POROZUMIENIE

W dniu 9 czerwca 2026 roku w siedzibie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu zostało podpisane POROZUMIENIE, które ma zapewnić KOMBATANTOM
Województwa Wielkopolskiego – lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez SZPITAL.

Szpital Wojewódzki reprezentował: Pan prof. UZ dr hab. n. med. Dawid Murawa – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW.

POROZUMIENIE obejmuje wyłącznie osoby, które posiadają status Kombatanta.
Szpital w ramach niniejszego Porozumienia zapewni kombatantom – członkom Związku posiadającym skierowanie następujących świadczeń zdrowotnych:
– opiekę szpitalną zgodnie z art. 47c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
– opiekę w poradniach specjalistycznych,
– ewentualnie konsultacje, a także,
– ewentualnie potrzeby rehabilitacyjne.
W dniu dzisiejszym w spotkaniu udział wzięli:
prof.UZ dr hab. n. med. Dawid Murawa – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu,
Aneta Jałowiecka – Z-ca Dyrektora ds. Administracyjnych Szpitala Wojewódzkiego,
Anna Konieczka – p.o. Rzecznik Prasowy Szpitala Wojewódzkiego,
Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
oraz Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.

Ostatnia korekta porozumienia. Aneta Konieczka i Mariusz Mikołajewski.

Mariusz Mikołajewski w imieniu WZW podpisuje Porozumienie.

Przedstawiciele WZW ZKRP i BWP w Poznaniu z Dawidem Murawą –
Dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego.

UWAGA!
Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Województwa Wielkopolskiego otrzymają  pisemną informację o zawartym Porozumieniu
i zasadach obowiązujących w kontaktach ze Szpitalem.

Relacja:
Jagoda Pawlik
Zdjęcia:
Aneta Konieczka
Jagoda Pawlik

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Słońce, dźwięki orkiestry dętej i poczucie narodowej dumy towarzyszyły tegorocznym obchodom 235. rocznicy uchwalenia „Ustawy Rządowej
z dnia 3 maja” znanej większości z nas jako „Konstytucja 3 Maja”.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele
bł. Jolanty, którą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Adam Maćkowiak.

         Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł barwny i uroczysty korowód,
który skierował się na ulicę 3 Maja. Na czele pochodu maszerowała Orkiestra Dęta
pod kierownictwem Witolda Bindulskiego, nadając wydarzeniu radosny charakter.

               Na miejscu wszystkich zgromadzonych powitała Joanna Musiałkiewicz – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury zapraszając do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego  „Mazurka Dąbrowskiego”.

     Historyczne tło uroczystości przedstawił Bartosz Kaczmarek z Izby Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, który w krótkim rysie przybliżył  znaczenie aktu z 1791 roku, podkreślając, że była to pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza.

           Po krótkiej chwili Aleją zawładnął polonez. Taniec poprowadził Zespół Pieśni
i Tańca „Siekieracy”, jednak bardzo szybko do korowodu dołączyli liczni mieszkańcy. Wspólny taniec, w którym ramię w ramię szli przedstawiciele różnych pokoleń,
stał się żywym dowodem na to, że historia wciąż potrafi jednoczyć lokalną społeczność.

         W dowód pamięci i najwyższego szacunku dla narodowej przeszłości, wiązankę kwiatów pod pamiątkowym kamieniem złożyli przedstawiciele
Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP w Kostrzynie. Część delegacji, pragnąc w ciszy i zadumie oddać hołd bohaterom dopełniła tego symbolicznego gestu już dzień wcześniej tj. 2 maja  prezes Zarządu Bogumił Wilczyński i Maria Bastian członek Zarządu. W niedzielnych obchodach brało udział dwóch członków, którzy znajdują się na zdjęciu, druga od lewej Maria Bastian – członek Zarządu, obok dyrektor M-G Ośrodka Kultury Joanna Musiałkiewicz oraz  pierwszy
od strony prawej  – Leszek Wiśniewski  –  członek nadzwyczajny.

 Tegoroczne obchody pokazały, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kostrzynie nie tylko data w kalendarzu, ale przede wszystkim żywa tradycja.
Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji  oraz samych mieszkańców,
patriotyzm zyskał tutaj radosne i wspólnotowe oblicze.

Materiał nadesłała:
Maria Bastian
Członek Zarządu ZKRP i BWP
w Kostrzynie

102. rocznica urodzin Joanny PUPKI

23 maja 2026 r. nasza podopieczna kol. JOANNA PUPKA,
 mieszkanka Lubosza, obchodziła swoje 102. Urodziny.

          To niezwykła i piękna okazja, która zdarza się bardzo rzadko.
102 lata życia to wyjątkowy jubileusz, będący symbolem doświadczenia, mądrości
oraz wielu pięknych wspomnień.

