Armii Wojska Polskiego, spalonych żywcem w stodole przez hitlerowskie oddziały Waffen-SS
2 lutego 1945 roku.
Przy Pomniku Pamięci Narodowej wartę honorową wystawiła 15 drużyna harcerska „Czarne Stopy” z Okonka w pow. złotowskim, z drużynowym phm. Jackiem Kozińskim, oddając hołd poległym bohaterom i podkreślając wagę pamięci historycznej
dla młodego pokolenia. W uroczystości brały także udział dzieci z Podgaj.

15 Drużyna Harcerska Czarne Stopy z Okonka w pow. złotowskim.
W uroczystościach udział wzięli między innymi Roman Grzebel — Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu — oraz Marek Zaleski chorąży rezerwy uczestniczący
w misjach pokojowych ONZ, Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku i jednocześnie radny Rady Gminy Okonek w pow. złotowskim, który był organizatorem uroczystości.

Harcerki z 15 Drużyny z Okonka. Od lewej: phm. Jacek Koziński,
chor. rez. Marek Zaleski i Roman Grzebel – Członek WZW.
Pod pomnikiem złożono kwiaty oraz zapalono znicze, oddając cześć ofiarom wojennej tragedii i wszystkim, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.


Hołd oddaje Roman Grzebel – Członek WZW ZKRP i BWP.

Hołd oddaje chor. rez. Marek Zaleski.

Hołd oddaje 15 Drużyna Harcerska Czarne Stopy z Okonka.
Wieczna pamięć zamordowanym i poległym !
Relacja:
Roman Grzebel
Zdjęcia:
– 15 drużyna harcerska „Czarne Stopy” z Okonka.