02. Aktualności 2024 rok

29.11.2024

Informujemy, iż Wielkopolski Zarząd Wojewódzki
Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
realizuje zadanie publiczne

Wydanie publikacji – INFORMATORA – WZW
za okres VII – XII 2024, które zostanie

„Sfinansowane ze środków budżetowych
Miasta Poznania”

#poznanwspiera

Wielkopolski  Zarząd  Wojewódzki  Związku Kombatantów  RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu kolejny raz wydaje  NFORMATOR, tym razem za okres  lipiec – grudzień 2024 roku. INFORMATOR jest optymalną formą informacji
z naszej strony, stanowi również istotną formę SPRAWOZDANIA
z pracy Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP. Redagowany i wydawany przez nas INFORMATOR WZW
ZKRP i BWP w Poznaniu, ujmuje wydarzenia,
w ujęciu Historyczno – Kulturalnym, a wynikającym z STATUTU naszego Związku,
czyli „Zachowanie w Pamięci” dziejowych  przeżyć  „Kombatantów”, skierowanych do młodego pokolenia Polek i Polaków, w walce
o uzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny.

W treści INFORMATORA  już na stałe wprowadziliśmy dział
pt. „Z kart wojennej historii Poznania”, gdzie przedstawiamy kolejne  wydarzenia w mieście Poznaniu nawiązujące do zdarzeń okresu
II Wojny Światowej, co więcej nawiązujemy do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919.W dziale „Oficyna Wydawnicza” mówimy nie tylko  o kolejnych  wydawnictwach Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego,  ale także o ich wznowieniu w wydaniu uzupełniającym.

Przedstawiamy działaczy WZW pracujących na rzecz Kół
i w Kołach, ich życiorysy i historię.
Informacyjnie przedstawiamy wykazy osób odznaczonych
i wyróżnionych członków, sympatyków i przyjaciół oraz  instytucji,
w tym m.in. jednostkom samorządu terytorialnego, szkół zasłużonych dla naszego Związku, ale przede wszystkim
za całokształt działalności na rzecz środowiska kombatanckiego.

Wspominamy Kolegów i Koleżanki, którzy
„ Odeszli na Wieczną Wartę”.

Poprzez wskazówki zawarte w  INFORMATORZE, chcemy ułatwić naszym członkom: Kombatantom oraz wdowom i wdowcom po nich dostęp do szeregu informacji dotyczących naszej organizacji
i wynikających z przynależności uprawnień.

Jednak najważniejszą częścią INFORMATORA  WZW są fakty widziane okiem obiektywu, prezentujące najważniejsze wydarzenia z bogatej historii  Miasta Poznania.
Przedstawia również pracę,  bieżącą członków naszych Kół Kombatanckich, członków Zarządu Wojewódzkiego w ujęciu „reporterskich opisów i fotograficznym obrazie spotkań
i obchodów rocznicowych świąt państwowych organizowanych przez władze samorządowe i państwowe przy „pomnikach pamięci narodowej”.
Ta dokumentacja stanowi dla naszego Związku ważną część dorobku historycznego środowiska kombatanckiego w mieście Poznaniu jak i w województwie poprzez  podejmowane przez nas inicjatywy spotkań historycznych , tym samym promowanie naszych publikacji.
Udokumentowane jest nasze uczestnictwo w wydarzeniach historycznych miasta Poznania  takich jak  informacje dot. uroczystości dot. np. obchodów 85.rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal  Znicz Pamięci”, czy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Powiększymy informacje o wydarzenia historyczne , które miały miejsce w mieście Poznaniu, choć już wcześniej publikowaliśmy  informacje dot. Święta Wojska Polskiego, Dnia Sybiraka w Poznaniu, czy oddanie hołdu uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego oraz  uczczenie żołnierzy walczących pod Lenino. Przedstawimy relację z odsłonięcia w Poznaniu pomnika upamiętniający wypędzenia Wielkopolan w czasie II wojny światowej.
INFORMATOR służyć będzie także pielęgnowaniu regionalizmu wielkopolskiego.

Całkowita wartość zadania publicznego sfinansowana przez Miasto Poznań wynosi 10.000,00 złotych.

29.11.2024

150.Rocznica Urodzin Generała Stanisława Taczaka,
Żołnierza Niepodległości.

21 listopada 2024 roku w Muzeum Miasta Malborka odbył się wernisaż wystawy czasowej „Generał Stanisław Taczak – żołnierz niepodległości. W 150-tą rocznicę urodzin”, poświęconej niezwykłej postaci, pierwszemu głównodowodzącemu
Powstania Wielkopolskiego.

Historię życia i działalności wojskowej pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego przedstawił zebranym gościom wnuk generała Jerzy Gogołkiewicz. W bardzo emocjonalnym wystąpieniu przedstawił patriotyzm i heroizm dziadka, ale również jego zdolności przywódcze. Podkreślił, że Malbork był dla generała bardzo ważnym miejscem, tu spędził ostatnie miesiące życia i tu został pochowany. Następnie, po ekshumacji jego prochy przeniesiono na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.
– Cieszę się, że Malbork pamięta i hołubi postać, która w Poznaniu dzisiaj jest noszona na rękach. O Taczaku wiemy, Taczaka wspominamy, rozpamiętujemy. 10 grudnia otwieramy wystawę poświęconą generałowi, a 27 grudnia generał Taczak będzie rozdawał tort urodzinowy. Jest tutaj z nami Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, syn powstańca.
To są te ostatnie osoby, które jeszcze pamiętają i chcą coś robić, żeby ta pamięć nie zginęła. Od trzech lat obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zdarzyła się w Sejmie rzecz niezwykła, nikt się nie kłócił przy jego uchwalaniu – mówił podczas wernisażu Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Na spotkaniu było wielu znamienitych gości, między innymi Czesław Lewandowski, Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Krzysztof Rinas Wiceprezes Zarządu Głównego ZKRPiBWP, Elżbieta Sadzyńska Sekretarz Generalna Zarządu Głównego ZKRPiBWP, Tadeusz Musiał Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Warszawskiego 1918-1919, Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk oraz przedstawiciele Związek Piłsudczyków RP TP JP Okręg Gdański w Gdańsku.
Fragment wystawy jest też poświęcony innym powstańcom wielkopolskim, którzy byli związani z Malborkiem i szerzej z ziemią malborską, jak Jan Repka, Bernard Cichocki, Augustyn Szpręga, Stefan Wydrowski, Artur i Robert Kolwiczowie, Franciszek Szydzik, Franciszek Waliński.
Wernisaż był również okazją do wręczenia Lidii Kusz, mieszkance Malborka i prezesowi Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP, oraz Tomaszowi Agejczykowi, dyrektorowi Muzeum Miasta Malborka Kombatanckich Krzyż Pamięci „Zawsze Będziemy Pamiętać”.
Odznaczenia wręczył w imieniu Kapituły Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu Pan Tadeusz Musiał – Prezes ZG TPPW.
Na zakończenie dyrektor Muzeum Miasta Malborka wręczył podziękowania dla partnerów i sponsorów.
Patronat honorowy nad wystawą objął Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Sponsorzy: BRAPOL Reklama, Poligrafia; Spiżarnia Malborska; Sklepy Cynamonowe Malbork; ECO Malbork;
PWiK Malbork Sp. z o.o.
Wystawę będzie można oglądać
od 22 listopada 2024 r. do 4 maja 2025 r.
Foto i tekst: UM Malbork
nadesłała Lidia Kusz
 22.11.2024

Spotkanie Członków Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu przy WZW.

W dniu 21 listopada 2024 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu odbyło się zebranie Członków Koła ZKRP i BWP przy WZW.
Spotkaniu przewodniczył dr n. med. Sławoj Maciejewski –
Prezes Koła przy WZW, – Wiceprezes WZW.

Prelekcję nt. przygotowań Polaków do lotu w KOSMOS w latach siedemdziesiątych ub. wieku wygłosił płk pilot Józef Zieliński – Wiceprezes WZW.

W 1976 roku rozpoczęto próby selekcję kandydatów państw bloku socjalistycznego  do lotu w kosmos.

Wśród 300 kandydatów był późniejszy Wiceprezes WZW Hieronim Kowalski.

Ponadto już w ścisłej czołówce byli mjr Mirosław Hermaszewski, ppł. pilot Zenon Jankowski (żyjący do dziś w Luboniu Koło Poznania), mjr Andrzej Bugała, mjr Henryk Hałka i por. pil. Tadeusz Kuziora, którzy przeszli testy w Centrum Przygotowań Kosmonautów im. Jurija Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. W wyniku czego, ostatecznie to Mirosław Hermaszewski został Pierwszym i jak dotychczas jedynym w historii Polakiem, który odbył lot w kosmos.

27 czerwca 1978 roku, w ramach programu Interkosmos,
z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek
„Sojuz 30”.

Mieliśmy możliwość zobaczenia autentyczne naszywki i odznaki, które nosił generał brygady pilot Mirosław Hermaszewski.

Zbiór płk Józefa Zielińskiego.

Sprawozdanie z działalności Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP za rok 2024 roku
oraz plany na 2025 rok przedstawił Mariusz Mikołajewski
-I Wiceprezes WZW.

Sprawy organizacyjne omówiła Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz Koła przy WZW.

Zdjęcia:
Dorota Betleja
Jagoda Pawlik

22.11.2024

ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

  „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, wolność stale trzeba zdobywać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania. Całym sobą płacisz za wolność” – te słowa Jana Pawła II przypominają, że niepodległość nie jest oczywistością, lecz osiągnięciem, które wymaga naszej nieustającej troski i wysiłku.

            11 listopada 2024 roku obchodziliśmy106.Rocznicę Odzyskania Niepodległości upamiętniając wydarzenia,
które pozwoliły narodowi polskiemu powrócić na mapę Europy
po 123 latach niewoli.

            Jak co roku, mieszkańcy Gminy Kwilcz wzięli udział
w lokalnych uroczystościach, aby uczcić pamięć o tych,
którzy walczyli o wolność kraju.

W kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Kwilczu została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, po czym pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich został złożony hołd tym, którzy walczyli za wolność i niepodległość Polski.

            W Kwilczu pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich został złożony hołd  tym, którzy walczyli za Wolność
i Niepodległość naszej ojczyzny.

Poczty sztandarowe: Powstańców Wielkopolskich
i Koła ZKRP i BWP w Kwilczu.

Jak ważna jest pamięć o bohaterach przypomniał w swym wystąpieniu z – ca wójta Jędrzej Schubert.

Z-ca Wójta Jędrzej Schubert.

Delegacje złożyli kwiaty:

Delegacja ZKRP i BWP: A. Piotrowicz, A. Kaczmarek,
Wł. Ogrodowczyk

            Po oficjalnych obchodach nie mogło zabraknąć słodkiej tradycji. Mogliśmy poczęstować się pysznymi rogalami z powidłami.

    Był to wyjątkowy listopadowy dzień pełen wspomnień,
tradycji i jedności.

 Materiał nadesłał:
Ryszard Paluszak
Prezes Koła ZK RP i BWP w Kwilcz

Zdjęcia:
Jakub Melcer

22.11.2024

GALA 10 – LECIA  MDP  KWILCZ

  Na zaproszenie Zarządu OSP oraz młodych adeptów pożarnictwa z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. Alojzego Kozy w Kwilczu prezes kwileckiego Koła ZK RP i BWP Ryszard Paluszak uczestniczył w Gali 10 – lecia MDP.

Gala była okazją do podsumowania dziesięcioletniej działalności reaktywowanej drużyny.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań, odznaczeń i wyróżnień.

            Podziękowania za dotychczasową wspaniałą działalność i gratulacje złożył prezes Ryszard Paluszak.

Materiał nadesłał:
Ryszard Paluszak

22.11.2024

DZIEŃ SYBIRAKA

         Obchody Światowego Dnia Sybiraka, przypadające
17 września, na stałe wpisały się w tradycję kwileckiej szkoły. Uczniowie klas 8 wraz z wychowawczyniami przygotowali okolicznościową gazetkę i apel poświęcony Sybirakom.

     Swoją obecnością apel zaszczycili zaproszeni goście w osobach: Wójta Gminy Kwilcz Stanisława Mannka, wiceprzewodniczącej rady gminy Renaty Mizery, długoletniego przewodniczącego rady gminy Grzegorza Korpika, członków rodzin Sybiraków – Jolanty Klawe, Mai Pietrzak i Krzysztofa Kwileckiego i prezesa kwileckiego Koła ZK RP i BWP Ryszarda Paluszaka.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili:

Wicedyrektor Dyrektor SP Kwilcz –  Marcin Lehmann.

Wójt Gminy Kwilcz – St. Mannek.

Prezes Koła ZKRP i BWP – Ryszard Paluszak.

         Następnie  uczniowie z wicedyrektorem szkoły Marcinem Lehmannem / notabene Członkiem Nadzwyczajnym Koła ZKRP
i BWP w Kwilczu/  i zaproszonymi gośćmi udali się na  miejscowy cmentarz, gdzie zapalono znicze na grobach Sybiraków
oraz przy wejściu do krypty znajdującej się pod kościołem parafialnym w Kwilczu, gdzie znajduje się tablica, upamiętniająca zmarłego w Kazachstanie Dobiesława hr. Kwileckiego.

Z lewej: Ryszard Paluszak – Prezes Koła ZKRP i BWP w Kwilczu.

Z lewej: St. Mannek – Wójt Gminy Kwilcz

Przy krypcie Kościoła, gdzie pochowana jest Rodzina hr. Kwileckich

 Inf. Ryszard Paluszak
 Prezes kwileckiego Koła ZK RP i BWP
 Zdjęcia: Karolina Hutniczak

22.11.2024

85.Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 W dniu 2 września 2024 roku uroczystości rozpoczęły
się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Kwilczu, którą odprawił proboszcz ks. Marek Sotek.

Na skwerze płk. Łukasza Cieplińskiego dokonano uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewano hymn narodowy.

         W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz przedstawiciele samorządu.

Od lewej: M. Halasz-Przewodniczący Rady Gminy,
St. Mannek-Wójt Gminy, ks. M. Sotek,
Z. Kowalka- Prezes Zarządu Gmin.

Poczet sztandarowy ZKRP i BWP: A. Kaczmarek, M. Michalski,
W. Ogrodowczyk

         Rys historyczny tego tragicznego okresu w dziejach naszego narodu przedstawił Marcin Lehmann zastępca dyrektora miejscowej podstawówki, notabene członek nadzwyczajny
Koła ZKRP i BWP w Kwilczu.

Marcin Lehmann-wice dyr. SP w Kwilczu

Następnie w atmosferze wielkiej zadumy i szacunku, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Delegacja ZKRP i BWP.

  Inf. Ryszard Paluszak
Prezes kwileckiego koła ZK RP i BWP
Zdjęcia: Jakub Melcer

22.11.2024

Narodowy Dzień Niepodległości
w Raszkowie.

11 listopada 2024 roku w 106.Rocznicę Odzyskania Niepodległości, Jacek Bartczak – Burmistrz Raszkowa zaprosił mieszkańców na uroczyste obchody, które rozpoczęła Msza św.
w intencji Ojczyzny.
Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Raszkowie, ksiądz kanonik Robert Bogdajewicz.
Mszę  św. uświetnił występ Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu pod dyrekcją Adama Szczuraszka oraz poczty sztandarowe, które wypełniły całą środkową nawę świątyni.
Następnie zgromadzeni wierni przemaszerowali pod pomnik Powstańców Wielkopolskich i tablicę upamiętniającą odzyskanie niepodległości na raszkowskim rynku, gdzie złożono wieńce
i kwiaty w hołdzie poległym za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Burmistrz Jacek Bartczak podziękował przybyłym za liczny udział w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości.
Na koniec grupa Mariposa prowadzona przez
p. Adama Dutkowskiego oraz p. Ilonę Mańkowską zaprezentowała układ taneczny z biało – czerwonymi wstążkami.

Materiał nadesłała:
Ilona Szczucka

20.11.2024

40 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ.

Słowa tej piosenki wpisały się w dniu 19.11.2024 roku
trafnie  w kalendarz.
40 urodziny świętował Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
oraz Wiceprezydent Towarzystwa im Hipolita Cegielskiego
w Poznaniu.

W imieniu koleżanek i kolegów, członków Wielkopolskiego
Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych
Więźniów Politycznych Jubilatowi życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i sukcesów w pracy zawodowej złożyli  –
Bernadeta Orłowska – Prezes WZW,
Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW,
Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW, Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW.

Kolega Dominik został wyróżniony odznaczeniem
Kombatancki Krzyż Pamięci – za wieloletnią współpracę  wspierania działań kultywujących pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny poprzez swoją twórczość.

W imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 życzenia złożyli – Tadeusz Musiał Prezes Zarządu Głównego o Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Oddział Wielkopolskiego TPPW, Brygida Drobińska  oraz Piotr Pers.

Życzenia były również od Towarzystwa im Hipolita Cegielskiego
w Poznaniu. Wśród gości Tadeusz Wallas – Prezydent Towarzystwa THC, koleżanki Bogumiła Pempera-Kaczmarek
oraz Anna Tomaszewska – Złotkowska.

DOMINIKU STO LAT !!!

Zdjęcia:
Pani Ewelina
Piotr Pers

19.11.2024

Ostrzeszowianie w 106.Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

11 listopada 2024 roku, w samo południe na ostrzeszowskim rynku rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego – ostrzeszowianie zaśpiewali wspólnie hymn przy akompaniamencie miejskiej orkiestry dętej włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”.
Był to główny element obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ostrzeszowie, na które złożyły się także:
Msza Św.  w intencji ojczyzny, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Harcerskim, przemarsz ulicami miasta, uroczysty apel na ostrzeszowskim rynku, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera, gra miejska Wolne Miasto oraz koncert patriotyczny w Ostrzeszowskim Centrum Kultury.
Wśród świętujących wspólnie 106.Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości znaleźli się parlamentarzyści:
poseł Andrzej Grzyb oraz senatorka Ewa Matecka, a także  władze samorządowe powiatu ostrzeszowskiego oraz miasta i gminy Ostrzeszów, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społeczno-politycznych, szefowie i pracownicy instytucji publicznych oraz jednostek organizacyjnych powiatu, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy. Środowisko kombatanckie reprezentował Bohdan Ogrodowski – Prezes ostrzeszowskiego Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych.

Delegacja samorządu powiatu ostrzeszowskiego – starosta Dariusz Świtoń, członkowie Zarządu Powiatu – Anna Mądra i Marek Nowiński oraz sekretarz powiatu Ireneusz Jeziorny – po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza pod tablicą pamiątkową na frontowej ścianie ratusza, udała się parku miejskiego, gdzie złożyła
biało-czerwoną wiązankę pod tablicą poświęconą dowódcy południowego frontu powstania wielkopolskiego
gen. Stanisławowi Thielowi.
W tym samym czasie delegacje harcerzy i samorządowców złożyły kwiaty w innych miejscach pamięci narodowej, między innymi pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich na ostrzeszowskim cmentarzu, pod tablicą upamiętniającą Antoniego Wodniakowskiego – najwybitniejszego działacza narodowego
i społecznego na przełomie XIX i XX wieku, oraz w miejscu, gdzie zbierała się w listopadzie i grudni 1918 roku Rada Ludowa,
która organizowała Powstanie Wielkopolskie na tym terenie.

Krótki foto reportaż:

Materiał nadesłała:

Magdalena Kułak
pełnomocnik starosty
ds. kontaktów z mediami.

15.11.2024

Korowód ze Świętym Marcinem
i Koncert Marszałkowski.

Tradycyjnie, Imieniny Ulicy Święty Marcin przyciągają setki uczestników do Poznania. To wydarzenie dla Poznaniaków
jest jednym z najważniejszych punktów obchodów 11 listopada
w mieście. Kluczowym momentem jest korowód, z udziałem świętego Marcina ubranego w strój rzymskiego legionisty,
który wyruszył o godz. 13 z ulicy Ratajczaka, a zakończył się pod Centrum Kultury „Zamek”. Tam Prezydent Miasta Poznania przekazał Świętemu Marcinowi klucz do bram miasta.

foto:
poznan.eska
UMP
Sławek Wachala20

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Jak co roku w dniu 11 listopada w Poznaniu Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprosił Poznaniaków na  Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

O godzinie 18 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki
wystąpiła Ruslana Koval (sopran), Gosha Kowalinska (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton) z towarzyszeniem orkiestry teatru prezentując utwory Karola Szymanowskiego i Mieczysława Wajnberga.


        

Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu dyrygował światowej sławy dyrygent  Jacek Kaspszyk.

Wśród uczestników Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
z małżonką Panią Haliną Mikołajewską.

Zdjęcia:
Mariusz Mikołajewski

15.11.2024

Narodowe Święto Niepodległości w Poznaniu.

Na wojewódzkie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 Listopada 2024 roku zaprosiła
Agata Sobczyk Wojewoda Wielkopolska.

Jak co roku obchody rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę
w Farze Poznańskiej.
Następnie uroczystości przeniosły się do Parku im. Św. Jana Pawła II na poznańskich Łęgach Dębińskich, gdzie Orkiestra Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym
w Poznaniu zagrała koncert.

W oficjalnych uroczystościach wzięli udział Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak –  Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Adam Szłapka – Minister ds. Unii Europejskiej, parlamentarzyści Kombatanci oraz wojska.

Wśród uczestników Bernadeta Orłowska – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolska, która mówiła m.in.
cyt. ” 11 listopada, to dzień, w którym gromadzimy się w imię Polski, aby zamanifestować naszą wspólnotę, okazać szacunek
i przywiązanie do wartości narodowych. Swoją obecnością oddajemy hołd twórcom odrodzonego Państwa oraz rzeszom patriotów, często bezimiennych, którzy tę wolność wywalczyli,
a potem z bezgranicznym poświęceniem jej bronili”.

Podczas uroczystości mjr Krzysztof Sałata, oficer Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, odczytał Apel Pamięci dla uczczenia obrońców polskiej niepodległości.
Tradycyjnie Wojewoda oddała wystrzał z armaty, która
w czasach II Rzeczypospolitej stanowiła wyposażenie kawalerii.

Oficjalną część obchodów zakończyła defilada pododdziałów,
grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Uroczystościom towarzyszył PIKNIK RODZINNY,
gdzie na  uczestników czekało wiele atrakcji, zaprezentowały
się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej
i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne.

JFP

Zdjęcia: UW

14.11.2024

11 Listopada w Tarnówce.

Na zaproszenie Pana Jacka Mościckiego Wójta Gminy Tarnówka
w powiecie złotowskim, Pan Roman Grzebel  – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu  uczestniczył
w obchodach Święta Niepodległości Polski.
Pierwsza część uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.

Następnie poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej
w Tarnówce i Zespołu Szkół poprowadził mieszkańców gminy
pod obelisk, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

 



Tradycyjnie z okazji Święta Niepodległości zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego .

Druga część uroczystości odbyła się Gminnej Biblioteki Publicznej
i Ośrodka Kultury w Tarnówce. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać pieśni żołnierskich i patriotycznych,
a uczniowie Zespołu Szkół w Tarnówce pod opieką Pani Zofii Muszyńskiej w swoim przedstawieniu zwrócili uwagę na miłość
do Ojczyzny oraz tożsamość narodową. W uroczystościach wystąpił Zespół Tarnowianie wraz z gośćmi : Hanna Michalska
i Kapela MYSOMTACY z Krajenki.

Na koniec przygotowanej uroczystości Pan Wójt Jacek Mościcki oraz Pan Roman Grzebel – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu wręczyli nagrody wszystkim uczestnikom konkursu na „Najładniejszy kotylion narodowy„ Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy kreatywności i pięknie wykonanych kotylionów narodowych.

Zdjęcia:
UG Tarnówka i G.B.P. i O.K. w Tarnówce.

14.11.2024

11 listopada w Kaliszu.

106.Rocznicę Odzyskania przez Polskę niepodległości ulicami Kalisza po raz kolejny przeszedł uroczysty marsz.

W marszu uczestniczyli: władze Miasta, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, środowisk niepodległościowych i mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Kaliszu z Dorotą Kupaj – Sekretarz Koła Związku na czele wraz z pocztem sztandarowym
z Mirosławem Kupaj – Członkiem Nadzwyczajnym Koła.
Marsz poprowadzi „Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej”,
a uczestnikom towarzyszyć będzie „Wiwat” Orkiestra Dęta
i Mażoretki, działający przy Gminie Żelazków.



Następnie na placu Wojciecha Bogusławskiego nastąpiło
wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego, odczytanie Apelu Pamięci, przemówienie Prezydenta Miasta Kalisza, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem „Kopernik”
przy akompaniamencie Orkiestry Dobrzec-Kalisz, defilada pododdziałów honorowych Służby Więziennej, Jednostki Strzeleckiej 4144, klas mundurowych i harcerzy, prezentacja sprzętu wojskowego przygotowana przez Stowarzyszenie Strzeleckie „Bellona”, poczęstunek przygotowany przez KGW Dębe-Kolonia Olęderki oraz PSS Społem w Kaliszu.

 

Materiał nadesłała:
Dorota Kupaj

14.11.2024

Gminna uroczystość Święta Niepodległości 11 Listopada
w Biedrusku

Na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego
w Biedrusku w dniu 11 listopada 2023 roku przy Narodowym Panteonie Powstańców Wielkopolskich na zaproszenie
Grzegorza Wojtery – Wójta Gminy Suchy Las, Stowarzyszenia Biedrusko oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu mieszkańcy Biedruska oraz goście
z Poznania i Gminy Suchy Las obchodzą Święto Niepodległości.

 

Uroczystość rozpoczęła się Wojskową Mszą Św. za ojczyzną
w parafialnej kaplicy.

Po  mszy uczestnicy przemaszerowali do Panteonu.
Gości powitał gospodarz Jan Kucharski.

Następnie został odczytany Apel Poległych w wykonaniu kompani honorowej Wojska Polskiego, później pod pomnikiem delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalili „Znicze Pamięci”.


Na zdjęciu: Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW
z wnukiem Jakubem.

O 13.00 w pałacu w Biedrusku odbył się koncert
z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystąpiła m.in. grupa baletowa Sardes Arte Szkoła Tańca
oraz recytatorzy i wokalistki z Zespołu Szkół w Biedrusku. Przepiękny, wzruszający koncert był doskonałym uczczeniem Święta Niepodległości.



Podczas uroczystości Wielkopolski Zarząd Wojewódzki
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski –
I Wiceprezes WZW z wnukiem Jakubem.

Zdjęcia:
Mariusz Mikołajewski
FB Pałac Biedrusko

14.11.2024

11 Listopada 2024
pod Pomnikiem Poznańskich Harcerzy

Jak co roku Rada Osiedla Podolany i Kombatanci
uczcili Święto Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00  Mszą Św.
za Ojczyznę  w kościele Matki Boskiej Pocieszenia ,
a następnie około godz. 12:00 mieszkańcy, Kombatanci, harcerze  przemaszerowali pod Pomnik Poznańskich Harcerzy
przy ul. Szarych Szeregów.



Wśród uczestników jak zawsze niezawodny Bogusław Olejniczak – pedagog, artysta , harcerz, działacz społeczny – Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Jeżyce – Północ na Podolanach

        

oraz prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
który przybliżył zebranym postać Bogusława Olejniczaka
oraz przedstawił genezę Pomnika Szarych Szeregów.

Uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty
oraz zapalili „znicze pamięci”.

             

W 2021 roku powstał wiersz autorstwa Anny Staśkowiak
napisany z okazji Święta Niepodległości.

Po uroczystości około godz. 13:00 organizatorzy zaprosili uczestników  na poczęstunek w Hotelu Ilonn.

Materiał nadesłał:
Bogusław Olejniczak

13.11.2024

Witaszyce i Kotlin dla Niepodległej
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
przypadające każdego roku 11 listopada,
stanowi doskonałą okazję
dla organizowania uroczystości oraz udział w nich przedstawicieli Naszej Organizacji. Tak też było w tym roku.

W dniu 7 listopada 2024 roku w Witaszycach wręczono czterem nowym Członkom Nadzwyczajnym Koła Gminnego w Kotlinie Legitymacje Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych.

Natomiast w dniu 10 listopada 2024 roku, członkowie Koła Gminnego ZKRPiBWP w Kotlinie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w cyklu imprez patriotycznych
„Witaszyce dla Niepodległej”.

Uczestniczyli we Mszy Św. Koncelebrowanej
w intencji ojczyzny w „dużym kościele”, apelu poległych i złożenia kwiatów przy obelisku poległych i walczących w latach 1914 – 1920, 1939 – 1945 i 1946, uroczystym patriotycznym przemarszu przez miejscowość oraz odsłonięciu na grobie pomniku (stary cmentarz) tablicy upamiętniającej mieszkańców Witaszyc poległych w Katyniu oraz w latach 1939 – 1944.

Następnie odbył się piknik historyczny na terenie Zespołu Szkól im. Światowego Dnia Roweru w Witaszycach.

            Następnego dnia 11 listopada 2024 w samo święto, członkowie kotlińskiej organizacji ZKRPiBWP wraz z odmłodzonym pocztem sztandarowym uczestniczyli w apelu poległych oraz złożeniu kwiatów w centrum Kotlina przy dużym obelisku – pomniku walczących i poległych w obydwu wojnach światowych. Po przemarszu do kościoła i odprawieniu uroczystej Mszy Św., była również okazja do wspólnego spotkania przy kawie oraz i rogalach świętomarcińskich.

Na zdjęciu delegacja ZKRP i BWP Koła Kotlin, w środku Leszek Bajda – Wiceprezes Koła w Kotlinie.

Materiał nadesłał:
Leszek Bajda

13.11.2024

ŚWIĘTUJEMY !

W dniu 8 listopada 2024 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 13 – w  Szkole Podstawowej nr 22
im.  Adama Tytusa Działyńskiego
odbyła się uroczysta akademia
z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uczniowie klas 1 – 8 , dyrekcja, nauczyciele wraz z zaproszonymi gośćmi : Wiesławem Banasiem – Dyrektorem Wydziału Oświaty,
dr n. med. Sławojem Maciejewskim – I Wiceprezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu , Moniką Roszak i Arletą Ulatowską – przedstawicielką Rady Rodziców, a także Anną Korzan – Przewodniczącą Zarządu
Osiedla Wola.

Na zdjęciu po lewej: dr n.med. Sławoj Maciejewski
oraz Wiesław Banaś.

Uczestnicy akademii najpierw obejrzeli film przygotowany przez uczniów kl. 4a „Poznajemy zabytki Poznania”.
Następnie wysłuchali trzech pieśni patriotycznych: „Gdy szedłem raz od Warty” w wykonaniu szkolnego kółka śpiewu i tańca ludowego „Niezapominajki”, „Marsz poznańskich dzieci”
w wykonaniu Leny Stronki oraz „Marsyliankę Wielkopolską” – pieśń napisaną z okazji pierwszej rocznicy Powstania Wielkopolskiego przez Feliksa Nowowiejskiego i Stanisława Rybkę,
uczestnika powstania.
Utwór zaśpiewał chór uczennic z klas szóstych i siódmych.
Oprawę muzyczną akademii przygotowała Pani Elizavieta Maciejewska.

Podczas akademii Pani Dyrektor Marzena Mnich-Muszyńska
i nauczycielka historii Pani Elżbieta Kaźmierska – Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu w imieniu społeczności szkolnej wręczyły Panu Doktorowi Sławojowi Maciejewskiemu
Medal Adama Tytusa Działyńskiego.

Był to wyraz szacunku i podziękowania za wieloletnią współpracę. Doktor Maciejewski wielokrotnie gościł w naszej szkole i brał udział w spotkaniach z uczniami, którym opowiadał o swoich tragicznych przeżyciach z okresu II wojny światowej.

 

Po akademii wszystkie klasy zwiedziły wystawę „Śladami przeszłości”. Sala 12 zamieniła się w salę muzealną.