            Z  tej  wyjątkowej  okazji  Jubilatkę  odwiedzili  Stanisław Mannek –
Wójt  Gminy Kwilcz , Weronika Polińska – Kierownik USC, Ryszard Paluszak – Prezes, Władysław Ogrodowczyk – Sekretarz oraz Andrzej Kaczmarek – Członkowie
Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kwilczu.

                  Składając najserdeczniejsze życzenia, życzyli Jubilatce przede wszystkim zdrowia, pogody ducha oraz tego, aby każdy kolejny dzień przynosił wiele powodów
do uśmiechu, serdeczności bliskich i życzliwości otaczających osób.

                        Życzenia z okazji tak doniosłego Jubileuszu w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu złożył także Mariusz Mikołajewski I Wiceprezes WZW.

Na zdjęciu Jubilatka Joanna Pupka oraz od lewej: Stanisław Mannek
– Wójt  Gminy Kwilcz oraz Władysław Ogrodowczyk – Sekretarz i Ryszard Paluszak
– Prezes Koła ZKRP i BWP w Kwilczu.

GRATULUJEMY !

Inf. i zdj. Ryszard Paluszak

Uroczystość Nadania Sztandaru.

W dniu 3 czerwca 2026 roku na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach
uczestniczyliśmy w niecodziennym wydarzeniu.

Gości powitał Jarosław Zielonka – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących
we Włoszakowicach.

Na placu apelowym odbyło się uroczyste nadanie sztandaru Szkole Branżowej
I Stopnia im. Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.

Wydarzenie miało wyjątkowy i podniosły charakter, podkreślający wartości patriotyczne, szacunek dla służby oraz pamięć o tych, którzy reprezentowali Polskę
poza jej granicami.

Uroczystość została przeprowadzona zgodnie z wojskowym ceremoniałem,
w asyście Wojska Polskiego, w obecności gości honorowych, przedstawicieli władz lokalnych i krajowych, środowiska wojskowego oraz całej społeczności szkolnej,
co nadało wydarzeniu szczególną rangę.

Niech nadany sztandar będzie dla uczniów i całej społeczności szkolnej źródłem inspiracji oraz symbolem jedności, pamięci i wierności ideałom, które reprezentują Weterani Działań Poza Granicami Państwa.

Jedną z niespodzianek podczas uroczystości był widowiskowy przelot nad placem apelowym szkoły dwóch samolotów F-16.
Gościem honorowym wydarzenia była mjr Joanna Kiąca-Fryczkowska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierz AK i więźniarka nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze, kombatanci – weterani, nauczyciele , uczniowie.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW.

Ponadto dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły byliśmy świadkami doniosłej chwili.

Na wniosek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszkowicach dwóm działaczom Związku zostały wręczone Medale Pro Patrie.
Z rąk Anny Adach – Dyrektor Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
w Lesznie medale otrzymali:
– ppłk Wojciech Gosiewski – Dowódca 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie,
który szczególną sympatią i troską otacza członków Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach.
Dostarcza pomocy fizycznej, medycznej i rehabilitacyjnej.
Przydziela żołnierzy z swego batalionu do niesienia sztandaru kombatanckiego
na uroczystościach państwowych i lokalnych.
Uczestniczy w spotkaniach okolicznościowych i jubileuszowych członków Koła.

Franciszek Bartkowiak – Kombatant, członek Koła Gminnego Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach, który m.in. uczestniczył
we wszystkich uroczystościach patriotyczno – religijnych Gminy Włoszakowice,
jako chorąży Kombatanckiego Pocztu Sztandarowego Koła ZKRP i BWP
we Włoszkowicach.

Ponadto najwyższym odznaczeniem związkowym  „Za Wybitne Zasługi dla ZKRP
i BWP została uhonorowana Lucyna Wójcik, która od 2009 roku jest Prezeską Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
we Włoszakowicach oraz Członkinią Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Uprawnienia kombatanckie uzyskała z tytułu pobytu w obozie przesiedleńczym w Łodzi.
Jako Prezes, społecznik i patriotka otacza szczególną troską i opieką wszystkich członków Koła we Włoszakowicach. Uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych na terenie Gminy Włoszakowice.
Wraz z żołnierzami 125 Leszczyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty,
wystawia Poczet Sztandarowy.
Jest czynnym i ofiarnym działaczem, pełnym inicjatyw w działalność kombatancką
oraz propagatorką szczerze zaangażowaną w popularyzowanie wartości historycznych naszej ojczyzny.
Ściśle współpracuje z władzami Gminy, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach.
Aktu dekoracji dokonał – Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu. Medalem Semper Memores Erimus „Zawsze Będziemy Pamiętać”
został odznaczony Zespoł Szkół Ogólnokształcących im. Karola Kurpińskiego
we Włoszakowicach.

