OGNISKO POKOLEŃ

W dniu 9 maja 2026 roku na Podolanach w Poznaniu przy Pomniku Szarych Szeregów odbyło się Ognisko Pokoleń.

Na pierwszym planie (po prawej stronie) z gitarą dh. Bogusław Olejniczak,
Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jeżyce – Północ
na Podolanachw Poznaniu.

Zdjęcia nadesłał:
Bogusław Olejniczak

UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 3 maja 2026 roku w Kwilczu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

            Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił
ks. proboszcz Marek Sotek.

Ks. Marek Sotek.

            Następnie uczestnicy uroczystości udali się na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego, gdzie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyła się dalsza część obchodów. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wciągnięciu flagi
na maszt miała miejsce podniosła zmiana warty na posterunku honorowym.

Przemarsz, w drodze z Kościoła na Skwer płk Ł. Cieplińskiego.

            Wartę pełnili adepci Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. dh. Alojzego Kozy.

W obchodach wzięły udział liczne delegacje, przedstawiciele instytucji, organizacji
oraz poczty sztandarowe, które swoją obecnością podkreśliły rangę wydarzenia
i jego podniosły charakter.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił zastępca wójta gminy Kwilcz
Jędrzej Schubert, podkreślając znaczenie Konstytucji 3 Maja jako symbolu dążeń
do wolności, jedności i odpowiedzialności za losy państwa.

Przemawia z-ca wójta gminy J. Schubert.

            Kulminacyjnym momentem było złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje, które oddały hołd bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny.

Gminna delegacja kwiatowa.

Poczet Sztandarowy ZKRP i BWP z Prezesem Koła Ryszard Paluszakiem na czele.

Wiązankę kwiatów składa Prezes Kola ZKRP i BWP w Kwilczu Ryszard Paluszak.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.

Materiał nadesłał:
Ryszard Paluszak
prezes kwileckiego koła ZK RP i BWP

Zdjęcia:
J.Melcer                                                                         

Spotkanie Kombatantek z młodzieżą.

W dniu 15 kwietnia 2026 roku odbyło się spotkanie Kombatantek z Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne w Gostyniu z młodzieżą szkolną  Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.
W spotkaniu uczestniczyły  kombatantki :  Melania Andrzejczak  – Prezeska Koła,
Zofia Biderman  – Skarbnik oraz Jan Nowacki  – Wiceprezes Koła z Gostynia.
Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów.
Głównym tematem spotkania było:  Wysiedlenie Polaków przez Niemców
z Wielkopolski – z „Kraju Warty” do Generalnej Guberni podczas II Wojny Światowej.          Krótki wstęp na temat wysiedleń , oraz germanizacji i sowietyzacji terenów
należących do II Rzeczpospolitej przedstawił Jan Nowacki.
Następnie Kombatantki podzieliły się z uczniami swoimi przeżyciami w jaki sposób przebiegało wysiedlenie oraz ich pobyt w przejściowym obozie koncentracyjnym
w Łodzi i na wysiedleniu w Generalnej Guberni.

Na zdjęciu od lewej : Zofia Biderman, Melania Andrzejewska, Jan Nowacki.

Materiał nadesłał:
Jan Nowacki

Konstytucja 3 Maja.

Uroczystą Mszą Świętą w dniu 3 maja 2026 uczczono 235.Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja we Włoszakowicach.

W Kościele pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach podczas nabożeństwa wystąpiły:  Chór Męski im. Karola Kurpińskiego i Chór Cantilena oraz Zespół Wokalny Melodia.

Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe, w tym sztandar Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach, który prezentowali żołnierze 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

W uroczystościach wzięła udział Lucyna Wójcik – Prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach.

Zdjęcia nadesłała:
Lucyna Wójcik

Posiedzenie Plenarne Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu

W dniu 19 lutego 2026 roku w gościnnych murach Wydziału Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się Posiedzenie Plenarne Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, poświęcone
81.Rocznicy zakończenia walk o Poznań i zdobycia Cytadeli Poznańskiej.

Plenum w imieniu Bernadety Orłowskiej – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP otworzył i Gości powitał Mariusz Mikołajewski –
I Wiceprezes WZW.