Zgromadzono tam przedmioty związane z życiem naszych dziadków, pradziadków, a nawet prapradziadków.
Uczniowie zobaczyli między innymi czapkę, dyplom i legitymację powstańca wielkopolskiego, a także liczne fotografie, medale, banknoty, książki, pocztówki, aparat fotograficzny, lampy naftowe, pamiętnik z 1929 r., żelazko na węgiel, żelazko z „duszą”, maszynę do pisania, telefon, radia, gramofon i inne przedmioty.
Materiał nadesłała:
Elżbieta Kaźmierska

13.11.2024

Nowi Członkowie ZKRP i BWP.

W dniu 7 listopada 2024 roku w  Restauracji „Podmiejska”
w Witaszycach wręczono czterem nowym Członkom Nadzwyczajnym Koła Gminnego w Kotlinie Legitymacje
Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych
tj. Joannie Radłowskiej-Goła, Piotrowi Goły, Krzysztofowi Mareckiemu i Krzysztofowi Kagankowi.
Są to osoby angażujące się w pomoc osobom starszym
oraz organizację uroczystości patriotycznych.

Aktu wręczenia legitymacji dokonał Wójt Gminy Kotlin
Paweł Wyremblewski w asyście Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jana Grześka oraz Prezesa Zarządu Koła Gminnego w Kotlinie ppor. Władysława Kaganka.

Życzymy owocnej pracy na rzecz środowiska kombatanckiego.

GRATULUJEMY !!!

Zdjęcia nadesłał:
Leszek Bajda

08.11.2024

85.Rocznica śmierci ks. Maksymiliana Grochowskiego.

85 lat temu, w dniu 7 listopada 1939 r. „przestało bić serce wielkiego Polskiego Patrioty ks. Maksymiliana Grochowskiego”, zamęczonego na śmierć przez hitlerowskich oprawców.
Patrioty, który stworzył 29 polskich szkół w Prusach; od kwietnia 1939 r. prezesa V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech,
od 1982r. patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Głubczynie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św.

W dniu 7 listopada 2024 roku Pan Roman Grzebel – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu w asyście swoich wnuków
Igi i Ksawerego Nowakowskich
miał zaszczyt i przyjemność wręczyć
Pani Barbary Krzemińskiej – Dyrektor
Publicznej Szkole Pod stawowej im. ks. Maksymiliana Grochowskiego w Głubczynie w pow. złotowskim,
północna Wielkopolska

Kombatancki Krzyż Pamięci wraz z Aktem Nadania.

W uroczystościach uczestniczyli (informacje ze Szkoły):

– Pan Roman Grzebel – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
– Pan Arkadiusz Leszek Michalski – Burmistrz Gminy i Miasta Krajenka,
– Pani Ewa Chromiec – Radna Gminy, a zarazem Sołtys Głubczyna, – – Pani Anna Kaczmarek – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych
w Krajence,
– Pani Małgorzata Hopa – Kierownik Referatu Edukacji, Kultury
i Promocji Urzędu Gminy i Miasta Krajenka,
– Ks. Mirosław Krupiński – Proboszcz Parafii w Głubczynie,
– Pani Agnieszka Gryczka – przedstawicielka Rady Rodziców.

Uczniowie, przygotowani przez Panie Ludmiłę Graduszewską
i Iwonę Kowalską, podczas programu artystycznego przypomnieli sylwetkę ks. Grochowskiego.

To ogromne wyróżnienie!

GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłał:
Roman Grzebel

Zdjęcia:
– Magdalena Bator
Publiczna Szkoła Podstawowa
im. ks. Maksymiliana Grochowskiego w Głubczynie,
– Urząd Gminy i Miasta w Krajence,
–  Roman Grzebel.

06.11.2024

Uroczyste odsłonięcie 
POMNIKA WYPĘDZONYCH WIELKOPOLAN.
Pomnik został odsłonięty w 85. rocznicę pierwszych wysiedleń
5 listopada 2024 r.

Pomnik Wypędzonych Wielkopolan autorstwa Karola Badyny stanął u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej
w Poznaniu.
Przedstawia sylwetki ludzi w różnym wieku,
stłoczonych na małym obszarze.

Według szacunków historyków, z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa wypędzono ponad 280 tys. osób.
Wypędzenia i rugi dotknęły prawie 350 tys. Polaków
w Kraju Warty.
„Do obozu przesiedleńczego Lager Glowna od 5 listopada 1939 r.
do momentu likwidacji obozu 20 maja 1940 r. osadzono w nim około 33,5 tysiąca osób – prawie 27 tys. z nich było mieszkańcami Poznania.
Blisko 33 tys. osób wywieziono następnie do GG.
Wśród wywiezionych z obozu było ponad 31 tys. Polaków
i ponad tysiąc Żydów” .
Pomiędzy osadzonymi  byli lekarze, naukowcy, nauczyciele, księża, urzędnicy państwowi, kupcy i rzemieślnicy, oficerowie Wojska Polskiego. Warunki panujące w obozie na Głównej były ciężkie, panował głód i zimno.
Po likwidacji Lager Glowna akcja wysiedlania trwała, a ludzi wywożono do obozów przesiedleńczych w Łodzi i okolicach. Stamtąd trafiali do Generalnego Gubernatorstwa.

Na uroczystość zaprosili:
Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania.
Rafał Reczek – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu,
Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej.

Wśród uczestników m. in. : NAOCZNI ŚWIADKOWIE HISTORII,
mieszkańcy Poznania oraz
Jacek Jaśkowiak – Prezydent  Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolska, Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego,
Rafał Reczek – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu,
przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców 1939-1945
z Panią  Aleksandrą Wendland, która jako pierwsza zabrała głos.

Następnie zabrali głos: Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania i prof. UAM dr hab. Rafał Reczek – dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

Pomnik poświęcił Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Oprawę uroczystości : apel pamięci, salwa honorowa zapewniło Wojsko Polskie.

 

Ceremonie uświetniły również  poczty sztandarowe.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowały: Bernadeta Orłowska – Prezes WZW oraz Janina Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW.
Wśród uczestników  byli również inni przedstawiciele naszego Związku : Urszula Pawlak – Prezes Koła ZKRP i BWP Poznań Rataje, Andrzej Siejak – Prezes Koła ZKRP i BWP w Jarocinie
wraz z jarocińskimi Kombatantami oraz
Piotr Pers – Członek Nadzwyczajny WZW.

Uroczystego odsłonięcia dokonali: Aleksandra Bendkowska reprezentująca Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk
i Męczeństwa IPN Adam Siwek oraz rzeźbiarz Karol Badyna.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapalono „Znicze Pamięci”.

Odsłonięciu pomnika towarzyszą VI Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej „Wielkopolanie Wypędzeni” oraz ogólnopolska konferencja naukowa „Eksterminacja obywateli polskich na terenie Wartheland w latach 1939-1945”.

JFP

Zdjęcia:
Piotr Pers
Mieczysław Pawlik
Jagoda Pawlik

05.11.2024

W dniu 5 listopada 2023 roku w kościele pw. Św. Marcina
w Poznaniu odbyła się Msza Św. 

Za żywych o łaskę zdrowia
i zmarłych o spokój duszy Członków Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

Intencja od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Mszę odprawili ks. Antoni Klupczyński – Proboszcz Parafii
Św. Marcin oraz ks. Jacek Zjawina, którzy podczas modlitwy powszechnej wiernych modlili się m. in. za :

śp. dr MARIANA  KRÓLA
śp. MIROSŁAWA  GRZĘDOWSKIEGO
śp. płk. pil. HIERONIMA  KOWALSKIEGO
śp. RYSZARDA  TORZYŃSKIEGO
śp. JERZEGO  BAREŁKOWSKIEGO
śp. MARIANA  JAKUBOWICZA
śp.  KAROLA MIKOŁAJEWSKIEGO
śp. EUGENIUSZA  ŚLIWIŃSKIEGO
śp. WŁODZIMIERZA  ORSZTYNOWICZA

oraz wszystkich innych zmarłych Kombatantów

Wśród uczestników Bernadeta Orłowska – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz
Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW, Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW oraz
Zygmunt Szorcz i Piotr Pers – Członkowie Nadzwyczajni WZW.
Również Bogumiła Pempera-Kaczmarek i Ryszard Majorczyk
i Andrzej Stepczyński, który służył do Mszy –
przyjaciele naszej organizacji.

                                                        DZIĘKUJEMY !!!

JFP
Zdjęcia:
Piotr Pers

05.11.2024

SPOTKANIE

W dniu 4 listopada 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes oraz
prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Wiceprezes
Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu
spotkali się z Panem Wojciechem Jankowiakiem –
Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego.

Podczas spotkania poruszono sprawy bieżące naszej organizacji.

Panowie Prezesi podziękowali Panu Marszałkowi
za dotychczasową przychylność i współpracę oraz przedstawili
zakres naszej działalności, osiągnięcia i plany na przyszłość.

Spotkanie odbyło się z przyjaznej atmosferze owocującej
na przyszłość dalszej współpracy.

DZIĘKUJEMY !!!

JFP

Msza Święta w intencji żyjących członków o łaskę zdrowia
i zmarłych za spokój duszy

śp. dr MARIANA  KRÓLA
śp. MIROSŁAWA  GRZĘDOWSKIEGO
śp. płk. pil. HIERONIMA  KOWALSKIEGO
śp. RYSZARDA  TORZYŃSKIEGO
śp. JERZEGO  BAREŁKOWSKIEGO
śp. MARIANA  JAKUBOWICZA
śp.  KAROLA MIKOŁAJEWSKIEGO
śp. EUGENIUSZA  ŚLIWIŃSKIEGO
śp. WŁODZIMIERZA  ORSZTYNOWICZA

oraz wszystkich innych zmarłych Kombatantów

zostanie odprawiona
dnia 5 listopada 2024 r. o godz. 8:00
od Koleżanek i Kolegów
Z Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu

w Kościele pw. Św. Marcina
ul. Św. Marcina 13
w Poznaniu

31.10.2024

PAMIĘTAMY !!!

Dnia 21 października 2024 roku upamiętniono w Gostyniu
85.Rocznicę publicznej egzekucji dokonanej przez Niemców
w której rozstrzelano 30 obywateli miasta i okolicy.
W uroczystości uczestniczyła także delegacja samorządu zaprzyjaźnionego miasta Drezna. To właśnie w tym mieście w 1942 roku ścięto na gilotynie 12 członków „Czarnego Legionu”
z Gostynia. Przed oficjalną uroczystością odsłonięto rzeźbę
św. Michała „Anioła Pokoju”  przywiezioną z Drezna,
która ma symbolizować pokój i pojednanie.
W Gostyniu będzie pół roku. Po mszy św. w gostyńskiej farze delegacje złożyły kwiaty na pomniku rozstrzelanych.
Delegację Związku Kombatantów RP i BWP Koło w Gostyniu reprezentowali: prezes – Melania Andrzejczak, wiceprezes –
Jan Nowacki,  skarbnik – Zofia Biderman. 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, oraz dr Dawid Klein, który stał na czele delegacji składającej się z Towarzystwa Niemiecko – Polskiego Saksonii i Związku Antyfaszystów Saksonii.

Materiał nadesłał:
Jan Nowacki

26.10.2024

ZNICZ  PAMIĘCI

Z okazji zbliżającego się święta „WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH zapaliliśmy znicze na grobach naszych przyjaciół.

Mirosława Grzędowskiego – Prezesa
Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych
w Poznaniu

Płk. pil. Hieronima Kowalskiego – Wiceprezesa WZW

Ryszarda Torzyńskiego – Członka Prezydium WZW.

Mariana Jakubowicza – długoletniego Członka Zarządu WZW.

Eugeniusza Śliwińskiego – długoletniego Członka Prezydium.


dr Mariana Króla – wieloletniego Prezesa
Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

CZEŚĆ  ICH  PAMIĘCI  !!!

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik
Mariusz Mikołajewski
Bogumiła Pempera-Kaczmarek

26.10.2024

80 LAT LIGI OBRONY KRAJU

W dniu 24 października 2024 roku w Domu Żołnierza im. Marszałka Polski J. Piłsudzkiego przy ul. Niezłomnych 1
w Poznaniu odbyły się Wojewódzkie Obchody Jubileuszu
80-lecia Ligi Obrony Kraju.

Uroczystość poprowadził płk Bogdan Mrowiec – Dyrektor Biura WOW LOK, który poprosił zebranych
o powstanie i wprowadzenie sztandaru
Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK.

Gości przywitał płk rez. Ryszard Wiliński.
referat okolicznościowy wygłosiła Pani Izabela Bagrowska – Sekretarz Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK.

Pani Sekretarz przedstawiła genezę powstania oraz drogę jaką przebyła Liga Obrony Kraju w tym 80-leciu. Scharakteryzowała najważniejsze w tym czasie wydarzenia oraz dokonania.

Obecni byli parlamentarzyści,  samorządowcy Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznania oraz wielu instytucji centralnych, m.in. Komendy Głównej Policji, Państwowej Straży Granicznej, Komendy Głównej Straży Pożarnej, a także organizacji społecznych i związków sportowych, które współpracują z Ligą Obrony Kraju. Obecni byli również przedstawiciele świata nauki
z poznańskich uczelni.

Wśród zaproszonych gości przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Następnie nastąpił uroczysty moment wręczenia
odznaczeń i wyróżnień.
Odznaczono m.in.:

SZTANDAR WZW LOK.

Uhonorowano płk. rez. Bogdana Mrowca – Dyrektora Biura WZW LOK w Poznaniu.

Wśród wyróżnionych Medalem 80-lecia Ligi Obrony Kraju
„Za Zasługi”, który wręczył płk Jerzy Jan Salamucha :
– Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
– Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW,
– Piotr Pers – Członek Nadzwyczajny WZW,
– Tadeusz Włódarczyk – Prezes Koła ZKRP i BWP w Przygodzicach.

Jubileuszowym wydaniem książki „80 lat działalności LOK” otrzymał prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Wiceprezes WZW
ZKRP i BWP w Poznaniu.

Wśród gości składających życzenia i gratulacje delegacja WZW ZKRP i BWP w Poznaniu: prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Wiceprezes WZW oraz Janina Jagoda Felsmann-Pawlik –
Sekretarz Prezydium WZW.

Prezes Salamucha zakończył podziękowaniem wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się bezpośrednio   do realizacji zadań na przestrzeni  minionych dziesięcioleci oraz członkom i pracownikom Ligi Obrony Kraju za trud i dobre działanie na rzecz obronności  kraju i całej Organizacji.

Następnie uczestnicy wysłuchali koncertu pięknej śpiewaczki, po czym nastąpiło przepyszne spotkanie okolicznościowe.

Obchodom towarzyszyła wystawa okolicznościowa:

GRATULUJEMY !!!

DZIĘKUJEMY !!!

JFP

Zdjęcia:
Piotr Pers
Jagoda Pawlik

26.10.2024

68.Rocznica wybuchu Powstania Węgierskiego 1956.

W dniu 23 października 2024 roku w Poznaniu pod tablicami upamiętniającymi dwóch młodych bohaterów,
Pétera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego,
złożono kwiaty, przypominając o tragicznych wydarzeniach,
które łączyły Polskę i Węgry w walce z reżimem komunistycznym.

Powstanie Węgierskie z 1956 roku było odpowiedzią na represje komunistycznych władz oraz wyrazem solidarności
z wcześniejszymi protestami, które miały miejsce w Polsce,
w szczególności z Poznańskim Czerwcem 1956.
W obu krajach mieszkańcy domagali się wolności i godności,
co okupili licznymi ofiarami. Symbolami tej walki stali się
Péter Mansfeld, młody uczestnik powstania na Węgrzech, oraz Romek Strzałkowski, który zginął podczas Poznańskiego Czerwca.

W imieniu mieszkańców Poznania wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Mansfelda złożył Stanisław Tamm.

Z ramienia Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w uroczystościach wziął udział płk. nawig. dr hab. Józef Zieliński.

Zdjęcie:
WUW
Jagoda Pawlik

23.10.2024

Spotkanie Prezesów i przedstawicieli Kół Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych regionu byłego
województwa pilskiego.

W dniu 22 października 2024 roku w Sali Tradycji Wojskowej, mieszczącej się w Starostwie Powiatowym w Pile odbyła się wyjątkowa uroczystość zorganizowana przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile.  

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowali :

  •  ppor. rez. Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW,
  • płk. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW oraz
  • Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW.

Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile reprezentowali m.in. :
– mjr Zygmunt Jeliński – Prezes ZR ZŻ WP w Pile  oraz
– ppłk. Romuald Iwaszkiewicz – Członek ZR ZŻ WP w Pile.

Podczas spotkania członkom Związku Kombatantów wręczono zaszczytne odznaczenia. Gratulacje wszystkim uhonorowanym złożył Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu
w Pile, 
dziękując za działalność poświęconą pamięci bohaterskich żołnierzy walczących o niepodległą Polskę

Medale „Pro Patria”
w uznaniu szczególnych zasług
w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przyznane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, otrzymali:
Wojciech Kicman, który od ponad 40 lat opracowuje i publikuje materiały związane z czynem zbrojnym Polaków. Szczególnie wiele publikacji poświecił historii i bohaterom Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu pilskiego. Popularyzuje wiedzę o Powstańcach na spotkaniach z młodzieżą. Brał również czynny udział w organizowaniu Izby Tradycji garnizonu Piła, opisując zbiory jednostek wojskowych od 1950-2022
oraz
Roman Grzebel, – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, który również upamiętnia historię Powstania Wielkopolskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej.
W 100 -letnią rocznicę Powstania Wielkopolskiego z jego inicjatywy odsłonięto tablicę pamiątkową na Cmentarzu Komunalnym w Złotowie, na której znajdują się nazwiska Powstańców Wielkopolskich spoczywających na ziemi złotowskiej. Motywem jego działalności jest m.in. dziadek Józef Grzebel, uczestnik Powstania.

Odznaczenia za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych za wytrwałość i skuteczność w działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego pięknych tradycji otrzymali:

st. chor. sztab. Benon Cichoracki, prezes Koła w Pile,
senior Polskiego Lotnictwa z ponad 30-letnim stażem.


oraz

 Jacek Mościcki, wójt Gminy Tarnówka, zaangażowany
w działalność kombatancką i popularyzowanie wartości Powstańców Wielkopolskich, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Wręczono także Kombatanckie Krzyże Pamięci przyznane przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu za działalność na rzecz środowiska kombatanckiego i utrwalanie pamięci
o ludziach walczących podczas II wojny światowej
o niepodległość Polski oraz po jej zakończeniu.

Uhonorowano nimi Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile, który odebrał Zygmunt Jeliński –
Prezes ZR ZŻ WP w Pile , 

Teresę Nalewalską, kombatantkę, wieloletnią działaczkę Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gołańczy oraz Annę Grygiel, która jest członkiem Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gołańczy.

Informacje dot.  działalności WZW w okresie od ostatniego posiedzenia plenarnego przekazał zebranym Mariusz Mikołajewski –  Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.

Przypomniał m.in. :
– o przekazywaniu 1,5%  podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego , tj. Związek Kombatantów RP i BWP
podając jednocześnie KRS 0000106108 – koniecznie z dopiskiem „WZW Poznań”,
– o prenumeracie miesięcznika „Polsce Wierni”.
Omówił Ankietę Statystyczną za 2023 rok.

Następnie głos zabrała Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW, która omówiła pokrótce tematy związane z organizacją Związku.


Mówiła m.in. o:

  1. Możliwości składania wniosków o nadanie odznaczeń przez Zarząd Główny ZKRP i BWP i tak:

–  Za Wybitne Zasługi dla ZKRP i BWP – dla posiadaczy odznaczenia „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”
– Za Zasługi dla ZKRP i BWP,
– Gwiazda Pamięci „Polska Niepodległa 1918”,
– Medal „PRO PATRIA”,
– SZABLA OFICERSKA -, którą będą honorowani 100 – latkowie Członkowie Korpusy Weteranów.

Odznaczenia przyznawane przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZAKRP i BWP w Poznaniu:

  • Kombatancki Krzyż Pamięci (na rewers) , KOMANDORIA, oraz KKP dla Instytucji  z Aktem Nadania, oprawiony w ramce.
  • Medal SEMPER MEMORES ERIMUS – „Zawsze Będziemy Pamiętać” –przede wszystkim dla młodzieży , nauczycieli, szkół, oraz grup rekonstrukcyjnych.
  • KOMBATANCKI CERTYFIKAT PAMIĘCI (wersja papierowa
    i w oprawie szklanej) oraz
  • DYPLOMY, GRATULACJE.
    2. Podkreśliła, iż składki członkowskie za rok 2024 wynoszą 50,00 dla podopiecznych i 60,00 złotych dla Kombatantów.
    3. Poinformowała zebranych, iż z początkiem grudnia br.
    będzie wysłane pismo dot. RAPORTu  KASOWego
    za rok 2024 r.
    4. 
    Przypomniała zebranym, o
    – możliwość wysyłania wnioskóo jednorazową pomoc pieniężną, oraz
    – wniosków o mianowanie na wyższy stopień wojskowy podoficerów i oficerów –Ustawa z dnia 11 marca 2022 roku
    o obronie Ojczyzny.
    Wnioski składamy na podstawie Art. 140 pkt 6  podpunkt  4 który brzmi
  • W uznaniu zasług za wykonywanie prac lub zadań na rzecz obronności państwa, w tym tych którzy:
    a/ działają lub działali w organizacjach pozarządowych, wykonując działania o charakterze obronnym, edukacyjno – wychowawczym lub w zakresie bezpieczeństwa publicznego.

 5. W wielkim skrócie omówiła USTAWĘ z dnia 22 listopada 2018 roku o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – która określa zasady sprawowania opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski lub w obronie niepodległości i granic suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc udział w wojnach, działaniach zbrojnych
i niepodległościowych oraz powstaniach narodowych w okresie
od 1768 r. do 1963 r.;
IPN prowadzi ewidencję grobów weteranów walk o wolność
i niepodległość Polski, która obejmuje groby weteranów walk
o wolność i niepodległość Polski znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polski i poza Jej granicami.
Osoba fizyczna sprawująca opiekę nad grobem weterana walk
o wolność i niepodległość Polski, wpisanym do ewidencji, może ubiegać się o przyznanie świadczenia pieniężnego na pokrycie całości lub części kosztów sprawowanej opieki, zwanego dalej „świadczeniem”, w szczególności na pokrycie nakładów koniecznych na wykonywanie czynności  związanych z budową, remontem, przeniesieniem lub utrzymaniem grobu. W tym celu osoba ta składa wniosek do Prezesa Instytutu.
6. Przypomniała, iż na bieżąco na naszej stronie kombatancipoznan.pl umieszczane są relacje z wydarzeń
w których uczestniczą członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego z Poznania, powiatu poznańskiego i pozostałych regionów wielkopolski.
7.Na tej podstawie powstaje INFORMATOR – prosząc o nadsyłanie materiałów: e-mail: sekretariat @ kombatancipoznan.pl
8. Artykuły dot. wydarzeń w Państwa regionach są wysyłane
do Redakcji POLSCE WIERNI.

Historię Izby Pamięci Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile przekazał zebranym mjr Zenon Jeliński oraz
płk. Romuald Iwaszkiewicz – Członek RZ ŻWP w Pile.

Atrakcją spotkania była niewątpliwie wizyta uczestników
w Muzeum Wojskowym w Pile,  utworzone z inicjatywy pasjonatów historii wojskowości  z Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego. Muzeum jest umiejscowione na terenie byłego lotniska wojskowego w północno-zachodniej części Piły.

JFP

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik
i Starostwo Powiatowe
w Pile

21.10.2024

XVI edycja akcji medialno-edukacyjnej: „Zapal znicz pamięci”.

W dniu 20 października 2024 roku po raz szesnasty zapaliliśmy „Znicz Pamięci” ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców
w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, Instytut Pamięci Narodowej przypomina
o obywatelach II Rzeczypospolitej, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.

W Poznaniu uroczyste zapalenie „Znicza Pamięci” odbyło się 
w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII.

„Chcąc pozbawić naród polski przywódców oraz możliwości tworzenia ruchu oporu, Niemcy metodycznie, głównie na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jesienią 1939 r. zaczęli mordować przedstawicieli lokalnych warstw przywódczych.
W przeprowadzonych wówczas setkach publicznych i tajnych egzekucji, rozstrzelani zostali  Powstańcy Wielkopolscy i Śląscy. Jednym z nich był tegoroczny bohater akcji Leon Prauziński, powstaniec wielkopolski i artysta”.

Likwidowani byli także polscy urzędnicy, nauczycieli, księża, działacze polityczni i społeczni, przedstawiciele ziemiaństwa, związków i stowarzyszeń patriotycznych. Zginęli tylko dlatego,
że w wolnej Polsce pełnili role przywódcze.

Mówiła podczas spotkania m. in. koordynator wydarzenia Marta Szczesiak – Ślusarek.

W imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego   Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu „ZNICZ  PAMIĘCI” pod ścianą śmierci Fortu VII zapaliła
Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW.

Następnie uczestnicy mogli zobaczyć wystawę biograficzną
o Leonie Prauzińskim autorstwa Marcina Podemskiego oraz zwiedzić Fort VII z Dyrektorem Muzeum Jackiem Kaczmarkiem.

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik
Mieczysław Pawlik

18.10.2024

PAMIĘTAMY !!!

 W dniu 17 października 2024 roku członkowie Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych  w Poznaniu
na cmentarzu przy ul. Daszewickiej Poznań – Głuszyna przy grobie płk pil. Hieronima Kowalskiego ps. Franek – SYNA PUŁKU – instruktora samolotowego i szybowcowego – KOMBATANTA
oraz wieloletniego Wiceprezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu
wraz z zaproszonymi gośćmi oddali cześć żołnierzom
I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w rocznicę
„Bitwy pod Lenino”.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZKRP i BWP w Poznaniu reprezentowali:
– Bernadeta Orłowska  –  Prezes WZW,
– Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW,
– prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Wiceprezes WZW,
– pil. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW,
– Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz WZW oraz
– phm. Piotr Pers – Członek Nadzwyczajny WZW.

Wśród zaproszonych Gości m. in. :
– członkowie Stowarzyszenia Pilotów Wojskowych Lotniska Krzesiny z Panem ppłk. pil. Krzysztofem Stobienieckim – Prezesem Stowarzyszenia na czele,
kpt. Filipem Święcickim – przedstawicielem 31.Bazy Lotnictwa Taktycznego,
– Panią Jolantą Gątarską – przewodniczącą Rady Osiedla Głuszyna.

Uroczysty charakter spotkania podkreślili KADECI – uczniowie Zespołu Szkól Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej
w Poznaniu wraz z opiekunem Patrykiem Andrzejewskim.
Klasa mundurowa wraz z pocztem sztandarowym – prezentując sztandar Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
na czele, swoją obecnością podkreślili powagę wydarzenia.

Udział w wydarzeniu wzięli również uczniowie wraz z opiekunami lokalnej Szkoły Podstawowej nr 53 im. Pawła Edmunda  Strzeleckiego nr 53 w Głuszynie wraz z sztandarem szkoły.

Uroczystość rozpoczął Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW,  witając zebranych poinformował zebranych o celu spotkania, podkreślając fakt, iż płk. Kowalski przy grobie którego stoimy jako dziecko brał udział m. in. w walkach o Berlin, stąd powiązania z I Dywizją Piechoty.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Wiceprezes WZW, Przewodniczący Komisji Historycznej działającej przy WZW, który przedstawił historię I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, która została sformowana
w maju 1943 roku, w Siedlcach nad Oką. Chrzest bojowy przeszła pod Lenino  (12 – 13 października 1943 rok).
W 1944 walczyła pod Puławami i o Pragę. Od lutego 1945 walczyła o Wał Pomorski, forsowała Odrę oraz wzięła udział w szturmie Berlina.

Z głośnika popłynęła pieśń OKA.

Następnie, pil. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW przybliżył historię płk. pil. Hieronima Kowalskiego ps. Franek.

Gdy wybuchła wojna HIERONIM KOWALSKI  miał 6 lat.
Podczas zawieruchy wojennej stracił Rodziców.
Okres okupacji spędził w podsandomierskiej wsi mieszkając
u Babci, pracując u gospodarza.
Mając 12 lat w styczniu 1945 roku podczas ofensywy zimowej został postrzelony. Ranny, trafił pod opiekę żołnierzy radzieckich, gdzie zaczęto nazywać Go FRANKIEM.
Z rosyjskim batalionem sanitarnym doszedł do Odry.
Skąd trafił do polskiego 6. Batalionu Pontonowo – Mostowego.
Był łącznikiem dostarczając meldunki  pomiędzy batalionami,
a brygadą saperów. Z tą jednostką doszedł do Berlina.
W wieku 12 lat nadano mu stopień kaprala .

Po wcieleniu 6 Batalionu Saperów do 1 Pułku Saperów trafił
wraz z batalionem do Włocławka, a w 1946 uzyskał przeniesienie
do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Warszawie.
W Szczecinie był  łącznikiem, ale bierze udział w rozminowywaniu
i oczyszczaniu z min i niewypałów ziemi pomorskiej.
W 1947 roku batalion został przeniesiony na budowę mostu pontonowego na Bugo – Narwi w Kazaniu. Brał udział w walkach nad Odrą, Nysą i Bałtykiem oraz w zdobyciu Berlina. Za walki te otrzymał odznaczenie „Za Odrę, Nysę i Bałtyk.

W 1950 odbył szkolenie szybowcowe w szkole szybowcowej
w Malborku, a rok później kurs samolotowy w Aeroklubie Warszawskim. Po maturze ukończonej w 1953, trzy lata później ukończył w stopniu podporucznika-pilota Oficerską Szkołę Lotniczą. Następnie przynależał do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w poznańskich Krzesinach, w którym był pilotem, następie dowódcą klucza i dowódcą eskadry, a zakończył karierę na stanowisku starszego instruktora.

W 1968 roku MON w uznaniu zasług młodocianych żołnierzy
w walce narodu polskiego  z hitlerowskim najeźdźcą w latach II Wojny Światowej przyznał odznakę Pamiątkową „SYN PUŁKU”.

W 2021 roku staraniem Stowarzyszenia Pilotów Wojskowych Lotniska Krzesiny i  Aeroklubu Poznańskiego, Rada Miasta Poznania nadała tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania
płk pil. Hieronimowi „Frankowi” Kowalskiemu.

Następnie Pani Bernadeta Orłowska – Prezes WZW złożyła wiązankę kwiatów na grobie Pana Kowalskiego
oraz zapalono znicze.

Na tym uroczystości zakończono, a uczestnicy udali się na poczęstunek , na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Pilotów Wojskowych Lotniska Krzesiny.

DZIĘKUJEMY !!!

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik
Piotr Pers

17.10.2024

Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego.

W dniu 16 października 2024 roku w  Poznaniu odbyły się uroczystości związane z Dniem Hołdu i Pamięci Ofiar
Reżimu Komunistycznego.

Wydarzenie miało szczególny charakter, gdyż połączono je
z upamiętnieniem zmarłego w tym roku majora Zenona Wechmanna, którego imieniem nazwano skwer
przy Szkole Podstawowej nr 33.

Na uroczystość zaprosił  Poznaniaków Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania
oraz Zarząd Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej  nr 33 w Poznaniu.

Obchody rozpoczęły się w Szkole, gromadząc przedstawicieli związków kombatanckich, władz samorządowych i centralnych, służb mundurowych oraz młodzież szkolną.

Podczas swojego wystąpienia Mariusz Wiśniewski –
Zastępca prezydenta Poznania, podkreślił istotną rolę
majora Zenona Wechamanna.
Poznaniacy postrzegali majora jako autorytet i mentora,
a także jako przykład odwagi, służby obywatelskiej i godnej postawy życiowej.


Następnie uczestnicy przemaszerowali pod tablicę poświęconą ofiarom zbrodni reżimu komunistycznego przy ul. Jarochowskiego, gdzie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Prezes WZW, która zapaliła
„Znicz Pamięci”.

