W dniu 3 czerwca 2026 roku na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach
uczestniczyliśmy w niecodziennym wydarzeniu.
Gości powitał Jarosław Zielonka – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących
we Włoszakowicach.
Na placu apelowym odbyło się uroczyste nadanie sztandaru Szkole Branżowej
I Stopnia im. Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.
Wydarzenie miało wyjątkowy i podniosły charakter, podkreślający wartości patriotyczne, szacunek dla służby oraz pamięć o tych, którzy reprezentowali Polskę
poza jej granicami.




Uroczystość została przeprowadzona zgodnie z wojskowym ceremoniałem,
w asyście Wojska Polskiego, w obecności gości honorowych, przedstawicieli władz lokalnych i krajowych, środowiska wojskowego oraz całej społeczności szkolnej,
co nadało wydarzeniu szczególną rangę.
Niech nadany sztandar będzie dla uczniów i całej społeczności szkolnej źródłem inspiracji oraz symbolem jedności, pamięci i wierności ideałom, które reprezentują Weterani Działań Poza Granicami Państwa.


Jedną z niespodzianek podczas uroczystości był widowiskowy przelot nad placem apelowym szkoły dwóch samolotów F-16.
Gościem honorowym wydarzenia była mjr Joanna Kiąca-Fryczkowska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierz AK i więźniarka nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze, kombatanci – weterani, nauczyciele , uczniowie.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW.
Ponadto dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły byliśmy świadkami doniosłej chwili.
Na wniosek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszkowicach dwóm działaczom Związku zostały wręczone Medale Pro Patrie.
Z rąk Anny Adach – Dyrektor Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
w Lesznie medale otrzymali:
– ppłk Wojciech Gosiewski – Dowódca 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie,
który szczególną sympatią i troską otacza członków Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach.
Dostarcza pomocy fizycznej, medycznej i rehabilitacyjnej.
Przydziela żołnierzy z swego batalionu do niesienia sztandaru kombatanckiego
na uroczystościach państwowych i lokalnych.
Uczestniczy w spotkaniach okolicznościowych i jubileuszowych członków Koła.
– Franciszek Bartkowiak – Kombatant, członek Koła Gminnego Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach, który m.in. uczestniczył
we wszystkich uroczystościach patriotyczno – religijnych Gminy Włoszakowice,
jako chorąży Kombatanckiego Pocztu Sztandarowego Koła ZKRP i BWP
we Włoszkowicach.

Ponadto najwyższym odznaczeniem związkowym „Za Wybitne Zasługi dla ZKRP
i BWP została uhonorowana Lucyna Wójcik, która od 2009 roku jest Prezeską Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
we Włoszakowicach oraz Członkinią Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Uprawnienia kombatanckie uzyskała z tytułu pobytu w obozie przesiedleńczym w Łodzi.
Jako Prezes, społecznik i patriotka otacza szczególną troską i opieką wszystkich członków Koła we Włoszakowicach. Uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych na terenie Gminy Włoszakowice.
Wraz z żołnierzami 125 Leszczyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty,
wystawia Poczet Sztandarowy.
Jest czynnym i ofiarnym działaczem, pełnym inicjatyw w działalność kombatancką
oraz propagatorką szczerze zaangażowaną w popularyzowanie wartości historycznych naszej ojczyzny.
Ściśle współpracuje z władzami Gminy, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach.
Aktu dekoracji dokonał – Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.
Medalem Semper Memores Erimus „Zawsze Będziemy Pamiętać”
został odznaczony Zespoł Szkół Ogólnokształcących im. Karola Kurpińskiego
we Włoszakowicach.
Medal jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za całokształt działalności na rzecz środowiska kombatanckiego oraz za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach
i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej
i po jej zakończeniu.
Medal wręczył Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.


Była to chwila pełna dumy, wzruszenia i refleksji nad wartościami, które powinny towarzyszyć młodemu pokoleniu – odpowiedzialnością, odwagą, służbą drugiemu człowiekowi oraz miłością do Ojczyzny.

Uroczystość swoim występem uświetniły Mażoretki z Leszna.



Wspólnie byliśmy świadkami wydarzenia, które na trwałe zapisze się w historii szkoły
i pozostanie w naszej pamięci na długie lata.


Po zakończeniu uroczystości :

Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu
z Bartoszem Kobusem – doradcą Ministra Obrony Narodowej.
Relacja i zdjęcia:
Jagoda Pawlik