Prezes Mikołajewski przedstawił zebranym program posiedzenia, w którym
m.in. znajduje się część dot. wręczenia odznaczeń oraz prezentacja fotografii zrobionych w lutym 1945 roku przez Zbigniewa Zielonackiego przedstawiających zniszczony Poznań.
Poinformował słuchaczy, iż w holu WNPiD znajduje się wystawa okolicznościowa
Pocztówek z cyklu ZNISZCZONY POZNAŃ ze zbiorów jednego z pracowników administracji Wydziału

Swoją obecnością podkreślili rangę wydarzenia:
– płk Czesław Lewandowski – Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie,
– Krzysztof Rinas – Wiceprezes Zarządu Głównego ZKRP i BWP,
– Elżbieta Sadzyńska – Sekretarz Generalna Zarządu Głównego ZKRP i BWP,
– Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiej ds. współpracy
ze środowiskami kombatanckimi,
– Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,
– dr Krzysztof Duda – Pełnomocnik Rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza
ds. promocji i komunikacji w Poznaniu,
– Ewa Szostak – Sekretarz Wielkopolskiego Oddziału Związku Sybiraków w Poznaniu,
– phm. Piotr Pers – członek Zarządu Głównego TPPW
– przedstawicielki Szkoły Podstawowej Nr 22 im. A.T. Działyńskiego w Poznaniu,
Członkowie Prezydium i Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu,
– studenci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM,
– uczeń klasy VII – Michał Seyda, wnuk Prezesa WZW Mariusza Mikołajewskiego.

Następnie panel dot. wręczenia odznaczeń poprowadziła Janina Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP.

Medalem PRO PATRIA, zostali uhonorowani, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów
i Osób Represjonowanych:
Elżbieta Kaźmierska – Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie.
Autorka i współautorka wielu publikacji wydanych na przełomie lat 2018 – 2025
we współpracy z Wielkopolskim Zarządem Wojewódzkim ZKRP i BWP.
Organizatorka „żywych lekcji historii”, akademii szkolnych, wycieczek edukacyjnych, gier miejskich, dbająca o godne upamiętnienie bohaterów naszej historii np. przez cykliczne zapalanie zniczy na grobie gen. Stanisława Taczaka, a także pod „Ścianą Śmierci” na terenie Fortu VII. Wychowawczyni uczniów, którzy odnieśli sukcesy
w licznych konkursach, łącznie 22 laureatów, 15 finalistów oraz 6 posłów na Sejm DiM.
W 2025 roku została laureatką konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2025 zorganizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Edmund Andrzej Radziszewski – Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Przygodzicach. Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek i Rzecznik Prasowy OSP
w Przygodzicach. Przywraca pamięć o powstańcach listopadowych, styczniowych
i wielkopolskich, śląskich i hallerczykach oraz działaczach niepodległościowych.
Dzięki Jego zabiegom na sześciu cmentarzach w Gminie Przygodzice umieszczono tablice upamiętniające spoczywających na nich ponad 190 zidentyfikowanych uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Opublikował m.in. „Z historii Przygodzic. Leszczyńscy i ich dobra przygodzickie”, Publikacje o rodzie Radziwiłłów, czy prace pt. ” Powstańcy Wielkopolscy z terenu Gminy Przygodzice, Losy i pamięć”.
Odznaczony, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2021 roku.
Odznaczenia wręczyła Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiej
ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi wraz z Bernadetą Orłowską – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu

Teresa Masłowska w swoim przemówieniu odniosła się do bohaterskich czynów uczestników walk o niepodległość ojczyzny oraz pogratulowała wyróżnionym w imieniu Agaty Sobczyk – Wojewody Wielkopolskiej oraz własnym.

Odznaczenie „Za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” przyznane przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych Roman Grzebel – Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Pile, Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu. Regionalista. Wnuk Powstańca Wielkopolskiego Józefa Grzebela. Jego działalność organizację widowisk batalistycznych oraz promowanie pamięci
o bohaterskich czynach mieszkańców regionu. Reprezentuje WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu w wielu uroczystościach organizowanych na terenie „ziemi złotowskiej”,
m.in. w Okonku, Tarnówce, Pile, Podgajach, Złotowie.
Propagator historii „Wału Pomorskiego”.
Spisuje Biogramy o Powstańcach Wielkopolskich z Regionu Złotowskiego.
Autor publikacji „Ocalić Pamięć, Odrodzić Ziemię. Powrót do Polskiego Dziedzictwa. Ziemia Złotowska”.
Sylwetkę Romana Grzebela przedstawił Krzysztof Rinas – Wiceprezes ZG ZKRP i BWP.