Medal jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za całokształt działalności na rzecz środowiska kombatanckiego oraz za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach
i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej
i po jej zakończeniu.
Medal wręczył Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.

Była to chwila pełna dumy, wzruszenia i refleksji nad wartościami, które powinny towarzyszyć młodemu pokoleniu – odpowiedzialnością, odwagą, służbą drugiemu człowiekowi oraz miłością do Ojczyzny.

Uroczystość swoim występem uświetniły Mażoretki z Leszna.

Wspólnie byliśmy świadkami wydarzenia, które na trwałe zapisze się w historii szkoły
i pozostanie w naszej pamięci na długie lata.

Po zakończeniu uroczystości :

Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu
z Bartoszem Kobusem – doradcą Ministra Obrony Narodowej.

Relacja i zdjęcia:
Jagoda Pawlik

Hołd dla pioniera wielkopolskiego lotnictwa wojskowego.

„ Lotnictwo to nie tylko technika i maszyny, to ludzie, którzy mają odwagę
wznieść się ponad wszystko” – Andrzej Płachta.

Z inicjatywy regionalistów Czesława Anioła i Dawida Boryczki, przy współpracy
trzech jednostek samorządu terytorialnego: gmin Doruchów i Wieruszów
oraz powiatu ostrzeszowskiego, na grobie pułkownika Andrzeja Płachty
w dniu 31 maja 2026 roku na Cmentarzu w Wyszanowie
odsłonięto tablicę pamiątkową.

Odznaczony orderem Virtuti Militari pułkownik pilot Andrzej Płachta
(urodził się w Toni w gminie Doruchów, spoczywa w Wyszanowie, w gminie Wieruszów), należał do grona pionierów polskiego lotnictwa wojskowego.
Był uczestnikiem I i II wojny światowej oraz walk o niepodległość w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej, wybitnym obserwatorem lotniczym, dowódcą eskadr, organizatorem i wychowawcą kadr.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej udział wzięli parlamentarzyści: Katarzyna Sójka i Andrzej Grzyb, samorządowcy, organizacje społeczno-polityczne, harcerze, młodzież szkolna, rodzina płk. Andrzeja Płachty
oraz mieszkańcy Wyszanowa i okolic.
Samorząd województwa łódzkiego reprezentowała wicemarszałek Agnieszka Ryś, samorząd powiatowy: wicestarosta Lech Janicki i radni: Damian Lis i Tomasz Skoczylas, samorząd Wieruszowa: burmistrz Rafał Przybył, a samorząd gminy Doruchów – wójt Urszula Kowalińska i przewodnicząca Rady Gminy Renata Płonka. Nie zabrakło przedstawicieli środowiska kombatantów – kpt. Bohdana Ogrodowskiego , – Prezesa, Stanisława Grzesiaka – Wiceprezesa i Marii Bąk – Sekretarz – członków Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie,

Uroczystość odbyła się z udziałem kompanii honorowej 15 Brygady Łączności
w Sieradzu oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Krótki fotoreportaż:

Materiał nadesłała:
Magdalena Kułak
pełnomocnik starosty
ds. kontaktów z mediami

82.Rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Burmistrz Miasta Lubonia
oraz Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska
zaprosili na obchody 82.Rocznicy zamordowania gen. Henryka Kowalówki
Komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowej.
Uroczyste obchody odbyły się w dniu 2 czerwca 2026 roku
na terenie byłego Obozu Karno – Śledczego w Żabikowie.

Wystąpienie okolicznościowe wygłosiła m. in. Małgorzata Machalska –
Burmistrz Miasta Lubonia.

Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy „Ścianie Śmierci”, symbolicznym miejscu straceń i pamięci na terenie byłego obozu.

Wśród zaproszonych gości przedstawiciel Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
– płk nawig. dr hab. Józef Zieliński, który zapalił „Znicz Pamięci”.

Materiał:
Miasto Luboń
Facebook

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

W dniu 29 maja 2026 roku  pod Pomnikiem Armii Poznań
pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiej
oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego
odbyła się uroczystość obchodów „Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa” oraz „Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych” na którą zaprosił ppłk rez. Krzysztof Kołcz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych,

Uroczystość odbyła się z wojskową asystą honorową.
Asystę wystawiła Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznania.

Wystąpienie okolicznościowe wygłosił ppłk rez. Krzysztof Kołcz

W czasie uroczystości, zasłużonych i najbardziej aktywnych członków Koła Nr 20 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych zostało wyróżnionych medalami za zasługi dla Stowarzyszenia oraz medalami okolicznościowymi.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele instytucji wojskowych oraz służb, straży oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Armii Poznań.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Prezes WZW,
która zapaliła „Znicz Pamięci”.

