Z udziałem Starosty Jarocińskiego Mariusza Stoleckiego, Wójta Gminy Kotlin Pawła Wyremblewskiego oraz Jana Grześka Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, w dniu 7 maja 2026 roku, odbyło się w Restauracji „Podmiejska” w Witaszycach, uroczyste spotkanie członków Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kotlinie.
Wprowadzenia do uroczystości dokonał Leszek Bajda – Sekretarz Koła, który dokładnie omówił znaczenie obchodzonych patriotycznych świąt majowych.
Wskazał on na dorobek i osiągnięcia Konstytucji 3 Maja uchwalonej przez Sejm Wielki w 1791 roku, jako drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji.
Bowiem, w tym ważnym dziele swój udział mieli Wielkopolanie, a w tym także Augustyn Gorzeński ze sąsiedniej Dobrzycy – poseł na Czteroletni Sejm Wielki.
W parku w Dobrzycy nadal rośnie pamiątkowy platan klonolistny „Świadek” posadzony z okazji uchwalenia tego ważnego aktu prawnego.
Na zdjęciu przy Platanie „Świadku” w Dobrzycy – Leszek Bajda – Sekretarz
Koła Gminnego ZKRP i BWP w Kotlinie.
Obecnie jest to największy i najgrubszy platan w całej Europie mający w pierśnicy
10 metrów i 43 centymetry obwodu.
Sekretarz mówił także o obchodzonym corocznie 8 maja, Narodowym Dniu Zwycięstwa nad Faszyzmem.
Natomiast uczestniczący w spotkaniu prawie stuletni Władysław Bąk
Kombatant z Jarocina, płynnie nawiązał do osobistych przeżyć i doświadczeń
w czasie okupacji hitlerowskiej na Ziemi Jarocińskiej podczas II Wojny Światowej.
Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wręczenia Mariuszowi Stoleckiemu Staroście Jarocińskiemu, Kombatanckiego Krzyża Pamięci Semper Memores Erimus, nadany na wniosek kotlińskiej organizacji przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
Aktu wręczenia odznaczenia dokonał Jan Grzesiek – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz ppor. Władysław Kaganek – Prezes Koła Gminnego
ZKRP i BWP w Kotlinie.

Pan Mariusz Stolecki jako Starosta Jarociński jest przyjacielem środowiska kombatanckiego oraz znanym społecznikiem, a także osobą cieszącą się ogromnym poparciem wyborców. Wysoko ceniony przez działaczy, Kombatancki Krzyż Pamięci swoją sylwetką nawiązuje do Krzyża Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, gdzie pośrodku znajduje się orzeł wielkopolski oraz logo ZKRP i BWP.
Przy obiedzie i kawie długo dyskutowano na temat świąt majowych oraz potrzebnych i ważnych wydarzeń łączących ludzi naszej ojczyzny.

Prezes Kotlińskiego Koła ZKRP i BWP – ppor. Władysław Kaganek.




Materiał i zdjęcia nadesłał:
Leszek Bajda