Odznaczenie wręczył Panu Romanowi płk. Czesław Lewandowski – Prezes Zarządu Głównego ZKRP i BWP .
W dalszej część wyróżnień Kombatanckim Krzyżem Pamięci, zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem nadanym przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZKRP
i BWP za całokształt działalności oraz realizację zadań na rzecz środowiska kombatanckiego i popularyzowanie oraz utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach
w walce o niepodległość Polski  zostali uhonorowani:
KOMANDORIĄ Kombatanckiego Krzyża Pamięci – Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Syn Powstańca Wielkopolskiego – Franciszka Musiała. Popularyzator wiedzy
o powstaniu wielkopolskim, jeden z inicjatorów ustanowienia nowego święta państwowego, tj. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Współorganizator obchodów 100.Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 103.Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązujących z pracy zawodowej oraz za działalność społeczną” odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Na co dzień współpracuje na rzecz środowiska kombatanckiego, a w szczególności
z WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.
Odznaczenie wręczyli szefowie WZW Bernadeta Orłowska i Mariusz Mikołajewski.
Kombatanckim Krzyżem Pamięci został wyróżniony dr Krzysztof Duda – Pełnomocnik Rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza ds. promocji i komunikacji
w Poznaniu, Adiunkt w Zakładzie Kultury Politycznej Wydziału Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa. Laureat licznych nagród przyznawanych przez studentów.
Z Wielkopolskim Zarządem Wojewódzkim ZKRP i BWP współpracuje w zakresie różnych działań promocyjno – marketingowych, a także w zakresie pomocy informatycznej. Przyczynił się w istotny sposób do usprawnienia bieżącej pracy Związku, poprawy komunikacji oraz skutecznej realizacji zadań statutowych.
Cechuje Go wysokiej jakości profesjonalizm, rzetelność i bezinteresowne zaangażowanie.
Przemysław Najmuł – Prezes Fundacji Promocji Zdrowia Psychicznego FENIKS. Organizator corocznej Akcji „Święta z Bohaterami” dla kombatantów i osób represjonowanych. Działacz na rzecz osób starszych i promotor zdrowia psychicznego. Profesjonalista, społecznik, zaangażowany na rzecz WZW ZKRP i BWP.
Mateusz Domalążek – podoficer rezerwy, – współorganizator akcji „Święta
z Bohaterami”. 
Aktywista społeczny, inżynier zaangażowany w promocję demokracji bezpośredniej, patriotyzmu oraz rozwoju społeczności lokalnych. Obecnie student Akademii Sztuki Wojennej na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego.
Zawodowo związany z inżynierią oprogramowania.
Kończąc część „odznaczeniową” Kol. Janina Felsmann- Pawlik
pogratulowała odznaczonym.

Następnie głos zabrała Elżbieta Kaźmierska – Członek Nadzwyczajny
WZW ZKR i BWP

Zgromadzeni zobaczyli prezentację multimedialną i wysłuchali prelekcji
pt. „ Zbigniew Zielonacki – fotograf czasu wojny”
autorstwa Koleżanki Kaźmierskiej:

CYRYL_52_0_8_2

81 lat temu, 23 lutego 1945 roku, zakończyły się ciężkie walki o Poznań.
Jak wyglądało wówczas nasze miasto? Dowiemy się tego dzięki pracy fotografa Zbigniewa Zielonackiego (1910-1981). Gdy trwały jeszcze walki o Cytadelę,
zgłosił się do Magistratu z propozycją fotograficznego udokumentowania ogromu zniszczeń w Poznaniu. Dostał zgodę i z aparatem w ręku ruszył w miasto.
Fotografował zniszczony Stary Rynek i Ratusz, obrócone w gruzy ulice Starego Miasta
i Chwaliszewa, ruiny Katedry, Biblioteki Raczyńskich i innych zabytkowych budowli. Wędrował poprzez zwały gruzów ze ściśniętym z rozpaczy sercem. Dzięki jego zdjęciom udokumentowano potwornie okaleczone przez wojnę miasto. Powiedział
po latach: „Zdołałem wykonać dziesiątki i setki zdjęć i to jest mój pamiętnik.
Bez retuszu i upiększeń”.
W dyskusji głos zabrali: Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła Miejsko-Gminnego ZKRP
i BWP w Ostrzeszowie, Zygmunt Szorcz – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu, Roman Grzebel – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP oraz Krzysztof Rinas – Wiceprezes ZG ZKRP i BWP.
Panowie ustosunkowali się do tematyki poruszanej podczas spotkania.
Głos zabrał płk Czesław Lewandowski – Prezes ZG ZKRP i BWP.
Dziękował za spotkanie, ale również podkreślił, iż satysfakcjonującym jest, iż młodzi ludzie coraz częściej angażują się w pracę na rzecz środowiska kombatanckiego, czego dowodem są odznaczeni w dniu dzisiejszym młodzi ludzie.
Następnie głos zabrał Krzysztof Duda zapoznał uczestników spotkania z zakresem uczelni w której budynku się znajdowaliśmy, o nowoczesnych rozwiązaniach związanych z jakością kształcenia w zakresie politologii, stosunków międzynarodowych, dziennikarstwa, bezpieczeństwa i nowych mediów. Zachęcał do spaceru po jakże malowniczym terenie Kampusu Morasko.
Na tym posiedzenie zakończono. Podziękowania za przybycie i uczestnictwo przekazał Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW.
Relacja: Jagoda Pawlik
Zdjęcia:
Piotr Pers

90 URODZINY !

W dniu 13.02.2026 roku z okazji doniosłego Jubileuszu – 90 – lat Urodzin,
w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz własnym
życzenia wielu lat w dobrym zdrowiu, poczuciu właściwie spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i osobistym
Pani Bronisławie Ignaczak – Kombatantce, Członkini Koła Miejskiego ZKRP i BWP
w Wągrowcu złożyły Stefania Gieczewska – Prezes wągrowieckiego Koła ZKRP i BWP wraz z Jolantą Szpis – Sekretarz Koła oraz przedstawicielką Starosty Wągrowieckiego Kingi Kluczyńskiej Kierowniczki Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia.

Gratulujemy !

Zdjęcia nadesłała:
Stefania Gieczewska

Rocznica Akcji Bollwerk i pamięć o żołnierzach Armii Krajowej.

W dniu 12 lutego 2026 roku w Poznaniu upamiętniono bohaterów jednej
z najważniejszych akcji sabotażowych w okupowanym Poznaniu.
Tegoroczne obchody rocznicowe Akcji Bollwerk zostały połączone
z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej przypadającym 14 lutego.

Na uroczystości zaprosił Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Okręgu Wielkopolska oraz
Dyrekcja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I
w Poznaniu.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w dwóch częściach – w Szkole Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 przy ul. Garbary oraz przy Pomniku Akcji Bollwerk
przy ul. Estkowskiego.

84 lata temu, w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, żołnierze Armii Krajowej
wraz z mieszkańcami Chwaliszewa spalili magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. Zniszczono zapasy przeznaczone dla niemieckich wojsk walczących
na froncie wschodnim. Choć operacja zakończyła się sukcesem, wielu jej uczestników zostało później aresztowanych, brutalnie przesłuchiwanych, skazanych na śmierć
i straconych w więzieniu przy ul. Młyńskiej.

Przemówienie okolicznościowe wygłosiła m. in. Ewa Frąckowiak – Dyrektor Szkoły Podstawowej n4. im. Mieszka I w Poznaniu.

Część artystyczną przygotowały uczennice i uczniowie.

Podczas uroczystości mieszkańców Poznania reprezentowali Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Patryk Pawełczak – Dyrektor Gabinetu Prezydenta.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW.

Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Akcji Bollwerk
przy ul. Estkowskiego, złożono kwiaty i zapalono „ZNICZE PAMIĘCI”.

Hołd Bohaterom Akcji Bollwerk składa Ewa Frąckowiak – Dyrektor Szkoły
wraz z przedstawicielami miasta Grzegorzem Ganowiczem i Patrykiem Pawełczakiem.

W imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu „ZNICZ PAMIĘCI”
zapalił Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW.

Jagoda Pawlik
Zdjęcia:Piotr Pers