Zdjęcia:
UMP
Adam Jastrzębowski
GW

17.10.2024

84.Rocznica powstania Batalionów Chłopskich.

W dniu 15 października 2024 roku w Poznaniu uczczono
przy pomniku Generała Tadeusza Kościuszki
84. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich.

Na uroczystość zaprosiła Poznaniaków Agata Sobczyk
Wojewoda Wielkopolska oraz Arkadiusz Błochowiak – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich
Okręg Poznań.

Bataliony Chłopskie były konspiracyjną organizacją wojskową polskiego ruchu ludowego, działającą w czasie II wojny światowej. Utworzone w 1940 roku stanowiły zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego.
Głównym celem Batalionów Chłopskich była obrona ludności wiejskiej przed represjami okupanta, organizowanie sabotażu
i dywersji oraz przygotowanie do powszechnego powstania.
Bataliony liczyły około 160 000 żołnierzy, co czyniło je drugą co do wielkości formacją zbrojną polskiego podziemia po Armii Krajowej. W 1944 roku część oddziałów Batalionów Chłopskich została scalona z Armią Krajową, podczas gdy inne kontynuowały samodzielną działalność aż do zakończenia wojny.

Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym podniesieniem flagi narodowej oraz odśpiewaniem hymnu Polski.
Po apelu pamięci, w którym oddano cześć wszystkim walczącym, delegacje złożone z przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich oraz organizacji kombatanckich złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem oraz zapalili znicze pamięci.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Prezes WZW, która zapaliła
„Znicz Pamięci”.

Zdjęcia:
UMP

15.10.2024

ODZNACZAMY !!!

Dnia 14 października 2024 r. w Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, podczas uroczystości  wręczono dr. Mikołajowi Kulczakowi dyrektorowi szkoły Kombatancki Krzyż Pamięci.
Odznaczenie zostało przyznane przez  Kapitułę Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, za krzewienie pamięci
o bohaterskich czynach w walce o niepodległość Ojczyzny.
Pan dr Mikołaj Kulczak jest znany w lokalnej społeczności jako popularyzator historii i pamięci o bohaterach narodowych. Wręczenia odznaczenia dokonał Jan Nowacki – członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
wraz z Panem Robertem Marcinkowskim – starostą gostyńskim,
w asyście Pani Zofii Biderman – skarbnika Koła ZKRP i BWP
w Gostyniu.
Jednocześnie przekazano książki i czasopisma wydawane
przez WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.

 

GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłał:
Jan Nowacki

10.10.2024

SPOTKANIE !

W dniu 9 października 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Kol. Dominik Górny – Wiceprezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz
Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
spotkał się z Panem Lechem Wałęsą – byłym Prezydentem RP.

Kolega Dominik przekazał Panu Prezydentowi pozdrowienia
od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP.

Lech Wałęsa – polski robotnik, działacz związkowy i polityk, przywódca i bohater opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

 Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990 – 1995.

Dominik Górny w ramach Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego, gdzie jest wykładowcą podczas spotkania przekazał Panu Prezydentowi grafikę „Nagroda za Odwagę”, której wraz
z Eweliną Jaśkowiak jest autorem.

Grafika  powstała dla uhonorowania Pana Prezydenta w związku
z przyjęciem w dniu 3 czerwca 2024 roku w Poznaniu
„Nagrody za Odwagę”.

Były prezydent RP Lech Wałęsa, został uhonorowany „Nagrodą za Odwagę” podczas „Koncertu Wolności” w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 3 bm. w ramach obchodów 35. rocznicy Wolnych Wyborów, 25 lat Polski w NATO i 20 lat
w Unii Europejskiej. (ad) PAP/Paweł Jaskółka

GRATULUJEMY !

POZDRAWIAMY PANIE PREZYDENCIE !

Zdjęcia:
Dominik Górny

JP

07.10.2024

PASOWANIE  KLAS  I

W dniu 27 września 2024 roku w XI Liceum Ogólnokształcącym
im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu miała miejsce wyjątkowa uroczystość.
Uczniowie klas I wzięli udział w tradycyjnej jedenastkowej ceremonii – symbolicznym włączeniu w społeczność szkolną.

Obecni byli uczniowie klas 1/1 biologiczno – chemicznej,
1/2 lingwistyczno – geograficznej , 1/3 humanistycznej
i 1/4 matematyczno – geograficznej,
Elżbieta Szaflińska-Gryń – Dyrektor szkoły oraz
Karina Kania i Wojciech Grześkowiak – Wicedyrektorzy,
a także Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiej ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi.

Niepowtarzalny charakter uroczystości nadał fakt wręczenia szkoły odznaczenia „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”.
Sztandar szkoły za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego tradycji udekorowała Pani Bernadeta Orłowska – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
oraz Prezes Koła ZKRP i BWP Poznań-Raszyn.

Ponadto  za  wieloletnią współpracę została odznaczona Kombatanckim Krzyżem Pamięci
Pani Dyrektor Elżbieta Szaflińska – Gryń.Uczniowie wysłuchali historii szkoły i zaznajomili się z postaciami patronów, a na koniec tradycyjne zdjęcia na schodach szkoły.

GRATULUJEMY !

Materiał nadesłał:
Wojciech Grześkowiak

01.10.2024

85.Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Na zaproszenie  Marszałka Województwa Wielkopolskiego
oraz Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Poznań w dniu 27 września 2024 roku uczcił powstanie Polskiego Państwa Podziemnego.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego, został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r.
Wyraża ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

 Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą Akowską
w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11
w Poznaniu, którą odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.
Następnie organizatorzy, zaproszeni goście, poczty sztandarowe
i mieszkańcy Wielkopolski wspólnie oddali cześć przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

W imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu symboliczny „znicz pamięci” wyrażające pamięć o twórcach
i działaczach Polskiego Państwa Podziemnego zapalił
płk. nawig dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW.

Chwała bohaterom !

Zdjęcia:
UMP

28.09.2024

PODZIĘKOWANIA !

W dniu 27 września 2024 roku przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, Bernadeta Orłowska – Prezes, Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes oraz Janina Jagoda Felsmann-Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza
w Poznaniu wręczyli na ręce prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha – Dziekana WNPiD oraz prof. UAM dr hab. Szymona Ossowskiego – Dziekana elekta WNPiD
MEDAL SEMPER MEMORES ERIMUS
„Zawsze będziemy Pamiętać” wraz z Aktem Nadania
dziękując za dotychczasową współpracę oraz za szczególne zaangażowanie w kultywowaniu pamięci o bohaterskich czynach Wielkopolan walczących o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Pan Mariusz Mikołajewski podkreślił szczególną rolę
Pana prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha, który włożył duży wkład jako Przewodniczący Komisji Historycznej WZW,
szczególnie przy redagowaniu, recenzowaniu publikacji wydanych przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZKRP i BWP
w Poznaniu.

GRATULUJEMY !

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik

28.09.2024

STO  LAT !!!

W piątek 28 września 2024 roku Pani Stanisława Sobocińska obchodziła swoje stulecie.
W imieniu Związku Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Jarocinie, bukiet pięknych kwiatów wręczył Pan Andrzej Siejak – Prezes Koła ZKRP i BWP w Jarocinie.
Pani Stasia przeżyła najpierw wypędzenie, a po wojnie powrót
do rodzinnej miejscowości pod Jarocinem.
Życzymy dużo zdrowia i długich lat życia.

Materiał nadesłał:
Andrzej Siejak

28.09.2024

STO LAT !

dnia 19 września 2024 roku setne urodziny obchodził
por. Edmund Ostrowski, któremu życzenia dobrego zdrowia, szczęścia, pomyślności w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu złożyli członkowie Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Ostrzeszowie, Panowie Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła w Ostrzeszowie i Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP, Stanisław Grzesiak – Wiceprezes Koła ZKRP i BWP w Ostrzeszowie
oraz Pan Czesław Anioł z Doruchowa.

GRATULUJEMY !

Zdjęcia nadesłał:
Czesław Anioł

28.09.2024

Święto patrona Szkoły Podstawowej im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie
 oraz 85.Rocznica zwycięskiej szarży 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich przeciwko niemieckiemu
17 Pułkowi Rajtarów Bamberskich.

W dniach 23-24 września 2024 roku w Zespole Szkół
w Krasnobrodzie odbyły się uroczyste obchody
Święta Patrona Szkoły Podstawowej
oraz 85.Rocznica zwycięskiej szarży 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich pod Krasnobrodem.

Bitwa miała miejsce 23 września 1939 roku, uczestnikiem szarży, który powalił uderzeniem szablą w plecy nieprzyjacielskiego oficera (dowodzącego szarżą ze strony niemieckiej) był ówczesny plut. pchor. – Karol Mikołajewski, późniejszy wieloletni skarbnik, członek Prezydium WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęły się 23 września br. wieczornicą pełną wspomnień i nostalgii, w której uczestniczył Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu z synem Andrzejem
i wnukiem Jakubem przekazując na ręce Pani Dyrektor szkoły wykazy żyjących żołnierzy 25 Pułku Ułanów Wlkp. z roku 1964,
z lat 70 tych oraz listy Dyrektorów Szkoły w Krasnobrodzie
i Ułanów 25 Pułku do Ojca  z lat 80, 90 ub. wieku.

W dniu 24 września uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą
w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
w Krasnobrodzie w intencji zmarłych żołnierzy 25 Pułku Ułanów
i Szkoły tego imienia.

Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz pod pomnik żołnierzy września, gdzie nastąpiło złożenia wieńców i wiązanek.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej
Zespołu Szkół.
Uroczystą akademię zgodnie z ceremoniałem szkolnym rozpoczęła  Pani Elżbieta Działa okolicznościowym przemówieniem.

Następnie Pan Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu wraz z wnukiem Jakubem wręczył Kombatancki Krzyż Pamięci wraz z Aktem Nadania w uznaniu zasług w krzewieniu pamięci
o bohaterskich czynach w walce o niepodległość naszej Ojczyzny.

GRATULUJEMY !

Zdjęcia:
Andrzej Mikołajewski

26.09.2024

PODZIĘKOWANIE

26.09.2024

90-Lecie – HUFCA ZHP w Złotowie
MEDAL SEMPER MEMORES ERIMUS

„ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ”
dla HUFCA ZHP w Złotowie.

  We wszystkim więc co czynicie,
  pamiętajcie przede wszystkim o swoim kraju.
Robert Baden Powell

   Służba ojczyźnie oraz kształtowanie serc i umysłów młodych ludzi to dewiza kadry instruktorskiej złotowskiego hufca ZHP
im. Bojowników o Wolność i Polskość Ziemi Złotowskiej. Postawę tę dostrzegł i docenił Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który na wniosek Koła Gminnego w Złotowie przyznał naszej organizacji  Medal SEMPER MEMORES ERIMUS „Zawsze będziemy Pamiętać”.

            W imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu  uroczystego aktu nadania dokonał Członek Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP Pan Roman Grzebel, który 20.09.2024 roku w obecności zuchów, harcerzy i instruktorów naszego hufca to zaszczytne wyróżnienie wręczył komendantowi hufca pwd. Arturowi Natoniewskiemu.
Działo  się to w wyjątkowym dla naszej harcerskiej organizacji czasie, bo podczas jubileuszowego zlotu z okazji 90. rocznicy  utworzenia  harcerstwa na Ziemi Złotowskiej.

Uroczysty apel zakończył się wspólnym zdjęciem przed Domem Polskim, dawną siedzibą ZPwN, gdzie upamiętniona została postać ks. Bolesława Domańskiego. To przy jego „ławeczce” zgromadzili się wszyscy uczestnicy apelu i dumnie prezentowali otrzymany medal.

 Drużyny uczestniczące w zlocie to:

  • 6 DH „Leśni Tropiciele” im . Józefa Kopcia ze Świętej z druhem drużynowym pwd. Jakubem Grochowskim,
  • 8DH „Flamma” ze Starej Wiśniewki z druhną pwd. Martą Dudą,
  • 15DH „Czarne Stopy” z Okonka z przybocznym, druhem pwd. Miłoszem Gabrysiem,
  • 40 Jastrowska Drużyna Harcerska „Jastrzębie” im. Armii Krajowej z druhną hm. Angeliką Terkiewicz,
  • 49 DH „Wodniacy” z Batorowa na czele z hm. Zygmuntem Gierszewskim,
  • 47 DH Wielopoziomowa „Na Tropie” ze Złotowa z druhem Tomaszem Poklękowskim,
  • członkowie Instruktorskiego Kręgu Seniorów „Szare Mundury”.
  • Instruktorzy hufca.

Po apelu  wszyscy udali się na uroczyste „Świeczkowisko” prowadzone przez dh. komendanta oraz samarytankę Teresę Suchy. Przy wtórze harcerskich piosenek uczestnicy spotkania mówili o tym, co im daje harcerstwo i wskazywali na cechy,
które powinien  posiadać współczesny młody człowiek,
a szczególnie na te  ważne w każdym czasie historycznym.

Wydarzenie to było pełne wzruszeń i wspomnień, ponieważ praca wychowawcza w naszym hufcu oprócz promowania współczesnych, pozytywnych postaw i zachowań opiera się na kultywowaniu pamięci o przeszłości. Do tego nawiązywała również nocna gra i zajęcia terenowe w kolejnym dniu zlotu.

            Warto nadmienić, iż Hufiec ZHP w Złotowie jest inicjatorem
i organizatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających walkę o polskość w czasie zaborów, bowiem powrót Ziemi Złotowskiej
do Macierzy nastąpił dopiero w styczniu 1945 roku.

GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłała:
Teresa Cicha
Przewodnicząca Komisji
Stopni Instruktorskich
w hufcu ZHP Złotów

24.09.2024

Dzień Sybiraka w Międzychodzie.

17 września 2024 roku  w Międzychodzie przy tablicy „Sybiraków” uczczono wywiezionych i pomordowanych międzychodzian
oraz przypomniano o 85 rocznicy napaści ZSRR na Polskę.
W rocznicowych uroczystościach uczestniczył Ryszard Sulej Prezes Koła ZKRPiBWP w Międzychodzie, władze samorządowe, Sybiracy oraz uczniowie międzychodzkich szkół.

Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej

24.09.2024

W niedzielę 1 września 2024 roku w pięknie odrestaurowanym raszkowskim kościele odbyła się Msza Święta w intencji żywych
i zmarłych członków Koła Kombatantów. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie
ksiądz kanonik Robert Bogdajewicz. 
We Mszy Świętej uczestniczył Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, wiceprzewodniczący rady Andrzej Matyba, przewodnicząca rady powiatu Maria Tomaszewska oraz kombatanci, ich rodziny oraz raszkowscy parafianie.
Podniosłą uroczystość uświetnił sztandar Związku Kombatantów, którym od lat opiekuje się Janusz Szczotka.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości udali się na Rynek, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz tablicą na raszkowskim ratuszu upamiętniającą poległych
i zamordowanych mieszkańców Raszkowa podczas II wojny światowej.
W imieniu Gminnego Związku Kombatantów
i Osób Represjonowanych w Raszkowie kwiaty pod pomnikiem złożyli: Prezes Związku Zofia Gruszczyńska, Janina Szymczak
oraz Janina Maciak.

Materiał nadesłała:
Ilona Szczucka

24.09.2024

Wielkopolska uczciła pamięć
o wydarzeniach z 17 września 1939 roku

W dniu 17 września 2024 roku pod Pomnikiem Ofiar Katynia
i Sybiru w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające
85.Rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę
oraz obchody Dnia Sybiraka.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kosciele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu.
Bezpośrednio po Mszy Św. pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie w ciszy i zadumie odmówiono modlitwę ekumeniczną
odczytano apel pamięci.

Wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc, samorządowcy, Kombatanci przedstawiciele służb mundurowychuczestnicy wspólnie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowała
Bernadeta Orłowska – Prezes WZW.

Zdjęcia:
UW

24.09.2024

W dniu 11 września 2024 roku o godz. 10:00 w Gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

Podczas posiedzenia członkowie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej wybrali Przewodniczącego Rady, został nim
Pan Marian Macutkiewicz, Prezes Oddziału Wielkopolska Związku Sybiraków oraz Wiceprzewodniczącego Pan Andrzej Spornego, Przewodniczącego Związku Powstańców Poznańskiego
Czerwca 1956 „NIEPOKONANI”.

Ponadto w skład Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej została powołana BERNADETA ORŁOWSKA – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

GRATULUJEMY !!!

Zdjęcia:
UW

12.09.2024

ŁĘCZYCA

8 września 2024 roku Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Jarocinie zorganizował wyjazd
na obchody 85 rocznicy Bitwy nad Bzurą w Łęczycy.
Poczet Sztandarowy wystąpił w składzie: Jarosław Dziasek, Władysław Bąk i Andrzej Siejak.


Delegacja składająca kwiaty pod pomnikiem na placu T. Kościuszki, składała się z reprezentanta Gminy Jarocin – Romana Przybylskiego, nauczyciela klas mundurowych – Agnieszki Urbaniak i przedstawiciela kombatantów – Władysława Bąka.


Dziękujemy za udział Pocztom Sztandarowym z Hufca ZHP
w Jarocinie i Szkole Ponadpodstawowej Nr 2 oraz
Szkole Podstawowej w Jaraczewie której to uczniowie z Panią Elżbietą Grześkowiak i Panem Ryszardem Józefiak, stanowili liczną grupę. Wspólnie, oddaliśmy hołd poległym żołnierzom.
Wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu Burmistrza Gminy Jarocin.

Materiał nadesłał:
Andrzej Siejak

12.09.2024

W niedzielę 8 września 2024 roku w Łęczycy uczczono pamięć
o poległych bohaterach, którzy 85 lata stoczyli heroiczną walkę
w Bitwie nad Bzurą.

Patronat honorowy objął Wicepremier, Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ojczyzny
w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy. Następnie uczestnicy przeszli na Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie miał miejsce ceremoniał wojskowy w wykonaniu kompanii honorowej
1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej z Leźnicy Wielkiej
i odśpiewano hymn.

 

Poczet Sztandarowy Koła ZKRP i BWP w Kaliszu
z Mirosławem Kupaj – Członkiem Nadzwyczajnym ZKRP i BWP.

Podczas uroczystości zaprezentowany został program artystyczno-muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego IMPET. Młodzi artyści zaśpiewali m.in. „Dziwny jest ten świat” czy „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Gminna Orkiestra Dęta
w Górze św. Małgorzaty.

Delegacje szkół, samorządów, parlamentarzystów
i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów
Walk nad Bzurą
.

Dorota Kupaj – Sekretarz Koła ZKRP i BWP w Kaliszu.



Uroczystości odbyły się także na cmentarzu parafialnym.
Tam na miejscu pochówku żołnierzy odczytany został apel pamięci, oddana salwa honorowa oraz złożone kwiaty.
Po zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się na wojskową grochówkę na dziedziniec łęczyckiego zamku.

Wśród uczestników 18 osobowa grupa Kombatantów z Kalisza, Nowych Skalmierzyc Dobrzec, Opatówki oraz Hellenowa z Dorotą Kupaj – Sekretarz Koła Miejskiego w Kaliszu na czele.

Materiał nadesłała:
Dorota Kupaj

11.09.2024

PREZYDIUM

W dniu 10 września 2024 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu odbyło się
posiedzenie PREZYDIUM WZW.

W spotkaniu udział udział wzięli :
Bernadeta Orłowska – Prezes WZW,
Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW,
Andrzej Stelmach – Wiceprezes WZW,
Józef Zieliński – Wiceprezes WZW,
Wojciech Rabski – Skarbnik WZW,
Janina Felsmann-Pawlik – Sekretarz WZW,
Waldemar Szostak – Członek Prezydium.

Tematem wiodącym spotkania były zaproponowane przez Mariusz Mikołajewskiego – I Wiceprezesa WZW działania WZW na jesień 2024 i na 2025 rok.
Następnie omówiono podział zadań wśród członków
Prezydium WZW oraz
Sprawy organizacyjne, gdzie przyjęto w poczet Członków Nadzwyczajnych realizując wnioski z Koła Gminnego ZKRP i BWP
w Kotlinie Pana Piotra Pawła Goły, Krzysztofa Kaganka oraz
Pana Michała Zimnego Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Pile.

Ponadto ustalono aktualny skład KAPITUŁY WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu dla wszystkich proponowanych
odznaczeń i wyróżnień.
W skład KAPITUŁY weszli:
Bernadeta Orłowska – Przewodnicząca Kapituły,
Mariusz Mikołajewski – Wiceprzewodniczący Kapituły,
Janina Felsmann – Pawlik – Sekretarz Kapituły oraz
Roman Dutkiewicz – Członek Kapituły.

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik

09.09.2024

ODZNACZAMY

W pogodny wrześniowy dzień i z prawdziwą radością,
w dniu 6 września 2024r. na terenie Restauracji „Podmiejska”
w Witaszycach wręczyliśmy Pani ESTERZE KIESZ prestiżowy Kombatancki Krzyż Pamięci, nadany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

            Pani Estera Kiesz jest młodym lekarzem medycyny specjalizującym się w dziedzinie lekarza rodzinnego
i pracuje od trzech lat w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „WITAMED” w Witaszycach. Cieszy się ona dużym poparciem społecznym i jest ceniona za zaangażowanie w pracy zawodowej oraz bezinteresowną i życzliwą pomoc osobom starszym, a w szczególności wielkopolskim kombatantom.
Aktu wręczenia odznaczenia dokonał ppor. Władysław Kaganek – Prezes Koła Gminnego ZKRP i BWP w Kotlinie w asyście Leszka Bajdy – Sekretarza kotlińskiej organizacji. Znalazła się również chwila na oddzielne złożenie gratulacji oraz wspólną wymianę doświadczeń.

GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłał:
Leszek Bajda

09.09.2024

Obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Torzeńcu.

W dniu 1 września 2024 roku przy Pomniku ku czci mieszkańców pomordowanych podczas II Wojny Światowej w Torzeńcu odbyły się obchody 85 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił proboszcz parafii Wyszanów ks. Krzysztof Tomaszewski. 

W wydarzeniu wzięli udział: Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb, Starosta Ostrzeszowski Dariusz Świtoń oraz Wicestarosta Lech Janicki, Przewodnicząca Rady Gminy w Doruchowie Renata Płonka, Paulina Parzybok Dyrektor biura poselskiego Poseł na Sejm RP  Katarzyny Sójki, Radny Rady Powiatu Ostrzeszowskiego Damian Lis, Kompania honorowa 16 Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie Przedstawiciel Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jadwiga Kosik – Prezes Koła ZKRP i BWP w Doruchowie,  Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Ostrzeszowie  Kazimierz Jurkiewicz, Prezes  Zarządu Gminnego PSL w Doruchowie Czesław Anioł, Dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Doruchów, rodzina Pani Barbary Sadowskiej, Poczty Sztandarowe Straży , Szkół i organizacji z terenu Gminy Doruchów, Zarządu Gminnego PSL w Doruchowie oraz Zarządu Miejsko – Gminnego PSL w Ostrzeszowie, ZHP Doruchów, Radni Rady Gminy w Doruchowie, Rada Sołecka Sołectwa Torzeniec wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami.
Po Mszy Świętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem.

Wójt Gminy Doruchów Urszula Kowalińska podziękowała wszystkim za oddanie hołdu pomordowanym, następnie głos zabrał Poseł Andrzej Grzyb oraz Czesław Anioł.
Kolejnym punktem uroczystości był występ orkiestry dętej z Kraszewic,  Lecha Owczarka i recytacje młodzieży ze szkoły podstawowej w Doruchowie.
Uroczystego  wręczenia „Kombatanckiego Certyfikatu Pamięci”
dla Torzeńca na ręce Sołtysa Floriana Niełacnego oraz rady sołeckiej dokonał Poseł RP Andrzej Grzyb w asyście Wójta Gminy Urszuli Kowalińskiej oraz Czesława Anioła.


Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i byłych więźniów Politycznych przyznał Pani Barbarze Sadowskiej , żyjącemu naocznemu świadkowi tragicznych wydarzeń z września 1939r., pamiątkowy medal.  W imieniu odznaczonej medal przyjęli –
Pan Artur i Edyta Morawscy.

Na zakończenie obchodów hołd pomordowanym złożyła delegacja rowerowej Sztafety Pokoju, która wystartowała rano z Byczyny. Uczestnicy wydarzenia przemierzali region, by zapalić znicze w miejscach pamięci poświęconych ofiarom II wojny.  Koło Gospodyń Wiejskich w Torzeńcu zaprosiło wszystkich uczestników obchodów na poczęstunek.
Warto przypomnieć, iż w dniach 1 i 2 września 1939 roku żołnierze hitlerowskiego Wehrmachtu rozstrzelali i spalili żywcem 34 osoby cywilne, w tym kobiety i dzieci oraz trzech nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego.
Ta uroczystość była  wydarzeniem, które pozwoli  na pielęgnację pamięci o tych jakże tragicznych wrześniowych wydarzeniach.

Materiał nadesłąła:
Magdalena Woźniak
Asystent Posła na Sejm RP
Andrzeja Grzyba

Zdjęcia:
Angelika Ciochoń

09.09.2024

„Kocham Wolność” – Przespolew 2024 – pokłon żołnierzom gen. Władysława Andersa.

W dniu 31 sierpnia 2024 roku w Przespolewie gmina Ceków Kolonia odbyły się uroczyste obchody upamiętniające żołnierzy gen. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino.
Wójt Mariusz Chojnacki przyczynił się do stworzenia listy
18 żołnierzy, co zaowocowało nawet podpisaniem umowy partnerskiej z włoskim miastem.
W rocznicowych obchodach w Przespolewie uczestniczyła delegacja włoska z prowincji Frosinone
oraz miasta Piedimonte San Germano.

Obchody odbyły się pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialny w Przespolewie. Po mszy delegacje udały się na miejscowy cmentarz gdzie przy grobie kanoniera Bolesława Gałązki, żołnierza 2 Korpusu Armii gen. Andersa oraz 6 Pułku Artylerii Piechoty Lekkiej Armii gen. Andersa odsłonięto tablicę pamiątkową. Oddano też hołd  innym poległym żołnierzom z regionu, którzy walczyli pod Monte Cassino – kapralowi Józefowi Łyszczyńskiemu i kapralowi Antoniemu Bencowi.

Organizatorzy przygotowali też atrakcyjny program artystyczny. Na estradzie zaprezentowali się miejscowi soliści i zespoły. Natomiast gwiazdą imprezy  „Kocham Wolność” był Zespół „Chłopcy z Placu Broni”. Wydarzenie kończyło widowisko historyczne – inscenizacja walki o klasztor Monte Cassino
i pokaz sztucznych ogni.

Wśród uczestników Zenon Gadomski – Prezes Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Cekowie Kolonii oraz Dorota Kupaj – Sekretarz Koła Miejskiego ZKRP i BWP w Kaliszu wraz z Mirosławem Kupaj – Członkiem Nadzwyczajnym ZKRP i BWP w Kaliszu.

     Na zdjęciu:  Zenon Gadomski – Prezes Koła ZKRP i BWP
w Cekowie Kolonii z lewej strony (w mundurze).

Informacje przekazał:
Zenon Gadomski
Zdjęcia:
Marta Wolarz

02.09.2024

1 września 2024 roku wieczorem, delegacja Gminnej Rada Seniorów Gminy Jarocin, a wśród nich Leszek Bajda – Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Witaszyce oddali hołd bohaterom
i złożyli kwiaty na Skwerze Pamięci Narodowej w Jarocinie.

Materiał nadesłał:
Leszek Bajda

02.09.2024

85.Rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu 1 września 2024 r. Poznań upamiętnił wybuch II Wojny Światowej. Organizatorem uroczystości była Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolska.

Obchody zainaugurowała  uroczysta Msza Święta w Bazylice
Św. Józefa przy ul. Działowej 25.
Następnie przy  pomniku Armii Poznań.
Odczytano apel pamięci. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wojewoda Wielkopolska.

Tradycyjnie  samorządowcy, Kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych, Poznaniacy
i mieszkańcy Wielkopolski złożyli kwiaty
przy pomniku Armii Poznań oddając hołd wszystkim,
którzy zginęli walcząc o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowali
Bernadeta Orłowska – Kombatant, Prezes WZW
oraz płk. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
którzy zapalili „Znicz Pamięci”.

Zdjęcia:
Kazimierz Seredyński
Piotr Pers

20.08.2024

Systematyczne odwiedziny podopiecznych.

 Z inicjatywy Zarządu Gminnego Koła w Kotlinie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych systematycznie są wszystkie odwiedzane podopieczne naszej organizacji.

            Odwiedzane są w szczególności panie z okazji urodzin,
które cieszą się sędziwym wiekiem po dziewięćdziesiątce.
Przy tej okazji przekazujemy najlepsze życzenia, upominki
oraz okolicznościowe listy gratulacyjne Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
W dniu 20 sierpnia 2024 roku Członkowie Koła ZKRP i BWP
w Kotlinie odwiedzili Panią Rozalię Jańczak
z Kotlina, która ukończyła 97 lat i cieszy się dobrym zdrowiem.
List gratulacyjny oraz życzenia długich lat życia złożył jubilatce Prezes ZKRP i BWP w Kotlinie ppor. Władysław Kaganek
wraz z Sekretarzem Koła Leszkiem Bajda i nowym Członkiem Nadzwyczajnym Krzysztofem Kagankiem.

GRATULUJEMY !

Materiał nadesłał:
Leszek Bajda

17.08.2024

Święto Wojska Polskiego i 104.Rocznicy Bitwy Warszawskiej 
w Ostrzeszowie.

Uroczystość poprzedziła uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny,
którą poprowadził proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Ostrzeszowie, ks. prałat Leszek Szkopek.

Z okazji Święta Wojska Polskiego i 104.Rocznicy Bitwy Warszawskiej uroczystość odbyła się 15 sierpnia 2024 roku
na ostrzeszowskim rynku. Zbiórkę poprowadził mł. kap. Damian Stempniewicz z Komendy Powiatowej PSP w Ostrzeszowie,
który złożył meldunek wicestaroście Lechowi Janickiemu.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Andrzej Grzyb – Poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, ppłk Bartłomiej Miller z Racławic – szef Wojsk Rakietowych i Artylerii 6 Brygady Wojsk Powietrzno-Desantowych w Krakowie, major Szymon Janicki, kap. w stanie spoczynku Tomasz Burnecki i st. kapral Rafał Tyc  – ratownik medyczny, dowódca sekcji w 2. Wojskowym Szpitalu Polowym we Wrocławiu, a także przedstawiciele 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
z 124 Batalionu Lekkiej Piechoty w Śremie oraz 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie: st. chor. sztab. Grzegorz Gatkowski,
st. chor. sztab. Mariusz Ciechanowski, plut. Krzysztof Kempa,
szer. Julia Stencel, szer. Maciej Stencel. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Rady Powiatu
w Ostrzeszowie – przewodniczącego Tomasza Maciejewskiego
i członkini Zarządu Powiatu Anny Mądrej.

Rys historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej wygłosił nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie Bartłomiej Matys.

Władze samorządowe powiatu ostrzeszowskiego oraz miasta
i gminy Ostrzeszów, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społeczno-politycznych, szefowie instytucji publicznych oraz jednostek organizacyjnych powiatu, harcerze, mieszkańcy oraz bohaterowie uroczystości – żołnierze,
w dniu 15 sierpnia 2024 roku złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera w Ostrzeszowie symbolicznie dając świadectwo patriotyzmu i szacunku dla historii Rzeczypospolitej Polskiej i oddając hołd pamięci tych, którzy poświęcili zdrowie i życie w imię niepodległości i jedności ojczyzny.

Organizatorem uroczystości był Powiat Ostrzeszowski wraz
z ostrzeszowskim Kołem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
z Bohdanem Ogrodowskim na czele.