Licznie stawili się członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Materiał nadesłał:
Ryszard Majorczyk
Stowarzyszenie Kombatantów
Misji Pokojowych ONZ Koło Nr 20
w Poznaniu

BĘDZIE FILM DOKUMENTALNY?

Dnia 19 maja 2026 roku w Biurze Wojewódzkiego Zarządu Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, odbyło się spotkanie
z udziałem Prezes Bernadetty Orłowskiej, prof. dr. hab. Andrzeja Stelmacha,
Zygmunta Szorcza – Członka Nadzwyczajnego Związku i Urszuli Pawlak – Członka Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP oraz przybyłej z Wrocławia Anny Chazbijewicz – przedstawicielki producenta filmowego.

Spotkanie to miało na celu ustalenie zasad i form współpracy przy produkcji filmu dokumentalnego na podstawie książki „Kraj Warty (Warthegau – Wartheland)
1939 – 1945 w relacjach i wspomnieniach Polaków”.
Publikacja jest pracą zbiorową, wydaną w 2019 roku nakładem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, pod redakcją Zygmunta Szorcza,
do której relacje i wspomnienia zebrali: dr hab. Olaf Bergmann, Paweł Bugaj, Elżbieta Kaźmierska oraz Zygmunt Szorcz..

Okazało się, że zawarte w książce wspomnienia wywarły ogromne wrażenie
i zainteresowanie również środowiska poza kombatanckiego.
Zainspirowały Annę Chazbijewicz
i Pawła Kilińskiego do przeniesienia na kadry filmowe wspomnień żyjących świadków historii.
Celem tej produkcji jest przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania młodych pokoleń historią, jej poszerzeniem i pogłębieniem. Przedstawiony zakres produkcji spotkał się z pełną aprobatą przedstawicieli Zarządu.

            Podczas spotkania prof. Andrzej Stelmach jak i Zygmunt Szorcz przedstawili najważniejsze aspekty historyczne związane z Poznaniem i Wielkopolską,
co uczestniczki zebrania oraz Anna Chazbijewicz przyjęły z dużym zainteresowaniem. Wyrazili jednocześnie pomoc i wolę konsultacji historycznej w tworzeniu filmowego dokumentu.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, co daje nadzieję na realizację wspaniałego projektu.    

Od lewej: Anna Chazbijewicz, Bernadeta Orłowska, Urszula Pawlak.

Od lewej: prof. Andrzej Stelmach, Bernadeta Orłowska, Anna Chazbijewicz,
Zygmunt Szorcz.

Materiał opracowała:
Urszula Pawlak.

Setne urodziny Wieleńskiej Kombatantki

          Członkowie wieleńskiego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych, miali zaszczyt i radość spotkać się
Panią Marianną Czajka, która 2026 roku świętuje swe setne urodziny.

         Zarząd koła Miejsko-Gminnego w Wieleniu, na ręce Pani Marianny, członkini podopiecznej, wręczył Kombatancki Certyfikat Pamięci.
Na czele delegacji stał Bolesław Kleczewski – Prezes Koła w Wieleniu i członek Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu Związku Kombatantów, prezesowi towarzyszył Marek Doczekalski – sekretarz i skarbnik Koła w Wieleniu.

Prezes Koła wręczył Pani Mariannie również bukiet kwiatów  życząc zdrowia
i pomyślności, symbolicznie od wszystkich Kombatantów.

         Na urodzinach podano piękny tort urodzinowy ozdobiony świeczkami ułożonymi
w liczbę „100”, które jubilatka zdmuchnęła bez wysiłku.
Czas mile upływał przy kawie i ciekawych rozmowach.
Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, życzy Pani Mariannie zdrowia i wszelkiej pomyślności na długie lata.

GRATULUJEMY!

Materiał nadesłał:
Marek Doczekalski
ZKRP i BWP
Koło M-G ZKRP i BWP
w Wieleniu

82.Rocznica Bitwy o Monte Cassino

W Poznaniu 8 maja 2026 roku pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru przy Zamku Cesarskim odbyły się, zorganizowane przez Wojewódzką Radę Kombatancką
i Związek Sybiraków oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 18,
obchody 82.Rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Uroczystość była wyrazem pamięci , szacunku i wdzięczności dla bohaterskich zwycięzców,
wśród których było wielu Wielkopolan.

Przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru Bernadeta Orłowska – Prezes WZW ZKRP i BWP oraz Tadeusz Musiał – Prezes ZG TPPW w Poznaniu.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Prezes WZW,
która zapaliła „ZNICZ PAMIĘCI”.

Zdjęcia:
Piotr Pers