W dniu 3 maja 2026 roku w Kwilczu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił
ks. proboszcz Marek Sotek.
Ks. Marek Sotek.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego, gdzie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyła się dalsza część obchodów. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wciągnięciu flagi
na maszt miała miejsce podniosła zmiana warty na posterunku honorowym.
Przemarsz, w drodze z Kościoła na Skwer płk Ł. Cieplińskiego.

Wartę pełnili adepci Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. dh. Alojzego Kozy.

W obchodach wzięły udział liczne delegacje, przedstawiciele instytucji, organizacji
oraz poczty sztandarowe, które swoją obecnością podkreśliły rangę wydarzenia
i jego podniosły charakter.


Okolicznościowe przemówienie wygłosił zastępca wójta gminy Kwilcz
Jędrzej Schubert, podkreślając znaczenie Konstytucji 3 Maja jako symbolu dążeń
do wolności, jedności i odpowiedzialności za losy państwa.
Przemawia z-ca wójta gminy J. Schubert.
Kulminacyjnym momentem było złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje, które oddały hołd bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny.

Gminna delegacja kwiatowa.

Poczet Sztandarowy ZKRP i BWP z Prezesem Koła Ryszard Paluszakiem na czele.

Wiązankę kwiatów składa Prezes Kola ZKRP i BWP w Kwilczu Ryszard Paluszak.
Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.
Materiał nadesłał:
Ryszard Paluszak
prezes kwileckiego koła ZK RP i BWP
Zdjęcia:
J.Melcer