Materiał nadesłała:
Magdalena Kulak
Pełnomocnik starosty ds. kontaktów z mediami

15.08.2024

Poznań uczcił Święto Wojska Polskiego

Na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Poznań, Dowódcy 2.Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Tomasza Jatczaka
Mszą Św. o godz. 9:00 w intencji Wojska Polskiego  w Kościele Garnizonowym przy ul. Samarzewskiego w Poznaniu
w dniu 15 sierpnia 2024 roku rozpoczęły się obchody

Święta Wojska Polskiego
oraz 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Natomiast główne obchody Święta rozpoczęły się o godz. 11:00
na Placu Wolności w Poznaniu, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosiła  wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk –
Wojewoda Wielkopolska oraz Dowódca Garnizonu.

Odczytano  Apel Pamięci, uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych  pod dyrekcją płk Pawła Joksy. oraz defilady pododdziałów, która od zawsze stanowi jeden
z najbardziej widowiskowych elementów tego typu uroczystości.

Wśród uczestników samorządowcy, kombatanci, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski oraz przedstawiciele
Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
płk. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW
oraz phm Piotr Pers – Członek Nadzwyczajny WZW.

Agata Sobczyk -Wojewoda Wielkopolska i phm. Piotr Pers Członek Nadzwyczajny WZW.

Zdjęcia nadesłał:
Piotr Pers

12.08.2024

Leszczyński batalion WOT
dostał sztandar.

W sobotnie południe, 10 sierpnia 2024 roku na Rynku w Lesznie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. 125. Leszczyński Batalion Lekkiej Piechoty im. ppłk. Bernarda Śliwińskiego otrzymał kopię sztandaru 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich.

125. Leszczyński Batalion Lekkiej Piechoty im. ppłk. Bernarda Śliwińskiego to formacja Wojsk Obrony Terytorialnej.
Imię ppłk. Bernarda Śliwińskiego batalion otrzymał w roku 2022. Rok później zawiązał się społeczny komitet ufundowania
dla batalionu kopii sztandaru 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich (dowódcą pułku był ppłk. Bernard Śliwiński).
W sobotę, 10 czerwca 2024 roku sztandar został oficjalnie wręczony żołnierzom 125. Leszczyńskiego Batalionu LP. Stało się to dokładnie 105 lat po tym, jak 6. Pułk Strzelców Wielkopolskich stacjonujący w Kościanie otrzymał sztandar od ówczesnego głównego dowódcy, generała broni Józefa Dowbora-Muśnickiego.
|

Ojcem chrzestnym kopii sztandaru został Jarosław Wawrzyniak, były starosta leszczyński, regionalista, pasjonat wojskowości,
a matką chrzestną – major Joanna Kiąca-Fryczkowska, żołnierka Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego,
która z powodów zdrowotnych (niedawno skończyła 97 lat)
nie mogła przybyć na uroczystość, dlatego zastępowała
ją córka Małgorzata Morkowska.

 W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, parlamentarzystów. Obecny był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański. Rodzinę patrona batalionu reprezentował jego wnuk, zakonnik – Brat Piotr Jordan Śliwiński.

Wśród zaproszonych gości Lucyna Wójcik Prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP we Włoszakowicach.

W uroczystości wzięli udział także phm Piotr Pers – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Materiał nadesłała:
Lucyna Wójcik
Zdjęcia: Lidia Matuszewska

06.08.2024

80. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego.

W dniu 1 sierpnia 2024 roku w Warszawskich obchodach 80.Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego wzięła udział

Major Joanna Kiąca-Fryczkowska

Uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierka AK,
iwięźniarka nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Pani Joanna jest członkiem Koła Gminnego Związku Kombatantów  RP i Byłych Więźniów Politycznych
we Włoszakowicach.

Rafał Trzeskowski – Prezydent miasta stołecznego Warszawy
z mjr Joanną Kiący – Fryczkowską

POZDRAWIAMY !

Zdjęcia nadesłała:
Lucyna Wójcik

03.08.2024

W Poznaniu w dniu 1 sierpnia 2024 roku  uczczono
80. Rocznicę Wybuch Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 17:00 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku,
na mocy rozkazu Komendanta Głównego AK, gen. Tadeusza Komorowskiego, pseud. „Bór”. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej. Planowane na kilka dni Powstanie Warszawskie upadło po 63 dniach walki.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. Jędrzej Solarski –
I Wiceprezydent Miasta Poznania.

Wśród uczestników samorządowcy, Kombatanci, harcerze mieszkańcy miasta Poznania.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Prezes WZW, która zapaliła znicz pamięci.

Zdjęcia:
Kazimierz Seredyński
Ł. Gdak
UW

03.08.2024

URODZINY !

W dniu 1 sierpnia 2024 roku z okazji 91. URODZIN życzenia  długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i pomyślności 
 przyjmowała Kol. Bernadeta Orłowska – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

W imieniu koleżanek i kolegów, członków Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych dostojnej Jubilatce życzenia złożył –
Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW.

W imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 życzenia złożyli – Tadeusz Musiał Prezes Zarządu Głównego o Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Oddział Wielkopolskiego TPPW.

Życzenia były również od Towarzystwa im Hipolita Cegielskiego
w Poznaniu, które przekazał Dominik Górny – Wiceprezydent THC.

STO LAT !!!

Zdjęcia:
Piotr Pers

03.08.2024

80.Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W dniu 1 sierpnia 2024 roku w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę
„Wielkopolscy harcerze w Powstaniu Warszawskim”,
przygotowana przez IPN wspólnie z Komendą Chorągwi Wielkopolskiej ZHP oraz członków Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Podczas uroczystości głos zabrali:  Agata Sobczyk Wojewoda Wielkopolska oraz w imieniu twórców wystawy: prof. UAM dr hab. Marek Mikołajczyk, przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP i dr hab. Rafał Reczek – Dyrektor Poznańskiego oddziału IPN.

cyt.:”Ta wystawa, upamiętniająca bohaterstwo bojowników
w harcerskich mundurach, wyraża niepodległościowe dążenia Polaków, Dołącza do tych wszystkich wydarzeń, spotkań
i uroczystości, które dzisiaj poświęcamy pamięci ludzi szczególnie zasłużonych dla polskiej niepodległości” – mówiła Agata Sobczyk Wojewoda Wielkopolska.

Agata Sobczak – Wojewoda Wielkopolska

Wśród powstańców byli żołnierzy AK oraz wielkopolscy harcerze. Starsi walczyli z bronią w ręku, harcerki i młodsi harcerze pełnili funkcje pomocnicze – organizowali pocztę powstańczą, przekazywali informacje, zajmowali się rannymi.

Na 18 planszach zamieszczono informacje m.in. o udziale ZHP
w powstaniu warszawskim.

Wśród uczestników Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Zdjęcia:
phm. Piotr Pers

31.07.2024

Informujemy, iż Wielkopolski Zarząd Wojewódzki
Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
realizuje zadanie publiczne,

wydanie publikacji – INFORMATORA – WZW za okres I – VI 2024, które zostanie

 „Sfinansowane ze środków budżetowych
Miasta Poznania”

 Wielkopolski  Zarząd  Wojewódzki  Związku Kombatantów  RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu kolejny raz wydaje  NFORMATOR, tym razem za okres  styczeń – czerwiec 2024 roku.
INFORMATOR jest optymalną formą informacji  z naszej strony,  stanowi również istotną formę SPRAWOZDANIA z pracy Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP. Redagowany i wydawany przez nas INFORMATOR WZW ZKRP
i BWP w Poznaniu, ujmuje wydarzenia,  w ujęciu Historyczno – Kulturalnym, a wynikającym z STATUTU naszego Związku,
czyli „Zachowanie w Pamięci” dziejowych  przeżyć  „Kombatantów”, skierowanych do młodego pokolenia Polek i Polaków,
w walce o uzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny.

W treści INFORMATORA  już na stałe wprowadziliśmy dział
pt. „Wydarzenia w mieście Poznaniu”, gdzie przedstawiamy kolejne  wydarzenia w mieście Poznaniu nawiązujące do zdarzeń okresu
II Wojny Światowej, co więcej nawiązujemy do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919.W dziale „Oficyna Wydawnicza” mówimy nie tylko   o kolejnych  wydawnictwach Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego,
ale także o ich wznowieniu w wydaniu uzupełniającym.

Przedstawiamy działaczy WZW pracujących na rzecz Kół i w Kołach,
ich życiorysy i historię.
Informacyjnie przedstawiamy wykazy osób odznaczonych
i wyróżnionych członków, sympatyków i przyjaciół oraz  instytucji,
w tym m.in. jednostkom samorządu terytorialnego, szkół zasłużonych dla naszego Związku, ale przede wszystkim
za całokształt działalności na rzecz środowiska kombatanckiego.

Wspominamy Kolegów i Koleżanki,
którzy „ Odeszli na Wieczną Wartę”.

Poprzez wskazówki zawarte w  INFORMATORZE, chcemy ułatwić naszym członkom: Kombatantom oraz wdowom i wdowcom po nich dostęp do szeregu informacji dotyczących naszej organizacji i wynikających z przynależności uprawnień.

Jednak najważniejszą częścią INFORMATORA  WZW są fakty widziane okiem obiektywu, prezentujące najważniejsze wydarzenia z bogatej historii
Miasta Poznania.
Przedstawia również pracę,  bieżącą członków naszych Kół Kombatanckich, członków Zarządu Wojewódzkiego w ujęciu „reporterskich opisów i fotograficznym obrazie spotkań i obchodów rocznicowych świąt państwowych organizowanych przez władze samorządowe i państwowe przy „pomnikach pamięci narodowej”.
Ta dokumentacja stanowi dla naszego Związku ważną część dorobku historycznego środowiska kombatanckiego w mieście Poznaniu
jak i w województwie poprzez  podejmowane przez nas inicjatywy spotkań historycznych ,
tym samym promowanie naszych publikacji.
Udokumentowane jest nasze uczestnictwo w wydarzeniach historycznych miasta Poznania  takich jak  informacje dot. Bohaterów  Akcji „Bollwerk”, zakończenia okupacji niemieckiej, walk o Poznań i wyzwolenia Poznania
albo Bitwy o Monte Cassino.
Wspominamy też Powstanie Poznańskiego Czerwca´ 56.

INFORMATOR służyć będzie także pielęgnowaniu regionalizmu wielkopolskiego.

Całkowita wartość zadania publicznego sfinansowana przez Miasto Poznań wynosi 10.000,00 złotych.

22.07.2024

Major Joanna Kiąca-Fryczkowska obchodziła swoje 97 urodziny.

Uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierka AK
i więźniarka nazistowskich obozów koncentracyjnych,
między innymi w Ravensbrück, a po wojnie lekarka.
Od 1977 r. mieszkanka Leszna, swój piękny jubileusz
w dniu 4 lipca 2024 roku świętowała w gronie najbliższych –
Córki Małgorzaty, przedstawicieli lokalnych władz i  organizacji kombatanckich.

Joanna Kiąca-Fryczkowska cały czas aktywnie działa w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i bierze czynny udział w uroczystościach państwowych i patriotycznych. Szczególnie ceni spotkania z młodzieżą, propagując etos obrony ojczyzny i służby wojskowej.

Zgromadzeni z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością składali życzenia kolejnych lat w zdrowiu, a także dziękowali za wspaniałą postawę, za jej wierność Ojczyźnie, odwagę, a potem wieloletnią pracę w charakterze lekarza.

Wśród Gości ppłk Wojciech Gosiewski – Dowódca
125 Leszczyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty

oraz
Lucyna Wójcik – Prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach.

i Marek Wąsowicz – Wójt Gminy Włoszakowice
oraz Jarosław Zielonka – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach.

GRATULUJEMY !!!

12.07.2024

W Poznaniu uczczono ofiary ludobójstwa.

W dniu 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów
z OUN i UPA.

Uroczystości w Poznaniu odbyły się tradycyjnie przy kościele oo. Dominikanów, gdzie w intencji ofiar modlono się podczas Mszy Św. Następnie w krużgankach klasztoru uczestnicy złożyli kwiaty
pod tablicą upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP
z dnia 22 lipca 2016 roku.

Największych zbrodni dokonano w niedzielę 11 lipca 1943 r.
w zachodniej części Wołynia, kiedy nastąpiła skoordynowana akcja OUN(b)-UPA”.

ZNICZ PAMIĘCI zapaliła w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Bernadeta Orłowska – Prezes WZW.

08.07.2024

W dniu 05 lipca 2024 roku, ppor. Władysław Kaganek – Prezes
Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Kotlinie wraz z Leszkiem Bajda – Sekretarzem kotlińskiej organizacji, złożyli wizytę w gabinecie nowo wybranego Wójta Gminy Kotlin Pawła Wyremblewskiego
z propozycją współpracy merytorycznej w zakresie organizacji imprez patriotycznych. Wizyta stanowiła doskonały moment
do wręczenia Pawłowi Wyremblewskiemu specjalnego Listu Gratulacyjnego od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
w Poznaniu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z okazji zwycięstwa w wyborach i objęcia zaszczytnej funkcji wójta. Obydwie strony zapewniły siebie o wzajemnej współpracy i kultywowaniu tradycji oręża żołnierza polskiego wśród młodego pokolenia Polaków.

Materiał nadesłał:
Leszek Bajda

30.06.2024

68. ROCZNICA POWSTANIA POZNAŃSKIEGO CZERWCA ’56.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zaprosiło
do zwiedzania swoich wnętrz, które przenoszą zwiedzających
w realia lat 50.  XX wieku, a multimedialna ekspozycja
– ponad 200 fotografii, liczne nagrania dźwiękowe, wiele wartościowych eksponatów – tworzy szczególną opowieść
o historii pierwszego buntu społeczeństwa PRL-u.

W miejscach pamięci, przy tablicach i pomnikach
przypominających zdarzenia i ofiary z 1956 roku
odbywały się przez cały piątek w Poznaniu uroczystości
związane z 68. rocznicą Poznańskiego Czerwca ’56.

Już w dniach 20 i 23 czerwca w miejscach upamiętniających wydarzenia Czerwca ’56 m.in. przedstawiciele władz
Miasta Poznania, Kombatanci złożono kwiaty m.in.:

– pod Pomnikiem Adwokatów – Obrońców Bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 przy zbiegu ul. Solnej
i ul. S. Hejmowskiego,
– pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Aresztu Śledczego w Poznaniu przy ul. Młyńskiej 1,
– pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu przy ul. A. Mickiewicz 2,
– pod tablicą pamiątkową Romka Strzałkowskiego
przy ul. Strzałkowskiego 2,
– pod tablicą pamiątkową Petera Mansfelda przy ul. Mansfelda 15.

Obchody w dniu 28 czerwca 2024 roku rozpoczęto złożeniem kwiatów:
– pod tablicą pamiątkową – przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski przy ul. 28 Czerwca 1956
nr 223/229,
– pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Poznańskim Czerwcu’56przy gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej/
pl. M. Skłodowskiej-Curie 5,
– pod tablicą pamiątkową ZNTK S.A. przy ul. Roboczej 4
– pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni MPK
przy ul. Gajowej,
– pod tablicą pamiątkową przy skwerze im. Trzech Tramwajarek,
– pod tablicą pamiątkową na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kochanowskiego 2A

Uroczystości odbyły się również przy bramie głównej H. Cegielski – Poznań S.A. – ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229.

Główne uroczystości w dniu 28 czerwca 2023 r. odbyły się przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56.

 28 czerwca ’56 roku w Poznaniu rozpoczął się strajk powszechny, który szybko przerodził się w walki uliczne robotników ze służbą bezpieczeństwa i wojskiem.
Protestujący domagali się prawa, wolności i chleba.
Władza zdecydowała się na użycie broni. Było ponad 70 zabitych
i kilkuset rannych. Do dziś dokładna liczna ofiar nie jest znana.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ofiar Czerwca  ’56 w Kościele o.o. Dominikanów w Poznaniu.
Bezpośrednio po Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Poznańskiego Czerwca 956 na pl. A. Mickiewicza.

Tradycyjnie dźwięk syren alarmowych oznajmił zebranym rozpoczęcie uroczystości.

Na pl. Adama Mickiewicza zgromadzili się uczestnicy tamtych wydarzeń, a śród nich Aleksandra Banasiak,  przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, służb mundurowych, członkowie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska, związkowcy
z poznańskich firm oraz poznanianki i poznaniacy.

Odśpiewano  Hymn Państwowy, następnie głos zabrał
Tomasz Siemoniak – Szef MSWiA zauważył, że to, co się wydarzyło 68 lat temu w Poznaniu ma dwa wymiary: „ten wymiar poznański, wielkopolski – rany, potem blizny; śmierć, tragedia, rodziny bez synów, braci, mężów; tragedia, która zaciążyła nad miastem na wiele dziesiątków lat, ale ma też wymiar szerszy,
który zmienił historię tej części świata”. „To było pierwsze wystąpienie przeciwko władzy komunistycznej…. „Zaczęło się wszystko tu, w Poznaniu, także jeśli chodzi o cały blok komunistyczny. I w 1968 roku, i w 1970, w 1976 roku,
i gdy powstawał wielki ruch Solidarności, który zmienił wszystko
w życiu Polaków również innych mieszkańców Europy
Środkowej i Wschodniej.
Wszyscy się odwoływali właśnie do 1956 roku” – powiedział /przytoczono za PAP/.

Następnie swój udział w wydarzeniach Czerwca ’56. Wspominał Jerzy Majchrzak – Przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”.

Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”
Jarosław Lange podkreślił podczas uroczystości,
że ogniwem, który łączy rok 1956 i 2024 są dwie fundamentalne sprawy: godność i wolność. Apelował o wolność od nienawiści. 

Gospodarz uroczystości Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania dziękował bohaterom Czerwca.

 „Gdyby nie wasza determinacja świat byłby gorszy. Zryw z 1956 roku nie wywrócił komunizmu w Polsce i w Europie, lecz gdyby nie on, nieludzki system trwałby dłużej
i byłby jeszcze okrutniejszy. Polskie powojenne miesiące: Czerwiec, Marzec, Grudzień, Sierpień kruszyły totalitarną skałę,
krok po kroku powiększając przestrzenie wolności. Zatem jeśli dzisiaj czujemy się wolni, to również dzięki wam” – powiedział / przytoczone za PAP/.

Uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć  bohaterów Poznańskiego Czerwca.

 Następnie delegacje kombatantów, władz miasta i województwa oraz wielkopolskich polityków złożyły kwiaty przed pomnikiem Czerwca ’56.


W imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
hołd bohaterom , składając wiązankę kwiatów oddała
Janina Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego.

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM !!!

Jagoda Pawlik
Zdjęcia:
Piotr Pers
Mieczysław Pawlik

25.06.2024

STUKOT ’56
ODGŁOSY  CZERWCA

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Grupa MTP
wraz z Partnerami po raz kolejny zaprosili na
Galę III edycji Nagrody Stukot ’56

Laureatom wręczono statuetki w kształcie okuloka – robotniczego drewniaka. Stukot ’56 to symboliczna inicjatywa, która ma na celu upamiętnić bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956
i wyróżnić osoby, które w dzisiejszych czasach kontynuują ich dzieło, propagując wartości wolności, godności i praw człowieka.

Patronat Honorowy nad konkursem sprawują żyjący wśród nas Bohaterowie Czerwca 1956.

Przemysław Terlecki – Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podkreślił w swoim wystąpieniu,
iż Nagroda Stukot ’56 jest wyjątkowa, ponieważ świadczy o sile rażenia historii: „Dzisiaj, po 1956 roku możemy nagrodzić bohaterów, dla których tamte ideały są nadal ważne”.

 Laureatami III edycji Nagrody Stukot ’56 zostali:

Zwycięzcy w kategorii O BOGA: Zespół Siewcy Lednicy

Zwyciężczyni w kategorii ZA WOLNOŚĆ: prof. Hanna Suchocka

Zwycięzcy w kategorii PRAWO I CHLEB: Zupa na Głównym (inicjatywa społeczna – wolontariusze)

Z ramienia Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu w uroczystości wziął udział
płk. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW.

Zdjęcia:
Joanna Karczmarska
UM Poznań

25.06.2024

W dniu 25 czerwca 2024 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w sali im. Hipolita Cegielskiego

odbyło się spotkanie okolicznościowe w związku z promocją czwartej części książki pt. „Opowiem Ci o Wojnie”
autorstwa Pani Elżbiety Kaźmierskiej.

Książka została wydana m. in. przez Szkołę Podstawową Nr 22
im. Adama Tytusa Działyńskiego w Poznaniu
pod Patronatem Honorowym Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Wśród uczestników Świadkowie II Wojny Światowej i ich Rodziny.

Głos zabrał Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP, wspominając swojego ojca Karola Mikołajewskiego, jednego z bohaterów publikacji.

Autorka Elżbieta Kaźmierska w krótkich słowach przybliżyła wspomnienia obecnych na spotkaniu bohaterów, w tym  Stanisławy Dudek zd. Walińska, Aliny Kusik zd. Grzędowskiej,
czy Bolesława Kleczewskiego.

Wspólna fotografia podsumowała spotkanie, pełne wspomnień
i wzruszeń. Uczestnicy z rąk Pani Kaźmierczak otrzymali książki.

Były również serdeczne podziękowania dla autorki.

GRATULUJEMY !!!

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik
Dorota Betleja

23.06.2024

W dniu 23 czerwca 2024 roku na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Biedrusku odbyły się uroczystości
z okazji 105.Rocznicy Święta Niepodległości Wielkopolski
oraz 5.Rocznica odsłonięcia Narodowego Panteonu
Powstańców Wielkopolskich.

Na uroczystość zaprosili organizatorzy:
– Pan Grzegorz Wojtera – Wójt Gminy Suchy Las,
– płk dypl. Rafał Matera – Komendant CSWL,
– Ks. Tomasz Ibsz – Proboszcz Parafii Biedrusko,
– Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu,
– Stowarzyszenie Biedrusko,
– Zespół Pałacowo – Parkowy w Biedrusku Fundacja Rodzinna,
– Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Uroczystości rozpoczęły się wojskową Mszą Św. za Ojczyznę.

Następnie uczestnicy przemaszerowali do Panteonu.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz wciągnięciem flagi na maszt.

W imieniu organizatorów Gości powitała Monika Urbańska – prowadząca uroczystość.

Zebranych powitał również dr inż. Jan Kucharski – gospodarz Zespołu Pałacowo – Parkowego w Biedrusku.

Pod czas uroczystości przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych : Bernadeta Orłowska _ Prezes WZW ZKRP i BWP, Mariusz Mikołajewski – I Wiceprezes WZW
oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Sekretarz Prezydium WZW, Przewodnicząca Komisji ds. Odznaczeń i Wyróżnień WZW
wręczyli odznaczenia Związkowe.

Odznaką „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”, za kultywowanie pamięci
o Ojcach Polskiej Niepodległości i Wolności został odznaczony:

Prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk – historyk, specjalizujący
się w dziedzinie wojskowości, pracownik naukowy Uniwersytetu
im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjator Powstania Narodowego Panteonu Powstańców Wielkopolskich w Biedrusku, który zaprojektował Ścieżkę Ojców Polskiej Niepodległości
i Wolności w Biedrusku „Od Niewoli do Wolności”.

Kombatanckim Krzyżem Pamięci został uhonorowany
kmdr Ryszard Majorczyk – Wiceprezes Zarządu koła Nr 20 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, który był czynnym i ofiarnym działaczem, pełnym inicjatyw w działalność kombatancką
oraz propagator zaangażowany w popularyzowanie wartości historycznych naszej ojczyzny, działając m.in. na rzecz
Koła ZKRP i BWP w Stęszewie, będąc jednocześnie członkiem Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego brał udział
w wielu uroczystościach organizowanych przez władze samorządowe oraz Związku.

 

GRATULUJEMY !!!

Następnie został odczytany Apel Poległych
oraz usłyszeliśmy salwę honorową.
Po czym uczestnicy złożyli kwiaty w Panteonie.

Delegacja Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów  Politycznych w Poznaniu
w składzie Bernadeta Orłowska, Mariusz Mikołajewski z wnukiem Jakubem, Janina Jagoda Felsmann–Pawlik , Wojciech Rabski
oraz kmdr Ryszard Majorczyk złożyła kwiaty
oraz zapaliła „Znicz Pamięci”.

Później uczestnicy z orkiestrą na czele spacerowali ścieżką
„Ojców Polskiej Niepodległości” : Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Stanisława Taczaka, Ignacego Jana Paderewskiego,
gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego
oraz Ojciec Świętego Jana Pawła II.

Uroczystości zakończyło spotkanie przy kawie, które umilił występ zespołu RETRO śpiewając Bogusław Olejniczak – Prezes Koła ZKRP i BWP Jeżyce-Północ wraz z akordeonistą przypomniał szereg patriotycznych piosenek, m. in. Piechota, Legiony,
Dziś do Ciebie, Deszcz Jesienny, Szumi Dokoła Las,
czy Czerwone Maki pod Monte Cassino.

Jagoda Pawlik
Zdjęcia:
Dorota Betleja

21.06.2024

100 – LAT

W dniu 19 czerwca 2024 roku 100 Urodziny obchodził
Pan Władysław Broński – KOMBATANT.

Władysław Broński urodził się 19.06.1924 r. w miejscowości Jankowo Młyn, powiat poznański.
Był dziewięcioletnim dzieckiem Pelagi I Andrzeja. Edukację
4-letnią zakończył w miejscowości Klony, koło Kostrzyna Wlkp.
W roku 1936 zamieszkał z calą Rodziną w miejscowości Ługowiny, gdzie zastała Go II Wojna Światowa.

Do 1944 roku pracował w majątku niemieckim Ługowiny.
W tym też roku został wywieziony na przymusowe roboty,
przy kopaniu rowów przeciwpancernych do miejscowości Czacz. Potem Włocławek. W styczniu 1945r. Wrócił do domu. W czerwcu 1945 r. został zmobilizowany do wojska Polskiego – I Dywizja Kościuszki. Ukończył Szkołę Podoficerską w Sielcach. Po szkole, w stopniu kaprala, odbył kurs rusznikarski. Powrót do pułku do Modlina. Jednostka walczyła z partyzantami Ukraińskimi. Przebywał między innymi w Lesku, w Bieszczadach.
Służba była bardzo trudna i niebezpieczna.

Za udział w walkach odznaczony Medalem Zwycięstwa
i Wolności, a także Odznaką Grunwaldzką.

Zdemobilizowany w sierpniu 1947r . W czerwcu 1950 r. zawarł Związek małżeński z Marianną zd. Sobiak i zamieszkał
w Poznaniu.
Pracował jako tokarz narzędziowy w kilku poznańskich zakładach. Najdłużej , bo 40 lat w Poznańskiej Fabryce Łożysk Tocznych, gdzie przeszedł na emeryturę w 1984 r. Jako mistrz zawodu, przygotował do pracy kilka pokoleń mlodych osób.
Wychował trójkę dzieci, czworo wnucząt i czworo prawnucząt.
Od 2007 r. jest wdowcem.
Jego największym hobby był rower, teraz książki
i dbałość o ogród.

Z ramienia Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu życzenia wielu lat w dobrym zdrowiu, poczuciu właściwie spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i wszelkiej pomyślności
w życiu rodzinnym i osobistym złożył
płk nawig.  dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes WZW.

W gronie Rodziny Pan Władysław został uhonorowany Kombatancką Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa 1918”
nadaną przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie.

GRATULUJEMY!

Zdjęcia:
Anna Szymczak

21.06.2024

PODZIĘKOWANIA

 W dniu 21 czerwca 2024 roku podczas uroczystego apelu zakończenia roku szkolnego 2023/2024
w Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji  Edukacji Narodowej
w Poznaniu

płk. nawig. dr hab. Józef Zieliński – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w ramach podziękowań za dotychczasową współpracę na ręce
Pani dr Małgorzaty Nawojczyk – Bolewskiej – Dyrektorki Szkoły
przekazał Medal SEMPER MEMORES ERIMUS
„Zawsze Będziemy Pamiętać” wraz z AKTEM NADANIA.

Ponadto  Kol. Józef Zieliński wręczył podziękowania
i przekazał wyrazy szacunku za aktywną pomoc
w wydarzeniach organizowanych przez naszą organizację
Pani Lidii Torzewskiej – Kulas – Wicedyrektor ZSM im. KEN

oraz nauczycielom Panu Patrykowi Andrzejewskiemu
i Jackowi Dalekiemu.

Uczniowie – Kadeci klas mundurowych niejednokrotnie stanowili
POCZET SZTANDAROWY wystawiany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
podczas uroczystości naszego Związku.
Byli wśród nich:
Anastazja Balcerzak, Marianna Bagrowska,
Adrianna Grabianowska,
Katarzyna Fryc, Dawid Najda, Julia Thiel.
W ramach podziękowań KADECI otrzymali
MŁODZIEŻOWE CERTYFIKATY
ASYSTY HONOROWEJ SZTANDARU

GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY !!!

Zdjęcia nadesłała:
Lidia Torzewska – Kulas

21.06.2024

PODZIĘKOWANIA

W dniu 21 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół Komunikacji
im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu Bernadeta Orłowska – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w ramach podziękowań za dotychczasową współpracę na ręce
Ryszarda Pyssy – Dyrektora Szkoły przekazała
Medal SEMPER MEMORES ERIMUS „Zawsze Będziemy Pamiętać” wraz z AKTEM NADANIA.

Uczniowie Szkoły stanowią POCZET SZTANDAROWY wystawiany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu podczas uroczystości naszego Związku.

Ponadto dla Marka Nowaka – nauczyciela ZSK przekazała podziękowania i wyrazy szacunku za aktywną pomoc
w wydarzeniach organizowanych przez naszą organizację.

DZIĘKUJEMY !
GRATULUJEMY !

Zdjęcia nadesłał:
Marek Nowak

21.06.2024

WYRÓŻNIENIE

W dniu 21 czerwca 2024 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie w pow. złotowskim odbył się uroczysty apel zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Podczas uroczystości Roman Grzebel – członek Wielkopolskiego  Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych
Więźniów Politycznych w Poznaniu miał zaszczyt  wręczyć
w „Uznaniu zasług w krzewieniu pamięci o bohaterskich czynach
w walce o Niepodległość Ojczyzny”,
medal SEMPER MEMORES ERIMUS „Zawsze Będziemy Pamiętać” wraz z AKTEM NADANIA dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie.

Medal odebrał Pan Grzegorz Kolera dyrektor Szkoły w obecności:  Pana Patryka Wruk Starosty Złotowskiego, Pana mjr Jarosława  Łojek z-ca d-cy 122 Batalionu Lekkiej Piechoty  w Dolaszewie, Pana ppor. Marcina Formella z Wojskowego Centrum Rekrutacji
w Pile, grona pedagogicznego, uczniów i kadetów

oraz zaproszonych gości.

Pamiątkowe zdjęcia przedstawiają dumę i wzruszenie,
jakie towarzyszyły momentowi przekazania tego wartościowego wyróżnienia społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Złotowie.

Materiał nadesłał:
Roman Grzebel

Zdjęcia:
– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie,
– Anna Bartko Starostwo Powiatowe w Złotowie.

 

Msza Święta w intencji

śp. MIROSŁAWA  GRZĘDOWSKIEGO

zostanie odprawiona
dnia 9 lipca 2024 r. o godz. 8:00
od Koleżanek i Kolegów
Z Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu

w Kościele pw. Św. Marcina
ul. Św. Marcina 13
w Poznaniu

oraz

Msza Święta w intencji

śp. MIROSŁAWA  GRZĘDOWSKIEGO

zostanie odprawiona
dnia 11 lipca 2024 r. o godz. 8:00
od Członków Miejsko-Gminnego Koła
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Odolanowie

w Kościele pw. Św. Marcina
ul. Św. Marcin 13
w Poznaniu

20.06.2024

PAMIĘTAMY !

Członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu przy grobach nieżyjących Kolegów zapalili „znicze pamięci”.

Płk. pilota HIERONIMA  KOWALSKIEGO – Wiceprezesa WZW

oraz

EUGENIUSZA  ŚLIWIŃSKIEGO – członka Prezydium WZW

Zdjęcia:
Jagoda Pawlik

20.06.2024

PAMIĘTAMY

Członkowie Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie pamiętają
o Powstańcach Wielkopolskich.
W dniu 16 czerwca 2024 roku wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej zorganizowali wycieczkę
szlakiem walk Powstańców Wielkopolskich
na froncie południowo – zachodnim.

Krótki fotoreportaż:

Wśród uczestników Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła Ostrzeszowskiego oraz Stanisław Grzesiak – Wiceprezes Koła
ZKRP i BWP w Ostrzeszowie przy obelisku upamiętniającym śmierć powstańca Jana Kotowicza w Szklarce Myśliniewskiej.

Doruchów – kaplica rodowa członków rodu gen. Stanisława Thiela, o gen. S. Thielu i Jego rodzinie opowiada Bohdan Ogrodowski.

Obelisk w Grabowie nad Prosną poświęcony powstańcom.

Siedlików – o powstańcach z tej wsi i okolic opowiada Stanisław Grzesiak. Do powstania z tej miejscowości i okolic przystąpiło
52 mieszkańców.

Obelisk i grób powstańca Idziego Roszykiewicza w Mikstacie.

Materiał nadesłał:
Bohdan Ogrodowski

19.06.2024

WYRÓŻNIENIE

W dniu 18 czerwca 2024 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu zostaliśmy uhonorowani 
MEDALEM ZA ZASŁUGI dla KOŁA NR 20
Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych
Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z rąk kmdr por. Ryszarda Majorczyka – Wiceprezesa Zarządu Koła Nr 20 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ MEDAL  wraz z AKTEM NADANIA  przyjęła Bernadeta Orłowska – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.GRATULUJEMY !

18.06.2024

100. rocznica urodzin mieszkanki gminy Kwilcz

  Ta wyjątkowa i piękna okoliczność nie zdarza się często.
100 lat życia to piękny wiek i tylko nielicznym dane jest doczekać tak zacnego jubileuszu.

           23 maja 2024 r. nasza kol. Joanna Pupka,
mieszkanka Lubosza, obchodziła swoje setne urodziny.

Z tej okazji wizytę Jubilatce złożył Stanisław Mannek
Wójt Gminy Kwilcz, Weronika Polińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz delegacja Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Kwilczu z prezesem Ryszardem Paluszakiem i sekretarzem koła Władysławem Ogrodowczykiem.

            Wójt składając najserdeczniejsze życzenia szczęścia
i wszelkiej pomyślności oraz wielu kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu, wśród najbliższych, w atmosferze miłości i wsparcia, wręczył Szanownej Jubilatce kosz kwiatów i prezent z tej okazji.

            Natomiast prezes ZK RP i BWP Ryszard Paluszak  oprócz życzeń, kwiatów, prezentu odczytał życzenia otrzymane
od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

            Chóralnie Jubilatce odśpiewano 200 lat !

Materiał: Ryszard Paluszak
Zdjęcia: Jakub Melcer

18.06.2024

Narodowe Święto Konstytucji w Kwilczu.

        Tegoroczne gminne obchody 233. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji odbyły się w słoneczny
piątek 3 maja 2024 roku.

        Po mszy w miejscowym kościele parafialnym, odprawionej przez ks. Adriana Urbaniaka z Pniew,

uczestnicy spotkali się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie przemówienie wygłosił wójt
Stanisław Mannek.

Młodzi adepci pożarnictwa dokonali zmiany warty honorowej
i oficjalnie wciągnęli na maszt flagę państwową.

Związek Kombatantów  RP i Byłych Więźniów Politycznych
– Koło Gminne w Kwilczu reprezentował poczet sztandarowy
oraz delegacja składająca wiązankę kwiatów na czele z prezesem kwileckiego koła Ryszardem Paluszakiem.

Materiał: Ryszard Paluszak                                                                                  Zdjęcia: Jakub Melcer

 14.06.2024

Pamięć o wielkim Polskim patriocie
ks. Maksymilianie Grochowskim.

Na zaproszenie Pani Barbary Krzemińskiej dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Maksymiliana Grochowskiego, uczniów i grona nauczycielskiego  w Głubczynie, w gminie Krajenka w pow. złotowski,  Roman Grzebel członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego  ZKRP i BWP
w Poznaniu  uczestniczył

w dniu 12 czerwca 2024 roku w Święcie Szkoły.

W 42. rocznicę nadania szkole imienia ks. Maksymiliana Grochowskiego społeczność szkoły spotkała się, by świętować.
Po mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Mirosława Krupińskiego udano się, by oddać Cześć i  Pamięć ks. Maksymilianowi  Grochowskiemu spoczywającemu przy kościele.

Był prezesem Polsko Katolickiego Towarzystwa Szkolnego
w Niemczech, brał czynny udział w przygotowaniu  Powstania Wielkopolskiego  na tzw. Pograniczu (w powiecie  złotowskim).
Po śmierci ks. dr Bolesława Domańskiego, pełnił funkcję prezesa
V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech i Polskiego Towarzystwa Szkolnego.

Na początku września 1939 r. został aresztowany. Zamęczony  za wierność prawdzie przez hitlerowców w areszcie Albatros w Pile. Zmarł 7 listopada 1939 r. w szpitalu  sióstr Boromeuszek w Tucznie w pow. wałeckim. Potajemnie pochowany przez hitlerowców. Ekshumowany po II wojnie światowej i pochowany z godnością
w 1947 roku przy kościele parafialnym w Głubczynie
w pow. złotowskim.

Następnie uroczystości odbyły się  na sali gimnastycznej.
Podczas  uroczystości  Roman Grzebel członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego przekazał  dla  Publicznej Szkole Podstawowej w Głubczynie publikacje Związku Kombatantów
w Poznaniu,  które odebrała Pani Barbara Krzemińska
oraz ks. proboszcz Mirosław Krupiński.

     W uroczystości oprócz społeczności szkolnej udział wzięli przedstawicielki rady rodziców.

Zdjęcia:
Magdalena Bator
Publiczna Szkoła Podstawowa
ks. Maksymiliana Grochowskiego
w Głubczynie

13.06.2024

GRATULACJE !!!

W dniu 13 czerwca 2024 roku GRATULACJE  od Pana Marka Wąsowicza – Wójta Gminy Włoszakowice oraz Pani Karoliny Chleboskiej – Sekretarz Gminy przyjęła Kol. LUCYNA WÓJCIK
– Prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszakowicach
w związku z uhonorowaniem przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI.

Pani Lucyna Wójcik – uprawnienia kombatanckie uzyskała z tytułu pobytu w obozie przesiedleńczym w Łodzi.
Jako Prezes, społecznik i patriotka otacza szczególną opieką wszystkich członków Koła we Włoszakowicach.
Uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych
na terenie Gminy Włoszakowice, gdzie wraz z członkami Koła stanowi Poczet Sztandarowy.
Jest czynnym i ofiarnym działaczem, pełnym inicjatywy
w działalność kombatancką oraz propagatorem szczerze zaangażowanym w popularyzowanie wartości historycznych naszej ojczyzny.
Prężnie działającą i rozwijającą swoje pasje. Już w 1964roku była założycielem i pierwszą przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zaborówcu gm. Wijewo, gdzie kontakt nie ustaje.

Posiada m.in. odznaczenia „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”
oraz Medal „Pro Patria”

GRATULUJEMY !!!

Zdjęcia:
Amadeusz Apolinarski

12.06.2024

W dniu 11 czerwca 2024 roku w Domu Żołnierza w Poznaniu odbyło się posiedzenie Plenarne Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Spotkanie otworzył i poprowadził Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


Dziękując za przybycie Pan Mikołajewski powitał zaproszonych Gości:

– Panią Elżbietę Sadzyńska – Sekretarz Generalną Zarządu Głównego ZKRP i BWP,
– Pana Krzysztofa Rinasa – Dyrektora Biura Zarządu Głównego ZKRP i BWP.

Szczególnie serdecznie powitał wszystkich obecnych członków Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Prezesów Kół Miasta Poznania i Prezesów Kół byłego powiatu gnieźnieńskiego, międzychodzkiego, obornickiego, średzkiego, śremskiego, szamotulskiego oraz  poznańskiego.

Następnie przedstawił porządek obrad posiedzenia:
1. Informacja nt. działalności WZW w okresie od ostatniego posiedzenia plenarnego.
2. Omówienie problematyki działania Kół Związku.
3. Prelekcja płk. nawig. dr. hab. Józefa Zielińskiego  pt. „Historia Lotnictwa Polskiego po II Wojnie Światowej w falerystyce”.
3. Dyskusja.
4. Sprawy organizacyjne.

Jako pierwsza zabrała głos Janina Felsmann-Pawlik  – Członek Zarządu WZW przypominając zebranym o:

  1. Możliwości składania wniosków o nadanie odznaczeń przez Zarząd Główny ZKRP i BWP i tak:

–  Za Wybitne Zasługi dla ZKRP i BWP – dla posiadaczy odznaczenia „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”
Za Zasługi dla ZKRP i BWP,
Gwiazda Pamięci „Polska Niepodległa 1918”,
Medal „PRO PATRIA”.

Odznaczenia przyznawane przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki ZAKRP i BWP w Poznaniu:

  • Kombatancki Krzyż Pamięci (na rewers) , KOMANDORIA, oraz KKP dla Instytucji  z Aktem Nadania, oprawiony w ramce.
  • Medal SEMPER MEMORES ERIMUS – „Zawsze Będziemy Pamiętać” –przede wszystkim dla młodzieży , nauczycieli, szkół, oraz grup rekonstrukcyjnych.
  • KOMBATANCKI CERTYFIKAT PAMIĘCI (wersja papierowa
    i w oprawie szklanej) oraz
  • DYPLOMY, GRATULACJE.
    2. Podkreśliła, iż składki członkowskie za rok 2024 wynoszą 50,00 dla podopiecznych i 60,00 złotych dla Kombatantów.
    3. Poinformowała zebranych, iż jeszcze w czerwcu br.
    będzie wysłane pismo dot. RAPORTu  KASOWego
    za I półrocze 2024 r.
    4. 
    Przypomniała zebranym, iż
    – nadal istnieje możliwość wysyłania wniosków o jednorazową pomoc pieniężną, oraz
    wniosków o mianowanie na wyższy stopień wojskowy podoficerów i oficerów –Ustawa z dnia 11 marca 2022 roku
    o obronie Ojczyzny.

Wnioski składamy na podstawie Art. 140 pkt 6  podpunkt  4,
który brzmi:
W uznaniu zasług za wykonywanie prac lub zadań na rzecz obronności państwa, w tym tych którzy:

a/ działają lub działali w organizacjach pozarządowych, wykonując działania o charakterze obronnym, edukacyjno – wychowawczym lub w zakresie bezpieczeństwa publicznego.

 5. W wielkim skrócie omówiła USTAWĘ z dnia 22 listopada 2018 roku o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – która określa zasady sprawowania opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski lub w obronie niepodległości i granic suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc udział w wojnach, działaniach zbrojnych i niepodległościowych oraz powstaniach narodowych w okresie od 1768 r. do 1963 r.;
IPN prowadzi ewidencję grobów weteranów walk o wolność
i niepodległość Polski, zwaną dalej „ewidencją”, która obejmuje groby weteranów walk o wolność i niepodległość Polski znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polski i poza Jej granicami.
Osoba fizyczna sprawująca opiekę nad grobem weterana walk
o wolność i niepodległość Polski, wpisanym do ewidencji, może ubiegać się o przyznanie świadczenia pieniężnego na pokrycie całości lub części kosztów sprawowanej opieki, zwanego dalej „świadczeniem”, w szczególności na pokrycie nakładów koniecznych na wykonywanie czynności  związanych z budową, remontem, przeniesieniem lub utrzymaniem grobu. W tym celu osoba ta składa wniosek do Prezesa Instytutu.
6. Przypomniała, iż na bieżąco na naszej stronie kombatancipoznan.pl umieszczane są relacje z wydarzeń
w których uczestniczą członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego z Poznania, powiatu poznańskiego i pozostałych regionów wielkopolski.
7.Na tej podstawie powstaje INFORMATOR – proszę o nadsyłanie materiałów: e-mail: sekretariat @ kombatancipoznan.pl
8. Artykuły dot. wydarzeń w Państwa regionach są wysyłane do Redakcji POLSCE WIERNI.

Informacje dot.  działalności WZW w okresie od ostatniego posiedzenia plenarnego przekazał zebranym Mariusz Mikołajewski –  Wiceprezes WZW ZKRP i BWP
w Poznaniu.

W miesiącu listopadzie 2023 roku obchodziliśmy
Dzień Niepodległości, m.in. w Biedrusku,  Jarocinie, Kaliszu, Międzychodzie , Ostrzeszowie, Pępowie, Poznaniu.

W grudniu 2023 i w styczniu 2024 roku w Wielkopolsce  świętowaliśmy 105.Rocznicę Wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W Poznaniu obchodzono 84.Rocznicę Pierwszej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir. Uczczono również  pamięć  bohaterów  Akcji „Bollwerk”.

W miesiącu lutym  2024 roku w przeddzień 79.Rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej, walk o Poznań i wyzwolenia Poznania dnia 22 lutego 2024 roku w gościnnych murach Wydziału Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu spotkali się Członkowie Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz zaproszeni Goście.
Podczas spotkania wykład nt. 79. Rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań uwzględniając walka o FORT WINIARY, czyli dzisiejszą CYTADELĘ wygłosił prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak.
W trakcie spotkania szereg zasłużonych działaczy naszej organizacji zostało uhonorowanych Medalem Pro Patria.

W omawianym okresie wręczono wiele Kombatanckich Krzyży Pamięci oraz Medali Semper Memores Erimus „Zawsze Będziemy Pamiętać”.

Wśród uhonorowanych Medalem SEMPER MEMORES ERIMUS
za kultywowanie pamięci o bohaterach Ojczyzny są:

-Mirosława Bigaj  Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie,
– Aleksandra Sierota, Kacper Maćkowiak i Adrian Szymczak – Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi,
– Szkoła Podstawowa im. Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939,
– Justyna Furman – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie,
– Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolski
w Długiej Goślinie,
– prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha – Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza
w Poznaniu,
– Roman Grzebel – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych,
– Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich
w Ostrzeszowie,
–  Szkoła Podstawowa w Świecy im. Powstańców Wielkopolskich,
– Zespół Szkół w Odolanowie im. Jana Pawła II oraz Kazimierza Glabisza,
– Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 5 Dywizji Piechoty w Cekowie – Kolonii,
– Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kwilczu.

W dniu 27 lutego 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej
i Ośrodku Kultury w Tarnówce odbyła się Promocja książki
Kol. Romana Grzebela pt. „Ocalić Pamięć. Odrodzić Ziemię.
Powrót do Polskiego Dziedzictwa. Ziemia Złotowska”.

W poznańskim Forcie VII uczczono dnia 3 kwietnia 2024 roku ofiary niemieckiej okupacji z lat 1939-1945 oraz zainaugurowano przypadający w kwietniu Miesiąc Pamięci Narodowej.

W kwietniu br. odbył się VI Zjazd Delegatów Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, w którym uczestniczył  Mariusz Mikołajewski – Wiceprezesi WZW.

Z okazji 80.Rocznica Bitwy pod Monte Cassino w dniu 28 maja 2024 roku członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu na cmentarzu Junikowskim przy grobie śp. ppłk. Jerzego Wojsym-Antoniewicza – KOMBATANTA,
byłego członka ZKRP i BWP uczcili pamięć Bohaterów
z pod Monte Cassino.

W dniu  4 czerwca 2024 r. uczniowie kl. 8 – uczestnicy projektu „Poznań 1939-45. Pamiętamy” Szkoły Podstawowej nr 22 im. Adama Tytusa Działyńskiego w Poznaniu
wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu – dr. n. med. Sławojem Maciejewskim i Mariuszem Mikołajewskim – Wiceprezesami WZW.

W tym dniu w Luboniu odbyły się uroczystości upamiętniająca
80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym w Żabikowie pułkownika Henryka Kowalówki – Komendanta  Okręgu Poznań Armii Krajowej w których wzięła udział Dorota Betleja
– Członek Zarządu WZW.

 Ponadto Mariusz Mikołajewski omówił Ankietę Statystyczną
wg stanu na dzień 31.12.2023 roku, a
Wojciech Rabski – Skarbnik WZW omówił sprawy finansowe naszej wielkopolskiej organizacji podkreślając szczególnie problem pobierania składek członkowskich
w Kołach ZKRP i BWP.

Następnie nastąpiła uroczysta chwila wręczenia odznaczeń. Charakterystykę uhonorowanych osób przedstawiła
Janina Felsmann – Pawlik i tak:

Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918” z rąk Elżbiety Sadzyńskiej- Sekretarz Generalnej Zarządu Głównego  ZKRP
i BWP otrzymała   Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW  ZKRP i BWP w Poznaniu.


Odznaczenie „Za Zasługi dla ZKRP i BWP” otrzymała
Kol. Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW.

Kombatancki Krzyż Pamięci otrzymali :
Lucyna Wójcik – Prezes Koła Gminnego we Włoszakowicach,

dr n. med. Sławoj Maciejewski – I Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu

oraz druh Bogusław Olejniczak – Prezes Koła ZKRP
i BWP Poznań – Jeżyce Północ.

Bogusław Olejniczak – organizator corocznego „Ogniska Pokoleń” na Poznańskich Podolanach zagrał na gitarze
i zaśpiewał pieśń pt. „Deszcz jesienny deszcz” nadając spotkaniu uroczysty charakter.

Głos zabrała Elżbieta Sadzyńska – Sekretarz Generalna Zarządu Głównego ZKRP i BWP dziękując za zaproszenie i gratulując odznaczonym.

Gratulacje odznaczonym złożył również Krzysztof Rinas – Dyrektor Biura Zarządu Głównego ZKRP i BWP.
Podzielił się z uczestnikami relacją z pobytu na Monte Cassino
w związku z 80. Rocznicą Bitwy o Monte Cassino.

W odpowiedzi Bogusław Olejniczak – członek Szarych Szeregów zagrał i zaśpiewał pieśń pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”, którą uczestnicy wysłuchali na stojąco.

Ponadto zaproponował, aby Medal Semper Memores Erimus „Zawsze Będziemy Pamiętać”, którego pomysłodawcą był Mirosław Grzędowski wdrożyć w innych Zarządach Związku Kombatantów w podziękowaniu i uhonorowaniu osób,
czy placówek w innych regionach Polski.

W dyskusji głos zabrali Jan Nowacki – Członek Zarządu WZW  z Gostynia zwracając uwagę zebranym : dlaczego nie obchodzi się uroczyście 8 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa. Na co Pani Sadzyńska odpowiedział, iż w tym roku w Warszawie świętowano przy Grobie Nieznanego Żołnierza, co mają nadzieje będzie kontynuowane.

Ponadto Bohdan Ogrodowski – Członek Zarządu WZW
z Ostrzeszowa zaproponował przeprowadzenie „Akcji przez Kombatantów” – „Pokochaj Polską Flagę” .

Dyskusję podsumował Apoloniusz Twaróg – Członek Zarządu WZW z Murowanej Gośliny, iż w ich miejscowości nie zapominają
o upamiętnianiu ważnych
Świąt i rocznic. Każde wydarzenie tradycyjnie kończy się piosenką Sławy Przybylskiej  pt. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.

Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji Kol. płk. nawig. Dr. hab. Józefa Zielińskiego pt. „Historia Lotnictwa Polskiego po II Wojnie Światowej w falerystyce”.
Mieliśmy możliwość zapoznania się z historią lotnictwa, szczególnie w podpoznańskich Krzesinach oraz z imponującym zbiorem odznak okolicznościowych.

Sprawy organizacyjne spotkania to przede wszystkim w związku z rezygnacją przez Pana Mirosława Grzędowskiego z funkcji Prezesa WZW ZKRP i BWP w Poznaniu WYBORY nowego Prezesa oraz uzupełnienie składu Prezydium.

Plenum przyjęło Uchwałę o nadaniu Panu Mirosławowi Grzędowskiemu tytuł Honorowego Prezesa WZW, którą przekazano przedstawicielom Zarządu Głównego ZKRP i BWP.

Propozycja Prezydium WZW z dnia 21maja 2024 roku , którą przedstawił Mariusz Mikołajewski Wiceprezes WZW i tak:

– Bernadecie  Orłowskiej powierzono funkcję Prezesa WZW,
– Mariusza  Mikołajewskiego powołano na funkcję
I Wiceprezesa WZW.
Funkcje Wiceprezesów  WZW  powierzono:
prof. dr hab. Andrzejowi Stelmachowi oraz
płk nawig. dr hab. Józefowi Zielińskiemu.
Ponadto Sekretarzem Prezydium WZW
została Janina Felsmann – Pawlik.
Jednocześnie Prezydium zaproponowało
Kol. Romana Grzebela – Członka Nadzwyczajnego WZW
powołać na Członka Zarządu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu.

Projekt poddany głosowaniu został przyjęty jednogłośnie.

GRATULUJEMY !

Spotkanie zakończyła nowo wybrana Pani Prezes WZW Bernadeta Orłowska.

 

05.06.2024

SPOTKANIE

W dniu 5 czerwca 2024 roku Agata Sobczak Wojewoda Wielkopolska spotkała się z Mariuszem Mikołajewskim – Wiceprezesem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

W spotkaniu wzięła udział również Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody ds. Współpracy ze Środowiskami Kombatanckimi.

Podczas spotkania poruszono bieżące sprawy naszej kombatanckiej organizacji.

Pan Prezes przedstawił zakres naszej działalności, osiągnięcia
i plany na przyszłość oraz priorytetowy temat organizowanie
i uczestnictwo naszego Związku w uroczystościach związanych
z walkami o niepodległość.

Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze owocującej
na przyszłość dobrą współpracą.

DZIĘKUJEMY !!!

05.06.2024

SPOTKANIE  POKOLEŃ.

W dniu  4 czerwca 2024 r. uczniowie kl. 8 – uczestnicy projektu „Poznań 1939-45. Pamiętamy”
Szkoły Podstawowej
nr 22 im. Adama Tytusa Działyńskiego w Poznaniu

wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami
Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Uczniowie, którzy zrealizowali projekt
„Poznań 1939-45. Pamiętamy”
otrzymali z rąk Pani Marzeny Mnich-Muszyńskiej – Dyrektor Szkoły oraz Pana Mariusza Mikołajewskiego – Wiceprezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe odznaki.

Następnie Pani Elżbieta Kaźmierska – nauczycielka historii oraz Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP przedstawiła wojenne losy jedenastu bohaterów książki „Opowiem Ci o wojnie”.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wspomnień
Pana dr n. med. Sławoja Maciejewskiego – I Wiceprezesa WZW, który podczas wojny był więźniem obozu dla dzieci w Łodzi.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali książkę „Opowiem Ci o wojnie” cz. 4.
Autorka we wstępie napisała: „Podczas pracy nad tą książką towarzyszyła mi refleksja, że tamta wojna, pomimo upływu lat, wciąż jest obecna w naszej świadomości, w naszej rodzinnej pamięci, jest bolesną i niezabliźnioną raną, a przecież za naszą wschodnią granicą już trwa nowa wojna.
Wyrażam głęboką nadzieję, że moi uczniowie, którym dedykuję
tę książkę, będą pamiętać o II wojnie światowej i jej ofiarach,
ale dane im będzie żyć w świecie bez wojen”.

Materiał nadesłała:
Elżbieta Kaźmierska

04.06.2024

OBCHODY 80. ROCZNICY ZAMORDOWANIA
GEN. HENRYKA KOWALÓWKI

W dniu 4 czerwca 2024 roku w Luboniu odbyły się uroczystości upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym w Żabikowie pułkownika Henryka Kowalówki – Komendanta  Okręgu Poznań Armii Krajowej.

Henryk Kowalówka (pseudonim „Zrąb”) urodził się w 1897 r.
w Brzeźnicy koło Wadowic. Służył w I Brygadzie Legionów,
armii austriackiej i wojsku polskim. W 1920 r. awansował do stopnia oficerskiego. W randze podpułkownika brał udział w Kampanii Wrześniowej w 1939 r. Następnie rozpoczął działalność
w konspiracji. W latach 1942-1944 był komendantem Okręgu Poznańskiego Armii Krajowej. W tym czasie został awansowany
do stopnia pułkownika. Z końcem stycznia 1944 r. został aresztowany przez Gestapo w Poznaniu i po okrutnym śledztwie rozstrzelany dnia 2 czerwca tego samego roku w obozie
w Żabikowie.
Należy dodać, iż w 1995 roku został pośmiertnie awansowany  przez Prezydenta RP, Lecha Wałęsę
do stopnia generała brygady.

Na uroczystość wszystkich mieszkańców Lubonia zaprosili: Burmistrz Miasta Luboń, Dyrektor Muzeum Martyrologicznego
w Żabikowie oraz Zarząd Światowego Związku Żołnierzy
AK Okręg Wielkopolska.

Uroczystości rozpoczęto Sesją wykładową w Katolickiej Szkole Podstawowej Nr 6. Następnie w kościele pw. św. Barbary została odprawiona Msza Św. w intencji Henryka Kowalówki i wszystkich pomordowanych w obozie.

Po czym uczestnicy spotkali się na terenie byłego obozu
karno – śledczego w Żabikowie.

Obok licznie przybyłej młodzieży, mieszkańców miasta Luboń obecni byli samorządowcy i Rodzina.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW
oraz Piotr Pers – Członek Nadzwyczajny WZW.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił m.in.  Michał Popławski  –
I Zastępca Burmistrza Miasta Luboń.

Podczas uroczystości wnuczka gen. Henryka Kowalówki przekazała czapkę generalską Pani Dyrektor Muzeum w Żabikowie.

Był Apel Pamięci i salwa honorowa.

Uczestnicy złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci
i zapalili „znicze pamięci”

Hołd oddaje Dorota Betleja – Członek Zarządu WZW.

Cześć Bohaterom  !!!

Zdjęcia: Piotr Pers

31.05.2024

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa
oraz Międzynarodowy Dzień Uczestnika Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W dniu 29 maja roku pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody
Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz
Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych
Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ pod patronatem honorowym
Wojewody Wielkopolskiej,
zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Kompanię honorową oraz poczty wystawiło Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Uroczystość uświetniała Orkiestra Reprezentacyjna
Sił Powietrznych.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.  Waldemar Witkowski –
Senator Rzeczypospolitej Polskiej , przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania, Starosty Poznańskiego, przedstawiciele Armii Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele jednostek wojskowych oraz służb i straży wojewódzkich i miejskich.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW.

Głównymi bohaterami uroczystości byli członkowie poznańskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych
Organizacji Narodów Zjednoczonych
z ppłk rez. Krzysztofem Kołczem na czele.

W czasie uroczystości wręczone zostały odznaczenia
za działalność społeczną oraz działalność na rzecz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych
Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Wręczone zostały również okolicznościowe medale
„Za Zasługi dla Koła Nr 20 w Poznaniu”.

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych tradycyjnie odegrała melodię „Flying Home”, która towarzyszy misjonarzom
na wszystkich misjach.

Delegacje złożyły kwiaty  pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Zdjęcia:

Koło nr 20
SKMP ONZ
w Poznaniu

28.05.2024

80.Rocznica Bitwy pod Monte Cassino.

W dniu 28 maja 2024 roku członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu na cmentarzu Junikowskim przy grobie śp. ppłk. Jerzego Wojsym-Antoniewicza – KOMBATANTA,
byłego członka ZKRP i BWP uczcili pamięć Bohaterów
z pod Monte Cassino.

Wśród uczestników uroczystości gość honorowy
Krystyna Antoniewicz – małżonka
Pana ppłk. Jerzego Wojsym-Antoniewicza,

Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP, który przedstawił życiorys
śp. Jerzego Wojsym – Antoniewicza:
uczestnika II Wojny Światowej,
uczestnika Bitwy pod Monte Cassino,
Członka ZBoWiD w Poznaniu,
W 1959 roku założył przy ZBoWiD-zie Klub Monte Cassino
WICEPREZES Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu.
Z Armią Andersa przez Iran, Liban i Palestynę w  styczniu 1944,
jako żołnierz 5 Kresowej Dywizji Piechoty II Korpusu Polskiego
trafił do Włoch.
Przeszedł cały szlak bojowy: od obrony nad rzeką Sangro w marcu 1944, poprzez bitwę o Monte Cassino, walkę o Ankonę, gdzie został ranny, aż po zdobycie Bolonii w kwietniu 1945.

Po wojnie Pracował i żył w Poznaniu.

Pan Jerzy był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany
za swoją działalność patriotyczną i społeczną
medalami polskimi, włoskimi i brytyjskimi.

prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Dziennikarstwa
i Nauk Politycznych UAM w Poznaniu, Przewodniczący Komisji Historycznej przy WZW, który przedstawił rys historyczny Bitwy. Mówił m.in. o tym, iż Bitwa miała miejsce w od 12 – 18 maja 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Uznawano ją za jedną
z najbardziej zaciętych w czasie II Wojny Światowej. Ogromnym męstwem wykazali się Polacy żołnierze 2 Korpusu Polskiego,
pod dowództwem generała Władysława Andersa.
Podczas działań bojowych zginęło 924 Polaków, a 3 tysiące zostało rannych.  Podobne straty poniosły wojska alianckie.
 Na cześć poległych koledzy z oddziału ułożyli znaną pieśń patriotyczną „Czerwone Maki”. Bitwa o klasztor stała się legendą
i symbolem, żyjącym w pamięci pokoleń Polaków aż po dziś dzień wspomniał prof. Stelmach.
Podczas spotkania z głośnika popłynęła pieśń 
„Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Uroczysty charakter spotkania podkreślili wraz z opiekunami Patrykiem Andrzejewskim i Jackiem Dalekim uczniowie Zespołu Szkól Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.
Klasa mundurowa wraz z pocztem sztandarowym na czele,
w którego skład wchodzili : Dawid Najda, Marianna Bagrowska
i Adrianna Grabianowska, swoją obecnością podkreślili powagę
wydarzenia.

Delegacja Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu w składzie Bernadeta Orłowska, Mariusz Mikołajewski Wiceprezesi WZW, Janina Jagoda Felsmann-Pawlik,
prof. dr hab. Andrzej Stelmach Członkowie Zarządu WZW
złożyli kwiaty i zapalili  „znicz pamięci” na grobie
śp. ppłk. Jerzego Wojsym- Antoniewicza.

CZEŚĆ  JEGO  PAMIĘCI !!!

Jagoda Pawlik
Zdjęcia:
Piotr Pers
Patryk Andrzejewski

22.05.2024

SPOTKANIA

W dniu 14 maja 2024 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu spotkał
się z Panem Zenonem Wechmannem – Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu
oraz z Piotrem Pałczyńskim – Dyrektorem Gabinetu Wojewody Wielkopolskiej.

Podczas spotkań poruszono sprawy bieżące naszej organizacji.

Pan Prezes przedstawił obu Panom zakres naszej działalności, osiągnięcia i plany na przyszłość.

Spotkania odbyły się z przyjaznej atmosferze owocującej
na przyszłość dalszej współpracy.

DZIĘKUJEMY !!!

22.05.2024

85 Kaliszanin – KOMBATANT – tegorocznym maturzystom.

Józef Peruga przystąpił w tym roku do egzaminu dojrzałości
w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.
Przystąpił do wszystkich zaplanowanych przez siebie egzaminów – z języka polskiego, języka niemieckiego,
matematyki i geografii.

Urodził się w 1939 roku koło Turku. W młodości jego naukę przerwała wojna i niemiecki obóz, do którego trafił z bliskimi.
Nie obca była mu także bieda, która także utrudniała edukację.
Po wojnie jego rodzina wyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane,
gdzie jak tłumaczy dostali dom i 9,5 ha ziemi.
W Kaliszu mieszka dopiero od 1986 roku.

Szkołę średnią – technikum, skończył 15 lat temu, w wieku 70 lat.

W życiu był m.in. kierowcą autobusu, pracował również
w straży jako kierowca.

Jako pierwszy pogratulował postawy Panu Józefowi Peruga
Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza.

GRATULUJEMY !!!

Informacje przekazała:
Dorota Kupaj
Sekretarz Koła ZKRP i BWP
w Kaliszu

14.05.2024

80.Rocznica Bitwy pod Monte Cassino.

W maju 1944 roku żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa przełamali niemiecki opór i zdobyli klasztor na Monte Cassino.
Bitwa trwała od 18 do 25 maja 1944 roku.

Wśród uczestników MICHAŁ POWROŹNIK  z Murowanej Gośliny.

W dniu 12 maja 2024 roku na cmentarzu w Murowanej Goślinie zebrali się członkowie Koła Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Murowanej Goślinie z Apoloniuszem Twarogiem – Prezesem Koła na czele, młodzież, Rodzina , aby oddać hołd Bohaterom.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW ZKRP i BWP.

14.05.2024

79 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

Członkowie Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko – Gminne
w Gostyniu uczcili 79 rocznice zakończenia II Wojny Światowej
w dniu 8 maja 2024 roku.
Kombatanci zgromadzili się pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gostyńskiej (który jest w remoncie) na Górze Zamkowej aby oddać hołd poległym oraz  zamęczonym w obozach i złożyć kwiaty.

Materiał nadesłał:
Jan Nowacki

14.05.2024

25 – LECIE

W dniu 8 maja 2024 roku odbyło się uroczyste posiedzenie zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Koło Miejsko- Gminne w Gostyniu
z okazji 25 lat pełnienia funkcji skarbnika przez Zofię Biderman.

Po wręczeniu  kwiatów odśpiewano sto lat przy akompaniamencie akordeonu.
Podziękowanie za pracę społeczną przekazał także jubilatce Wielkopolski Zarząd Wojewódzki  w Poznaniu, wyrażając uznanie
za dotychczasową działalność i życząc zdrowia, pomyślności,
oraz dalszego zaangażowania na rzecz środowiska kombatanckiego.
Gratulujemy !!!
Materiał nadesłał:
Jan Nowacki

13.05.2024

Ognisko Pokoleń

W dniu  11 maja 2024 roku pod Pomnikiem Pamięci Harcerzy Poznańskich Poległych i Zamęczonych
okresie II Wojny Światowej 1939-1945
przy ul.  Szarych Szeregów na Podolanach w Poznaniu
za sprawą 7Poznańskiej Drużyny Harcerzy HERKULES,
51 Poznańskiej Drużyny Harcerek FALCO
i  KSM SZÓSTACY Hufiec ZHP Poznań – Jeżyce oraz
przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg Poznań-Północ z dh Bogusławem Olejniczakiem – Prezesem Koła na czele
odbyło się Ognisko Pokoleń.

Po wysłuchaniu okolicznościowej Gawędy, złożeniu wiązanki
kwiatów oraz zapaleniu znicza pamięci uczestnicy spotkania zaśpiewali kilka piosenek z okresu II Wojny Światowej
oraz harcerskich.

Wśród uczestników Bernadeta Orłowska – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Wielkopolskich w Poznaniu.

Zdjęcia nadesłał:
Bogusław Olejniczak

13.05.2024

Dzień Pamięci Polek i Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę

W dniu 10 maja 2024 roku w Poznaniu odbyły się uroczystości
z okazji Dnia Pamięci Polek i Polaków Represjonowanych
przez III Rzeszę w latach 1939 – 1945.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Wojciecha na Wzgórzu Świętego Wojciecha w intencji represjonowanych Wielkopolan.

Bezpośrednio po Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali pod tablicę na murze Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan upamiętniającą mieszkańców Poznania i Wielkopolski
– ofiar II Wojny Światowej.

Organizatorem uroczystości  byli Wojewoda Wielkopolska wspólnie ze Stowarzyszeniem Polaków Represjonowanych
przez III Rzeszę.

W uroczystości wziął udział Jarosław Maciejewski
II Wicewojewoda Wielkopolski , przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, Kombatantów
i Wielkopolan oraz młodzieży.

Wśród uczestników Bernadeta Orłowska – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Wielkopolskich w Poznaniu, która zapaliła „znicz pamięci”.

Uroczystość uświetniły wystąpienia Wojewody Wielkopolskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych
przez III Rzeszę.

Jarosław Maciejewski – II Wojewoda Wielkopolski

Według niemieckich szacunków blisko dwa miliony Polaków zostało wywiezionych i zmuszonych do niewolniczej pracy
w niemieckim przemyśle i rolnictwie. Mówi o ponad trzech milionach ludzi. Z czego 450 tys. osób  pochodziło z terenów, Wielkopolski i części województwa łódzkiego.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej uczestnicy oddając hołd ofiarom represji złożyli wiązanki kwiatów.

Delegacja Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Poznaniu na czele z Zenonem Wehmannem – Przewodniczącym organizacji (na zdjęciu w środku).

Zdjęcia
Karina Antczak
UW

10.05.2024

Pan Mirosław Grzędowski – Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu pomimo choroby nadal aktywny.

 

 

 

Wybory 2024 rok.

 

 

 

 

 

Z wnukiem na spacerze.

 

 

 

 

Odpoczynek na balkonie.

      

      Na zdjęciu po prawej Szef wraz z małżonką Małgorzatą.

Panie Prezesie pozdrawiamy i życzymy zdrowia
oraz  wszelkiej pomyślności.

Zdjęcia nadesłała:
Córka Państwa Grzędowskich
Anna Ratajczak

10.05.2024

Święto Flagi i Święto Polaków w Dyneburgu na Łotwie.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków na Łotwie Waldemar Szostak – Członek Prezydium WZW wraz z małżonką Ewą uczestniczyli w Święcie Flagi i Święcie Polaków
w Dynenburgu na Łotwie.

   Obchody miały bardzo uroczysty charakter.
Rozpoczęły się  Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem
Serca Jezusowego.
Następnie złożone zostały kwiaty pod Krzyżem upamiętniającym żołnierzy polskich poległych podczas wyzwalania Dyneburga
w 1920 roku.

  


Z pod Pomnika wyruszył pochód ulicą Warszawską
(nazywa się to Świętem Ulicy Warszawskiej). Wzdłuż ulicy pochód witali mieszkańcy i pracownicy pobliskich zakładów.
W Gimnazjum Polskim im. Józefa Piłsudskiego Państwo Szostakowie mieli przyjemność obejrzeć występy zespołów ludowych, miejscowych i zespołu ludowego z Łukowa – Łukowiacy.

   

Wystąpił też chór im. Ignacego Jana Paderewskiego z Warszawy.

Uroczystości zakończyła majówka w miejscowości Sventas Muiźa.

Materiał nadesłał:
Waldemar Szostak

10.05.2024

Msza polowa w Święto Konstytucji

W dniu 3 maja 2024 roku mieszkańcy Włoszakowic uczcili Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Piątkowe nabożeństwo koncelebrowało dwóch kapłanów – proboszcz miejscowej parafii pw. Świętej Trójcy ksiądz Zbigniew Dobroń oraz jego poprzednik ksiądz senior Andrzej Szulc. Obok licznie zgromadzonych wiernych w liturgii uczestniczyły również poczty sztandarowe reprezentujące okoliczne organizacje i instytucje, w tym: Związek Kombatantów RP  i Byłych Więźniów Politycznych – Koło Gminne we Włoszakowicach z Panią Prezes Lucyną Wójcik na czele. Włoszakowickie Bractwo Kurkowe, Towarzystwo Kolejarzy, Kółko Rolnicze, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Karola Kurpińskiego oraz włoszakowicką jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystość uświetnili ponadto chórzyści z Parafialnego Chóru Pań „Mater Dei”
oraz Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego, występujący wspólnie pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka.

Zgodnie z tradycją mszę świętą zwieńczyło odśpiewanie „Warszawianki” Karola Kurpińskiego.

Głównym organizatorem wydarzenia był jak zawsze Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach przy pomocy Zarządu Dróg Gminnych, włoszakowickiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz miejscowej parafii pw. Świętej Trójcy.

Materiał przekazała:
Lucyna Wójcik
(w uzgod. z Urzędem Gminy-AA.)
zdj. (pb)

08.05.2024

Uroczystości patriotyczne w Lesie Winiarskim.

W dniu 21 kwietnia 2024 roku w Lesie Winiarskim uczczono pamięć pomordowanych pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego
w latach 1939-1940 Kaliszan i Ostrowian.W Kościele pw. Bł. Michała Kozala w Kaliszu została odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Ziemi Kaliskiej i Ostrowskiej. Po uroczystej Mszy Św. , przy obelisku poświęconym ofiarom faszyzmu złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, samorządowcy z Kalisza
i Ostrowa Wielkopolskiego, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, uczniowie, a także rodziny pomordowanych
w lesie w Winiarach.

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kaliszu reprezentowała Dorota Kupaj – Sekretarz Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Kaliszu, która zapaliła „znicz pamięci”.Materiał nadesłała:
Dorota Kupaj.

04.05.2024

233.ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.

W dniu 3 maja 2024 roku na Placu Wolności w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W  Poznańskiej Farze przy ul. Gołębiej o godz. 10:30 odbyła się okolicznościowa Msza Święta. Po czym uczestnicy udali się na
Plac Wolności, gdzie przed głównymi uroczystościami Poznaniacy wysłuchali koncertu  Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 na Placu Wolności.  Orkiestra zagrała hymn państwowy, podniesiono flagę, przemówienie wygłosił Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania.

Wśród uczestników Bernadeta Orłowska – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

 Uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada Pododdziałów m.in. 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna.

Zdjęcia:
Kazimierz Seredyński
e-poznan.pl

30.04.2024

Kombatant uhonorowany
Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa 1918”.

W dniu 30 kwietnia 2024 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego
w Nowym Tomyślu uhonorowano
Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa 1918”
JÓZEFA BEDNARZA – 100-letniego Kombatanta,
mieszkańca Nowego Tomyśla.

Jubileuszowa odznaka nadawana jest przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych osobom uczestniczącym w wyzwoleniu Polski spod niemieckiej okupacji, zasłużonym w dziele upowszechniania i utrwalania tradycji walk wyzwoleńczych.

Aktu dekoracji dokonał Wojciech Rabski – Skarbnik Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, na którego wniosek Zarząd Główny ZKRP i BWP przyznał Panu Bednarzowi „GWIAZDĘ” w asyście Włodzimierza Hibnera – Burmistrza
Nowego Tomyśla, przyjaciół i rodziny.

GRATULUJEMY !!!

27.04.2024

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i Powstaniu Kościuszkowskim

W dniu 25 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej
im. T. Kościuszki w Kobylej Górze odbył się finał
Powiatowego Konkursu Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce
i Powstaniu Kościuszkowskim.
Konkurs był przedsięwzięciem upamiętniającym
230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i postać jej Naczelnika.

Brały w nim udział reprezentacje 9 szkół z Powiatu Ostrzeszowskiego, w sumie 26 osób, prezentujący
wysoki poziom wiedzy.
Wśród jurorów Kombatanci z Miejsko – Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie” p. por. Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła, Stanisław Grzesiak – Wiceprezes oraz Mieczysław Mądry – Sekretarz Koła ZKRP i BWP w Ostrzeszowie.
Nagrody ufundował Lech Janicki – Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego.

Poczęstunek przygotowała Rada Rodziców.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !

19.04.2024

MURAL dla bohaterów walczących pod Monte Cassino.

W dniu 12 kwietnia 2024 roku na jednej z kamienic przy ostrzeszowskim rynku, od strony ulicy Sikorskiego odsłonięto mural dla bohaterów walczących pod Monte Cassino.

Inicjatorami tego projektu są Robert Bacik oraz Sławomir Dembny, a jego twórcą – Janusz Olechnowicz.

Twórca muralu jest potomkiem żołnierza II Korpusu z 4 Pułku Pancernego ,,Skorpion”.

Przy dźwiękach pieśni „Czerwone Maki pod Monte Cassino” odsłonięty został  mural dedykowany ostrzeszowianom walczącym w Bitwie o Monte Cassino.

Wśród uczestników wydarzenia mieszkańcy Ostrzeszowa, samorządowcy, przedstawiciele Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko – Gminne
w Ostrzeszowie – Bohdan Ogrodowski – Prezes i Stanisław Grzesiek – Wiceprezes Związku w Ostrzeszowie.

Materiał nadesłał:
Bohdan Ogrodowski

Zdjęcia: Grzegorz Kosmala
Studio 6×6
Ostrzeszów

17.04.2024

84. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W dniu 13 kwietnia 2024 roku w Kaliszu  odbyły się obchody
84. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ofiar Katynia
w Kościele pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława Biskupa w Kaliszu Następnie uczestnicy przeszli do Ogrójca Klasztoru OO. Jezuitów, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej.

W uroczystości udział brały władze miasta, kaliscy radni, parlamentarzyści i ich reprezentanci, przedstawiciele służb mundurowych, w tym Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska,
delegacje szkolne, stowarzyszenia oraz organizacje.

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Kaliszu reprezentowała Dorota Kupaj – Sekretarz
Koła ZKRP i BWP w Kaliszu.

Materiał nadesłała:
Dorota Kupaj

17.04.2024

100 URODZINY !

W dniu 15 kwietnia 2024 roku tuż przed południem Ryszard Sulej Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych  w Międzychodzie wraz z Panem Krzysztofem Wolnym Burmistrzem Międzychodu i Panią Lucyną Piechocką Kierownikiem USC w Międzychodzie odwiedzili
Panią Marię Żurkowską,
która obchodziła JUBILEUSZ 100 URODZIN.


Pani Maria Żurkowska jest członkiem podopiecznym Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Międzychodzie – wdowom po zmarłym
w 1990 roku mężu Zbigniewie.
Urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy.
Na początku lat 50-tych ubiegłego wieku wyszła za mąż.
Do Międzychodu trafiła z uwagi na nakaz pracy męża
w szkole średniej jako nauczyciel. Urodziła i wychowała czworo dzieci i przez to nie podjęła pracy zawodowej.
Doczekała się 7 wnuków i 8 prawnuków.
W dniu swojego jubileuszu pani Maria cieszy się dobrym zdrowiem, radością i pogodą ducha, którą dzieli się z najbliższymi.
Na ręce pani Marii złożyliśmy życzenie zdrowia, radości i gratulacje oraz adresy od Pana Donalda Tuska Premiera, Burmistrza Międzychodu  i Wielkopolskich Kombatantów.”GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej

15.04.2024

VI Zjazd Delegatów Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
w Poznaniu w dniu 13 kwietnia 2024 roku odbył się
VI Zjazd Delegatów Oddziału Wielkopolskiego TPPW,
podczas którego dokonano wyboru władz na kadencję 2024-2029
oraz 32 delegatów na VIII Krajowy Zjazd Towarzystwa,
który odbędzie się 25 maja br.

W trakcie obrad oddano hołd wszystkim zmarłym w trakcie mijającej kadencji członkom, sympatykom i sponsorom Towarzystwa, w tym dr. Marianowi Królowi – współzałożycielowi stowarzyszenia.

W Zjeździe uczestniczył Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego TPPW, członkowie Towarzystwa, zasłużeni działacze,
a wśród nich Ryszard Wosiński – b. naczelnik ZHP.
Gośćmi Zjazdu byli m.in. Paweł Kuszczyński – Prezes Oddziału Wielkopolskiego Związku Literatów Polskich, płk. Andrzej Piasecki – przedstawiciel Ligi Obrony Kraju Oddział w Poznaniu,
czy Dominik Górny – Sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW.
Wręczyli oni na ręce ustępującego Zarządu okolicznościowe wyróżnienia i adresy.

Zjazd był też okazją do wręczenia odznaczeń organizacyjnych: Złotego Medalu : „Wierni Tradycji” Markowi Urbanowiczowi, Medali „Wierni Tradycji” – Zenonowi Żurkowi z firmy „Partner”, Stanisławowi Wałkiewiczowi, Jackowi Matuli i Hieronimowi Cugierowi.

KOMBATANCKIM KRZYŻEM PAMIĘCI uhonorowany został Oddział Wielkopolski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Aktu dekoracji dokonał Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w uznaniu zasług w krzewieniu pamięci o bohaterskich czynach
w walce o niepodległość naszej Ojczyzny.

Ponadto Kombatanckim Krzyżem Pamięci został wyróżniony
phm. Piotr Pers – przedstawiciel Chorągwi Wielkopolskiej ZHP
im. Powstańców Wielkopolskich – Hufiec ZHP Poznań Nowe – Miasto, działacz TPPW.

W trakcie swojego wystąpienia Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu nawiązał
do 35.Rocznicy powstania Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
W skład Grupy Inicjatywnej wchodziło 25 osób – większość to byli członkowie ZBoWiD z organizacji Wielkopolskiej, w tym Prezes Zarządu Wojewódzkiego Marian Jakubowicz.
Poprzednikiem Towarzystwa była Krajowa Komisja Weteranów Powstania Wielkopolskiego działająca przy ZBoWiD w Poznaniu od lat 50 ub. wieku.
Jej wieloletnim przewodniczącym był Powstaniec Wielkopolski Bernard Łuczewski (1903 – 1989).
Zasługą Komisji było doprowadzenie do mianowania wszystkich żyjących Powstańców na stopień podporucznika i uhonorowania Ich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kol. Mariusz Mikołajewski zgłosił wniosek, aby Zjazd Wojewódzki TPPW przyjął w uchwale punkt, w którym zgłosi do władz miasta Poznania propozycję uhonorowania Bernarda Łuczewskiego nazwaniem Jego imieniem ulicy lub skwerem.

Uczestnicy spotkania dokonali wyboru nowego Zarządu Oddziału Wielkopolskiego w skład , którego weszli:

Wawrzyniec Wierzejewski – prezes,
Roman Grewling i Piotr Stachecki – wiceprezesi,
Brygida Drobińska – sekretarz
Marek Urbanowicz – skarbnik
oraz Małgorzata Dudek, Dorota Jackowiak-Szaroleta, Magdalena Lipińska, Paweł Matkowski, Adam Mroziński, Janusz Sieroń, Arkadiusz Małyszka, Piotr Pers, Dariusz Poszwiński
i Krzysztof Wyrwa.
Na czele Komisji Rewizyjnej stanął Sławomir Sekulski,
a przewodnictwo Sądu Koleżeńskiego objął Jerzy Kudrewicz.

Obradom zjazdowym towarzyszyła przedpremierowa wystawa ponad stu prac zgłoszonych do I Ogólnoszkolnego Konkursu Twórczości Filatelistycznej z okazji 105. Rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w kategoriach: znaczek, kartka pocztowa i datownik.

GRATULUJEMY !

Zdjęcia:
Piotr Pers

13.04.2024

84.Rocznica Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich
oraz Kresowian na Sybir.

W  dniu 12 kwietnia 2024 przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru oddano hołd Polakom pomordowanym w Katyniu
oraz wywiezionym na wschód podczas masowej zsyłki na Sybir.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar Katynia
i Sybiru w Kościele oo. Dominikanów, po której Kombatanci oraz pozostali uczestnicy udali się pod Pomnik Katyński.

 Pomnik upamiętnia polskich obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD oraz setki tysięcy Polaków zesłanych
na Sybir i stepy Kazachstanu.


Wspólną wiązankę kwiatów pod monumentem złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i organizacji kombatanckich.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW.

10.04.2024

ŚLUBOWANIE.

W dniu 25 marca 2024r. odbyło się uroczyste ślubowanie klas Branżowych Oddziałów Wojskowych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie.

W uroczystościach na zaproszenie dyrektora Szkoły i Starosty Złotowskiego brał udział Pan Roman Grzebel – Członek Nadzwyczajny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

W swoim kilku minutowym wystąpieniu zakreślił wagę i zadania jakie przywiązuje Ministerstwo Obrony Narodowej i szkolnictwo szkół do nauczania wstępnego  przyszłych żołnierzy Wojska Polskiego.  Zadanie te są realizowane poprzez wybrane kierunki kształcenia w tych szkołach w tzw. klasach mundurowych,
których zasadnicze programy nauczania są rozszerzone                           o  program nauczania przedmiotu edukacja wojskowa.
Armia Polska potrzebuje ludzi świadomych słuszności drogi,
którą obrali, wykształconych i ambitnych, a wszystkie te cechy spełnia absolwent klasy o profilu mundurowym.
Działania podejmowane przez szkołę mają na celu ukształtowania  wychowanka, patrioty, obywatela ucznia wojskowych klas mundurowych, które przyniosą wymierne efekty wychowawcze. Uczniowie po  ukończeniu szkoły o profilu mundurowym zasilą rezerwy Sił Zbrojnych, a wielu z nich będzie kontynuowało służbę      w Wojsku Polskim.
Po ukończeniu szkoły na pewno wielu zasili grono kandydatów
do szkół oficerskich, oraz zwiększy szeregi kandydatów do służby
w Wojskach Obrony Terytorialnej posiadających podstawowe przeszkolenie zarówno teoretyczne jak i praktyczne.  Tym samym szkoła dąży do przygotowania swoich absolwentów do wyzwań współczesnego świata, wskazując jednocześnie możliwość wyboru dalszej drogi życiowej jaką może być służba Ojczyźnie w Wojsku Polskim.

Roman Grzebel, jako członek Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych i były żołnierz Wojska Polskiego, złożył wszystkim kadetom z okazji ślubowania serdecznie gratulacje.

Podczas uroczystości głos zabrali:

Grzegorz Kolera – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Złotowie.

Ryszard Goławski – Starosta Złotowski.

Tekst:
– Roman Grzebel
– Czł. Nadz. ZKRP i BWP
w Poznaniu,

– zdjęcia:
Anna Bartko,
Starostwo Powiatowe
w Złotowie.

05.04.2024

W poznańskim Forcie VII uczczono dnia 3 kwietnia 2024 roku ofiary niemieckiej okupacji z lat 1939-1945 oraz zainaugurowano przypadający w kwietniu Miesiąc Pamięci Narodowej.

Fort VII w Poznaniu był pierwszym obozem koncentracyjnym,
jaki Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Był to także największy w Wielkopolsce ośrodek eksterminacji polskich elit – Lager der Blutrache – „obóz krwawej zemsty” dla przeciwników politycznych oraz wrogów Niemiec i Niemców.

W dniu 5 kwietnia 2023 roku w Forcie VII w Poznaniu odbyły się zorganizowane przez Pana Grzegorza Ganowicza – Przewodniczącego Rady Miasta Poznania oraz Pana Przemysława Terleckiego – Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Uroczystości Uczczenia Pamięci Ofiar Okupacji Niemieckiej 1939 – 1945.

Centralną postacią obchodów została
Marianna Marszałkowska – Kaniewska
(ps. „Wanda”, „Ruta Wagner”),
w czasie okupacji zaangażowana w działalność konspiracyjną.

Marianna Marszałkowska – Kaniewska – w okresie  międzywojennym nauczycielka języka angielskiego i francuskiego
w Państwowym Gimnazjum w Tarnowskich Górach (gimnazjum dla Polek obywatelstwa niemieckiego). W 1939 skierowana
na stypendium British Council, na roczne studia podyplomowe
do Anglii – wyjazd został jednak wstrzymany z powodu wybuchu wojny.

Od jesieni 1939 zatrudniona w warsztacie ślusarskim u ojca.
W czasie okupacji zaangażowana w działalność konspiracyjną.
Od wiosny 1940 do marca 1943 – komendantka Ekspozytury Wywiadowczej WSK (Wojskowej Służby Kobiet) w Poznaniu.
Od września 1942 także szefowa Wydziału V (łączności konspiracyjnej) w sztabie Okręgu Poznań AK.

Aresztowana w Poznaniu 29 kwietnia 1943 r. Przesłuchiwana
w siedzibie Gestapo w Domu Żołnierza. Osadzona w obozie
w Forcie VII, bita i torturowana. Przez sąd doraźny policji bezpieczeństwa w Poznaniu skazana na karę śmierci.

Następnie z powodu oskarżenia o działalność wywiadowczą,
jako winna „zdrady kraju” przekazana Sądowi Wojennemu Rzeszy,
a 7 lutego 1944 przekazana do dyspozycji prokuratury przy Trybunale Ludowym w Berlinie. Tam w okresie od lutego do kwietnia 1945 roku, wraz z grupą dwudziestu dwóch kobiet
z poznańskich struktur podziemnych, oskarżona o szpiegostwo
i zdradę państwa niemieckiego. Rozpoczęcie procesu wstrzymywane jednak przez przedłużające się procedury
oraz zbombardowanie berlińskiego gmachu sądu.
W oczekiwaniu na nowy termin rozprawy –  w więzieniu w Lipsku, wyzwolona przez wojska amerykańskie 19 kwietnia 1944 roku.

Do jesieni 1945 roku – asystentka oficera USA w misji UNRRA na terenie Niemiec. Od 1947, w ramach stypendium British Council, absolwentka uniwersytetu w Sheffield w Anglii. Od końca lat czterdziestych, na polecenie rządu londyńskiego – w kraju.
Zatrudniona na Akademii Ekonomicznej jako lektorka języka angielskiego, zaangażowana w społeczną działalność m.in. Fundacji Sue Ryder (wspierającej weteranów) i Studium Polski Podziemnej
w Londynie.
W 1998 r. awansowana ze stopnia kapitana do stopnia majora.
Odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Armii Krajowej.

W latach 1967 – 1972 Pani Marianna Marszałkowska – Kaniewska  była opiekunem roku kierunku ekonomika handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na kierunku którym
w tych latach studiował Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

W uroczystościach obecna była licznie zgromadzona młodzież, Kombatanci, przedstawiciele władz miasta, Rady Miasta Poznania,
a także byli studenci ekonomii handlu zagranicznego – studiujący
w latach 1967 – 72, których opiekunem była major Marianna.

Obecny był m.in. były ambasador RP w Niemczech, czy we Francji doktor honoris causa Akademii Ekonomicznej, Andrzej Byrt.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował – Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW,
który zapalił „Znicz Pamięci”
Wystawiono szereg pocztów sztandarowych.

Delegacje złożyły kwiaty i zapalono „Znicze Pamięci”
pod „Ścianą Śmierci”.

Delegacja organizacji kombatanckich zrzeszonych przy Wojewódzkiej Radzie Kombatanckiej z Zenonem Wechmannem – Przewodniczącym WRK.

Zdjęcia:
Waldemar Wylegalski
Głos Wlkp.
Jagoda Pawlik

03.04.2024

Dzień Patrona Szkoły w Kwilczu.

W piątek 22 marca 2024 r. w Kwilczu odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, Tadeusza Kościuszki. Na zaproszenie dyrekcji w obchodach tego święta brał udział kol. Waldemar Szostak – członek prezydium WZW ZKRP i BWP , kol. Ryszard Paluszak – prezes kwileckiego Koła Kombatantów i Władysław Ogrodowczyk – sekretarz.
Za szczególne zaangażowanie w kultywowanie pamięci o bohaterskich czynach Wielkopolan walczących za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny kwilecka szkoła została odznaczona
Medalem SEMPER MEMORES ERIMUS
„ ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ.”
Odznaczenie dyrektorowi szkoły Jackowi Rosiakowi wręczył
kol. Waldemar Szostak w asyście prezesa i sekretarza kwileckiego koła.
Nadmienić należy, że także wyjątkowym punktem uroczystości była premierowa prezentacja wystawy biograficznej, autorstwa Elżbiety Jakimek-Zapart, pt. Kochaj Polskę! płk Łukasz Ciepliński (1913-1951)”. Autorka, na co dzień pracownik krakowskiego oddziału IPN, opowiedziała jak powstawała 13 planszowa wystawa o wyjątkowym absolwencie naszej szkoły i podziękowała przedstawicielom SP Kwilcz – Monice i Marcinowi Lehmannom za współpracę przy jej tworzeniu. Oficjalnego otwarcia dokonał syn siostrzenicy Łukasza Cieplińskiego – dr Jarosław Styperek, notabene absolwent kwileckiej podstawówki, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.


W imieniu organizatorów, czyli Fundacji Armii Krajowej w Londynie oraz 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego im. ppłk. Mieczysława Szumańskiego „Bury”, głos zabrał ppłk Robert Grodziński zastępca dowódcy garnizonu, który wykonał
i nieodpłatnie przekazał wystawę kwileckiej placówce.

Nową tradycją zapoczątkowaną podczas tegorocznego święta kwileckiej podstawówki było wręczenie tytułów „Honorowego Absolwenta Szkoły”, emerytowanym dyrektorom – Eligiuszowi Lehmannowi, Zbigniewowi Spychale i Ryszardowi Paluszakowi, którzy od 1975 r. przez ćwierć wieku kierowali palcówką.

Inf. przygotował:
Ryszard Paluszak – prezes koła
ZKRP i BWP w Kwilczu

Zdjęcia: Aneta Wajman

 

27.03.2024

Medal Semper Memores Erimus
„Zawsze Będziemy Pamiętać”
dla Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

W dniu 26 marca 2024 roku w Izbie Tradycji 25 Dywizji Piechoty
w Cekowie – Kolonii podczas okolicznościowego spotkania Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 5 Dywizji Piechoty zostali uhonorowani Medalem Semper Memores Erimus
„Zawsze Będziemy Pamiętać” wraz z Aktem Nadania
za kultywowanie pamięci o bohaterach Ojczyzny.

Aktu wręczenia dokonała Dorota Kupaj – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
w asyście

Zenona Gadomskiego – Prezesa Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Cekowie.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 25 Dywizji Piechoty bierze udział w piknikach militarnych oraz w rekonstrukcjach
i inscenizacjach historycznych m in. „Szlak bojowy 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej – wydarzenia wojenne w okolicach Morawina”.
Członkowie grupy są współzałożycielami Izby Tradycji 25 Dywizji Piechoty, gdzie gromadzą oraz opracowują dokumentację historyczną. Pozyskują eksponaty oraz kolekcjonują historyczne wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie wojskowe.
Ściśle współpracują z Kołem Gminnym Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Cekowie.

Wśród uczestników spotkania Krystian Gadomski – społecznik, Członek Wspierający Koło Gminne ZKRP i BWP w Cekowie, który został uhonorowany Kombatanckim Krzyżem Pamięci. 

GRATULUJEMY !!!

27.03.2024

Prezydium WZW w Nowym Tomyślu.

W dniu 26 marca 2024 roku na zaproszenie Włodzimierza Hibnera w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyło się Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

W Prezydium uczestniczyli m.in. przedstawiciele Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Tomyślu Maria Bilewska – Prezes Koła
oraz Edmund Giel – Członek Zarządu Koła w Nowym Tomyślu.

Uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 15 marca 2024 roku dr Mariana Króla – Honorowego Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Głównym tematami posiedzenia było:
– zatwierdzenie BILANSU WZW za 2023 rok oraz
– informacja o ANKIECIE STATYSTYCZNEJ i stanie ilości członków Związku na dzień 31.12.2023 roku, które omówił Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Swoją obecnością zaszczycił uczestników Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, który otrzymał z rąk Mariusza Mikołajewskiego – Wiceprezesa WZW publikacje wydane
przez WZW pt. „Opowiem Ci o Wojnie” i ” W Cieniu Swastyki. Niemiecka Okupacja w Kraju Warty”.

Po zakończeniu obrad wszyscy uczestnicy spotkania spacerkiem udali się do Nowotomyskiej Izby Historycznej im. Sylwii Kupiec., gdzie kustoszem jest Pan Edward Kupiec.

Kombatanckim Krzyżem Pamięci został uhonorowany
Pan Edward Kupiec założyciel Izby za szczególne zaangażowanie
w kultywowanie pamięci o bohaterskich czynach Wielkopolan walczących za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

Aktu dekoracji dokonał Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW.
Pan Kupiec otrzymał także publikacje wydane
przez WZW pt. „Opowiem Ci o Wojnie” i ” W Cieniu Swastyki. Niemiecka Okupacja w Kraju Warty”.

Przenieśliśmy się w świat historii oglądając pokaźne zbiory
Pana Kupca, który przybliżył nam historię swoich eksponatów.

 

Na zakończenie spotkania udaliśmy się na Cmentarz Parafialny, gdzie zapaliliśmy „Znicz Pamięci” dla zmarłych członków
Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Nowym Tomyślu.

DZIĘKUJEMY !!!

Jagoda Pawlik

27.03.2024

I Poznański Międzyszkolny Konkurs Oratorski
im. Tadeusza Zgółki
pod hasłem w poszukiwaniu autorytetu.

W dniu 25 marca 2024 roku w Auli Lubrańskiego Collegium Minus UAM w Poznaniu odbył się I Poznański Międzyszkolny
Konkurs Oratorski.

Celem konkursu było między innymi: kształtowanie szacunku
do języka ojczystego, rozbudzanie świadomości językowej
i zamiłowania do pięknego oraz sugestywnego mówienia,
skłonienie do refleksji nad rolą języka polskiego i swojego głosu
w społeczeństwie obywatelskim.

Wśród jury kol. Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
twórca Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”,
który z rąk prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej Jej Magnificencji otrzymał PODZIĘKOWANIE  za aktywny i rzetelny udział
w pracach jury.

GRATULUJEMY !!!

24.03.2024

90 – te URODZINY

W dniu 24 marca 2024 roku Ryszard Sulej – Prezes międzychodzkiego Koła ZKRPiBWP odwiedził członkinię
Panią Krystynę Antczak, która obchodziła 90 rocznicę urodzin.
Z tak miłej okazji pani Krystynie zostały przekazane kwiaty
oraz życzenia zdrowia, pomyślności i dobrego samopoczucia
i  okolicznościowy Dyplom Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłał:
Ryszard Sulej

23.03.2024

W dniu 22 marca 2024 r. Szkoła Podstawowa
im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie
obchodziła rocznicę Patrona Szkoły.

W sposób wyjątkowy przypomina o przedwojennych pogranicznikach, pełniących służbę w naszych miejscowościach przed II wojną światową. Program dzisiejszych obchodów
składał się z okolicznościowej akademii, którą otworzyła
Dorota Kończak – Dyrektor Szkoły, witając przybyłych gości.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Pan Brunon Wolski –  Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory, Pani Zdzisława Kępczyńska – Dyrektor Zespołu Oświaty, Pan Roman Grzebel – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligii Ochrony Kraju z Nakła nad Notecią – mł. chor. rez. Lechosław Draeger – Prezes Klubu, podporucznik Krzysztof Popczyński,
st. kap. podchorąży Mariusz Gratkowski,  kpt. SG dr Mariusz Urban – zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy –oraz chor. sztab. SG Monika Lickiewicz, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica: por. SG Ilona Reimann,
chor. sztab. SG Anna Paulus, sierż. sztab. SG Marta Kulon-Brączkowska oraz st. chor. SG Adrian Cerkaski.



Następnie głos oddano uczniom, którzy przypomnieli historię formacji, deklamowali wiersze autorstwa naszych absolwentów, śpiewali piosenki, a wszystko to zilustrowane było zdjęciami
z epoki. Wręczono także dyplomy i upominki za udział w konkursie plastycznym na portret strażnika granicznego –
Stefana Galińskiego.

Po części artystycznej nastąpiła wyjątkowa chwila.
Kultywowanie przez szkołę pamięci o bohaterach Ojczyzny,
o przedwojennych strażnikach granicznych zostało zauważone
i docenione przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Potwierdzeniem tego jest wyróżnienie w postaci Aktu Nadania Kombatanckiego Krzyża Pamięci, który wręczył
Pani Dyrektor Szkoły pan Roman Grzebel.
Pan Grzebel wręczył również w celach edukacyjnych, w ramach promocji swoją książkę „Ocalić pamięć, odrodzić ziemię.
Powrót do polskiego dziedzictwa. Ziemia Złotowska”.

W drugiej części obchodów zaplanowano atrakcje dla uczniów. Pyszna grochówka, przygotowana przez radę rodziców, dodała sił przed serią spotkań z zaproszonymi strażnikami granicznymi
z Bydgoszczy oraz Poznania. Podczas nich uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega dziś służba w Straży Granicznej, przyjrzeć się talentom psa Leona czy możliwościom robota wykorzystywanego do pracy na lotnisku.

GRATULUJEMY !!!

Opracowanie i zdjęcia:
– Dorota Malińska – Janaś
Szkoła Podstawowa
im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej
w  Śmiłowie,

– Roman Grzebel –
czł.nadz. ZKRPiBWP Koło Miejskie w Pile.

22.03.2024

Szkoły odznaczone medalami Semper Memores Erimus

Dnia 21 marca 2024 r. w Urzędzie Gminy i Miasta Odolanów,
odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Władz Samorządowych w osobach Jana Prokopa – Zastępcy Burmistrza, Janusza Szustkiewicza – Przewodniczącego Rady oraz
Krystyny Wiertelak – Sekretarz  Rady, a także zaproszeni goście: Renata Fertun – Dyrektor SP w Odolanowie , Andrzej Wasiela Dyrektor SP w Świecy oraz  Bogusław Cebulski – prezes CIS.

Dyrektorzy Szkół odebrali Medale Semper Memores Erimus
„Zawsze Będziemy Pamiętać” wraz z AKTAMI NADANIA
w imieniu swoich szkół.

Odznaczenia wręczył w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w asyście przedstawicieli Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i Byłych Więźniów Politycznych w Odolanowie Bogdana Czubaka – Prezesa Koła oraz Katarzyny Gwiazdowicz – Sekretarza  Koła w Odolanowie.

Wyróżnione Szkoły za szczególne zaangażowanie
w kultywowanie pamięci o bohaterskich czynach Wielkopolan walczących za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny

to Szkoła Podstawowa w Świecy
im. Powstańców Wielkopolskich oraz Zespół Szkół w Odolanowie im. Jana Pawła II oraz Kazimierza Glabisza.

Ponadto odznaczeniami zostali uhonorowani : Bogdan Czubak Prezes Koła Miejsko-Gminnego ZKRP i BWP w Odolanowie, który otrzymał Komandorię Kombatanckiego Krzyża Pamięci
 oraz Katarzyna Gwiazdowicz – Sekretarz Koła w Odolanowie, która otrzymała Kombatancki Krzyż Pamięci.

Ponadto uczestnicy spotkali się przy obelisku gen. Krzysztofa Globisza – Patrona Zespołu Szkół w Odolanowie.

Ponadto Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW odwiedził
w towarzystwie przedstawicieli Koła ZKRP i BWP Szkołę Podstawową w Świecy im Powstańców Wielkopolskich.

GRATULUJEMY !!!

Materiał nadesłali:
Bogdan Czubak,
Katarzyna Gwiazdowicz,
Zdjęcia nadesłał:
Michał Walków
UMiG Odolanów

22.03.2024

ODWIEDZINY

W dniu 20 marca 2024 roku Kol. Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu odwiedził chorującego Mirosława Grzędowskiego – Prezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Były wspomnienia oraz relacja z bieżącej działalności WZW.
Ko. Dominik przekazał Panu Prezesowi pozdrowienia
od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP
przyjaciół i kolegów, życząc jednocześnie szybkiego powrotu
do zdrowia oraz życzenia
Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Pozdrawiamy Panie Prezesie !!!

22.03.2024

73.Rocznica Śmierci płk. ŁUKASZA CIEPLIŃSKIEGO
– absolwenta  SP Kwilcz.

1 marca 2024 r. odbyły się w Kwilczu gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
i 73.Rocznicy śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 mszą w miejscowym kościele parafialnym, odprawioną przez proboszcza,
ks. Marka Sotka.

Następnie na skwerze płk. Łukasza Cieplińskiego odbył się
Apel Pamięci.

W asyście druhów z MDP i żołnierzy Wojska Polskiego,
którzy uświetnili uroczystość salwą honorową, wciągnięto
na maszt flagę państwową.

Później został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy,
który objął obchody patronatem honorowym.
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem
Powstańców Wielkopolskich i tablicą pamiątkową, poświęconą Łukaszowi Cieplińskiemu.

Następnie wszyscy przeszli do Szkoły Podstawowej
im. T. Kościuszki. Tam zebranych powitał wójt Stanisław Mannek, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Kolejnym punktem uroczystości była akademia, przygotowana przez uczniów szkoły.

Przemawia Stanisław Mannek – Wójt Gminy Kwilcz 

Strofami poezji i poruszającymi słowami pieśni patriotycznych oddano hołd mężnym, niezłomnym żołnierzom – patriotom, którzy polegli za wierność Ojczyźnie. Zaproszeni goście w swoich przemówieniach przekazywali podziękowania za chwile wzruszeń, które były ich udziałem oraz za to, że kolejne pokolenia pielęgnują pamięć o dokonaniach Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.

Na uroczystej akademii delegacja Koła Gminnego ZKRP i BWP
w Kwilczu z Ryszardem Paluszakiem – Prezesem Koła na czele.

Pierwszy głos zabrał senator RP Jan Filip Libicki, a po nim Henryk Józefowski, prezes ŚZŻAK Okręg Wielkopolska.
Wręczył on dyrektorowi szkoły „Medal 80-lecia Przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową”, przyznany przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK, na wniosek Zarządu Okręgu Wielkopolska, w podziękowaniu za upamiętnianie AK-owców i Żołnierzy Wyklętych.

List od posłanki na sejm Marii Małgorzaty Janyski odczytała
Jej asystentka Marta Magda. Z kolei inspektor UG Jakub Melcer odczytał list wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk.
W imieniu przedstawicieli rodziny Łukasza Cieplińskiego głos zabrał Henryk Łukasiewicz.

  Inf. Ryszard Paluszak
 Prezes Koła ZK RP i BWP  w Kwilczu
Zdjęcia:
Jakub Melcer

19.03.2024

TRADYCYJNIE ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W dniu 18 marca 2024 roku , spotkała się grupa podopiecznych Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Koła w Kleszczewie i uczestników
Klubu Samopomocy w Kleszczewie na śniadaniu wielkanocnym,
zgodnie z tradycją katolicką.
Kosztowaliśmy produkty związane z tym dniem. Nie zabrakło dla wszystkich „zajączka”. Świętowaliśmy wspólnie z panem Bogdanem Kemnitz – Wójtem Gminy,
panią Ewą Iczakowską – Sekretarzem Gminy, panem Mariuszem Mikołajewskim – Wiceprezesem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Poznania, panią Haliną Kowalewską – Prezesem Stowarzyszenia Powstańców Wielkopolskich w Tulcach,
panią Haliną Jeger – Prezesem Stowarzyszenia „Pomagam”
w Kleszczewie i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej
w Kleszczewie.
Miłe życzenia przekazał zebranym pan Wójt Gminy,
a także zaproszeni goście.

Ten wstęp do Świąt Wielkiej Nocy trwał do godziny 12.00.
Ci, dla których impreza się odbyła byli zadowoleni.
Po uroczystym śniadaniu zorganizowanym dla osób
z niepełnosprawnością i kombatantów wszyscy serdecznie pożegnali się i udali do domów. Warto doceniać „słabszych”
i w gminie Kleszczewo staramy się o tej grupie pamiętać.

    M. Radzimska
Gmina Kleszczewo

05.03.2024

Spotkanie na Ziemi Ostrzeszowskiej.

Na zaproszenie członków ostrzeszowskiego Miejsko – Gminnego Koła Związku Kombatantów RP  i Byłych Więźniów Politycznych
w dniu 1 marca 2024 roku z wizytą w Ostrzeszowie przebywał Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Wiceprezes Mikołajewski spotkał się w Zespole Szkół Nr 1
im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie
z Lechem Janickim – Starostą Ostrzeszowskim i Zofią Witkowską – Wicestarostą Ostrzeszowską oraz z Członkami Zarządu Koła ZKRP i BWP w Ostrzeszowie por. Bohdanem Ogrodowskim – Prezesem Koła Związku i Stanisławem Grzesiakiem  – Wiceprezesem Koła ZKRP i BWP w Ostrzeszowie, podczas którego  omówiono szereg spraw organizacyjnych bliskich środowisku kombatanckiemu.

Podczas pobytu w Ostrzeszowie, w tym dniu właśnie w Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich obchodzono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież Zespołu Szkół nr 1 w hołdzie „żołnierzom wyklętym” przygotowała poruszającą część artystyczną.

Podczas uroczystego apelu Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu w asyście Bohdana Ogrodowskiego i Stanisława Grzesiaka uhonorował Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich Medalem SEMPER MEMORES ERIMUS „ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ” wraz z AKTEM NADANIA,
za szczególne zaangażowanie w kultywowanie pamięci
o bohaterskich czynach Wielkopolan walczących za wolność
i niepodległość naszej Ojczyzny.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie szkoły realizują projekty wychowawcze podnoszące świadomość roli patriotyzmu
w umacnianiu siły narodu i państwa. Młodzież szkolna czynnie uczestniczy w organizowanych   na terenie powiatu ostrzeszowskiego w uroczystościach rocznicowych przy pomniku Golgota Wschodu. Uczniowie pamiętają o  grobach pomordowanych mieszkańcach Ostrzeszowa w wydarzeniach
tzw. Krwawej Soboty.

Medal w imieniu społeczności szkolnej przyjął Dariusz Grzesik – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich
w Ostrzeszowie.

W uroczystościach uczestniczył także Wacław Mucha – Kruczyński – emerytowany wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 który w dniu 22 lutego 2024 roku w Poznaniu został wyróżniony medalem „Pro Patria”
w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci
o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełne szacunku i uznania gratulacje na ręce wyróżnionych złożył  Lech Janicki – Starosta wraz z Zofią Witkowską Wicestarostą
oraz Adamem Mickiewiczem – Członkiem Zarządu Powiatu Ostrzeszowskiego.

Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW podczas pobytu
w Ostrzeszowie wraz z Członkami Zarządu Koła ZKRP i BWP
w Ostrzeszowie zapalił „ZNICZ PAMIĘĆ” przy Tablicy Pamiątkowej poświęconej Pamięci Powstańców Wielkopolskich i Stanisława Thiela – Dowódcy południowego frontu Powstania Wielkopolskiego.

Miał możliwość również zwiedzić Pobernardyński Zespół Klasztorny w Ostrzeszowie.

Gratulujemy ! Pozdrawiamy.

JFP

Zdjęcia nadesłała:
Magdalena Kułak
pełnomocnik starosty
ds. kontaktów z mediami

02.03.2024

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Poznaniu w dniu 1 marca 2024 roku odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystość była organizowana przez Wojewodę Wielkopolską Agatę Sobczyk oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie  Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

Dnia 1 marca  w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: prezesa WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliższych współpracowników – Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Ciała ofiar zakopano w nieznanym miejscu.

Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 r.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, skąd uczestnicy przeszli pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Poznanianki i poznaniaków reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Stanisław Tamm,
sekretarz Miasta.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW,
która zapaliła „Znicz Pamięci”.

Kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli m.in. przedstawiciele władz Miasta i regionu,
oraz  Kombatanci.

Zdjęcie:
Urząd Wojewódzki
w Poznaniu.

02.03.2024

Prezentacja i promocja książki
pt. „Ocalić Pamięć, Odrodzić Ziemię. Powrót do Polskiego Dziedzictwa. Ziemia Złotowska”– autor Roman Grzebel
pod patronatem Pana Jacka Mościckiego Wójta Gminy Tarnówka.

W dniu 27 lutego 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej
i Ośrodku Kultury w Tarnówce odbyła się Promocja książki Pana Romana Grzebela
pt. „Ocalić Pamięć. Odrodzić Ziemię. Powrót do Polskiego Dziedzictwa. Ziemia Złotowska”.

Spotkanie poprzedziło wprowadzenie sztandarów.

Gości powitali : Pan Roman Grzebel – autor książki, Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Pan Jacek Mościcki – Wójt Gminy Tarnówka.
Wśród uczestników spotkania m.in. :
Pan Ryszard Goławski – Starosta Złotowski,
Pani Małgrzata Sameć – Wicestarosta Złotowski,
Pan dr Julian Brewka – Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego,
Pan Marek Olszewski – Starosta Toruński,
Pan Andrzej Jasiłek – Burmistrz Miasta i Gminy Okonek,
Pan Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu,
Pani Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP w Poznaniu,
prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu,
Pan Wojciech Kicman – regionalista – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 -1919,
Pan Dominik Górny – Sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu,
Pan Andrzej Żujew – Dyrektor Zespołu Szkół w Tarnówce,
Pani Kamila Krzanik – Dworanowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej,
Pani Aleksandra Mrożek – prawnuczka Powstańca Wielkopolskiego Józefa Grzebela,
Pan Filip Staszewski – pra, prawnuk Powstańca Wlkp. Józefa Grzebela.

Następnie , uczniowie Szkoły Podstawowej im. Teodozji Kaźmierczyk w Tarnówce przedstawili inscenizację słowno – muzyczną przedstawiającą historię wydarzeń z lat 1772, 1793, 1795, 1830, 1863, 1914 oraz sam wybuch Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – 26.12.1918

Po czym Pan Roman Grzebel – omówił w wielkim skrócie publikację swojego autorstwa.

Publikacja jest pierwszą, zawierającą opisane na podstawie oryginalnych dokumentów zdarzenia, które miały miejsce ponad 105 lat temu na terenie powiatu złotowskiego w ówczesnych Prusach Wschodnich.
W publikacji  obok m. in. protokołów z wieców niepodległościowych na terenie powiatu złotowskiego główną zawartość publikacji stanowią Biogramy
60 Powstańców i Wojaków Powstania Wielkopolskiego
oraz 19 księży związanych z powiatem złotowskim
oraz uczestników 1918 – 1919.
Książka przedstawia również fotoreportaże z uroczystości upamiętniające uczestników Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
w 100.Rocznicę oraz w latach 2019 – 2023  i inne.

Z pośród zaproszonych Gości głos zabrali: prof. dr hab. Andrzej Stelmach, który podkreślił m. in. efekty tytanicznej pracy wykonanej przez Pana Romana. Powiedział, iż to właśnie
m.in. ta praca „Ocalić pamięć. Odrodzić ziemię.
Powrót do polskiego dziedzictwa. Ziemia Złotowska”.
Składa się na budowanie utrwalanie  i upowszechnianie etosu polskiego patriotyzmu, poświęcenia dla Ojczyzny i determinacji w walce.

Ryszard Goławski – Starosta Złotowski, podkreślił , iż dzięki Panu Grzebelowi możemy odkrywać coraz więcej faktów i historii związanych z Postaniem Wielkopolskim na terenie powiatu złotowskiego, to cenne, żebyśmy mogli docenić nasze dziedzictwo
i przekazać je kolejnym pokoleniom.

Wojciech Kicman – regionalista – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego,  Marek Olszewski – Starosta Toruński – dodał, iż publikacja Pana Romana Grzebela wpisuje się w nurt poznawania dziejów lokalnych naszych małych ojczyzn.

Głos zabrali również Dominik Górny – Sekretarz Towarzystwa
im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu gratulując Panu Romanowi , przypomniał zebranym ,  iż  za krzewienia idei pracy organicznej  został On uhonorowany Srebrnym Medalem „Labor Omnia Vincit” przez Towarzystwo Im. Hipolita Cegielskiego.

Były podziękowania, gratulacje, upominki, laudacje i oklaski.

Marek Olszewski – Starosta Toruński.

Na zdjęciu od lewej Ryszard Goławski – Starosta Złotowski,
dr Julian Brewka – Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego, Małgorzata Sameć – Wicestarosta Złotowski,
czyta Roman Grzebel.

Następnie przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW ZKRP
i BWP oraz Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – w asyście Pana Romana Grzebela – Członka Nadzwyczajnego ZKRP i BWP –
Koło Miejskie w Pile wręczyli szereg odznaczeń i tak:

KOMBATANCKIM  KRZYŻEM  PAMIĘCI, za kultywowanie pamięci o bohaterach naszej ojczyzny został uhonorowany Ryszard Goławski – Starosta Złotowski, który organizując uroczystości patriotyczne, stwarza okazje do częstych kontaktów
z młodzieżą – umożliwiając realizację podstawowego zadania statutowego – wychowania młodych osób w duchu patriotyzmu, popularyzowania wartości, które przyświecały również bohaterskim czynom Powstańców Wielkopolskich.

Na ręce Pana Andrzeja Jasiełki – Burmistrza Miasto i Gminy Okonek przedstawiciele WZW ZKRP i BWP w Poznaniu przekazali KOMBATANCKI KRZYŻ  PAMIĘCI wraz z AKTEM NADANIA dla Miasta i Gminy Okonek, która każdego roku m. in. w Podgajach
na terenie Gminy Okonek przy pomniku  Ku Czci Zamordowanych Żołnierzy Wojska Polskiego organizuje uroczystości z okazji powrotu Ziemi Złotowskiej do Polski. Tym samym krzewi i utrwala pamięć o ludziach i ich czynach w walce o Niepodległość Ojczyzny.

Za szczególne zaangażowanie w kultywowanie pamięci o bohaterskich czynach Wielkopolan walczących za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny
nadawanym przez Kapitułę Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
Medalem SEMPER MEMORES ERIMUS
„ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ”
na wniosek Pana Romana Grzebela uhonorowano:

Pana prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha – Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza
w Poznaniu, który jako Przewodniczący Komisji Historycznej aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz ZKRP i BWP. Pisząc recenzję do książki „Ocalić pamięć, odrodzić ziemię.
Powrót do polskiego dziedzictwa. Ziemia Złotowska”,
wykazał ogromną determinację autora i olbrzymie wartości historyczne książki.

Panią Aleksander Mrożek – Prawnuczka Powstańca Wielkopolskiego – Józefa Grzebela. Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi w Mielnie, która podczas lekcji języka polskiego kultywuje wśród  młodzieży dzieje ojczystego kraju i  zrozumienie, jak ważne jest poznawanie  języka polskiego oraz jak ważne jest poznawanie własnej historii.
Współautor projektu okładki do książki Pana Romana.

Szkoła Podstawowa im. Teodozji Kazimierczyk w Tarnówce –

Wartości patriotyczne Teodozji Kazimierczyk , która we wspomnieniach wychowanków jawi się niekwestionowanym przewodnikiem duchowym – „Wyczuwaliśmy jej niebanalną osobowość, mieliśmy do niej nabożny szacunek” przekazywane są kolejnym pokoleniom uczniów Szkoły w Tarnówce.
Dzięki wysiłkowi Dyrekcji i Nauczycieli cyklicznie organizowane są uroczystości kultywujące tradycje patriotyczno – niepodległościowe. Szkoła organizuje przedstawienia, dzięki którym krzewi i utrwala pamięć o ludziach i ich czynach
w walce o Niepodległość.
Medal odebrał Andrzej Żujew – Dyrektor Zespołu Szkół
w Tarnówce.

KOMBATANCKI CERTYFIKAT PAMIĘCI
odebrał Pan Filip Staszewski, informatyk po Politechnice Koszalińskiej, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, który jako druh strażacki uczestniczy w różnych uroczystościach patriotycznych. Współpracował przy powstawaniu książki Pana Romana.

Kapituła  Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP  i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu
nadała
Panu Romanowi Grzebelowi

Medal SEMPER MEMORES ERIMUS
„ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ”.

Pan Roman Grzebel – Wnuk Powstańca Wielkopolskiego Józefa Grzebela.
Na wielkie uznanie zasługuje fakt, iż w 100-tną rocznicę Powstania Wielkopolskiego z Jego inicjatywy odsłonięto tablicę pamiątkową na cmentarzu komunalnym
w Złotowie, na której znajdują się nazwiska Powstańców Wielkopolskich spoczywających na ziemi złotowskiej.
Regionalista, patriota i społecznik.
Propagator wartości, które przyświecały bohaterskim czynom Powstańców Wielkopolskich. Sporządza kwerendę osób uczestniczących czynnie w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919
i redaguje na jej podstawie Biogramy.
Ukoronowaniem Jego pracy jest niewątpliwie publikacja;
 „Ocalić Pamięć. Odrodzić Ziemię.
Powrót do polskiego Dziedzictwa. Ziemia Złotowska”.

Uczestnikom spotkania podziękował Pan Roman Grzebel.
Uroczystość zakończyła wspólna fotografia.

Na zdjęciu od lewej stoją: Aleksandra Mrożek zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi w Mielnie, Grzegorz Kolera dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego
w Złotowie, Jacek Mościcki Wójt Gminy Tarnówka (patron premiery książki: „Ocalić pamięć, odrodzić ziemię. Powrót do polskiego dziedzictwa. Ziemia Złotowska”), st. kpt. Krzysztof Olczak p.o. komendanta P.P.S.P. w Złotowie, Mariusz Mikołajewski Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu, Patryk Wruk przedstawiciel Posła na Sejm RP Henryka Szopińskiego, Dominik Górny sekretarz Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego,
a także kompozytor, Marek Olszewski Starosta Toruński, Przemysław Grześkowiak – dyrektor, przedstawiciel pani Elżbiety Rybarczyk Burmistrza Wielenia, prof. dr hab. Andrzej Stelmach UAM w Poznaniu, Ryszard Goławski Starosta Złotowski, Andrzej Jasiłek Burmistrz Miasta i Gminy Okonek, Wojciech Kicman były dyr. Zakładu Poszukiwania Nafty i Gazu w Pile, historyk/regionalista, Filip Staszewski inż. informatyk.
Siedzą od lewej: Janina Felsmann – Pawlik członek WZW ZKRP
i BWP w Poznaniu, Aniela Grzebel pra parwnuczka Powstańca Wlkp.. Józefa Grzebel, Kamila Krzanik-Dworanowska dyr. Muzeum Ziemi Złotowskiej, Ksawery Nowakowski pra prawunk Powstańca Wlkp. Józefa Grzebel – odsłaniał pierwszą tablicę Powstańców Wlkp. na Cmentarzu Komunlanym w Złotowie w 2019r.,
Roman Grzebel – atutor książki , Beata Paluchowicz dyr. Zespołu Szkół i Żłobka w Tarnówce, Marcin Nowosielski Przewodniczący Rady Gminy w Tarnówce. s. Barbara Rybus Diecezja Toruńska,
Stoi od prawej: Henryk Bindek bratanek Powstańca Wlkp.
Juliana Bindka (marynarza),
stoją od lewej: ks. Jerzy Knap proboszcz Parafii w Tarnówce
i Andrzej Żujew dyrektor Zespołu Szkół w Tarnówce.

Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa wystawa:

Goście zostali zaproszeni na regionalny poczęstunek.

JFP

Zdjęcia:
Anna Bartko
Rzecznik Prasowy
Starostwa Złotowskiego

23.02.2024

79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań.

W dniu 23 lutego 2024 roku w Forcie Winiary – obecnie na  poznańskiej Cytadeli Poznaniacy uczcili kolejną rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań.
Obchody odbyły się pod Dzwonem Pokoju.

Walki o o Poznań, o odzyskanie ziem spod niemieckiej okupacji trwające miesiąc zakończyły się rankiem 23 lutego 1945 r.,
kiedy po 5-dniowym oblężeniu poddało się wojsko broniące Cytadelę. W wyniku natarcia poległo niemal 6 tysięcy żołnierzy radzieckich oraz około 3 tysiące z armii niemieckiej.
Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 650 ofiar –
mieszkańców Poznania.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Mariusz Wiśniewski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożyli Mariusz Wiśniewski i Halina Owsianna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania. Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i wojewódzkich
oraz środowisk kombatanckich.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW,
który zapalił „Znicz Pamięci” przy Pomniku Cytadelowców.
Następnie uczestnicy oddali Hołd Bohaterom
przy Pomniku Żołnierzy Alianckich.

JFP

Zdjęcia:
Mariusz Mikołajewski
Kazimierz Seredyński

23.02.2024

SPOTKANIE

W przeddzień 79.Rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej
i walk o Poznań dnia 22 lutego 2024 roku
w gościnnych murach Wydziału Nauk Politycznych
i Dziennikarstwa  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu spotkali się Członkowie Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu oraz zaproszeni Goście.

Wśród Gości m.in.:
– Alicja Marciniak – przedstawiciel Szefa Urzędu ds. Kombatantów
i Osób Represjonowanych
– prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak – Zakład Najnowszej Historii Politycznej UAM
– Dominik Górny – Sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
– phm. Piotr Pers – przedstawiciel Chorągwi Wielkopolskiej ZHP
im. Powstańców Wielkopolskich – Hufiec ZHP Poznań Nowe – Miasto.
– Andrzej Siejak – Prezes Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP
w Jarocinie
– Bohdan Ogrodowski – Prezes Koła Miejsko – Gminnego ZKRP
i BWP w Ostrzeszowie.
– Henryk Dawidzionek – Prezes Koła Miejsko – Gminnego ZKRP
i BWP we Wronkach
oraz Kombatanci – członkowie Kół ZKRP i BWP i sympatycy wielkopolskiego środowiska kombatanckiego.

Spotkanie otworzył i powitał Gości – Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, rodowity poznaniak nawiązał w swoim wystąpieniu do wspomnień rodzinnych, albowiem Jego przodkowie pradziadek – Powstaniec Wielkopolski i Ojciec Karol – 1 szwadron 25 pułku ułanów – byli bardzo związani z naszą organizacją.

Następnie zabrał głos prof. dr hab. Andrzej Stelmach – witając zebranych nawiązał do historii miasta Poznania oraz podkreślił szereg aspektów współpracy pomiędzy Wydziałem ,
a Wielkopolskim Zarządem Wojewódzkim ZKRP i BWP
w Poznaniu.

Wykład nt. 79. Rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań wygłosił prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak.

To była prawdziwa lekcja historii. Bitwa o Poznań to trwające miesiąc walki o odzyskanie ziem spod niemieckiej okupacji. Decydująca część wydarzeń to oczywiście walka o FORT WINIARY, czyli dzisiejszą CYTADELĘ, która rozpoczęła
się 17 lutego 1945 roku, a ostatni szturm odbył się rankiem
23 lutego 1945 roku. Poznania broniły oddziały Niemieckie, również żołnierze Węgierscy. W  wyniku natarcia poległo niemal
6 tysięcy żołnierzy radzieckich oraz 5 tysięcy z armii niemieckiej. Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 650 ofiar,
byli to mieszkańcy Poznania.

Podczas dyskusji po wykładzie głos zabrali Antoni Kruszewski
z Jarocina , Zygmunt Szorcz oraz Waldemar Szostak – Członkowie WZW wnosząc cenne uwagi i refleksje dot. przedstawionych kwestii.

Podczas spotkania zasłużeni członkowie naszej organizacji zostali uhonorowani Medalami „PRO PATRIA”.

Przed wręczeniem odznaczeń Dominik Górny – Członek Nadzwyczajny WZW ZKRP i BWP przeczytał wiersz patriotyczny swojego autorstwa pt. „Pro Patria”.

Panel „odznaczeniowy” poprowadziła Janina Jagoda Felsmann – Pawlik – Członek WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
na wniosek Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uhonorował medalami „Pro Patria”
osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci
o walce o niepodległość Ojczyzny.

Medale z rąk Alicji Marciniak –  przedstawiciela Szefa Urzędu
do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymali:

– Pani Halina Dawidzionek – społecznik i patriotka, Członek Nadzwyczajny pełniąca funkcję skarbnika Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP we Wronkach.

– Pani Kazimiera Horyza – Pachciarz – podopieczna Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Jarocinie, nauczyciel historii,
społecznik i regionalistka.

– Pani Krystyna Kruszewska – Kombatant – Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Jarocinie. „Dziecko Zamojszczyzny”, nauczyciel, społecznik. W Jej imieniu Medal odebrał małżonek Antoni Kruszewski.

– Pani Aniela Leszner – podopieczna i wiceprezes Koła Poznań – Piątkowo, społecznik i patriotka.

– Pan Wacław Mucha – Kuczyński – Członek Nadzwyczajny Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Ostrzeszowie.- emerytowany wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie, harcerz. Twórca, opiekun i obecnie kustosz Izby Tradycji i Pamięci narodowej w swojej macierzystej szkole,
Autor programu wychowawczego „Śladami Powstańców”.

– Pan Walenty Podemski – Kombatant – Koła Miejsko – Gminnego w Jarocinie, chorąży Pocztu sztandarowego Koła w Jarocinie, społecznik i patriota.

– Pan Andrzej Siejak – Członek Nadzwyczajny i Prezes Koła Miejsko – Gminnego oraz chorąży Pocztu sztandarowego Koła w Jarocinie. Społecznik i wybitny organizator. Patriota.

Następnie przedstawiciel Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Dominik Górny wraz  z prof. dr hab. Andrzejem Stelmachem
w imieniu Kapituły „Honorowego Hipolita”
i Prezydenta Towarzystwa dr. Mariana Króla uhonorowali wręczając STATUETKĘ HIPOLITA – Mariuszowi Mikołajewskiemu – Wiceprezesowi Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Poznaniu, nadając jednocześnie Godność LIDERA PRACY ORGANICZNEJ – za krzewienie idei pracy organicznej.

Natomiast prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak został uhonorowany przez Towarzystwo Hipolita Cegielskiego srebrnym Medalem „LABOR OMNIA VINCIT”
za krzewienie  idei pracy organicznej.
Aktu dekoracji dokonali prof. dr hab. Andrzej Stelmach
wraz z Dominikiem Górnym – Sekretarzem THC.

W imieniu odznaczonych podziękował Antoni Kruszewski.

Na zakończenie Mariusz Mikołajewski – Wiceprezes WZW pogratulował odznaczonym i podziękował wszystkim za przybycie.

ODZNACZONYM GRATULUJEMY !!!

Po spotkaniu odbyło się Prezydium Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, gdzie zebrani omówili szereg bieżących spraw organizacyjnych.

JFP

Zdjęcia:
Piotr Pers
Bohdan Ogrodowski
Jagoda Pawlik

23.02.2024

17 lutego 2024 r. 100 – Rocznicę Urodzin obchodził
ppłk. Jan Świstak – Kombatant – Sybirak z Wągrowca.

Jako 16-latek, zimą 1940 r. został deportowany na Syberię. Pracował przy wyrębie drzewa w miejscowości Rakła,
skąd udało mu się uciec do Rodziców.

W 1942 roku został wcielony do Roboczych Batalionów.
W kwietniu 1943 r. zwolniony powrócił w Tajgę do Walnowa. Natomiast w maju 1943 roku wstąpił do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką.

We wrześniu 1943 r. wyjeżdża na front, a już  12 października 1943 r. uczestniczy w Bitwie pod Lenino,
gdzie został ranny i wzięty do niewoli.
W listopadzie 1943 r. jest w obozie dla rannych jeńców w Vałku
na granicy Łotewsko – Estońskiej. Później ucieka przez Estonię
i przynależy do grupy partyzanckiej. W sierpni 1944 r. nastąpiło połączenie z Armią Czerwoną. Jan został dowódcą drużyny
i stopień młodszego sierżanta oraz „Order Sławy”.

Jednakże choroba Pana Jana uniemożliwiła spotkanie
z najbliższymi i delegacjami przedstawicieli samorządu i środowiska kombatanckiego, tym samym przyjęcia życzeń i gratulacji
z okazji tak dostojnego Jubileuszu.

Pomimo tego w dniu 22 lutego 2024 roku dostojnego Jubilata odwiedziły Stefania Gieczewska – Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
w Wągrowcu wraz z Jolantą Szpis – Sekretarz Koła wągrowieckiego.
Koleżanki z wągrowieckiego Koła ZKRP i BWP złożyły życzenia Jubilatowi w imieniu własnym i członków Koła, w imieniu Pana Czesława Lewandowskiego – Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Pani Elżbiety Sadzyńskiej – Sekretarz Generalnej Zarządu Głównego  ZKRP i BWP w Warszawie
oraz w imieniu Pana Mariusza Mikołajewskiego – Wiceprezesa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i koleżeństwa z Poznania.

Ponadto na ręce córki Pani Anny Hinc przekazały odznaczenia :
Kombatancką Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918”
wraz z dyplomem od Zarządu Głównego ZKRP i BWP

oraz odznaczenie „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”
od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku.

Córka Pana Jana Świstaka – Pani Anna Hinc.

Od lewej na zdjęciu: Jolanta Szpis – Sekretarz Koła ZKRP i BWP, Anna Hinc – córka Jubilata oraz Stefania Gieczewska – Prezes Koła ZKRP i BWP w Wągrowcu.

Ze smutkiem zawiadamiamy, iż Pan ppłk. Jan Świstak
w godzinach popołudniowych dnia 22 lutego 2024 roku

„Odszedł na Wieczną Wartę”.

Cześć Jego Pamięci !!!

JFP

Zdjęcia nadesłały:
Stefania Gieczewska
Jolanta Szpis

21.02.2024

Poznań uczcił  pamięć  bohaterów  Akcji „Bollwerk”.

W dniu 21 lutego 2024 roku w Poznaniu przy ul. Estkowskiego,
przy pomniku ufundowanym przez mieszkańców miasta uczczono żołnierzy AK i poznaniaków z Chwaliszewa
– bohaterów Akcji „Bollwerk”,
którzy 82 lata temu zniszczyli niemieckie magazyny wojskowe
w porcie rzecznym w Poznaniu.

Niemieckie magazyny żywności i umundurowania spłonęły w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. Zniszczone zostały tony żywności, materiałów budowlanych, chemikaliów oraz zapasy ciepłej odzieży, przeznaczonej dla wojsk walczących na froncie wschodnim.

Intensywne dochodzenie gestapo skutkowało licznymi aresztowaniami. Większość członków grupy dywersyjnej została zamordowana w trakcie brutalnych przesłuchań.
Ci, którzy przeżyli śledztwo, zostali straceni.

Hołd uczestnikom brawurowej akcji oddali Kombatanci, przedstawiciele miasta oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 40
w Poznaniu.


Natomiast w dniu 28 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I w Poznaniu
na zaproszenie Jacka Jaśkowiaka Prezydenta Miasta Poznania, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zarządu Okręgu Wielkopolska – „Środowisko Pałac” i Dyrekcji Szkoły
odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji
82. Rocznicy Akcji Bollwerk.
Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I w Poznaniu.

Wśród Gości Pan Mariusz Wiśniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Okręgu Wielkopolska,
a także reprezentacja Środowiska „Pałac”.

W uroczystościach uczestniczyła także Bernadeta Orłowska – Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Zdjęcia:
Piotr Pers
Jacek Butlewski
Radio Poznań

21.02.2024

SPOTKANIE

W dniu 20 lutego 2024 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego
w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie  władz Nowego Tomyśla z Panem Józefem Bednarzem – Kombatantem – Członkiem
Koła Miejsko Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych 
w Nowym Tomyślu,
który w dniu 8 stycznia 2024 roku skończył 100 LAT.
Pan Józef spotkał się z Włodzimierzem Hibnerem – Burmistrzem Nowego Tomyśla, Grażyną Pogonowską – zastępczyni burmistrza, Grzegorzem Aryżem – Sekretarzem Gminy
oraz z  Wojciechem Rabskim  – Członkiem Prezydium
i Skarbnikiem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Arturem Bąkiem – Prezesem PEC w Nowym Tomyślu, Mateuszem Jandym – Dyrektorem OPS w Nowym Tomyślu oraz Markiem Wichtowskim – Prezesem PWiK w Nowym Tomyślu.

To wyjątkowe spotkanie pozwoliło poznać ciekawą historię
Pana Józefa – wspomnienia z młodości,  jego doświadczenia
ze służby wojskowej, a także powojenne losy.

 

Jubilatowi GRATULUJEMY !!!

Zdjęcia nadesłał:
Wojciech Rabski

10.02.2024

Dzień Patrona.

W dniu 9 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej
im. Powstańców Wielkopolskich w Długiej Goślinie
obchodzono Dzień Patrona .

Wśród zaproszonych Gości Apoloniusz Twaróg – Członek  Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu i Prezes Koła Miejsko – Gminnego ZKRP i BWP w Murowanej Goślinie oraz Jarosław Dobrowolski – Radny Powiatu Poznańskiego, którzy na ręce Dyrektora Szkoły Pani Aldony Dałek przekazali w imieniu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP
MEDAL SEMPER  MEMORES  ERIMUS
„ZAWSZE  BĘDZIEMY  PAMIĘTAĆ”
wraz z Aktem Nadania
dla Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich
w Długiej Goślinie.
za szczególne zaangażowanie w kultywowanie pamięci
o bohaterskich czynach Wielkopolan.

Ponadto Medalem MEDAL SEMPER  MEMORES  ERIMUS
„ZAWSZE  BĘDZIEMY  PAMIĘTAĆ”
wraz z Aktem Nadania

wyróżniona została
Pani Justyna Furman – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie.

GRATULUJEMY !!!

Zdjęcia nadesłała:
Justyna Grefkiewicz

10.02.2024

105.Rocznica podpisania rozejmu w Trewirze.

W dniu 9 lutego 2024 roku w Poznaniu na Skwerze Marszałka Ferdynanda Focha odbyła się uroczystości z okazji
105.Rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze.

    Ferdynand Foch francuski dowódca i teoretyk wojskowy, dowódca wyższych związków taktycznych armii francuskiej , marszałek trzech narodów: Francji (1918),
Wielkiej Brytanii (1919) 
i Polski (1923),
szef Sztabu Generalnego, przewodniczący Rady Wojennej Sprzymierzonych, naczelny wódz Sił Sprzymierzonych.

Osobiste zaangażowanie marszałka Focha w proces pokojowy, który zaowocował uwzględnieniem sukcesu Powstania Wielkopolskiego w traktacie podkreślił w swoim przemówieniu
Stanisław Tamm – Sekretarz Miasta Poznania,
cyt. „„Dzięki temu nasz region został uznany za część odrodzonej Polski, co miało ogromne znaczenie nie tylko dla zakończenia walk, ale również dla ustalenia granic między Polską a Niemcami.

Również Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, zwrócił uwagę na międzynarodowy kontekst Powstania Wielkopolskiego, podkreślając wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych oraz osobiste zaangażowanie marszałka Focha.

W obchodach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i regionu, Igor Kraszewski – konsul honorowy Francji
w Poznaniu, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerstwa oraz szkół.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowała Janina Felsmann – Pawlik – Członek Zarządu WZW ZKRP i BWP. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny młodzieży
z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego.

Jagoda Pawlik
Zdjęcia:
Mieczysław Pawlik
Piotr Pers

10.02.2024

84.Rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir.

W dniu 9 lutego 2024 roku w Poznaniu uczczono pamięć 140 tysięcy Polaków, którzy  w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego. Wśród deportowanych były rodziny wojskowych, pracownicy kolei i służb leśnych.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Polskich Zesłańców Sybiru w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu.

Bezpośrednio po Mszy uroczystości odbyły się pod
Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.
Modlitwę za zmarłych odprawił obecny podczas uroczystości arcybiskup Stanisław Gądecki.

Marian Macutkiewicz – Prezes Związku Sybiraków nazwał Syberię „największym więzieniem świata”. Apelował do młodych,
aby nie zapominali oni o historii ludzi, których Związek Radziecki potraktował brutalnie i bezwzględnie.

Ponadto wśród uczestników Kombatanci, Karolina Fabiś – Szulc –
I Wicewojewoda Wielkopolska delegacje rady miasta,
Jędrzej Solarski –   Wiceprezydent Poznania, przedstawiciele samorządu powiatowego i wojewódzkiego.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentowała Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW ZKRP i BWP,
która zapaliła „Znicz Pamięci”.

Zdjęcia:
codzienny poznań.pl

06.02.2024

W dniu 28 grudnia 2023 roku z inicjatywy Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Murowanej Goślinie, odsłonięta została tablica, która informuje, o tym że na cmentarzu w Murowanej Goślinie pochowani zostali Powstańcy Wielkopolscy.

Zdjęcie nadesłał:
Apoloniusz Twaróg
Prezes Koła ZKRP i BWP
w Murowanej Goślinie

06.02.2024

W piątek, 2 lutego 2024 roku w Podgajach, Gmina Okonek
w pow. złotowskim przy pomniku Ku Czci Zamordowanych Żołnierzy Wojska Polskiego odbyły się uroczystości.

Pan Andrzej Jasiłek Burmistrz Urząd Miasta i Gminy w Okonku
oraz Pan Ryszard Goławski Starosta Złotowski zaprosili
Pana Romana Grzebela –  Członka Nadzwyczajnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu Koło Miejskie w Pile na uroczystości z okazji 79. rocznicy powrotu Ziemi Złotowskiej do Polski
oraz upamiętnienia męczeńskiej śmierci 32 żołnierzy
z 3. Pułku Piechoty 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Wartę honorową i kompanię reprezentacyjną, pod dowództwem podporucznika Miłosza Deneszewskiego, wystawił 52. Batalion Remontowy Ziemi Człuchowskiej z Czarnego w woj. pomorskim. Uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa z Koszalina,
pod batutą starszego chorążego sztabowego Tomasza Zajączkowskiego.

W trakcie przemówień, Jarosław Maciejewski – Wicewojewoda Wielkopolski, przypomniał, że wolność to nie tylko dar,
ale także wartość, którą należy ciągle pielęgnować, zwracając uwagę na fakt, że nie jest ona dana raz na zawsze.
Julian Brewka – Przewodniczący Rady Powiatu zaakcentował
na znaczeniu pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie
dla naszej wolności, argumentując, że ta pamięć powinna stale towarzyszyć nam w naszych sercach i działaniach.

Jarosław Maciejewski – Wicewojewoda Wielkopolski

Julian Brewka – Przewodniczący Rady Powiatu

Kwiaty pod pomnikiem Ku Czci Zamordowanych Żołnierzy Wojska Polskiego złożyli: Jarosław Maciejewski – Wicewojewoda Wielkopolski , Ryszard Goławski – Starosta Złotowski, Małgorzata Sameć – Wicestarosta Złotowski, Julian Brewka – Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego , Roman Grzebel w imieniu Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, Adam Pulit – Burmistrz Miasta Złotowa, st. kpt. Krzysztof Olczak – p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej wraz z delegacją, Robert Chwedczyk Komendant Powiatowy Policji w Złotowie inspektor
wraz z delegacją, mjr Michał Komicz – zastępca dowódcy
52. Batalionu Remontowego w Czarnem, Krzysztof Kanecki – Nadleśniczy Nadleśnictwa w Jastrowiu wraz z delegacją,
Artur Bobruk – Dyrektor Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie, Kamila Krzanik – Dworanowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej, Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu złotowskiego, delegacje organizacji i związków, inspekcje i służby mundurowe, delegacje placówek oświatowych oraz delegacje firm i zakładów pracy.

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Jasiłek – Burmistrz Miasta i Gminy Okonek
płk. Edward Królik i Ryszard Goławski Starosta Złotowski

Na zdjęciu od lewej: Jacek Mościcki – Wójt Gminy Tarnówka,
Marcin Nowosilski – Przewodniczący Rady Gminy Tarnówka, Roman Grzebel – przedstawiciel WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.

Materiał nadesłał:
Roman Grzebel
Zdjęcia:
Anna Bartko
Rzecznik Starostwa Powiatowego w Złotowie
i Ewa Brożek Urząd Gminy w Tarnówce.

03.02.2024

W czwartek 1 lutego 2024 roku w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie noworoczne Gminy Nowy Tomyśl.

Zebranych w sali widowiskowej NOK-u gości w imieniu gospodarzy: Włodzimierza Hibnera – Burmistrza Nowego Tomyśla oraz Adrianny Zielińskiej i Grażyny Pogonowskiej – Zastępczyń Burmistrza powitała Beata Baran – dyrektor NOK.

Wśród zaproszonych Gości Posłowie na Sejm RP, Senatorowie RP
Radni Sejmiku Województwa Wielkopolski, Starosta Nowotomyski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu
wraz z Radnymi, Starości, Burmistrzowie i Wójtowie Gmin Powiatu Nowotomyskiego oraz gmin zaprzyjaźnionych, sołtysi z terenu Gminy Nowy Tomyśl, przedstawiciele służb mundurowych,  oświaty, instytucji publicznych oraz przedsiębiorców.

Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu reprezentował Wojciech Rabski – Członek Prezydium – Skarbnik WZW
w Poznaniu.

Na zdjęciu pierwszy z lewej Wojciech Rabski – Członek Prezydium WZW, dalej Włodzimierz Hibner – Burmistrz
Nowego Tomyśla.

Spotkanie było okazją do podsumowania działań i inwestycji minionego roku w Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego oraz planów na 2024 rok.

Wydarzenie uświetnił koncert muzyki filmowej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej
I st. im. Witolda Lutosławskiego w Nowym Tomyślu.

Zdjęcia :
Maciej Kasprzak
Nowotomyski
Magazyn Informacyjny
Nadesłał:
Wojciech Rabski

31.01.2024

Integracyjne spotkanie kombatanckie.

 W uroczystości przygotowanej przez Koło Gminne w Kotlinie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, w dniu 30 stycznia 2024 r. w Restauracji „Podmiejska” w Witaszycach odbyło się dyskusyjne spotkanie
na temat konieczności jednoczenia się organizacji związkowych.

                W twórczym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych w Kotlinie w osobach: Przewodniczący Rady Gminy Kotlin – Czesław Moch, Wójt Gminy Kotlin – Mirosław Paterczyk, Sekretarz Gminy – Michał Urbaniak, Skarbnik Gminy –
Alicja Andrzejewska.
W tym roku zaproszono również zaprzyjaźnionych kombatantów
z Koła Gminnego w Jarocinie ZKRP i BWP oraz przedstawicieli Zarządu Związku Inwalidów Wojennych w Jarocinie reprezentowanych przez Prezesa ZIW Mariana Matkowskiego
oraz Sekretarza ZIW Henryka Musielaka.
Wójt Gminy Kotlin Mirosław Paterczyk po krótkim wystąpieniu wręczył Mirosławowi Kościelnemu – Członkowi Nadzwyczajnemu, Dyplom Okolicznościowy nadany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki w Poznaniu Związku Kombatantów RP i BWP. Poruszono sprawy dotyczące starzenia się organizacji oraz potrzebę jednoczenia sił pomiędzy kołami, a także pozyskiwaniu nowych członków nadzwyczajnych.
Nie zabrakło wspomnień z minionych młodzieńczych lat, czasu spędzonego w wojsku oraz w trudnych warunków zimowych.

Materiał nadesłał:
Leszek Bajda

31.01.2024

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

W dniu 29 stycznia 2024 roku w Sali Celichowskiego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu.

Podczas posiedzenia członkowie rady wspólnie z Agatą Sobczyk – Wojewodą Wielkopolską omówili kalendarium uroczystości patriotycznych w 2024 roku oraz roczne plany i zamierzenia Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

Wojewódzka Rada Kombatancka w Poznaniu jest opiniodawczo – doradczym organem Wojewody w sprawach integracji środowisk kombatanckich, której przewodniczącym od wielu lat jest
mjr Zenon Wechmann – Prezes Oddziału Wielkopolska Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

W posiedzeniu udział wzięli Członkowie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej i Przewodniczący i Prezesi Związków Kombatanckich oraz Teresa Masłowska – Pełnomocnik Wojewody ds. Współpracy ze Środowiskami Kombatanckimi.
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowała
Bernadeta Orłowska – Wiceprezes WZW ZKRP i BWP w Poznaniu.

23.01.2024

W hołdzie ofiarom Krwawej Soboty.

By uczcić tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat i oddać hołd zamordowanym ostrzeszowianom 20 stycznia 2024 roku
na ostrzeszowskim rynku zgromadzili się Kombatanci, harcerze ZHR i ZHP, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych oraz władze samorządowe powiatu,
a także Miasta i Gminy Ostrzeszów, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą znajdującą się na frontowej ścianie ratusza, ufundowaną przez mieszkańców Ostrzeszowa w hołdzie pomordowanym w Krwawą Sobotę ostrzeszowianom.
Po złożeniu kwiatów na rynku, uczestnicy uroczystości przeszli
na ostrzeszowski cmentarz, by zapalić znicze na grobie ofiar Krwawej Soboty.

W symbolicznej uroczystości uczestniczył Andrzej Grzyb – Poseł
na Sejm RP ; w imieniu władz samorządowych powiatu ostrzeszowskiego kwiaty złożyła wicestarosta Zofia Witkowska wraz z członkiem Zarządu Powiatu Adamem Mickiewiczem. Okolicznościowe słowo wygłosił Stanisław Grzesiak – wiceprezes ostrzeszowskiego Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Na uroczystości nie zabrakło Bohdana Ogrodowskiego – Prezesa Koła Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie.

79 lat temu, tuż przed wyzwoleniem, dosłownie w ostatnich godzinach pobytu w Ostrzeszowie hitlerowcy dokonali bestialskich morderstw. Wydarzenia te zapisały się w historii Ostrzeszowa  pod wiele mówiącą nazwą Krwawa Sobota. 20 stycznia 1945 roku z rąk niemieckich żandarmów zginęli: Alojzy Adamski, Ignacy Biernat, Szczepan Biernat, Jan Kubasik, Ignacy Kubasik, Józef Morawa, Walenty Płaczek, Franciszek Poszwa, Marian Rutkowski, Zbigniew Biernacki, chłopiec o nieznanym imieniu o nazwisku Gruszka, Walerian Stempniewicz i Marian Strenk.
Zginął też omyłkowo jeden z niemieckich osadników.
Następnego dnia Niemcy mieli rozstrzelać 80 kolejnych osób, ale plany hitlerowców pokrzyżowała ofensywa wojsk radzieckich.  W niedzielę 21 stycznia 1945 roku około godz. 6 ulicami Wieluńską i Grabowską wjechały do Ostrzeszowa radzieckie czołgi. Około godz. 8.30 zakładnicy zostali uwolnieni. 21 stycznia 1945 roku zakończyła się hitlerowska okupacja w Ostrzeszowie.

Materiał nadesłała:
Magda Kułak
pełnomocnik starosty
ds. kontaktów z mediami

23.01.2024

100.Rocznic Urodzin

Pan Franciszek Adamczak – Kombatant-  Członek Miejsko- Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gostyniu w dniu 18 stycznia 2024 roku
skończył 100 lat.
Do służby wojskowej został powołany w kwietniu 1945 roku
do 59 pułku zapasowego artylerii lekkiej w Toruniu, a następnie przeniesiony do pułku artylerii przeciwlotniczej w Lesznie.
Służbę wojskową zakończył w marcu 1946 roku.
Z zawodu był murarzem.
Uroczystość urodzinowa odbyła się
20 stycznia 2024 roku w Kunowie, z udziałem licznej rodziny
i dwóch pra, pra wnuków, na której Jubilat został odznaczony Kombatanckim Krzyżem Pamięci.
Dekoracji dokonał Jan Nowacki Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.
List gratulacyjny wręczyła Jubilatowi Melania Andrzejczak –  ​Prezes Koła ZKRP i BWP w Gostyniu, natomiast
kwiaty wręczyła Zofia Biderman – Skarbnik Koła ZKRP i BWP
w Gostyniu.
GRATULUJEMY !!!
Materiał nadesłał:
Jan Nowacki

19.01.2024

105. Rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kwilczu.

        W gminnych obchodach 105 rocznicy przyłączenia się ochotników z Ziemi Kwileckiej do Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się  6 stycznia 2024 r., nasz Związek reprezentował poczet sztandarowy i delegacja składająca wiązankę kwiatów
w składzie: Andrzej Piotrowicz – syn Powstańca Wielkopolskiego
z asystą Ryszarda Paluszaka – Prezesa Koła ZKRP i BWP
i Władysława Ogrodowczyka – Sekretarza Koła.

Od lewej: Ryszard Paluszak, Władysław Ogrodowczyk,
Andrzej Kaczmarek

     Po Mszy Św. delegacje udały się na Skwer płk. Łukasza Cieplińskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy,
a na maszt została wciągnięta biało – czerwona flaga.
Stanisław Mannek – Wójt Gminy przypomniał wydarzenia tamtych dni, po czym nastąpiła zmiana warty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich dokonana przez MDP OSP w Kwilczu,  złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odśpiewano Rotę.

Od lewej: Andrzej Kaczmarek, Władysław Ogrodowczyk,
Ryszard Paluszak

Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich
Od lewej: Grzegorz Korpik – Przewodniczący MRG w Kwilczu,
Andrzej Kaczmarek, Władysław Ogrodowczyk, Ryszard Paluszak, wójt gminy Stanisław Mannek

Poczet sztandarowy ZK RP i BWP
Drugi od prawej: Ryszard Paluszak, Wł. Ogrodowczyk,
Andrzej Kaczmarek

Przemawia Wójt Gminy Kwilcz Stanisław Mannek.

 Na budynkach Kwilcza łopotały powstańcze flagi,  przypominające dzień 27 grudnia 1918 r. dzień, w którym powstanie rozpoczęło się w Poznaniu, a rozejm podpisany w Trewirze 16 lutego 1919 r. zakończył zmagania militarne o Wielkopolskę.

Zmiana warty honorowej przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Materiał opracował:
Ryszard Paluszak
Prezes Koła ZK RP i BWP w Kwilczu
Zdjęcia:
Marcin Lehmann
i Jakub Melcer

17.01.2024

Jubileusz 100 – lecia Urodzin .

 Pan Józef Bednarz – Kombatant – Członek Koła Miejsko Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Tomyślu w dniu 8 stycznia 2024 roku skończył 100 LAT.

Pan Bednarz służył w 16 Brygadzie Pancernej Wojska Polskiego
15. 03.1945 r. brał udział w obronie Wrocławia.
Brał również udział przy forsowaniu NYSY ŁUŻYCKIEJ.
Ranny pod Budziszynem.

Zawodowo pracował w Fabryce Narzędzi Chirurgicznych „CHIFA” jako tokarz w Dziale Mechanicznym w Nowym Tomyślu.

Odznaczony m. in. „Medalem Zwycięstwa i Wolności”
w uznaniu zasług położonych podczas II Wojny Światowej
oraz Medalem „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodzinowa uroczystość odbyła się 12 stycznia 2024 roku,
w której wzięła udział liczna Rodzina, Przyjaciele,
Pan Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla,
który złożył życzenia oraz wręczył list gratulacyjny i kwiaty.

Były również życzenia od Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Zdjęcia nadesłał:
Piotr Wolny
Wnuk Jubilata

12.01.2024

Obchody 105. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego we Włoszakowicach.

W dniu 11 stycznia 2024 roku, dokładnie w 105. rocznicę słynnej potyczki pod Zbarzewem, odbyła się druga odsłona gminnych uroczystości powstańczych.
Bohaterskich powstańców wielkopolskich  wspominano we Włoszakowicach oraz przy zbarzewskim pomniku upamiętniającym tamto wydarzenie.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych,
którą we włoszakowickim kościele pw. Świętej Trójcy koncelebrowali ksiądz proboszcz Zbigniew Dobroń
i ksiądz senior Andrzej Szulc.
W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące lokalne instytucje i organizacje społeczne, w tym: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło we Włoszakowicach (sztandar nieśli żołnierze ze 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie), Towarzystwo Kolejarzy, Kółko Rolnicze oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących.
Byli również przedstawiciele władz samorządowych, delegacje niewymienionych organizacji oraz uczniowie miejscowej szkoły.

Pamięć uczestników Powstania Wielkopolskiego uczczono także na pobliskim cmentarzu parafialnym, gdzie znajdują się symboliczny grób księdza Józefa Górnego (patriotycznego proboszcza parafii Włoszakowice w latach 1916-1940), mogiła powstańców poległych w potyczce pod Zbarzewem (Jana Otto juniora, Michała i Wiktora Zająców oraz Leona Wańskiego) oraz grób Jana Otto seniora (dowódcy oddziału powstańczego we Włoszakowicach).
Przy powstańczej mogile złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, czego dokonali m.in.: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz, dyrektor ZSO Włoszakowice Jarosław Zielonka, prezes włoszakowickiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych
Więźniów Politycznych Lucyna Wójcik, przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Koło Włoszakowice z prezes Marią Rzeźniczak na czele, reprezentanci miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z prezesem Tomaszem Pawłowskim oraz przedstawicielki tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Danutą Walkowiak.

O odpowiedną oprawę wydarzenia zadbał brat Ryszard Dudek
z Włoszakowickiego Bractwa Kurkowego, który oddał salwy honorowe na cmentarzu we Włoszakowicach oraz przy pomniku
w Zbarzewie.

Materiał nadesłała:
Lucyna Wójcik
Prezes Koła ZKRP i BWP
we Włoszakowicach.

12.01.2024

DZIEŃ  PATRONA

W dniu 12 stycznia 2024 roku Szkoła Podstawowa
im. Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939,
jedna z najmniejszych szkół

w powiecie szamotulskim obchodziła DZIEŃ PATRONA.

Minęło 84 lata i 23 dni od przykrych wydarzeń dla mieszkańców wsi Brodziszewo. Spacyfikowani podczas II Wojny Światowej mieszkańcy na długie tygodnie osadzeni zostali w więzieniu
we Wronkach.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie PAMIĘTAJĄ
o tych wydarzeniach.

Wśród zaproszonych Gości Wojciech Rabski – Członek Prezydium
i Skarbnik Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu, który na ręce Dyrektor Szkoły Pani Katarzyny Andrzejewskiej przekazał w imieniu Zarządu Wielkopolskiego Związku ufundowany przez dr Mariana Króla – Honorowego Prezesa WZW ZKRP i BWP w Poznaniu, który jako dziecko był wśród deportowanych
MEDAL SEMPER  MEMORES  ERIMUS
„ZAWSZE  BĘDZIEMY  PAMIĘTAĆ”
wraz z Aktem Nadania,
za szczególne zaangażowanie w kultywowanie pamięci
o bohaterskich czynach Wielkopolan.

GRATULUJEMY !

Materiał nadesłał:
Wojciech Rabski

12.01.2024

Oddano Hołd Powstańcom Wielkopolskim w 105. Rocznicę Zdobycia lotniska Ławica.

W dniu 6 stycznia 2024 roku przed pomnikiem  Zdobywców Ławicy przy starym terminalu Portu Lotniczego na Ławicy w Poznaniu tradycyjnie, jak co roku
Klub Seniorów Aeroklubu Poznańskiego oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Poznański wraz
z zaproszonymi Gośćmi oddali Hołd Powstańcom Wielkopolskim
w 105. Rocznicę zdobycia lotniska Ławica.

 W uroczystości w asyście pocztów sztandarowych i Orkiestry Wojskowej udział wzięli zaproszeni przez organizatora uroczystości oficjalnych goście: władze miasta, samorządowcy, przedstawiciele 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego,
przedstawiciele V. Korpusu Armii USA, mieszkańcy m. Poznania.

12.01.2024

Dr Marian Król – Prezydent oraz Zarząd Towarzystwa
im. Hipolita Cegielskiego, zaprosili Członków Towarzystwa, przyjaciół i sympatyków do udziału w uroczystej Mszy Świętej, podsumowującej obchody
25-lecia działalności Towarzystwa.

Mszę Świętą w intencji  dziękczynnej
za 25 lat działalności Towarzystwa im Hipolita Cegielskiego
oraz za zmarłych i żyjących Członków i Przyjaciół Towarzystwa
w dniu 6 stycznia 2024  roku o godz. 10.00
w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra
i Pawła 
w Poznaniu  odprawił Jego Ekscelencja Arcybiskup, Metropolita Poznański  Stanisław Gądecki.
Wśród uczestników Członkowie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu z dr. Marianem Królem – Prezydentem Towarzystwa i Dominikiem Górnym – Sekretarzem HCP na czele oraz Janina Felsmann – Pawlik – Członek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.